خانه » سلامت جسم » ارتباط چاقی و سوزش سر دل و درمان آن چیست؟

ارتباط چاقی و سوزش سر دل و درمان آن چیست؟

اگرچه ممکن است فوراً آشکار نشود، اما بین چاقی و سوزش سر دل ارتباط وجود دارد. راهنمایی‌های بالینی و تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که چاق هستند، احتمال بیشتری برای تجربه سوزش سر دل دارند.

این مقاله به بررسی رابطه بین چاقی و سوزش سر دل و همچنین مزایای بالقوه کاهش وزن در کاهش این مشکل می پردازد. علاوه بر این، فهرستی از داروهایی را ارائه می دهد که می توان با تیم مراقبت های بهداشتی برای رفع سوزش سر دل صحبت کرد.

آیا چاقی می تواند منجر به سوزش سر دل شود؟

بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) وضعیتی است که در آن محتویات معده به مری، لوله ای که دهان و معده را به هم متصل می کند، نشت می کند. پزشکان ممکن است از اصطلاح “GERD” مترادف با سوء هاضمه اسیدی یا سوزش سر دل استفاده کنند، اما اینها مسائل سلامتی جداگانه ای هستند.

یک بررسی در سال ۲۰۲۱ نشان می دهد که بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) با چاقی مرتبط است و چاق بودن خطر ابتلا به بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) را به دلیل موارد زیر افزایش می دهد:

 • افزایش احتمال فتق هیاتال (HH): افراد چاق در معرض افزایش خطر ابتلا به فتق هیاتال (HH) هستند. این وضعیتی است که در آن بخش فوقانی معده از طریق ضعف در دیافراگم، عضله بزرگی که شکم و قفسه سینه را جدا می کند، برآمده می شود.
 • افزایش فشار داخل شکمی (IAP): حمل وزن اضافی در اطراف شکم باعث افزایش IAP می شود. این افزایش فشار بیشتر محتویات معده را وادار به بازگشت به مری می کند.
 • افزایش ترشح مواد شیمیایی عامل GERD: افراد چاق دارای سطوح بالاتری از چربی احشایی هستند، یعنی چربی هایی که در اطراف اندام های داخلی قرار دارند. دانشمندان دریافته‌اند که چربی احشایی مواد شیمیایی به نام آدیپوسیتوکین‌ها ترشح می‌کند و برخی از این مواد شیمیایی ممکن است در GERD و سرطان‌های مری نقش داشته باشند.

کاهش وزن چگونه به سوزش سر دل کمک می کند؟

طبق گفته انجمن گوارش آمریکا، کاهش وزن اضافی می تواند تاثیر مثبتی بر کاهش علائم بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) داشته باشد (منبع مطلب). این به این دلیل است که کاهش وزن می تواند چربی شکم را کاهش دهد، فشار روی معده و اسفنکتر تحتانی مری را کاهش دهد و در نتیجه علائم GERD را کاهش دهد.

کاهش وزن همچنین می تواند منجر به کاهش ذخایر چربی احشایی شود که می تواند منجر به کاهش ترشح آدیپوسیتوکین ها شود. این به نوبه خود خطر ابتلا به بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) و بیماری های مری مرتبط را کاهش می دهد.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ روی ۱۵۲۹۵ فرد با علائم قبلی بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) انجام شد، اثرات کاهش وزن بر این علائم را بررسی کرد (منبع مطلب). یافته ها نشان داد که کاهش وزن یا کاهش دور کمر تأثیر مثبتی بر بهبود علائم بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)، به ویژه در افراد مبتلا به چاقی عمومی یا شکمی دارد. محققان به این نتیجه رسیدند که کاهش وزن باید یک گزینه درمانی مهم برای افراد چاق در نظر گرفته شود.

علاوه بر این، این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد مزایای مختلف کاهش وزن فراتر از اثرات مثبت آن بر سوزش سر دل ارائه می دهد.

چه داروهایی می توانند به سوزش سر دل کمک کنند؟

سازمان غذا و دارو (FDA) داروهای بدون نسخه زیر را برای سوزش سر دل ارائه می دهد (منبع مطلب):

 • آنتی اسیدها: این داروها اسید معده را که باعث سوزش سر دل می شود خنثی می کنند. نمونه هایی از آنتی اسیدها عبارتند از:
  • میلانتا
  • رولاید
  • تامز
 • مسدود کننده های هیستامین ۲ (H2): این داروها تولید و ترشح اسید معده را کاهش می دهند. آنها معمولاً در عرض ۱ تا ۳ ساعت شروع به کار می کنند. مثالها عبارتند از:
  • سایمتیدین (به عنوان مثال، تاگامت HB)
  • فاموتیدین (به عنوان مثال، پپسید کامل، و پپسید AC)
  • نیزاتیدین (به عنوان مثال، Axid AR)
 • مهارکننده های پمپ پروتون: این داروها همچنین تولید و ترشح اسید معده را کاهش می دهند. آنها نسبت به مسدود کننده های H2 بیشتر طول می کشند، معمولا حدود ۱ تا ۴ روز. مثالها عبارتند از:
  • لانزوپرازول 
  • اسموپرازول
  • امپرازول منیزیم 
  • امپرازول و بی کربنات سدیم

اگر یک داروی بدون نسخه سوزش سر دل شما را برطرف نکرد، با پزشک مشورت کنید. آنها ممکن است داروهای قوی تری را از طریق نسخه توصیه کنند.

سوالات متداول

۱. چاقی چگونه شما را مستعد ابتلا به بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) می کند؟

چاقی می تواند تغییرات مختلفی ایجاد کند که فرد را مستعد ابتلا به GERD می کند. این تغییرات شامل افزایش خطر HH، افزایش IAP، و افزایش چربی احشایی و ترشح هورمون‌های ایجادکننده بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) و سایر مواد شیمیایی است.

۲. آیا اضافه وزن می تواند باعث مشکلات گوارشی شود؟

اضافه وزن علاوه بر سوزش سر دل می تواند باعث ایجاد طیفی از مشکلات گوارشی شود.

بر اساس بررسی سال ۲۰۱۷ بیماری های گوارشی مرتبط با چاقی، محققان چاقی را با مشکلات گوارشی زیر مانند بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)، مری بارت، ازوفاژیت فرسایشی، سنگ کیسه صفرا و پانکراتیت مرتبط دانسته اند. آن تحقیق همچنین چاقی را با برخی سرطان های دستگاه گوارش مرتبط دانست (منبع مطلب).

۳. اگر چاقی دارید، چه تفاوتی بین سوزش سر دل و حمله قلبی وجود دارد؟

انجمن قلب آمریکا خاطرنشان می کند که مردم معمولاً سوزش سر دل را با درد قلب یا “آنژین” اشتباه می گیرند زیرا هر دو بیماری می توانند باعث درد قفسه سینه شوند که به گردن، گلو یا فک تابش می کند.

اگر در مورد علت درد قفسه سینه سردرگم هستید، بهتر است فورا به پزشک مراجعه کنید.

انجمن قلب آمریکا به مردم توصیه می کند که برای درمان درد قفسه سینه یا سایر علائم مرتبط با قلب که می تواند نشان دهنده حمله قلبی باشد، با خدمات اورژانس محلی تماس بگیرند.

۴. اگر اضافه وزن داشته باشید، احتمال سوزش سر دل بیشتر است؟

تحقیقات نشان می‌دهد که اگر فردی اضافه وزن داشته باشد، به خصوص اگر وزن اضافی در اطراف شکم خود داشته باشد، احتمال بیشتری دارد که دچار سوزش سر دل شود. این ارتباط به این دلیل وجود دارد که اضافه وزن باعث افزایش فشار روی معده می شود که احتمال نشت اسید معده به مری را افزایش می دهد.

کلام پایانی

 • مطالعات نشان می دهد که چاقی با افزایش خطر سوزش سر دل و بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) مرتبط است. افراد چاق اغلب دارای سطوح بالایی از چربی احشایی هستند که هورمون ها و مواد شیمیایی را آزاد می کند که می تواند به ایجاد بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) کمک کند.
 • چاقی علاوه بر اینکه یک عامل خطر برای بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) است، احتمال تجربه سایر مشکلات گوارشی از جمله سنگ کیسه صفرا، پانکراتیت و برخی سرطان های دستگاه گوارش را نیز افزایش می دهد.
 • اگر در مورد وزن خود و تأثیر بالقوه آن بر سلامت خود نگرانی دارید، توصیه می شود برای راهنمایی و پشتیبانی با یک تیم مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید