خانه » بیماری ها » آنوریسم آئورت شکمی, علائم و درمان آن

آنوریسم آئورت شکمی, علائم و درمان آن

در این مقاله به بررسی آنوریسم آئورت شکمی و تمامی نکات مرتبط با نکاتی که باید در مورد آنوریسم آئورت شکمی پرداخته می شود.

نکاتی که باید در مورد آنوریسم آئورت شکمی دانست

آنوریسم آئورت چیست؟

آنوریسم یک ناحیه غیر طبیعی از گشاد شدن موضعی رگ خونی است. آئورت در محل آنوریسم مانند یک نقطه ضعیف روی لاستیک فرسوده برآمده می شود.آ نوریسم‌های آئورت معمولاً دوکی‌ شکل هستند و آئورت زیر شریان‌های کلیه را درگیر می‌کنند.

شایع ترین علت آنوریسم آئورت شکمی چیست؟

شایع ترین علت آنوریسم، تصلب شرایین است. سیگار یک عامل خطر اصلی است.

علائم آنوریسم آئورت شکمی چیست؟

آنوریسم آئورت شکمی اغلب علائمی ایجاد نمی کند و اگر بخواهد باعث ایجاد علامتی شود، ممکن است باعث درد عمیق خسته کننده در ناحیه کمر یا پهلو شوند. نبض های شکمی برجسته ممکن است وجود داشته باشد.

چگونه آنوریسم آئورت شکمی تشخیص داده می شود؟

اشعه ایکس از شکم و سایر آزمایش‌های رادیولوژیک از جمله سونوگرافی، سی تی اسکن (CT) و ام آر آی (MRI) ممکن است در تشخیص آنوریسم استفاده شود.

پارگی آنوریسم آئورت یک فاجعه است. درمان آنوریسم را می توان با جراحی یا استنت گذاری داخل عروقی انجام داد.

آیا فرد می تواند از آنوریسم آئورت جان سالم به در ببرد؟

با تشخیص زودهنگام و درمان مناسب جراحی، اکثر افراد زنده می مانند و به طور کامل بهبود می یابند.

پارگی آنوریسم شکمی یک جراحی اورژانسی است. هنگامی که یک آنوریسم پاره می شود، ۵۰ درصد از مبتلایان به آنوریسم قبل از رسیدن به بیمارستان می میرند. هر چه زمان بیشتری برای رسیدن به اتاق عمل طول بکشد، مرگ و میر بیشتر است.

خطر آنوریسم آئورت شکمی چقدر جدی است؟

آنوریسم عبارت است از گشاد شدن (اتساع) ناحیه ای از رگ خونی. کلمه “آنوریسم” از کلمه یونانی “aneurysma” به معنای “گشاد شدن” وام گرفته شده است. آنوریسم آئورت, آئورت (بزرگ‌سرخرگ) را درگیر می کند، شریان اصلی که قلب را ترک می کند تا خون را به بدن برساند. آنوریسم آئورت, اتساع یا برآمدگی آئورت است. پارگی آنوریسم آئورت شکمی می تواند باعث خونریزی و تهدید کننده زندگی باشد.

آنوریسم‌های آئورت می‌توانند در هر نقطه‌ای از طول آئورت ایجاد شوند، اما بیشتر آنها در آئورت شکمی قرار دارند. بیشتر این آنوریسم‌های شکمی در زیر سطح شریان‌های کلیوی، رگ‌هایی که خون را به کلیه‌ها می‌رسانند، قرار دارند. آنوریسم آئورت شکمی می تواند تا شریان های ایلیاک گسترش یابد.

دیواره های داخلی آنوریسم ها اغلب با یک لخته خون پوشانده شده است که به دلیل وجود خون راکد تشکیل می شود. دیواره آنوریسم مانند یک تکه تخته سه لا است.

آئورت سینه ای و شکمی چیست؟

آئورت شریان بزرگی است که از قلب خارج می شود و خون را به بدن می رساند. از دریچه آئورت شروع می شود که بطن چپ قلب را از آئورت جدا می کند و از نشت خون به قلب پس از انقباض هنگامی که قلب خون را پمپ می کند، جلوگیری می کند.

بخش های مختلف آئورت بر اساس ارتباط آنها با قلب و محل آن در بدن نامگذاری می شوند. بنابراین، ابتدای آئورت به عنوان آئورت صعودی و به دنبال آن قوس آئورت و سپس آئورت نزولی نامیده می شود.

بخشی از آئورت که در قفسه سینه (قفسه سینه) قرار دارد به عنوان آئورت سینه ای نامیده می شود، در حالی که آئورت شکمی در شکم قرار دارد. آئورت شکمی از دیافراگم تا قسمت میانی شکم امتداد می یابد و در آنجا به شریان های ایلیاک تقسیم می شود که پاها را با خون تغذیه می کند.

علائم اولیه آنوریسم آئورت شکمی چیست؟

اکثر آنوریسم های آئورت شکمی هیچ علامتی ایجاد نمی کنند (بدون علامت هستند) و به طور اتفاقی هنگام انجام آزمایش تصویربرداری از شکم (سی تی اسکن یا سونوگرافی) کشف می شوند.

هنگامی که پزشک شکم را لمس می کند و به صدایی که توسط جریان خون آشفته ایجاد می شود، گوش می دهد، آنوریسم آئورت شکمی تشخیص داده می شود.

 1. درد, شایع ترین علامت در زمانی است که آنوریسم گشاد می شود یا پاره می شود. این درد اغلب از قسمت مرکزی شکم شروع می شود و به پشت یا پهلو منتشر می شود. بسته به اینکه آنوریسم در کجای آئورت قرار دارد و آیا ساختارهای مجاور تحت تأثیر قرار گرفته اند، علائم دیگر ممکن است رخ دهد.
 2. آنوریسم آئورت شکمی می تواند بدون علامت باقی بماند یا برای سال ها علائم خفیفی ایجاد کند.
 3. با این حال، یک آنوریسم شکمی به سرعت در حال گسترش, می‌تواند باعث شروع ناگهانی درد شدید، ثابت و شدید تر در ناحیه میانی شکم و کمر یا پهلو شود. پارگی آنوریسم آئورت شکمی می تواند:
 4. فاجعه آمیز باشد.
 5. کشنده  و با اتساع شکم همراه باشد.
 6. یک توده شکمی ضربان دار باشد.
 7. بدلیل از دست دادن خون گسترده باعث شوک شود.

علل ایجاد آنوریسم آئورت شکمی چیست؟

شایع ترین علت آنوریسم آئورت «سخت شدن شریان ها» است که تصلب شرایین نامیده می شود. اکثر آنوریسم های آئورت به دلیل تصلب شرایین ایجاد می شوند. تصلب شرایین می تواند دیواره آئورت را ضعیف کند و افزایش فشار خونی که از طریق آئورت پمپ می شود باعث ضعف لایه داخلی دیواره آئورت می شود.

دیواره آئورت دارای سه لایه است. این لایه ها به آئورت استحکام می بخشند و همچنین خاصیت ارتجاعی آن را برای تحمل تغییرات فشار خون افزایش می دهند. افزایش مزمن فشار خون باعث شکسته شدن لایه رسانه می شود و منجر به اتساع مداوم و آهسته آئورت می شود.

سیگار عامل اصلی آنوریسم آئورت است. مطالعات نشان داده است که میزان آنوریسم آئورت به همان میزانی که میزان مصرف سیگار در جمعیت کاهش می یابد, کاهش می یابد.

سایر علل آنوریسم آئورت

 • ژنتیک و ارث: ژنتیک ممکن است در ایجاد آنوریسم آئورت نقش داشته باشد. خطر ابتلا به آنوریسم در صورتی که یکی از بستگان درجه یک نیز دارای آنوریسم باشند, افزایش می‌یابد. آنوریسم ممکن است در سنین پایین‌تر ظاهر شود که در این صورت در معرض خطر بیشتری برای پارگی است.
 • بیماری ژنتیکی: سندرم اهلرز-دانلوس و سندرم مارفان دو بیماری بافت همبند هستند که با ایجاد آنوریسم آئورت مرتبط هستند. ناهنجاری های بافت همبند در لایه های دیواره آئورت می تواند به ضعف در بخش هایی از آئورت کمک کند.
 • ضربه: ضربه می تواند به دیواره آئورت آسیب برساند و باعث آسیب فوری شود یا ممکن است باعث ایجاد ناحیه ای  ضعیف شود که به مرور زمان آنوریسم ایجاد می کند.
 • آرتریت: التهاب رگ های خونی که در بیماری تاکایاسو، آرتریت سلول غول پیکر و پلی کندریت عودکننده رخ می دهد، می تواند به آنوریسم کمک کند.
 • عفونت قارچی: عفونت قارچی ممکن است با نقص ایمنی، سوء مصرف دارو، سیفلیس و جراحی دریچه قلب همراه باشد.

بیشتر آنوریسم های آئورت شکمی چه اندازه ای دارند؟

اکثر آنوریسم های آئورت دوکی شکل هستند. شکل آنها مانند یک دوک است (“fusus” در لاتین به معنای دوک است) که در اطراف محیط آئورت گشاد می شود. (آنوریسم ساکولار فقط بخشی از دیواره آئورت را با یک ضایعه ی بیرونی موضعی درگیر می کند).

چه کسانی به آنوریسم آئورت شکمی مبتلا می شوند؟ آیا آنها ژنتیکی هستند؟

 1. آنوریسم آئورت شکمی معمولا در مردان سفید پوست بالای ۶۰ سال رخ می دهد.
 2. آنوریسم در حدود ۵۰ سالگی شروع به شکل گیری می کند و در ۸۰ سالگی به اوج خود می رسد.
 3. در ایالات متحده، این آنوریسم ها در ۳.۰٪ از جمعیت رخ می دهد.
 4. زنان کمتر از مردان و آفریقایی-آمریکایی ها کمتر از قفقازی ها به آنوریسم مبتلا می شوند.
 5. یک جزء ژنتیکی وجود دارد که فرد را مستعد ابتلا به آنوریسم می کند. احتمال شیوع در فردی که یکی از بستگان درجه یک مبتلا به این عارضه دارد, می تواند به ۲۵ درصد برسد.

بیماری های عروقی کلاژن که می توانند بافت های دیواره آئورت را ضعیف کنند نیز با آنوریسم آئورت مرتبط هستند. این بیماری ها عبارتند از:

 • سندرم مارفان
 • سندرم اهلرز-دانلوس

عوامل خطرزا برای ایجاد آنوریسم آئورت شکمی چیست؟

عوامل خطرزا برای آنوریسم آئورت مانند بیماری آترواسکلروتیک قلب، سکته مغزی و بیماری شریان محیطی است و شامل موارد زیر است:

 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن نه تنها خطر ابتلا به آنوریسم آئورت شکمی را افزایش می دهد، بلکه خطر پارگی آنوریسم را نیز افزایش می دهد. پارگی آئورت یک رویداد تهدید کننده زندگی است که در آن خون از آئورت خارج می شود و بیمار می تواند به سرعت خونریزی کند و بمیرد.
 • فشار خون بالا
 • افزایش سطح کلسترول خون
 • دیابت شیرین

پزشکان چگونه آنوریسم آئورت شکمی را تشخیص می دهند؟

معاینه فیزیکی می تواند راه اولیه تشخیص آنوریسم آئورت شکمی باشد. پزشک ممکن است بتواند یک توده ضربانی را در مرکز شکم احساس کند و تشخیص بالینی را انجام دهد.

در بیماران چاق با دور کمر بزرگ، معاینه فیزیکی کمتر کمک کننده است. در بیماران بسیار لاغر، آئورت اغلب در زیر پوست ضربان دارد و این ممکن است طبیعی نیز باشد و گوش دادن با گوشی پزشکی, ممکن است صدایی غیرطبیعی یا ناهنجار ناشی از تلاطم خون در داخل آنوریسم را نشان دهد.

در بیشتر موارد، اشعه ایکس از شکم رسوبات کلسیم را در دیواره آنوریسم نشان می دهد. اما اشعه ایکس ساده از شکم نمی تواند اندازه و وسعت آنوریسم را تعیین کند.

سونوگرافی معمولاً تصویر واضحی از اندازه آنوریسم ارائه می دهد. سونوگرافی حدود ۹۸ درصد دقت در اندازه گیری اندازه آنوریسم دارد و روشی ایمن و غیرتهاجمی است.

سی تی اسکن شکم در تعیین اندازه و وسعت آنوریسم و محل آن در آئورت بسیار دقیق است. برای کمک به برنامه ریزی برای ترمیم، در صورت نیاز، مهم است که بدانیم آیا آنوریسم در بالا یا پایین جایی است که شریان های کلیوی منشعب می شوند تا به کلیه ها بروند و آیا آنوریسم به سمت قفسه سینه یا پایین به شریان های ایلیاک به پاها کشیده می شود.

سی تی اسکن برای ارزیابی عروق خونی (از جمله آئورت) نیاز به تزریق رنگ دارد. افراد مبتلا به بیماری کلیوی یا آلرژی به رنگ ممکن است کاندید مناسبی برای سی تی اسکن (CT) نباشند و در این افراد تصویربرداری رزونانس مغناطیسی و آرتریوگرافی می تواند جایگزین مناسبی باشد.

درمان آنوریسم آئورت شکمی چیست؟

آنوریسم آئورت شکمی به تدریج در طول زمان گسترش می یابد. هر چه آنوریسم بزرگتر باشد، خطر پارگی و مرگ بیشتر است. آنوریسم های کوچک را می توان با سونوگرافی مکرر یا سایر تصویربرداری ها مشاهده کرد و دنبال کرد.

دستورالعمل ها برای اندازه و مراحل زیر آنوریسم به شرح زیر است:

 • اندازه آئورت طبیعی در مردان ۱.۷ سانتی متر و در زنان ۱.۵ سانتی متر است.
 • آنوریسم هایی که به طور تصادفی ئ کمتر از ۳.۰ سانتی متر یافت می شوند، نیازی به ارزیابی مجدد یا پیگیری ندارند.
 • آنوریسم هایی با ابعاد ۳.۰ تا ۴.۰ سانتی متر باید هر سال مجدداً توسط سونوگرافی بررسی شوند تا از نظر بزرگ شدن و اتساع احتمالی نظارت شود.
 • آنوریسم هایی با ابعاد ۴.۰ تا ۴.۵ سانتی متر باید هر ۶ ماه یکبار با سونوگرافی کنترل شوند.
 • آنوریسم های بزرگتر از ۴.۵ سانتی متر باید توسط جراح برای ترمیم احتمالی ارزیابی شوند.

جراحی آنوریسم آئورت شکمی چیست؟

هر بیمار متفاوت است و تصمیم برای ترمیم آنوریسم آئورت شکمی به اندازه آنوریسم، سن بیمار، شرایط پزشکی زمینه‌ای و امید به زندگی بستگی دارد.

دو روش برای تعمیر وجود دارد:

 • اولین مورد، روش سنتی جراحی باز است. یک برش بزرگ در شکم ایجاد می شود و آنوریسم آئورت شناسایی و بریده می شود یا برداشته می شود. قطعه از دست رفته آئورت با یک پیوند مصنوعی جایگزین می شود.
 • روش دوم قرار دادن پیوند اندوواسکولار است. یک کاتتر یا لوله به داخل شریان فمورال در کشاله ران کشیده می شود و پیوند به گونه ای قرار می گیرد که در داخل آنوریسم قرار می گیرد و از گسترش آن محافظت می کند.

رویکرد درمان باید متناسب با هر بیمار باشد و تا حد زیادی به محل، اندازه و شکل آنوریسم بستگی دارد.

درمان غیر جراحی آنوریسم آئورت شکمی چیست؟

هنگامی که یک آنوریسم تشخیص داده شد، هدف جلوگیری از بزرگ شدن آن است. کنترل مادام العمر عوامل خطر ضروری است و شامل موارد زیر است:

 • ترک سیگار
 • کنترل فشار خون بالا: داروهای مسدودکننده بتا ممکن است برای کنترل فشار خون و کاهش فشار داخل آنوریسم استفاده شود.
 • کنترل کلسترول خون
 • کنترل دیابت
 • مانیتورینگ معمول اندازه آنوریسم

عوارض آنوریسم آئورت شکمی چیست؟

آنوریسم آئورت می تواند نشت کند و باعث افزایش درد شکمی بیمار شود. هنگامی که درد در کمر یا پهلو احساس می شود، علائم را می توان به اشتباه به عنوان سنگ کلیه تشخیص داد. اگر تشخیص نادیده گرفته شود یا بیمار برای مراقبت مراجعه نکند، آنوریسم می تواند ترکیده یا پاره شود و باعث فاجعه و مرگ احتمالی شود.

طبق گفته FDA، داروهای گروه آنتی بیوتیک های فلوروکینولون به ندرت می توانند باعث پارگی آنوریسم آئورت در برخی افراد شوند.

از آنجایی که آنوریسم ها با آترواسکلروز و پلاک در امتداد دیواره آئورت همراه هستند و از آنجایی که آنوریسم ها اغلب حاوی لخته هستند، ضایعات می توانند به رگ های خونی کوچکتر حرکت کرده یا آمبولی کنند و به دلیل کاهش جریان خون علائم ایجاد کنند. آنوریسم ها به ندرت ممکن است عفونی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید