خانه » سلامت روان » چگونه با اضطراب شدید کنار بیاییم؟

چگونه با اضطراب شدید کنار بیاییم؟

اضطراب بخشی طبیعی از زندگی است، زیرا هر کسی هر از گاهی احساس نگرانی یا ناراحتی می کند. اما اگر اضطراب شدیدی را تجربه می‌کنید که به نظر می‌رسد طاقت‌فرسا یا خارج از کنترل است، می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال سلامت روان باشد – و مسائل مربوط به سلامت روان مبتنی بر اضطراب بسیار قابل درمان هستند (منبع مطلب).

درباره چیستی اضطراب شدید و همچنین تفاوت بین اضطراب عادی و یک اختلال اضطرابی بیشتر بدانید. ما همچنین کارهایی را به اشتراک می گذاریم که اگر احساس می کنید اضطراب شما بر زندگی شما تأثیر منفی می گذارد، می توانید انجام دهید، از جمله چندین قدم که می توانید برای رهایی از اضطراب شدید بردارید.

اضطراب شدید چیست؟

«اضطراب شدید» عبارتی است که افراد برای توصیف احساسات نگرانی، وحشت یا ترس شدید یا نامتناسب با یک تهدید واقعی استفاده می‌کنند. درک این نکته مهم است که این اصطلاح یک اصطلاح بالینی یا تشخیص بیماری روانی نیست.

اینکه افراد چگونه اضطراب را تجربه می کنند می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. یک نفر ممکن است احساس کند پروانه های کوچکی در شکم خود دارد، در حالی که فرد دیگری ممکن است اضطراب شدیدی به شکل حمله پانیک داشته باشد. همچنین می توانید سطوح مختلفی از اضطراب را در مقاطع مختلف زمانی تجربه کنید.

اگر اضطراب فلج کننده ای را تجربه می کنید که عملکرد را در بخش های مختلف زندگی شما دشوار می کند – از جمله کار، مدرسه و روابط – ممکن است دچار اختلال اضطراب باشید.

تفاوت اضطراب عادی و اضطراب شدید

همه اضطراب ها بد نیستند. در واقع، سطوح عادی اضطراب می تواند با کمک به شما در پاسخ بهتر به استرس های موجود در محیط مفید باشد. به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که افزایش سطح اضطراب می تواند به شما کمک کند هنگام مواجهه با یک کار استرس زا سریعتر و با دقت بیشتری حرکت کنید (منبع مطلب).

تفاوت بین اضطراب عادی و اضطراب شدید این است که چگونه بر توانایی شما برای عملکرد و سطح پریشانی که ایجاد می کند تأثیر می گذارد (منبع مطلب).وقتی اضطراب شدید یا شدید باشد، عملکرد طبیعی شما را در موقعیت‌های خاص، اگر نگوییم غیرممکن، دشوار می‌کند.

با اضطراب شدید، ممکن است نتوانید مانند معمول کار کنید یا اجتماعی شوید. همچنین می تواند چنان پریشانی شدیدی ایجاد کند که شما به طور کامل از موقعیت هایی که احتمالاً این احساسات را تحریک می کنند اجتناب کنید.

نشانه های اضطراب شدید

اگر مدت یا شدت اضطراب شما شدید باشد، بر زندگی شما تأثیر منفی بگذارد، یا به مرور زمان افزایش یابد، ممکن است به یک اختلال اضطرابی مبتلا باشید.فقط یک پزشک یا متخصص سلامت روان می تواند اختلالات اضطرابی را تشخیص دهد، اما علائم جسمی و روانی وجود دارد که باید مراقب آنها بود.

علائم فیزیکی

اضطراب شدید می تواند به صورت فیزیکی در بدن شما ظاهر شود:

 • ضربان قلب سریع
 • افزایش تعداد تنفس
 • عرق کردن یا لرزش
 • تنگی نفس
 • مشکلات گوارشی (معده درد یا مشکلات گوارشی)
 • مشکلات خواب، مانند مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب

علائم ذهنی و عاطفی اضطراب

اضطراب شدید همچنین می تواند از نظر ذهنی یا عاطفی شما را تحت تأثیر قرار دهد و در نتیجه علائمی مانند:

 • احساس شدید ترس یا نگرانی که غیرمنطقی یا نامتناسب با یک تهدید واقعی است
 • افزایش احساس تحریک پذیری و تحریک پذیری
 • کناره گیری از موقعیت های اجتماعی یا فقط تحمل این موقعیت ها با اضطراب زیاد
 • مشکل در تمرکز یا مشکلات در انجام کارهای معمولی روزمره
 • مسائل بین فردی و روابط
 • افکار خودکشی

موارد وحشت زدگی (حملات پانیک)

اضطراب شدید می تواند به صورت حمله پانیک نیز ظاهر شود. حملات پانیک با موج ناگهانی ترس یا ناراحتی شدید همراه با انواع احساسات فیزیکی مشخص می شود، از جمله :

 • ضربان قلب سریع
 • احساس خفگی
 • حالت تهوع
 • لرزیدن
 • حس غیر واقعی بودن
 • احساس عذاب قریب الوقوع
 • احساس از دست دادن کنترل یا “دیوانه شدن”
 • احساس می کنید که در حال مرگ هستید

انواع اختلالات اضطرابی شدید

انواع مختلفی از اختلالات اضطرابی وجود دارد. اگر یکی از این اختلالات را دارید، پزشک یا درمانگر شما می‌تواند علائم شما را ارزیابی کند تا مشخص کند کدام نوع را دارید.

 • اختلال اضطراب فراگیر : این وضعیت با احساس نگرانی بیش از حد در مورد رویدادها، فعالیت ها و موقعیت های مختلف مشخص می شود. این احساسات با علائم دیگری از جمله بی قراری، خستگی، مشکل در تمرکز، تحریک پذیری، تنش عضلانی و اختلالات خواب همراه است.
 • اختلال وسواس اجباری : به اختصار OCD نامیده می شود، این وضعیت شامل افکار تکرار شونده ناخواسته همراه با رفتارهای اجباری و تکراری است. برای افراد مبتلا به OCD، درگیر شدن در رفتارهای تکراری می تواند به کاهش موقت احساس اضطراب ناشی از افکار وسواسی کمک کند (منبع مطلب).
 • اختلال هراس (حمله پانیک) : این اختلال اضطرابی با هراس شدید و مکرر مشخص می شود که به طور غیر منتظره رخ می دهد. در طول حمله پانیک، افراد اضطراب شدید، احساس وحشت و علائم فیزیکی ترس را تجربه می‌کنند و اغلب احساس می‌کنند که کنترل خود را از دست می‌دهند یا در حال مُردن هستند.
 • اختلال استرس پس از سانحه : افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) به دلیل قرار گرفتن در معرض یک رویداد آسیب زا، اضطراب و پریشانی شدیدی را تجربه می کنند. علائم PTSD می تواند شامل هوشیاری بیش از حد، فلاش بک و خاطرات مزاحم تروما باشد.
 • اختلال اضطراب اجتماعی : این اختلال با احساس اضطراب شدید در موقعیت های اجتماعی مشخص می شود. افراد مبتلا به این عارضه اغلب سعی می کنند محیط های اجتماعی را محدود کنند یا از آنها اجتناب کنند، که می تواند بر توانایی آنها برای عملکرد در روابط، کار و مدرسه تأثیر منفی بگذارد (منبع مطلب).

شیوع اختلال اضطرابی

اضطراب یکی از شایع ترین شرایط سلامت روان است. مؤسسه ملی سلامت روان آمریکا گزارش می دهد که ۱۹.۱ درصد از بزرگسالان در ایالات متحده هر سال یک اختلال اضطراب را تجربه می کنند و تخمین زده می شود ۳۱.۱ درصد این نوع اختلال را در مقطعی از زندگی خود تجربه کنند (منبع مطلب).

اختلالات اضطرابی نیز در بین زنان شیوع بیشتری دارد. زنان دو برابر مردان در معرض ابتلا به اختلال اضطراب هستند، بنابراین کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که زنان و دختران ۱۳ ساله و بالاتر در طول معاینات بهداشتی منظم از نظر اضطراب غربالگری شوند (منبع مطلب).

دریافت کمک برای اضطراب شدید

اگر اضطراب عملکرد عادی را دشوار می کند یا ناراحتی قابل توجهی در زندگی شما ایجاد می کند، کمک گرفتن بسیار مهم است. اضطراب شدید معمولاً به خودی خود از بین نمی رود و اغلب با گذشت زمان بدتر می شود. به علاوه، بسیاری از راهبردهای مقابله ای که افراد برای کاهش اضطراب استفاده می کنند – مانند اجتناب – در نهایت باعث بدتر شدن این موضوع می شوند (منبع مطلب).

خوشبختانه، اضطراب را می توان به روش های روان درمانی متعددی درمان کرد. همچنین ممکن است داروها برای کاهش علائم اضطراب یا درمان شرایط همزمان تجویز شوند.

۱. درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری (CBT) یک رویکرد درمانی مبتنی بر شواهد است که با کمک به افراد در شناسایی و تغییر افکار منفی خودکار که به احساس اضطراب کمک می کند، عمل می کند (منبع مطلب).در طول درمان، افراد همچنین یاد می‌گیرند موقعیت‌هایی را که باعث اضطراب می‌شوند شناسایی کنند، روی تغییر رفتارهای اجتنابی خود کار کنند و تکنیک‌های آرام‌سازی را برای کاهش احساس اضطراب تمرین کنند.

۲. درمان از طریق مواجهه

مواجهه درمانی روش دیگری است که برای درمان اضطراب استفاده می شود و اغلب به نتایج مثبتی منجر می شود. این تکنیک شامل قرار گرفتن تدریجی و تدریجی در معرض آنچه که فرد از آن می ترسد به روشی ایمن و کنترل شده است.

در طول این قرار گرفتن در معرض، افراد همچنین یاد می گیرند که تکنیک های آرام سازی را تمرین کنند. با گذشت زمان، چیزی که باعث ایجاد ترس می شود، واکنش کمتری را برمی انگیزد و افراد بهتر می توانند آن را بدون تجربه اضطراب یا وحشت تحمل کنند.

۳. دارو

از داروهای اضطراب نیز می توان برای کمک به افراد در مدیریت علائم خود استفاده کرد. بسته به وضعیت شما، پزشک یا ارائه دهنده سلامت روان شما ممکن است یک بنزودیازپین یا داروی ضد افسردگی مانند یک مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) یا مهارکننده انتخابی بازجذب نوراپی نفرین (SNRI) برای تسکین احساس اضطراب شما تجویز کند.

۴. رویکرد ترکیبی

برای بسیاری از افراد، بهترین رویکرد ترکیبی از داروهای اضطراب و روان درمانی است. اغلب اوقات، استفاده از هر دو درمان اضطراب به طور همزمان می تواند کیفیت زندگی شما را تا حد زیادی بهبود بخشد (منبع مطلب).

مقابله با اضطراب شدید

زندگی با اضطراب شدید می تواند چالش های متعددی را به همراه داشته باشد، اما چند استراتژی خودیاری وجود دارد که می توانید برای مدیریت علائم خود از آنها استفاده کنید.

 • حمایت اجتماعی را پیدا کنید:داشتن افرادی که از شما حمایت کنند برای بهزیستی روانشناختی شما بسیار مهم است، اما به ویژه در هنگام مواجهه با اضطراب شدید اهمیت دارد. با یکی از عزیزان مورد اعتماد صحبت کنید یا یک گروه پشتیبانی حضوری یا آنلاین برای اضطراب پیدا کنید. صحبت کردن در مورد احساسات خود با دیگرانی که جای شما بوده اند راهی عالی برای یافتن حمایت، مراقبت و تشویق است.
 • ذهن آگاهی و یا مراقبه را تمرین کنید: یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که ذهن آگاهی با سطوح پایین‌تری از اضطراب مرتبط است (منبع مطلب).ذهن آگاهی شامل تمرکز بر لحظه حال و عدم نگرانی در مورد مشکلات گذشته یا آینده است. این می تواند افکار مضطرب را آرام کند، بدن را آرام کند و از آگاهی بیشتر حمایت کند.
 • تنفس عمیق: اضطراب اغلب می تواند منجر به تنفس کوتاه و سریع شود. تحقیقات نشان داده است که تکنیک‌های تنفس آهسته می‌توانند مزایای سلامتی زیادی داشته باشند، از جمله کاهش علائم اضطراب.این می تواند برای کاهش علائم در زمان استرس مفید باشد.
 • رفتارهای اجتنابی را محدود کنید: در حالی که اجتناب از چیزهایی که شما را مضطرب می کند می تواند باعث تسکین کوتاه مدت شود، این استراتژی در درازمدت اضطراب را بدتر می کند. به جای دوری از محرک های خود، بر روی برخورد تدریجی با آنها تمرکز کنید. از کارهای کوچک شروع کنید و از راهبردهای مقابله ای برای کاهش احساس اضطراب خود استفاده کنید. از تکنیک های آرام سازی مانند تنفس عمیق استفاده کنید و به خود یادآوری کنید که افکار مضطرب فقط افکار هستند.

کلام پایانی

اضطراب شدید می تواند ناراحتی قابل توجهی ایجاد کند و عملکرد در زندگی عادی روزمره شما را بسیار دشوار کند. اگر با علائم اضطرابی مواجه هستید که شدید، بیش از حد و نامتناسب با تهدید واقعی به نظر می رسد، با پزشک خود صحبت کنید. درمان‌های مؤثری وجود دارد که می‌تواند به شما در یافتن تسکین کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید