خانه » سلامت جسم » استامینوفن (تیلنول) چگونه و در چه مواردی کار می کند؟

استامینوفن (تیلنول) چگونه و در چه مواردی کار می کند؟

استامینوفن (تیلنول) معمولا برای کاهش دمای بدن در طول تب و مدیریت درد خفیف تا متوسط استفاده می شود. بر خلاف آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، استامینوفن مستقیماً بر خون تأثیر نمی گذارد یا دارای خواص ضد التهابی قوی نیست. در عوض، در مغز و نخاع عمل می کند. استامینوفن با خنک کردن بدن به کاهش تب کمک می کند و آستانه درد بدن را برای تسکین دردهای خفیف تا متوسط افزایش می دهد.

در این مقاله، نحوه عملکرد استامینوفن در بدن و آنچه می توانید در هنگام مصرف آن انتظار داشته باشید را بررسی خواهیم کرد.

استامینوفن چگونه کار می کند؟

مکانیسم دقیق اثر استامینوفن به طور کامل شناخته نشده است، اما شناخته شده است که در مغز و نخاع عمل می کند.

برخلاف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی معروف (NSAIDs) مانند ادویل یا موترین (ایبوپروفن)، استامینوفن به یک شکل عمل نمی کند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی با مهار یا مسدود کردن ترکیب خاصی به نام سیکلواکسیژناز (COX) عمل می کنند که مسئول تولید پروستاگلاندین ها، موادی شبیه هورمون هستند که به التهاب کمک می کنند.

تجزیه استامینوفن در بدن در مقایسه با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی پیچیده تر است. استامینوفن تاثیر قابل توجهی بر ترکیبات COX ندارد. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مسدود کننده های قوی تر ترکیبات COX هستند که منجر به کاهش بیشتر در تشکیل پروستاگلاندین و اثرات ضد التهابی قوی تر می شود.

با این حال، استامینوفن اثرات خود را در مغز و نخاع اعمال می کند. این باعث می شود که آن را به یک داروی موثر برای کاهش تب تبدیل کند، زیرا به عنوان یک تب بر عمل می کند و دمای بدن را کاهش می دهد. علاوه بر این، استامینوفن می‌تواند آستانه درد را در بدن بالا ببرد و آن را قابل تحمل‌تر کند و درد خفیف تا متوسط را تا حد قابل کنترلی کاهش دهد.

استامینوفن برای چه مواردی استفاده می شود؟

استامینوفن طیف وسیعی از کاربردها برای درد دارد. با این حال، بسته به گروه سنی شما متفاوت استفاده می شود. به عنوان مثال، استامینوفن می تواند به کاهش علائم مربوط به شرایط و بیماری های بهداشتی زیر در بزرگسالان کمک کند :

شرایط رایج مدیریت درد که استامینوفن می تواند در کودکان درمان کند عبارتند از:

با این حال، توجه به این نکته مهم است که کودکان ۲ ساله و کمتر باید استامینوفن را فقط با راهنمایی یک پزشک یا داروساز مصرف کنند. برای اطمینان از دوز مناسب بر اساس وزن و تحمل کودک، مشورت با آنها بسیار مهم است. (منبع مطلب).

آیا استامینوفن روی کبد تأثیر می گذارد؟

استامینوفن در درجه اول توسط کبد پردازش می شود و بعداً از طریق ادرار دفع می شود. استامینوفن به دلیل خطر آسیب رساندن به کبد در صورت عدم استفاده صحیح، بدنام است. موارد زیر می تواند خطر آسیب یا مسمومیت کبد را در حین مصرف استامینوفن افزایش دهد (منبع مطلب):

 • مصرف مقادیر زیاد الکل
 • داشتن کبد چرب یا آسیب دیده
 • مصرف روزانه بیش از ۳۰۰۰ میلی گرم استامینوفن در یک دوره طولانی

بسیار مهم است که همیشه در مورد استفاده از سایر محصولات در کنار استامینوفن باپزشک یا داروساز خود مشورت کنید، زیرا ممکن است چندین دارو حاوی همان ماده فعال، استامینوفن باشند. استامینوفن را می توان در داروهای ترکیبی مختلف سرفه و سرماخوردگی و همچنین در برخی از داروهای مسکن قوی تر یا داروهای ترکیبی مواد افیونی مانند استامینوفن-کدوئین که حاوی استامینوفن و کدئین است، یافت. بنابراین، بحث در مورد تعاملات احتمالی و اطمینان از استفاده ایمن از این محصولات ضروری است.

در صورت استفاده مناسب و طبق دستور، استامینوفن ایمن و مفید در نظر گرفته می شود. با این حال، به طور کلی توصیه می شود بسته به وضعیت سلامت کلی خود از مصرف طولانی مدت محصولات حاوی استامینوفن خودداری کنید. این توصیه بر اهمیت استفاده از تایلنول یا سایر داروهای مبتنی بر استامینوفن به طور مسئولانه و مطابق با راهنمایی های متخصص مراقبت های بهداشتی تاکید می کند.

آیا دارویی وجود دارد که من نباید همزمان با استامینوفن مصرف کنم؟

مصرف بیشتر داروها با استامینوفن نسبتاً بی خطر است. با این حال، باید از برخی موارد اجتناب کرد. این شامل:

 • الکل
 • گلیوک (ایماتینیب)،دارویی برای درمان سرطان
 • ایزونیازید،یک آنتی بیوتیک برای درمان عفونت های مایکوباکتریایی
 • متوپیرون (متیراپون)،دارویی که برای تشخیص نارسایی آدرنال استفاده می شود

زمانی که این داروها همزمان مصرف شوند، می توانند با استامینوفن تداخل کنند و باعث تجمع سمی استامینوفن در بدن شوند.

همیشه با پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می کنید در حالی که استامینوفن مصرف می کنید صحبت کنید.

جایگزین های استامینوفن

اگر نمی توانید استامینوفن (تیلنول) مصرف کنید، گزینه های جایگزین برای کمک به مدیریت درد در دسترس هستند.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)

برخی از داروهای دیگر شامل داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی برای دردهای خفیف یا حاد هستند. در زیر برخی از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی رایج موجود بدون نسخه  و تعدادی که ممکن است نیاز به تجویز توسط یک اپزشک داشته باشند، آورده شده است.

نمونه هایی از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) رایج مورد استفاده عبارتند از:

 • ایبوپروفن: بدون نسخه  یا با نسخه پزشک
 • ناپروکسن
 • آسپرین: بدون نسخه
 • سلبرکس (سلکوکسیب): با نسخه
 • کتورولاک: با نسخه
 • موبیک (ملوکسیکام): با  نسخه

مواد افیونی

برای دردهای شدیدی که داروهای ضد درد جایگزین نمی توانند آن را درمان کنند، می توان اپیوئیدها را تجویز کرد. آنها اعتیادآور در نظر گرفته می شوند و پتانسیل بیشتری برای سوء استفاده از سایر داروهای مسکن دارند. اگر برای شما مواد افیونی تجویز شده است، با پزشک خود در مورد نحوه مصرف ایمن و صحیح آنها صحبت کنید.

مواد افیونی که معمولاً تجویز می شوند عبارتند از:

 • مورفین
 • متادوز (متادون)
 • اکسی کانتین (اکسی کدون)
 • هیدروکدون

کلام پایانی

استامینوفن می تواند به طور موثر تب را کاهش دهد و دردهای خفیف را مدیریت کند. برخلاف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، استامینوفن یک داروی ضد التهابی نیست. در عوض، در مغز و نخاع برای تنظیم دمای بدن و بهبود آستانه درد شما کار می کند. به دلیل نحوه عملکرد، استامینوفنگزینه بهتری نسبت به داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی برای درمان تب و درد و دردهایی است که ناشی از التهاب نیستند.

سوالات متداول

۱. آیا استامینوفن با ایبوپروفن متفاوت عمل می کند؟

استامینوفن به روشی مشابه ایبوپروفن عمل می کند، اما ایبوپروفن در کاهش التهاب بهتر از استامینوفن است. استامینوفن یک داروی عالی برای درد است، اما اگر تورم، قرمزی و گرما قابل توجه با آسیب همراه باشد، ایبوپروفن داروی مناسب‌تری برای درمان آسیب خواهد بود.

۲. آیا مصرف  استامینوفن از ایبوپروفن ایمن تر است؟

استامینوفن به اندازه داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) با تداخلات دارویی یا عوارض مربوط به معده همراه نیست.

برخی از عوامل سلامتی ممکن است تعیین کنند که مصرف کدام دارو برای شما بی خطرتر است. به عنوان مثال، افرادی که مشکلات کبدی دارند باید از مصرف استامینوفن اجتناب کنند. از سوی دیگر، استامینوفن ممکن است گزینه بهتری برای کسانی باشد که مشکلات قلبی و فشار خون بالا دارند یا کسانی که خطر خونریزی بیشتری دارند.

به این ترتیب، قبل از تعویض هر یک از داروهای خود با پزشک خود صحبت کنید.

۳. چه مدت طول می کشد استامینوفن شروع به کار کند؟

بسته به نوع دوز استامینوفن (به عنوان مثال، قرص، مایع)، ممکن است ۲۰ تا ۴۵ دقیقه شروع به تسکین درد شود. از آنجایی که این دارو باید چندین بار در روز مصرف شود، اثرات تسکین دهنده درد و تب ممکن است تا چهار تا شش ساعت طول بکشد.

دیدگاهتان را بنویسید