خانه » مرجع بیماری ها » آرتوس : علل، علائم، تشخیص و درمان

آرتوس : علل، علائم، تشخیص و درمان

آرتوس ، که به نام پزشک فرانسوی چارلز ریشت آرتوس نامگذاری شده است ، یک شکل غیر معمول و در عین حال متمایز از واکنش ایمنی است که می تواند به صورت تورم سخت و دردناک به دنبال دوز اضافی واکسن ظاهر شود. این واکنش در اصل یک پاسخ حساسیت مفرط نوع III است، سناریویی که در آن سیستم ایمنی بیش از حد واکنش نشان می دهد یا به اشتباه به یک ماده خارجی که وارد بدن می شود واکنش نشان می دهد. معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که یک فرد دوز تقویت‌کننده واکسنی را که قبلاً در برابر آن واکسینه شده است، دریافت می‌کند، مانند واکسن‌های دیفتری یا کزاز. اگرچه نادر است، اما درک علل زمینه‌ای، علائم، تشخیص، درمان، پیشگیری و پیش‌آگهی آن برای کسانی که ممکن است مستعد این واکنش باشند ضروری است.

علل واکنش آرتوس

شروع واکنش آرتوس با پاسخ بدن به دوز اضافی واکسن آغاز می شود. هنگامی که شما واکسینه می شوید، سیستم ایمنی بدن شما آنتی بادی هایی به نام IgG تولید می کند تا به آنتی ژن های خاص موجود در واکسن متصل شود. این آنتی‌بادی‌ها به سیستم ایمنی شما کمک می‌کنند تا در صورت بروز عفونت در آینده، سریع‌تر پاتوژن را شناسایی کرده و با آن مبارزه کند.

با این حال، در مورد واکنش آرتوس ، این آنتی بادی ها به اشتباه هدایت می شوند. پس از دریافت دوز تقویت کننده واکسن، آنتی بادی های IgG که قبلاً تشکیل شده بودند به آنتی ژن های واکسن متصل می شوند و سلول های ایمنی را تحریک می کنند تا در محل تزریق تجمع کنند. این منجر به هجوم مایع و سلول های ایمنی می شود که به نوبه خود باعث تورم موضعی، درد و سایر علائم مرتبط با واکنش آرتوس می شود .

علائم واکنش آرتوس

علائم واکنش آرتوس معمولاً در عرض چهار تا دوازده ساعت پس از واکسیناسیون ظاهر می شود و در ناحیه تزریق موضعی می شود. آنها عبارتند از:

 1. توده سخت و بسیار دردناک: این مشخص ترین علامت واکنش آرتوس است که به دلیل تجمع مایع و سلول های ایمنی در محل تزریق ایجاد می شود.
 2. تورم: ناحیه آسیب دیده ممکن است به دلیل نفوذ سلول های ایمنی و مایعات متورم شود.
 3. قرمزی یا تغییر رنگ: پوست اطراف محل تزریق ممکن است قرمز یا تغییر رنگ دهد که معمولاً به دلیل التهاب است.
 4. زخم یا زخم باز: در برخی موارد شدید، واکنش آرتوس می تواند منجر به ایجاد زخم یا زخم باز در محل تزریق شود که ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشد.

این علائم معمولاً طی چند روز خود به خود فروکش می کنند. با این حال، واکنش های شدید یا طولانی ممکن است نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد.

تشخیص و آزمایش

آرتوس معمولاً توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از طریق بررسی کامل علائم و محل تزریق تشخیص داده می شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی همچنین ممکن است آزمایش های خاصی را برای کمک به تشخیص انجام دهد، مانند:

 1. تجزیه و تحلیل بافت یا مایع: ممکن است نمونه‌ای از بافت یا مایع در اطراف محل تزریق گرفته شود و از نظر وجود کمپلکس‌های ایمنی (آنتی بادی‌های متصل به آنتی‌ژن‌ها) که مشخصه واکنش آرتوس هستند، آنالیز شود .
 2. آزمایش خون: آزمایش خون می تواند به تایید وجود آنتی بادی ها یا آنتی ژن های خاص کمک کند که نشان دهنده شروع پاسخ ایمنی است.

در حالی که این آزمایش‌ها می‌توانند به تأیید واکنش آرتوس کمک کنند ، تشخیص اغلب بر اساس سابقه پزشکی بیمار، یافته‌های معاینه فیزیکی و حذف سایر علل بالقوه یک واکنش موضعی انجام می‌شود.

درمان و مدیریت

آرتوس عموماً خودبه‌خود حل می‌شوند، به این معنی که معمولاً طی چند روز بدون درمان خاصی، خود به خود برطرف می‌شوند. با این حال، واکنش های شدید یا مداوم ممکن است نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. کورتیکواستروئیدها: این داروها با سرکوب پاسخ ایمنی به کاهش التهاب و کاهش درد کمک می کنند.
 2. مسکن‌ها : از داروهای مسکن بدون نسخه می‌توان برای راحت نگه داشتن فرد در طول فرآیند بهبودی استفاده کرد.
 3. آنتی هیستامین ها: این داروها برخی از مواد شیمیایی آزاد شده در طی یک پاسخ ایمنی را مسدود می کنند و به کاهش تورم و خارش کمک می کنند.
 4. یخ زدن : قرار دادن یخ در ناحیه آسیب دیده می تواند به کاهش تورم و تسکین درد کمک کند.

در مواردی که نکروز بافت (مرگ) به عنوان عارضه واکنش آرتوس رخ می دهد ، ممکن است به درمان تهاجمی تری نیاز باشد، مانند برداشتن بافت مرده (دبریدمان) با جراحی یا تجویز آنتی بیوتیک برای پیشگیری یا درمان عفونت.

پیشگیری از واکنش آرتوس

از آنجایی که واکنش‌های آرتوس معمولاً با دوزهای بعدی واکسن ایجاد می‌شوند، یکی از راه‌های پیشگیری از آن اجتناب از تزریق‌های تقویت‌کننده غیرضروری یا با فاصله نزدیک است. اگر فردی در گذشته واکنش آرتوس را تجربه کرده باشد ، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی او ممکن است تمدید زمان بین واکسیناسیون را برای به حداقل رساندن خطر واکنش دیگر پیشنهاد دهد.

با این حال، ضروری است که واکسیناسیون های برنامه ریزی شده را بدون مشورت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اول نادیده بگیرید، زیرا انجام این کار می تواند ایمنی کلی را به خطر بیندازد و خطر ابتلا به بیماری های قابل پیشگیری با واکسن را افزایش دهد.

پیش آگهی و چشم انداز

پیش آگهی برای افرادی که واکنش آرتوس را تجربه می کنند به طور کلی خوب است، زیرا این واکنش ها به خودی خود طی چند روز بدون هیچ گونه اثرات طولانی مدت برطرف می شوند. با این حال، واکنش های شدید یا مداوم ممکن است نیاز به درمان پزشکی و مراقبت های بعدی برای اطمینان از بهبودی کامل و جلوگیری از عوارض داشته باشد.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت پزشکی بود

در حالی که بیشتر واکنش‌های آرتوس خفیف و خود محدودکننده هستند، نظارت بر علائم و در صورت بروز هر یک از موارد زیر ضروری است:

 • واکنش بسیار دردناک است.
 • تورم به سرعت در حال افزایش یا شدیدتر شدن است.
 • ناحیه تورم تاول زده یا چرک ترشح می کند.
 • ناحیه آسیب دیده سیاه است یا بوی بدی دارد.
 • ناحیه در هنگام لمس گرم یا همراه با تب است.

در چنین مواردی، بهتر است برای تعیین مسیر درمانی مناسب و پیشگیری از عوارض، با یک پزشک مشورت کنید.

موقعیت های اضطراری

اگر هر یک از علائم یا علائم زیر را تجربه کردید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید:

 1. تورم یا التهاب شدید که به سرعت گسترش می یابد.
 2. مشکل در تنفس یا تنگی نفس.
 3. درد یا فشار قفسه سینه.
 4. سردرد یا سرگیجه شدید و مداوم.
 5. ضربان قلب سریع یا نامنظم.
 6. درد شدید شکم یا استفراغ.

این علائم ممکن است نشان دهنده یک وضعیت شدید یا تهدید کننده زندگی باشد که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

سوالات متداول

۱. آیا واکنش آرتوس قابل پیشگیری است؟

آرتوس عمدتاً با اجتناب از تزریق‌های تقویت‌کننده غیرضروری و افزایش زمان بین واکسیناسیون قابل پیشگیری هستند، به‌ویژه برای افرادی که قبلاً واکنش آرتوس را تجربه کرده‌اند . با این حال، مهم است که واکسیناسیون برنامه ریزی شده را بدون مشورت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی نادیده بگیرید.

آرتوس چقدر طول می کشد؟

واکنش آرتوس معمولاً بدون درمان در عرض چند روز خود به خود برطرف می شود. با این حال، واکنش های شدید یا مداوم ممکن است نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد و ممکن است بهبودی طولانی تری طول بکشد.

آرتوس را داشته باشم چه باید بکنم ؟

آرتوس را پیدا کردید ، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید تا در مورد این موضوع صحبت کنید و مسیر مناسب را تعیین کنید.

آرتوس به اورژانس مراجعه کنم ؟

اگر پس از دریافت واکسن یا گزیده شدن توسط حشره دچار تورم شدید، مشکل در تنفس، درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع یا سایر علائم بالقوه تهدید کننده زندگی شدید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.

۵. آیا واکنش آرتوس می تواند ناشی از چیزی غیر از واکسن باشد؟

در حالی که واکنش‌های آرتوس معمولاً با واکسیناسیون مرتبط است، می‌تواند در پاسخ به نیش حشرات یا سایر موقعیت‌هایی که سیستم ایمنی بیش از حد به یک ماده خارجی واکنش نشان می‌دهد، رخ دهد. مکانیسم اساسی یکسان است: فعال شدن سلول های ایمنی و تجمع مایع در محل قرار گرفتن در معرض.

دیدگاهتان را بنویسید