خانه » سلامت روان » آیا اضطراب می تواند باعث درد قفسه سینه شود؟

آیا اضطراب می تواند باعث درد قفسه سینه شود؟

اضطراب می تواند علائم فیزیکی مانند درد قفسه سینه ایجاد کند. اگرچه ممکن است منطقی باشد که فرض کنیم حمله قلبی مقصر است، حدود ۵۸٪ از موارد اصلاً ربطی به قلب ندارند، بلکه بیشتر به دلیل حمله اضطراب یا حمله پانیک هستند (منبع مطلب).

با این حال، از آنجایی که درد قفسه سینه می تواند دلایل جدی نیز داشته باشد، باید همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

در طول یک حمله اضطرابی، مغز شما هجوم هورمون های استرس آدرنالین (اپی نفرین) و کورتیزول را از طریق بدن شما ارسال می کند و باعث افزایش ضربان قلب و افزایش فشار خون می شود. در نتیجه، ممکن است برخی علائم فیزیکی مانند درد یا سفتی در قفسه سینه خود را تجربه کنید (منبع مطلب).

این مقاله علائم و علل درد قفسه سینه را در افراد مبتلا به اضطراب یا حملات پانیک شرح می دهد. همچنین توضیح می دهد که چگونه پزشکان می توانند حمله قلبی را از درد قفسه سینه ناشی از اضطراب متمایز کنند و برای جلوگیری از اپیزودهای بعدی چه کاری می توان انجام داد.

درد قفسه سینه اضطرابی چیست؟

درد قفسه سینه یکی از علائم شایع اضطراب است. درد اغلب تیز، زودگذر است یا باعث ایجاد یک “گرفتن” ناگهانی می شود که تنفس را قطع می کند. دردی که در دیواره قفسه سینه احساس می شود، ناشی از کشیدگی یا اسپاسم شدید عضلانی است، گاهی اوقات می تواند ساعت ها یا روزها پس از حمله ادامه یابد.

درد قفسه سینه ناشی از اضطراب یا حمله پانیک است. در حالی که این درست است که اضطراب گاهی اوقات می تواند باعث علائم جسمی شدید (مانند فلج یا کوری ناگهانی) شود، علائمی مانند درد قفسه سینه در واقع منشأ فیزیولوژیکی دارند.

درد قفسه سینه اضطرابی از کجا شروع می شود؟

درد قفسه سینه اضطرابی اغلب در مرکز یا سمت چپ قفسه سینه قرار دارد. بر خلاف درد قفسه سینه ناشی از حمله قلبی، که اغلب از قفسه سینه شروع می شود و سپس به شانه و بازو گسترش می یابد، درد قفسه سینه اضطرابی معمولاً در یک مکان باقی می ماند.

چگونه اضطراب باعث درد قفسه سینه می شود؟

در طول لحظات استرس، بدن شما هورمون‌های کورتیزول و آدرنالین را ترشح می‌کند که باعث “پاسخ جنگ یا گریز” می‌شود. هورمون ها در پاسخ به یک تهدید، چه واقعی و چه صرفا در ذهن باشند، ترشح می شوند. هورمون ها اثرات متفاوتی روی بدن دارند:

 • کورتیزول به سرعت گلوکز (قند) خون را افزایش می دهد و انرژی طولانی مدتی را برای مقابله بهتر با استرس های حاد در اختیار شما قرار می دهد (منبع مطلب).
 • آدرنالین با گسترش راه های هوایی، افزایش ضربان قلب و فشار خون و توزیع مجدد خون در عضلات، انرژی خروجی شما را تقویت می کند.

هنگامی که این علائم به طور خود به خود در نتیجه یک حمله اضطراب یا پانیک رخ می دهد، به راحتی می توان آنها را با حمله قلبی اشتباه گرفت. افزایش ناگهانی ضربان قلب و فشار خون به تنهایی می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

تنفس بیش از حد در هنگام حملات پانیک نیز می تواند با وارد کردن فشار شدید بر روی عضلات بین دنده ای دیواره قفسه سینه کمک کند. علاوه بر این، ترسی که در طول حمله تجربه می کنید می تواند درک درد را بیشتر تشدید کند.

تفاوت بین درد قفسه سینه ناشی از حمله اضطراب و حمله قلبی

وقتی یک حمله اضطرابی واقعاً رخ می دهد، درست فکر کردن می تواند دشوار باشد، دقیق نمی توان تعیین کرد که آیا علائم شما مربوط به قلب است یا خیر. اگر شک دارید ریسک نکنید و به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید.

با این گفته، علائم و عوامل خاصی وجود دارد که می تواند به متخصصان مراقبت های بهداشتی کمک کند تا حمله اضطرابی را از حمله قلبی متمایز کنند (منبع مطلب).

حمله عصبی (پانیک)

 • درد معمولاً در مرکز قفسه سینه باقی می ماند.
 • درد قفسه سینه اغلب به صورت تیز یا ضربه ای توصیف می شود.
 • اغلب احساس گزگز یا سوزش در دست ها و انگشتان وجود دارد.
 • حملات اضطرابی می توانند در هر زمان اتفاق بیفتند ولی معمولاً در حین فعالیت بدنی رخ نمی دهند.
 • درد قفسه سینه معمولا در عرض چند دقیقه یا یک ساعت برطرف می شود.

حمله قلبی

 • درد اغلب به تیغه های شانه، بازو، فک و/یا گردن انتشار می یابد.
 • درد قفسه سینه بیشتر له کننده یا فشرده کننده است تا ضربه زننده.
 • اغلب گزگز یا سوزش در شانه و بازو و همچنین درد یا سوزش مانند سوزش سر دل وجود دارد.
 • حملات قلبی اغلب پس از یک فشار یا فعالیت فیزیکی رخ می دهد.
 • درد قفسه سینه ممکن است موجی باشد و بیاید و برود اما از بین نمی رود.

مدیریت درد قفسه سینه اضطرابی

اگر درد قفسه سینه شما ناشی از اضطراب است، ابتدا باید اضطراب خود را مدیریت کنید تا از درد قفسه سینه جلوگیری کنید. استراتژی هایی که می توانید برای کاهش اضطراب خود امتحان کنید عبارتند از:

 • از تکنیک‌های تمدد اعصاب استفاده کنید: یوگا، مدیتیشن، نفس‌های عمیق یا شمارش آهسته تا ۱۰ یا ۲۰ می‌تواند به شما کمک کند زمانی که احساس اضطراب می‌کنید آرام شوید.
 • سالم بخورید: یک رژیم غذایی سالم و متعادل به بهبود سلامت و تندرستی کمک زیادی می کند. تا حد امکان از حذف وعده های غذایی خودداری کنید.
 • کافئین را محدود کنید: از نوشیدنی های انرژی زا، قهوه، شکلات و سایر منابع کافئین خودداری کنید (منبع مطلب).
 • ورزش روزانه: برنامه های ورزشیاغلب به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی اضطراب توصیه می شود و به بسیاری از افراد کمک می کند تا با تمرکز بر بدن “از سر خود بیرون بیایند” (منبع مطلب).

درمان درد قفسه سینه ناشی از حمله اضطراب ممکن است نیاز به نظر روانشناس یا روانپزشکی داشته باشد که در زمینه اختلالات اضطرابی آموزش دیده است.

بسته به شدت و فراوانی علائم، درمان ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

 • درمان شناختی رفتاری (CBT)
 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهای ضد اضطراب
 • بنزودیازپین ها (نوعی آرام بخش)
 • مسدود کننده های بتا

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر یک یا چند حمله اضطرابی داشته اید، با یک پزشک صحبت کنید. اگر اضطراب مزمن درمان نشود، می تواند بهزیستی عاطفی شما را تضعیف کند و حتی خطر ابتلا به فشار خون بالا و بیماری قلبی را افزایش دهد (منبع مطلب).

بیشتر اوقات، درد قفسه سینه ناشی از چیزی تهدید کننده زندگی نیست. با این حال، از آنجایی که ممکن است نشانه ای از رویدادهای تهدید کننده زندگی مانند حمله قلبی یا سقوط ریه باشد، در صورت تجربه، ضروری است که فوراً به یک پزشک مراجعه کنید.

اگر درد قفسه سینه شما شدید است یا از بین نمی رود، یا اگر همراه با تنگی نفس، حالت تهوع، دردی که به شانه های شما سرایت می کند یا هر علامت جدید یا غیرعادی دیگری همراه باشد، با اورژانس تماس بگیرید یا به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.

کلام پایانی

حملات اضطراب یا حملات پانیک می تواند باعث درد قفسه سینه شود که شبیه حمله قلبی است. این حالت به دلیل ترشح هورمون های استرس کورتیزول و آدرنالین در لحظات اضطراب یا وحشت حاد ایجاد می شود.

درد ممکن است از انقباضات دیواره قفسه سینه، کشیدگی عضلانی به دلیل تهویه هوا، یا افزایش ناگهانی فشار خون و ضربان قلب باشد.

سوالات متداول

۱. درد قفسه سینه ناشی از اضطراب چقدر طول می کشد؟

درد قفسه سینه ناشی از اضطراب معمولاً حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد، در حالی که سایر علائم حمله پانیک می تواند تا یک ساعت باقی بماند (منبع مطلب).

۲. برای درد قفسه سینه ناشی از حمله پانیک چه کار کنم؟

در طول حمله، کنترل تنفس بسیار مهم است. سه ثانیه از طریق بینی نفس بکشید، دو ثانیه نگه دارید و سه ثانیه بازدم کنید. به خود یادآوری کنید که این اتفاق خواهد افتاد و سعی کنید بدن خود را آرام کنید. اگر درد قفسه سینه ظرف چند دقیقه از بین نرفت به اورژانس مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید