خانه » سلامت جسم » چگونه سرفه خود را متوقف کنیم؟

چگونه سرفه خود را متوقف کنیم؟

سرفه می تواند آزاردهنده باشد و زندگی روزمره شما را مختل کند. اگرچه این سرفه‌ها می‌توانند به دلایل زیادی ایجاد شوند، اما سرفه‌های ناشی از عفونت‌های تنفسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا می‌توانند تا هشت هفته طول بکشند (منبع مطلب).

این مقاله گزینه های پیشنهادی برای تسکین علائم سرفه را مورد بررسی قرار داده و درباره روش توقف سرفه توضیح می دهد.

سرکوب کننده های سرفه

داروهای بدون نسخه (OTC) به نام سرکوب‌کننده‌های سرفه، با سرکوب رفلکسی که باعث سرفه می‌شود، تسکین می‌دهند.

با این حال، تحقیقات بسیار کمی برای اثبات اینکه این داروها واقعاً فوایدی دارند، انجام شده است. برخی ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. اکثر آزمایش‌های بالینی که شامل داروهای سرکوب‌کننده سرفه بدون نسخه هستند، نشان داده‌اند که این داروها مؤثرتر از انجام هیچ کاری نیستند و تقریبا هیچ کاری نمی کنند (منبع مطلب).

داروهای خلط آور

اکسپکتورانت ها که به صورت بدون نیاز به نسخه نیز موجود هستند، با داروهای سرکوب کننده سرفه متفاوت هستند زیرا سرفه را متوقف نمی کنند. آنها با رقیق کردن مخاط شما، به شما کمک می کنند تا خلط خود را بهتر تخلیه کنید. این موضوع به شما کمک می کند تا راحت تر آن را سرفه کنید.

برخلاف داروهای سرکوب کننده سرفه، در مطالعات بالینی ثابت شده است که این داروها ترشحات را کاهش می دهند و این موضوع می تواند علائم سرفه را کاهش دهد (منبع مطلب).

اگر سرفه ناشی از سرماخوردگی باشد، پزشک ممکن است یک داروی ضداحتقان تجویز کند. اینها می توانند ترشحات سینوسی را که باعث ترشح بعد از بینی می شود (که می تواند باعث سرفه شود) را خشک کند.

داروهای سرفه با نسخه

برای تسکین سرفه های شدید از داروهای سرکوب کننده سرفه قوی استفاده می شود. اینها می توانند فعالیت های روزانه را مختل کنند و شما را در شب بیدار نگه دارند. در صورتی که گزینه های بدون نسخه موثر نباشند، ممکن است پزشک شما یکی از این داروها را تجویز کند.

داروهای تجویزی سرفه شامل کدئین است که یک ماده مخدر است. این داروها می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند و همچنین می توانند عادت ساز باشند (منبع مطلب).

گزینه های دیگر برای توقف سرفه

راه های دیگر برای تسکین علائم سرفه عبارتند از:

قطره های سرفه: قرص های ضد سرفه یا قطره های سرفه حاوی منتول ممکن است به تسکین موقت سرفه کمک کند. منتول به عنوان یک بی حس کننده خفیف عمل می کند و می تواند نیاز به سرفه را کاهش دهد.

مرطوب کننده: هنگامی که مبتلا به بیماری دستگاه تنفسی فوقانی هستید، استفاده از یک مرطوب کننده می تواند به تسکین علائم کمک کند. این رطوبت اضافی را در هوا وارد می کند و تحریکات ناشی از هوای خشک را کاهش می دهد که می تواند گلو درد و مجرای بینی ناراحت کننده را آزار دهد.

اگرچه استفاده از مرطوب‌کننده سرفه‌های شما را از بین نمی‌برد، اما می‌تواند به کاهش تحریک در مجاری تنفسی شما کمک کند، به این معنی که ممکن است کمتر سرفه کنید.

عسل: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد عسل ممکن است در تسکین سرفه، به ویژه در کودکان، موثرتر از داروهای سرفه بدون نسخه باشد (منبع مطلب). فقط یک قاشق عسل می تواند گلو را بپوشاند و سرفه را آرام کند، حداقل به صورت دوره ای.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، هرگز نباید به کودک زیر ۱۲ ماه عسل داد (منبع مطلب). زیرا عسل حاوی هاگ های بوتولیسم است که برای بزرگسالان مضر نیست اما می تواند منجر به مسمومیت بوتولیسم در کودکان زیر یک سال شود.

کلام پایانی

  • سرفه یکی از علائم رایج بسیاری از بیماری ها است. در حالی که تحریک کننده هستند، به از بین بردن مخاط اضافی از راه های هوایی کمک می کنند و از گیر افتادن آن در ریه ها که می تواند منجر به عوارضی مانند ذات الریه شود، جلوگیری می کند (منبع مطلب).
  • علائم سرفه را اغلب می توان با داروهای بدون نسخه و درمان های خانگی تسکین داد. در برخی موارد، پزشک ممکن است داروی قوی‌تری برای سرفه تجویز کند.
  • اکثر سرفه های حاد در عرض سه هفته برطرف می شوند در حالی که موارد سرفه مزمن می تواند تا هشت هفته یا بیشتر ادامه یابد (منبع مطلب).
  • اگر سرفه شما بیش از چند هفته طول کشید یا به طور قابل توجهی تغییر کرد، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است به جای تلاش برای تسکین علائم، نیاز به درمان علت زمینه‌ای سرفه (مانند ذات‌الریه یا برونشیت) داشته باشید.

سوالات متداول

۱. چگونه سرفه را به سرعت کاهش می دهید؟

مرطوب نگه داشتن گلو و غشاهای مخاطی می تواند به تسکین سرفه کمک کند. آب یا چای بنوشید. اگر نوشیدنی دم دستی ندارید، یک قطره سرفه، قرص گلو یا تکه آب نبات سفت می تواند کمک کند.

داروی سرکوب‌کننده سرفه نیز به آرام کردن سرفه کمک می‌کند، اما ممکن است کمی طول بکشد تا دارو شروع به کار کند.

۲. چه داروهایی سرفه را متوقف می کنند؟

دکسترومتورفان – DM در بسیاری از فرمول های سرفه – پیام هایی را به مغز می فرستد تا رفلکس سرفه را متوقف کند.

۳. آیا گایفنسین سرفه را آرام می کند؟

خیر، گایفنسین خلط آور است. با نازک شدن مخاط به درمان سرفه کمک می کند و خلط را راحت تر سرفه و دفع می کند. این به تسکین احتقان سینه کمک می کند، اما سرفه را آرام نمی کند .

۴. آیا قطره های سرفه یا پاستیل های گلو برای متوقف کردن سرفه بهتر عمل می کنند؟

قطره های ضد سرفه و پاستیل های گلو بسیار شبیه به هم هستند. هر دوی آنها حاوی داروهایی مانند منتول هستند که به آرام کردن سرفه کمک می کند. پاستیل گلو همچنین دارای یک مسکن مانند بنزوکائین است که به تسکین گلودرد کمک می کند.

مکیدن پاستیل یا قطره سرفه تولید بزاق را افزایش می دهد. این به جلوگیری از خشکی گلو و تسکین گلوهای تحریک شده و خارش دار کمک می کند و میل به سرفه را سرکوب می کند.

۵. بهترین نوشیدنی برای تسکین سرفه چیست؟

یک فنجان چای گرم با عسل و لیمو اغلب برای آرام کردن سرفه توصیه می شود. به نظر می رسد که عسل عنصر اصلی است. تحقیقات نشان می دهد که عسل ممکن است به تسکین سرفه کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید