خانه » سلامت جسم » چرا وقتی پلک می زنم چشمم درد می کند؟

چرا وقتی پلک می زنم چشمم درد می کند؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا هنگام پلک زدن ممکن است چشمان شما درد بگیرد. در بیشتر موارد، این مسائل را می توان به تنهایی با مراقبت در خانه حل کرد. با این حال، دلایل خاصی برای درد چشم هنگام پلک زدن وجود دارد که باید جدی گرفته شود و ممکن است نیاز به مراقبت فوری پزشکی داشته باشد.

درد چشم می تواند به طور ناگهانی رخ دهد و علل مختلفی داشته باشد، مانند ورم ملتحمه (همچنین به عنوان چشم صورتی شناخته می شود)، ساییدگی قرنیه (زمانی که قسمت جلویی چشم آسیب می بیند)، شرایطی مانند خشکی چشم یا گلوکوم یا حتی آسیبی مانند سوختگی شیمیایی

این مقاله شایع‌ترین علل درد چشم را مورد بحث قرار می‌دهد، نکاتی را در مورد چگونگی کاهش درد ارائه می‌کند و در صورت لزوم به دنبال کمک پزشکی به شما اطلاع می‌دهد.

ورم ملتحمه آلرژیک

ورم ملتحمه آلرژیک زمانی رخ می دهد که قسمت شفاف بیرونی چشم که درست زیر پلک قرار دارد، به دلیل یک واکنش آلرژیک ملتهب می شود. این وضعیت می تواند باعث خارش و قرمزی چشم و همچنین درد، سوزش یا احساس شن در هنگام پلک زدن شود. معمولاً هر دو چشم را تحت تأثیر قرار می دهد (منبع مطلب).

افرادی که آلرژی فصلی را تجربه می کنند اغلب مستعد ابتلا به ورم ملتحمه آلرژیک هستند. برای به حداقل رساندن علائم، توصیه می شود از آلرژن هایی که باعث واکنش می شوند، مانند گرده، شوره حیوانات خانگی و کنه های گرد و غبار اجتناب کنید.

برای اینکه کمی تسکین پیدا کنید، استفاده از کمپرس خنک و استفاده از قطره های چشمی برای روان کردن سطح چشم می تواند مفید باشد. مهم است که از استفاده از لنزهای تماسی یا مالیدن چشم ها خودداری کنید زیرا این اقدامات می تواند باعث تشدید تحریک شود (منبع مطلب).

بلفاریت

بلفاریت دارید ، پلک های شما متورم و ملتهب می شوند. وقتی پلک می‌زنید، ممکن است احساس کنید چیزی روی سطح چشم‌تان است. این به عنوان احساس جسم خارجی شناخته می شود (منبع مطلب). ممکن است برای شما دردناک باشد.

در حالی که هیچ درمانی برای بلفاریت وجود ندارد، می توان آن را با داروهایی مانند کمپرس گرم، شستشوی پلک ها با شامپو بچه، استفاده از اشک مصنوعی یا پماد آنتی بیوتیک روی مژه ها بهبود داد (منبع مطلب).

سوختگی های شیمیایی

هنگامی که مواد مضر مانند شامپو یا صابون وارد چشم می شوند، سوختگی شیمیایی ممکن است رخ دهد. در حالی که اینها ممکن است باعث ناراحتی شوند، سوختگی شیمیایی در واقع به چشم آسیب می رساند و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد (منبع مطلب).

سوختگی شیمیایی می تواند در اثر جامدات، مایعات یا گازها ایجاد شود. هنگامی که چشم آسیب می بیند، هر حرکت پلک باعث درد می شود. مواد رایجی که می توانند باعث سوختگی شیمیایی شوند عبارتند از: پاک کننده های خانگی، اسید باتری، سفید کننده و کود (منبع مطلب).

اگر سوختگی شیمیایی رخ دهد، شستن چشم با محلول نمکی به مدت حداقل ۳۰ دقیقه ضروری است. بی حس کردن چشم ممکن است برای کاهش درد انجام شود. اگر به موقع درمان نشود، سوختگی شیمیایی می تواند منجر به از دست دادن بینایی و آسیب جدی به چشم شود (منبع مطلب).

سردردهای خوشه ای

اگر سردرد خوشه‌ای دارید، ممکن است درد شدیدی در پشت یک چشم داشته باشید. همچنین ممکن است مشاهده کنید که پلک شما متورم شده و کمی افتادگی دارد. علاوه بر این، ممکن است در نتیجه سردرد، چشم آسیب دیده قرمز، آبکی و مردمک کوچکتری داشته باشد.

برای تسکین درد ناشی از سردردهای خوشه ای، به طور کلی مصرف ایبوپروفن یا استامینوفن توصیه می شود (منبع مطلب).

خراش قرنیه

خراشیدگی قرنیه به خراشیدگی قسمت جلویی چشم معروف به قرنیه اشاره دارد. هنگامی که این اتفاق می افتد، هر بار که پلک می زنید باعث درد می شود. این خراش ها ممکن است به دلیل موارد مختلفی مانند ناخن، برس آرایشی یا راه رفتن در میان گیاهان ایجاد شوند.

قرنیه گیرنده های درد زیادی دارد، حتی بیشتر از پوست. بنابراین، زمانی که پلک می زنید و پلک شما به سطح چشم می مالد، می تواند دردناک باشد.

برای درمان ساییدگی قرنیه، ممکن است یک پچ روی چشم گذاشته شود تا از پلک زدن و بدتر شدن احتمالی خراش جلوگیری شود. همچنین ممکن است به شما قطره های چشمی داده شود که رطوبت و تسکین چشم را فراهم می کند، و همچنین قطره های آنتی بیوتیکی برای جلوگیری از عفونت. خراش های کوچک روی قرنیه معمولا در عرض یک یا دو روز بهبود می یابند، اما خراش های بزرگتر ممکن است تا یک هفته طول بکشد.

در شرایط خاص، متخصص چشم (چشم‌پزشک) ممکن است نوع خاصی از لنز تماسی را برای محافظت از سطح چشم و تسریع روند بهبود ارائه دهد (منبع مطلب).

زخم قرنیه

زخم قرنیه که یک زخم روی قرنیه است، زمانی که پلک قرنیه ملتهب را لمس می کند، احساس می شود. این می تواند به دلیل انواع مختلف عفونت های ناشی از باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها یا انگل ها از جمله ارگانیسم کوچکی به نام آکانتاموبا رخ دهد.

علائم زخم قرنیه شامل قرمزی و خارش چشم همراه با ترشح، حساسیت به نور، تاری دید، لکه سفید روی قرنیه و ریزش اشک است (منبع مطلب).

درمان زخم قرنیه شامل شناسایی ارگانیسم مسئول زخم و ارائه داروهای مناسب مانند قطره های چشمی آنتی بیوتیک یا داروهای ضد قارچی است. علاوه بر این، ممکن است به شما توصیه شود که در صورت ابتلا به زخم قرنیه، از داروهای ضد درد استفاده کنید و از استفاده از لنزهای تماسی یا لوازم آرایش خودداری کنید.

خشکی چشم

در شرایط عادی، لایه مایع روی سطح چشم شما را روان نگه می دارد. با این حال، اگر خشکی چشم دارید، این روغن کاری ممکن است کافی نباشد. در نتیجه، هر بار که پلک بالایی شما روی چشم شما حرکت می کند، ممکن است به نظر برسد که چیزی در آنجا گیر کرده است (منبع مطلب).

اگر از خشکی چشم رنج می برید، ممکن است احساس خراشیدگی در چشم همراه با احساس سوزش یا سوزش و حساسیت به نور را تجربه کنید. چشمان شما نیز ممکن است قرمز به نظر برسند و دید شما ممکن است تار باشد. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که چشم شما اشک کافی تولید نمی کند یا زمانی که اشک شما خیلی سریع تبخیر می شود. همچنین می تواند به این معنی باشد که اشک های شما به اندازه کافی موثر نیستند.

گزینه های درمانی برای خشکی چشم شامل استفاده از اشک مصنوعی بدون نسخه یا داروهای تجویزی مانند سیکلوسپورین یا لیفیتگر است که می تواند تولید اشک را تحریک کند. لیفیتگر (پرفلوروهگزیلوکتان) یکی دیگر از قطره های چشمی تجویزی است که به جای افزایش تولید اشک، تبخیر اشک را کاهش می دهد.

علاوه بر این، می‌توانید از شیوه‌های زندگی خاصی استفاده کنید تا چشمان خود را بیشتر روان نگه دارید. اینها ممکن است شامل نوشیدن آب زیاد، استفاده از مرطوب کننده و کاهش زمان صرف شده برای تماشای صفحه نمایش باشد. با این کار می توانید روانکاری سطح چشم خود را افزایش دهید و پلک زدن را راحت تر کنید (منبع مطلب).

آلودگی چشم

گاهی اوقات، مواد خارجی مانند آرایش، ماسه یا مژه ممکن است به طور تصادفی روی سطح چشم شما قرار بگیرند. وقتی پلک می زنید، می توانید آن را احساس کنید و ممکن است باعث درد شود. مهم است که مراقب باشید زیرا این امر می تواند به قرنیه یا قسمت سفید چشم شما به نام صلبیه آسیب برساند.

برای از بین بردن محرک، می توانید به طور مکرر پلک بزنید یا چشم خود را با محلول نمکی استریل شده بشویید. توصیه می شود با انگشتان خود به چشم خود دست نزنید. اگر سوزش ادامه داشت یا اگر هنوز فکر می کنید چیزی در چشم شما است، توصیه می شود از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کمک پزشکی بگیرید.

آسیب چشم

آسیب به چشم یا برخورد چیزی به چشم شما می تواند هنگام پلک زدن باعث درد شود. صدمات چشمی انواع مختلفی دارند، مانند بریدگی یا کبودی روی پلک، مشکلاتی که خود چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهند، مانند کبودی در قسمت سفید چشم به نام خونریزی زیر ملتحمه، خراش روی قرنیه یا حتی آسیب جدی چیزی کره چشم را سوراخ می کند

برای آسیب‌های جزئی، می‌توانید از کیسه یخ برای کاهش تورم و خونریزی در صورت سیاهی چشم استفاده کنید یا روی بریدگی‌ها یا خراش‌های پلک پماد بزنید. اما اگر آسیب چشمی قابل توجهی دارید، مهم است که به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید که می تواند کمک کند.

سوختگی چشم با اشعه فرابنفش

اگر چشمان شما در معرض اشعه ماوراء بنفش باشد، ممکن است دچار سوختگی چشم شوید که به آن فوتوکراتیت می‌گویند. اگر از تخت برنزه کننده استفاده کنید، با قوس جوشکاری تماس بگیرید یا بدون استفاده از عینک مناسب مانند لنز یا عینک آفتابی زمانی را در آفتاب بگذرانید، ممکن است اتفاق بیفتد.

در شرایط کمتر شدید، ممکن است هنگام پلک زدن، مقداری سوزش و احساس وجود چیزی در چشم خود احساس کنید. با این حال، در موارد جدی‌تر، ممکن است قرمزی، درد، حساسیت به نور، پرش پلک‌ها، اشک‌ریزش زیاد و تاری دید را نیز تجربه کنید.

در بیشتر موارد، این وضعیت به خودی خود بهبود می یابد و می توانید با استفاده از کمپرس سرد و استفاده از عینک آفتابی تسکین پیدا کنید. علاوه بر این، استراحت با چشمان بسته نیز ممکن است به کاهش علائم کمک کند (منبع مطلب).

ترومای صورت

هنگام پلک زدن به دلیل آسیب های صورت، چشم ها ممکن است آسیب ببینند. هنگامی که حفره چشم آسیب می بیند، می تواند بر اعصاب و ماهیچه های اطراف چشم تأثیر بگذارد و در نتیجه باعث درد در پشت چشم شود. صدمات همچنین می تواند منجر به تورم در اطراف چشم شود و باعث برآمدگی جزئی شود (منبع مطلب).

در صورت مشاهده علائم مربوط به چشم پس از آسیب به صورت، مراجعه به پزشک ضروری است.

گلوکوم ( آب سیاه)

در حالی که آب سیاه در برخی از اشکال می تواند بدون درد باشد، گلوکوم زاویه بسته داستان دیگری است. این شکل از گلوکوم زمانی اتفاق می افتد که زاویه تخلیه چشم به طور ناگهانی مسدود می شود. این انسداد باعث می شود فشار چشم به طور ناگهانی و خطرناک افزایش یابد. افزایش فشار می تواند باعث درد شدید چشم شود که ممکن است هنگام پلک زدن متوجه آن شوید.

گلوکوم وضعیتی است که باید توسط چشم پزشک کنترل شود و با استفاده از استراتژی های مختلف فشار را در چشم پایین نگه دارد (منبع مطلب).

ایریت

التهاب در عنبیه یعنی قسمت رنگی چشم شما است. این ممکن است منجر به درد چشم، سردرد، حساسیت به نور و کاهش بینایی شود. علت ممکن است آسیب، عفونت یا یک بیماری خودایمنی باشد. درمان به علت آن بستگی دارد (منبع مطلب).

چشم صورتی

هنگامی که چشم صورتی (ملتحمه چشم) دارید، پوشش داخلی پلک های شما متورم و قرمز می شود و هر بار که پلک می زنید باعث درد می شود. چشم صورتی معمولاً در اثر عفونت ویروسی یا باکتریایی ایجاد می شود. همچنین می تواند در نتیجه آلرژی یا تحریک ناشی از مواردی مانند آلودگی هوا یا مواد شیمیایی موجود در آب استخر باشد.

در بیشتر موارد، چشم صورتی به خودی خود بهتر می شود. با این حال، اگر توسط باکتری ایجاد شود، ممکن است آنتی بیوتیک ها برای درمان ضروری باشند، اما در برابر سایر علل چشم صورتی موثر نیستند (منبع مطلب).

نوریت بینایی

نوریت بینایی وضعیتی است که در آن عصب بینایی که اطلاعات بصری را از شبکیه به مغز منتقل می کند، متورم می شود. علت دقیق آن مشخص نیست، اما اعتقاد بر این است که در نتیجه حمله اشتباه سیستم ایمنی و آسیب رساندن به عصب بینایی است.

حرکت چشم یا پلک زدن می تواند باعث درد ناگهانی در پشت حفره چشم در افراد مبتلا به نوریت بینایی شود.

در حالی که برخی از موارد نوریت بینایی ممکن است بدون مداخله بهبود یابد، در موارد دیگر، متخصص چشم ممکن است نیاز به تجویز یک داروی استروئیدی برای کاهش التهاب داشته باشد (منبع مطلب).

گل مژه

گل مژه یک توده کوچک، قرمز و دردناک در اطراف چشم یا داخل پلک است. هنگام پلک زدن ممکن است درد آن را احساس کنید.

اغلب می توان تورم را کاهش داد و گل مژه را در خانه درمان کرد. برای انجام این کار، پارچه ای را که در آب گرم خیس کرده اید بردارید و به آرامی آن را روی درب خود فشار دهید تا حداکثر ۱  دقیقه، این کار را سه یا چهار بار در روز تکرار کنید (منبع مطلب).

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در حالی که ممکن است بتوانید با کمک های اولیه ساده برخی از شرایطی که باعث درد می شوند را مدیریت کنید، مهم است که بدانید چه زمانی باید از متخصص کمک بگیرید. اگر درد چشم را تجربه می کنید، تحت شرایط زیر با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید (منبع مطلب):

  • اگر درد بیش از یکی دو روز طول بکشد
  • اگر چشم به شدت دردناک شود
  • اگر متوجه شدید بینایی شما نیز کاهش می یابد
  • اگر سایر مشکلات سلامتی مزمن مانند بیماری خود ایمنی دارید

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های اضطراری بود

درد هنگام پلک زدن همیشه باید جدی گرفته شود. در صورت بروز هر یک از موارد زیر به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید (منبع مطلب):

  • ناگهان درد شدیدی را در چشم خود احساس می کنید.
  • شما هاله های اطراف چراغ ها را می بینید.
  • دید شما تار می شود یا کاهش می یابد.
  • حالت تهوع داری
  • چشم شما بدون هیچ دلیل مشخصی متورم شده است.
  • از دست دادن ناگهانی بینایی دارید.

کلام پایانی

هنگام پلک زدن می‌توانید درد را به دلایل بالقوه‌ای، از ضربه به چشم تا عفونت، تجربه کنید. ممکن است بتوانید درد را با درمان های خانگی کنترل کنید. برای هر مشکلی که به سرعت حل نمی شود با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. برای هر چیزی که به شدت دردناک یا مداوم است، کمک بگیرید، زیرا ممکن است بینایی شما را تهدید کند.

دیدگاهتان را بنویسید