خانه » بیماری ها » آیا چرخه قاعدگی می تواند بر عود اسپوندیلیت آنکیلوزان تأثیر بگذارد؟

آیا چرخه قاعدگی می تواند بر عود اسپوندیلیت آنکیلوزان تأثیر بگذارد؟

اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) یک بیماری التهابی است که ممکن است به دلیل تغییر سطح هورمون، تحت تأثیر چرخه قاعدگی قرار گیرد. اگرچه این عارضه بیشتر در مردان تشخیص داده می شود، اما زنان را نیز تحت تأثیر قرار می دهد (منبع مطلب).

این مقاله مروری بر چگونگی تأثیر چرخه قاعدگی بر اسپوندیلیت آنکیلوزان و نحوه درمان شعله‌ور شدن علائم ارائه می‌کند.

اسپوندیلیت آنکیلوزان و سیکل های قاعدگی

اسپوندیلیت آنکیلوزان نوعی آرتریت التهابی خود ایمنی است که ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهد (منبع مطلب).سیستم ایمنی بدن به اشتباه بافت های خود بدن را هدف قرار می دهد و باعث التهاب بین استخوان های ستون فقرات (مهره ها) می شود. همچنین مفاصل ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهد.

افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان اغلب کمردرد و سفتی را تجربه می کنند. علائم می تواند در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع شود.

در افرادی که قاعدگی دارند، سطح هورمون هایشان در طول ماه در نوسان است. این نوسانات ممکن است بر علائم اسپوندیلیت آنکیلوزان تأثیر بگذارد و حتی منجر به شعله ور شدن (افزایش علائم) شود.

برخی از افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان همیشه درد و سفتی دارند. برای دیگران، علائم آن‌ها معمولاً می‌آیند و می‌روند (منبع مطلب).

۱. نوسانات هورمونی

در طول دوره قاعدگی، سطح استروژن در بدن کاهش می یابد. این ممکن است منجر به تغییر علائم اسپوندیلیت آنکیلوزان شود.

استروژن ممکن است اثر ضد التهابی روی بدن داشته باشد. هنگامی که سطح استروژن کاهش می یابد، التهاب می تواند بدتر شود (منبع مطلب).برای یک فرد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان، التهاب در حال حاضر یک مشکل است، بنابراین هر گونه افزایش می تواند منجر به درد و سفتی شود.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۲ نشان داد که زنان مبتلا به بیماری‌های روماتیسمی (مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان) در مقایسه با آن‌هایی که بیماری روماتیسمی نداشتند، میزان بیشتری از گرفتگی، درد و خونریزی قاعدگی را در طول دوره‌های قاعدگی خود گزارش کردند (منبع مطلب).

مصرف داروهای ضد بارداری هورمونی ممکن است بر بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان فرد تأثیر بگذارد. یک بررسی در سال ۲۰۱۴ نشان داد که زنانی که روزانه قرص‌های ضدبارداری مصرف می‌کردند در زمان تشخیص اسپوندیلیت آنکیلوزان نسبت به زنانی که از کنترل بارداری هورمونی استفاده نمی‌کردند بسیار جوان‌تر بودند. تفاوت معنی داری در شدت بیماری یا مصرف دارو بین دو گروه وجود نداشت (منبع مطلب).

۲. حساسیت به درد

سطح هورمون ما بر نحوه درک بدن ما از درد تأثیر می گذارد، بنابراین غیر معمول نیست که در طول قاعدگی خود درد بیشتری احساس کنید. داشتن سطوح پایین استروژن (همانطور که در طول دوره قاعدگی معمول است) باعث افزایش حساسیت درد در بدن می شود.استروژن همچنین بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد.

۳. تفاوت های جنسیتی در تشخیص و تحقیق

تحقیقات بیشتری در مورد رابطه بین اسپوندیلیت آنکیلوزان و چرخه های قاعدگی ضروری است. از آنجایی که این بیماری بیشتر در مردان تشخیص داده شده است، زنان در مطالعات تحقیقاتی بالینی کمتر حضور دارند.

اگرچه تشخیص اسپوندیلیت انکیلوزان در مردان به طور گسترده ای بیشتر از سه به یک در زنان است، اما یک مطالعه سوئیسی گزارش داد که با افزایش تشخیص این بیماری در زنان، این نسبت به ۱.۲ به یک کاهش یافته است (منبع مطلب).

سیکل های قاعدگی و التهاب

اسپوندیلیت آنکیلوزان یک بیماری التهابی است. در طی مراحل خاصی از چرخه قاعدگی، التهاب در بدن بیشتر می شود (منبع مطلب).این حالت می تواند منجر به افزایش شدت بیماری و درد شود.

پروژسترون هورمونی با خواص ضد التهابی است. سطوح آن به سرعت با دوره قاعدگی کاهش می یابد و این کاهش پروژسترون ممکن است منجر به افزایش التهاب شود (منبع مطلب).

تاثیر اسپوندیلیت آنکیلوزان بر باروری و بارداری

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد اسپوندیلیت آنکیلوزان بر باروری یا توانایی شما برای باردار شدن تأثیر می گذارد. افراد مبتلا به اسپوندیلیت انکیلوزان می توانند از هر نوع پیشگیری از بارداری که انتخاب می کنند استفاده کنند (منبع مطلب).

اگر به فکر باردار شدن هستید بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است در دوران بارداری افزایش درد و سفتی کمر را تجربه کنید.

مصرف برخی از داروهایی که اسپوندیلیت آنکیلوزان را درمان می کنند در دوران بارداری بی خطر نیستند (منبع مطلب).همچنین ممکن است یک جزء ژنتیکی در اسپوندیلیت آنکیلوزان وجود داشته باشد، بنابراین پزشک شما ممکن است قبل از اقدام به بارداری مشاوره ژنتیکی را توصیه کند.

مدیریت اسپوندیلیت آنکیلوزان در طول قاعدگی

شعله ور شدن اسپوندیلیت آنکیلوزان می تواند شامل افزایش درد، خستگی و ناراحتی عاطفی باشد. اگر متوجه شدید که علائم بیماری شما قبل یا در طول قاعدگی شعله ور می شوند، برای نحوه مدیریت آنها برنامه ریزی کنید. صحبت با پزشک خود در مورد گزینه های درمانی در حین عود ممکن است کمک کننده باشد.

برای کاهش درد در هنگام شعله ور شدن اسپوندیلیت آنکیلوزان، گزینه های درمانی زیر را در نظر بگیرید (منبع مطلب):

 • NSAIDs : داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (Advil) یا ناپروکسن (Aleve) می‌توانند هم درد اسپوندیلیت آنکیلوزان و هم گرفتگی پریود را درمان کنند.
 • حمام یا دوش آب گرم : گرمای آب ممکن است درد و سفتی کمر را کاهش دهد.
 • پد گرم کننده یا بطری آب گرم : سعی کنید از پد گرم کننده برای تسکین درد عضلانی استفاده کنید.
 • تغییر دارو : از پزشک خود بپرسید که آیا داروهای دیگری وجود دارد که می توانید برای رفع درد ناشی از شعله ور شدن استفاده کنید.
 • دفترچه علائم : یک دفترچه علائم از زمانی که شعله ور شدن شما بیشتر می شود را نگه دارید تا بتوانید بهتر برای آنها آماده شوید.

علاوه بر این استراتژی های مدیریتی برای شعله ور شدن، درمان های رایج برای اسپوندیلیت آنکیلوزان عبارتند از:

 • داروهای بیولوژیک با هدف کاهش التهاب
 • مهارکننده های ژانوس کیناز (JAK) مانند توفاسیتینیب (Xeljanz) و  آپاداسیتینیب (Rinvoq یا upadacitinib )
 • کورتیکواستروئیدها (معمولاً به مفصل تزریق می شوند) برای کاهش التهاب و درد
 • فیزیوتراپی
 • عمل جراحی

برخی از درمان‌های اسپوندیلیت آنکیلوزان، مانند داروهای بیولوژیک، می‌توانند خطر ابتلا به عفونت‌های جدی را افزایش دهند. اگر هر یک از علائم زیر را در حین شعله ور شدن تجربه کردید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید (منبع مطلب):

 • گردن درد شدید
 • تب
 • لرز
 • کسالت (یا احساس کلی ناخوشی)

کلام پایانی

 • اسپوندیلیت آنکیلوزان نوعی آرتریت است که استخوان ها و مفاصل ستون فقرات را درگیر می کند. چرخه قاعدگی به دلیل تغییر سطح هورمون ممکن است بر اسپوندیلیت آنکیلوزان تأثیر بگذارد. کاهش سطح استروژن می تواند منجر به افزایش حساسیت درد شود و کاهش سطح پروژسترون می تواند منجر به افزایش التهاب شود.
 • برای درمان شعله ور شدن اسپوندیلیت آنکیلوزان، سعی کنید از NSAID های بدون نسخه استفاده کنید، حمام یا دوش آب گرم بگیرید و با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد گزینه های اضافی صحبت کنید.
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان یک بیماری جدی است که مدیریت آن می تواند چالش برانگیز باشد. برخی از افراد درد و سفتی مداوم را تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر علائم متناوب دارند که می آیند و می روند.
 • اگر متوجه شدید که علائم شما در طول دوره قاعدگی تشدید می شود، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است کارهای بیشتری برای کنترل دردتان انجام دهید.

سوالات متداول

۱. اسپوندیلیت آنکیلوزان در زنان و مردان چگونه متفاوت است؟

اسپوندیلیت آنکیلوزان در مردان و زنان متفاوت است. مردان بیشتر از زنان پیشرفت بیماری را تجربه می کنند. آنها همچنین کاهش شدید عملکرد جنسی را گزارش می کنند.زنان بیشتر از مردان درد ناشی از اسپوندیلیت آنکیلوزان را گزارش می کنند.

۲. آیا قرص های ضد بارداری خوراکی می توانند به کاهش شعله های AS کمک کنند؟

شواهدی وجود ندارد که نشان دهد قرص های ضد بارداری خوراکی بر شعله ور شدن اسپوندیلیت آنکیلوزان تأثیر دارند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که مصرف ضد بارداری خوراکی بر شروع یا شدت بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان تأثیری ندارد (منبع مطلب).

۳. آیا داروهای اسپوندیلیت آنکیلوزان بر چرخه قاعدگی یا باروری تأثیر می گذارد؟

اگرچه داروهای اسپوندیلیت آنکیلوزان بر باروری تأثیر نمی‌گذارند، اما می‌توانند بر سلامت جنسی فرد تأثیر بگذارند. کورتیکواستروئیدها ممکن است باعث تغییرات خلقی، سردرد، خستگی و کاهش میل جنسی شوند (منبع مطلب).متوترکسات با کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی مرتبط است. بیولوژیک ها با درد و سردرد مرتبط هستند که ممکن است بر میل جنسی تأثیر بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید