خانه » سلامت جسم » ویروس پاپیلومای انسانی و سرطان دهانه رحم: درک ارتباط و چگونگی کاهش خطرات

ویروس پاپیلومای انسانی و سرطان دهانه رحم: درک ارتباط و چگونگی کاهش خطرات

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک عفونت شایع مقاربتی (STI) است که اکثر افراد در مقطعی از زندگی خود به آن مبتلا می شوند. به طور معمول، بدن به خودی خود ویروس را پاک می کند، معمولاً ظرف چند سال. با این حال، انواع خاصی از HPV که به عنوان انواع پرخطر شناخته می شوند، می توانند به طور بالقوه منجر به ایجاد سرطان، به ویژه سرطان دهانه رحم شوند.

بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، HPV آنقدر شایع است که تقریباً ۸۰ درصد از زنان در مقطعی به برخی از انواع HPV مبتلا می شوند. انواع پرخطر HPV که مسئول اصلی سرطان دهانه رحم هستند عبارتند از HPV 16 و HPV 18.

آشنایی با عوامل خطر سرطان دهانه رحم

در کنار عفونت HPV، چندین عامل دیگر می تواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در افراد افزایش دهد. این شامل:

 1. سن: افراد جوان، به ویژه زنان زیر ۲۵ سال، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت و ابتلا به عفونت های مداوم HPV هستند که می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود.
 2. وضعیت HIV: زنان مبتلا به HIV شش برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند، زیرا ضعف سیستم ایمنی، مبارزه با HPV را دشوارتر می کند.
 3. عفونت های همزمان: ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی همزمان با HPV می تواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش دهد، زیرا این عفونت ها می توانند سیستم ایمنی را تضعیف کرده و پاکسازی ویروس HPV را برای بدن دشوارتر کنند.
 4. سیگار کشیدن: کشیدن سیگار یا استفاده از سایر محصولات تنباکو خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. این ممکن است به دلیل مواد شیمیایی مضر موجود در تنباکو باشد که می تواند به DNA آسیب برساند و توانایی سیستم ایمنی را برای مبارزه با HPV مختل کند.
 5. سابقه خانوادگی: اگر یکی از بستگان نزدیک، مانند مادر یا خواهر، سرطان دهانه رحم داشته باشد، ممکن است خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم کمی افزایش یابد. این می تواند به دلیل اشتراک عوامل ژنتیکی مشابه باشد که ممکن است احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.
 6. استفاده طولانی مدت از قرص های ضد بارداری: استفاده از قرص های ضد بارداری برای بیش از پنج سال ممکن است خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش دهد. با این حال، خطر پس از ۱۰ سال استفاده به حالت عادی باز می گردد.

چگونه خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در صورت ابتلا به HPV کاهش دهیم؟

اگر تست HPV شما مثبت بود، موثرترین راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم، غربالگری منظم است. توصیه می شود که زنان از سن ۲۱ سالگی شروع به انجام آزمایش پاپ اسمیر کنند. آزمایش پاپ اسمیر می تواند تغییرات غیرطبیعی سلولی را که ممکن است سرطانی شوند، تشخیص دهد. اکثر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی توصیه می کنند که هر سه سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر را تا سن ۶۵ سالگی انجام دهید.

اگر سلول‌های غیرطبیعی در طی تست پاپ اسمیر یافت شوند، متخصصان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند با استفاده از روش‌های مختلف مانند کرایوتراپی، ابلیشن حرارتی یا بیوپسی آن‌ها را خارج کنند. این روش ها می توانند به جلوگیری از تبدیل سلول ها به سرطان کمک کنند.

همچنین حفظ یک سبک زندگی سالم با اجتناب از سیگار و سایر محصولات تنباکو، انجام رابطه جنسی ایمن برای کاهش خطر ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی و حفظ سیستم ایمنی قوی از طریق یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم بسیار مهم است.

علائمی که باید مراقب آنها بود

اگر متوجه هر یک از علائم زیر شدید، بسیار مهم است که در اسرع وقت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی وقت ملاقات بگیرید:

 1. خونریزی غیرمعمول: ممکن است بعد از فعالیت جنسی، بین دوره‌های قاعدگی یا بعد از یائسگی رخ دهد.
 2. قاعدگی‌های سنگین‌تر از حد معمول: اگر قاعدگی‌های شما ناگهان سنگین‌تر یا طولانی‌تر شود، می‌تواند نشانه‌ای از ناهنجاری‌های دهانه رحم باشد.
 3. درد یا ناراحتی واژن: درد در حین رابطه جنسی یا هنگام استفاده از تامپون می تواند نشان دهنده وجود مشکل باشد.
 4. تغییرات در ترشحات واژن: اگر ترشحات واژن بیش از حد معمول است یا بوی آن تغییر کرده است، ممکن است زمان مراجعه به یک متخصص مراقبت های بهداشتی فرا رسیده باشد.
 5. درد مداوم: درد در ناحیه کمر، لگن یا پایین معده که از بین نمی رود می تواند نشانه سرطان دهانه رحم یا سایر بیماری های مرتبط باشد.
 6. کاهش وزن غیرقابل توضیح و کاهش اشتها: این علائم می تواند نشان دهنده وجود یک بیماری زمینه ای از جمله سرطان دهانه رحم باشد.

در حالی که بسیاری از این علائم می تواند به سایر شرایط سلامت مربوط باشد، همیشه بهتر است توسط یک متخصص پزشکی بررسی شود.

چشم انداز سرطان دهانه رحم مرتبط با HPV

تشخیص و درمان زودهنگام سرطان دهانه رحم می تواند درمان کننده باشد. نرخ بقای ۵ ساله برای سرطان دهانه رحم در حال حاضر حدود ۶۷ درصد است که به این معنی است که ۶۷ درصد از افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند پس از پنج سال زنده می مانند. با این حال، اگر سرطان به موقع تشخیص داده شود، این میزان بقا به ۹۱٪ افزایش می یابد.

اگر سرطان به نواحی مجاور بدن گسترش یافته باشد، میزان بقای ۵ ساله به ۶۰ درصد کاهش می یابد، اما همچنان می توان بیماری را با درمان های مختلف مانند جراحی، پرتودرمانی یا شیمی درمانی درمان و مدیریت کرد. اگر سرطان به نقاط دوردست بدن گسترش یافته باشد، میزان بقای ۵ ساله به ۱۹ درصد کاهش می یابد، اگرچه درمان های جدید به طور مداوم برای بهبود نتایج برای بیماران در حال توسعه هستند.

به یاد داشته باشید، عوامل فردی مانند سن، سلامت کلی، و مرحله سرطان در زمان تشخیص می تواند بر روی چشم انداز تاثیر بگذارد.

در نتیجه

HPV یک عفونت شایع است که اکثر افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. در حالی که بدن معمولاً ویروس را به تنهایی پاک می کند، آگاهی از خطرات مرتبط با انواع پرخطر HPV، که می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود، ضروری است.

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم، حفظ یک سبک زندگی سالم، انجام رابطه جنسی ایمن و انجام غربالگری های منظم مانند آزمایش پاپ اسمیر. اگر علائم نگران کننده ای دارید، همیشه با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید تا هرگونه مشکل سلامتی بالقوه را رد کنید. به یاد داشته باشید، تشخیص زودهنگام و درمان در مدیریت موثر سرطان دهانه رحم بسیار مهم است.

سوالات متداول

۱. احتمال سرطان دهانه رحم مرتبط با HPV چقدر است؟

عفونت مداوم HPV در دهانه رحم مسئول تقریباً همه سرطان های دهانه رحم است. با این حال، همه عفونت های HPV به سرطان تبدیل نمی شوند، زیرا بدن معمولاً خود به خود از شر آن خلاص می شود. در حال حاضر، هیچ راهی برای تشخیص اینکه چه کسی ممکن است به سرطان دهانه رحم مرتبط با HPV مبتلا شود، وجود ندارد.

۲. چه مدت طول می کشد تا HPV به سرطان تبدیل شود؟

به طور معمول مدت زمان زیادی طول می کشد تا HPV از یک عفونت به سرطان تبدیل شود. سلول‌های HPV ممکن است بین ۵ تا ۱۰ سال طول بکشد تا به سلول‌های پیش سرطانی غیرطبیعی تبدیل شوند و از آنجا، ممکن است تا ۲۰ سال دیگر طول بکشد تا تبدیل به سرطان شوند. برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، ممکن است بین ۵ تا ۱۰ سال طول بکشد.

۳. چشم انداز سرطان دهانه رحم مرتبط با HPV چیست؟

اگر سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه تشخیص داده شود و درمان شود، قابل درمان است. میزان بقای ۵ ساله سرطان دهانه رحم حدود ۶۷ درصد است که در صورت تشخیص زودهنگام به ۹۱ درصد افزایش می یابد. با این حال، اگر سرطان به نواحی نزدیک یا دور از بدن گسترش یافته باشد، میزان بقا به ترتیب به ۶۰٪ و ۱۹٪ کاهش می یابد. عوامل فردی مانند سن و سلامت کلی بر چشم انداز تأثیر می گذارد.

۴. چگونه می توانم خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در صورت ابتلا به HPV کاهش دهم؟

اگر HPV دارید، بهترین راه برای محدود کردن خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم انجام غربالگری منظم از سن ۲۱ سالگی است. آزمایش پاپ اسمیر می تواند تغییرات غیرطبیعی سلولی را که می تواند سرطانی شود، تشخیص دهد. اگر سلول‌های غیرطبیعی یافت شوند، می‌توان آنها را از طریق روش‌هایی مانند کرایوتراپی، ابلیشن حرارتی یا بیوپسی خارج کرد.

۵. علائم سرطان دهانه رحم چیست که باید مراقب آنها باشم؟

اگر متوجه خونریزی غیرمعمول، پریودهای شدیدتر، درد یا ناراحتی واژن، تغییرات در ترشحات واژن، درد مداوم در ناحیه کمر، لگن یا پایین معده، کاهش وزن بی دلیل یا از دست دادن اشتها شدید، به سرعت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی ملاقات کنید. تا جایی که ممکن است. این علائم می تواند نشان دهنده سرطان دهانه رحم یا شرایط مرتبط باشد.

دیدگاهتان را بنویسید