خانه » تناسب اندام » آیا باید به شاخص توده بدنی (BMI) در کودکان اهمیت داد؟

آیا باید به شاخص توده بدنی (BMI) در کودکان اهمیت داد؟

حفظ وزن سالم در هر سنی مهم است. متاسفانه ، بسیاری از کودکان و نوجوانان با وزن خود مبارزه می کنند.۱ کمک به فرزندانتان برای رسیدن و ماندن در وزن مناسب برای ملاحظات فردی آنها به سلامت و رفاه کلی آنها در حال حاضر و در آینده کمک می کند.

شاخص توده بدنی (BMI) ابزاری است که پزشکان برای مقایسه وزن در رابطه با قد استفاده می کنند ، که برآورد سریع چربی بدن را ارائه می دهد. همچنین تعیین می کند که آیا کودک شما کم وزن ، اضافه وزن یا در وزن مناسب برای قد و سن خود است.

اگرچه شاخص توده بدنی (BMI) فرزند شما بخشی از معاینه فیزیکی سالانه او است ، اما این تنها اندازه گیری نیست که پزشکان برای ارزیابی وزن یا سلامت استفاده می کنند. در واقع ، آکادمی اطفال آمریکا (AAP) می گوید که BMI از ابزار مناسبی برای ارزیابی سلامت یا وزن در کودکان و نوجوانان نیست.

عوامل زیادی بر وزن کودک شما تاثیر می گذارند ، از جمله ژنتیک ، سن ، متابولیسم ، قد ، فعالیت بدنی و محیط زیست. شاخص توده بدنی (BMI) تنها یک ابزار اندازه گیری است و فقط وزن ، قد و سن کودک شما را در نظر می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شاخص توده بدنی (BMI) ، دقت آن برای کودکان و نحوه صحبت با پزشک اطفال خود در مورد آن ، ادامه مطلب را بخوانید.

مهم است که توجه داشته باشید که کودکان هرگز نباید در رژیم های غذایی محدود قرار بگیرند. بیشتر اوقات اگر شاخص توده بدنی (BMI) خارج از محدوده باشد ، حفظ وزن در حین رشد بهترین راه برای رسیدن به محدوده سالم تر خواهد بود.

اگر والدین یا مراقبان نیاز به کمک در برنامه ریزی وعده های غذایی یا ایجاد عادات ترویج کننده سلامت دارند ، مشورت با یک متخصص تغذیه که در زمینه اطفال تخصص دارد ، راهی عالی برای یادگیری ابزار و آموزش است. مشارکت کودکان در برنامه ریزی غذا ، پخت و پز و خرید نیز با وزن بدن سالم تر و سلامت کلی همراه است.

شاخص توده بدنی (BMI) چیست؟

شاخص توده بدنی (BMI) یک ابزار ساده است که وزن را با قد مقایسه می کند تا دسته های وزنی را تعیین کند: کم وزن، وزن طبیعی، اضافه وزن یا چاقی. این دسته بندی ها برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان یکسان است.

با این حال، اعداد BMI که وزن بزرگسالان را طبقه بندی می کنند برای کودکان و نوجوانان کار نمی کنند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا این کار نمی کند، اما عمدتا، بچه ها هنوز در حال رشد هستند و تفاوت در چربی بدن بین پسران و دختران وجود دارد.

به جای طیف وسیعی از اعداد، BMI برای کودکان و نوجوانان بر اساس وزن، قد، سن و جنس به عنوان صدک طبقه بندی می شود.

BMI برای سن دسته بندی وزن صدک به شرح زیر است:

  • کمبود وزن: BMI کمتر از صدک ۵
  • وزن طبیعی: BMI از صدک ۵ تا صدک ۸۴
  • اضافه وزن: BMI از صدک ۸۵ تا صدک ۹۴ متغیر است
  • چاقی: BMI در صدک ۹۵ یا بیشتر از آن

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک شما از BMI برای به دست اوردن حس کلی تغذیه، فعالیت و نیازهای بهداشتی کودک شما استفاده می کند.

شاخص توده بدنی (BMI) یک معیار تاریخی و مغرضانه است که عوامل متعددی مانند ترکیب بدن، قومیت، نژاد، جنسیت و سن را در نظر نمی گیرد.

با وجود اینکه BMI یک معیار ناقص است، امروزه به طور گسترده ای در جامعه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا این یک روش ارزان و سریع برای تجزیه و تحلیل وضعیت سلامتی و نتایج بالقوه است.

BMI برای کودکان چقدر دقیق است؟

فرمول ریاضی BMI در ابتدا در دهه ۱۸۴۰ به عنوان ابزاری برای اندازه گیری ابعاد متوسط انسان ایجاد شد. برای بیش از ۱۰۰ سال استفاده نشده باقی ماند.

در دهه ۱۹۷۰، اپیدمیولوژیست ها از BMI به عنوان یک ابزار استاندارد برای اندازه گیری چربی بدن در جمعیت های بزرگ و سپس به عنوان ابزاری برای تعریف چاقی در مطالعات و جمعیت های بزرگ استفاده کردند.

شاخص توده بدنی (BMI) هرگز به عنوان ابزاری برای ارزیابی سلامت فرد، چربی بدن یا وضعیت وزن استفاده نمی شود.  علاوه بر این، BMI چربی بدن را به طور مستقیم اندازه گیری نمی کند، بلکه فقط وضعیت چربی بدن را تخمین می زند.

در کودکان و نوجوانان، BMI حتی در ارزیابی چربی بدن دقت کمتری دارد. BMI فرزند شما اندازه‌گیری ترکیب بدن یا درصد ماهیچه و چربی از وزن او نیست.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ نشان داد که BMI ابزار ضعیفی برای اندازه‌گیری توده چربی کل و درصد چربی بدن در کودکان ۹ سال و کمتر است.

در کودکان بالای ۹ سال، محققان دریافتند BMI شاخص خوبی برای توده چربی کل ، اما در اندازه گیری درصد چربی بدن چندان خوب نیست.

وقتی نوبت به ارزیابی سلامت و خطر بیماری می رسد، درصد چربی بدن تصویر دقیق تری نسبت به توده چربی کل ارائه می دهد. درصد چربی بدن یعنی چه مقدار از کل وزن شما از چربی حاصل می شود.

اگر درصد چربی بدنتان بالاست، مهم نیست وزنتان چقدر است یا در چه دسته وزنی BMI قرار می‌گیرید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبی هستید.

BMI یک ابزار غربالگری است نه یک تست تشخیصی. کودکی با صدک BMI که خارج از محدوده صدک وزن طبیعی است، نباید زنگ خطر رابرای او به صدا درآورد. استفاده از BMI در ترکیب با سایر پارامترها، مانند تغذیه و فعالیت بدنی، ممکن است تصویر کامل تری از وضعیت سلامت و وزن ارائه دهد.

چگونه با متخصص اطفال در مورد BMI صحبت کنیم؟

اگر در مورد وزن فرزندتان نگرانی دارید، ممکن است به ماشین‌حساب‌های BMI آنلاین یا برنامه‌های ردیابی سلامتی مراجعه کنید تا بفهمید فرزندتان کجا می‌افتد تا بتوانید اقدام کنید.

اگرچه BMI ابزاری مناسب برای پزشکان و برنامه های بهداشتی است، اما تنها راه برای اندازه گیری سلامت، به ویژه در کودکان و نوجوانان نیست.

قبل از شروع کالری شماری، با پزشک اطفال در مورد BMI و معنای آن برای فرزندتان صحبت کنید. هیچ “وزن ایده آلی” وجود ندارد، به خصوص برای کودکان و نوجوانان در حال رشد. و قد و وزن تنها عواملی نیستند که بر سلامت کودک شما تأثیر می گذارند.

ممکن است در هنگام بلوغ تغییرات قابل توجهی در وزن و قد کودک خود مشاهده کنید. تغذیه کافی در این دوره از رشد سریع ضروری است. با این حال، اگر BMI کودک شما کمتر از صدک ۵ یا بیشتر از صدک ۸۵ است، وقت آن است که برای راهنمایی با پزشک اطفال صحبت کنید.

BMI هایی که از محدوده صدک وزن طبیعی خارج می شوند، نشانه هایی از مشکلات بالقوه سلامتی هستند. کودکان و نوجوانان با BMI بیشتر از صدک ۹۵ در خطر ابتلا به مشکلات سلامتی مانند فشار خون بالا یا کلسترول بالا هستند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) می گوید کودکان و نوجوانان با BMI که از محدوده طبیعی خارج می شوند، نیاز به ارزیابی و آزمایش بیشتری دارند.

این ممکن است شامل تست هایی باشد که ترکیب بدن و درصد چربی بدن را ارزیابی می کند، مانند اندازه گیری ضخامت چین خوردگی پوست.

خطر تمرکز بر شاخص توده بدنی (BMI)

گروه کاری خدمات پیشگیرانه ایالات متحده (USPSTF) توصیه می کند که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از BMI برای غربالگری چاقی در کودکان و نوجوانان استفاده کنند.

با این حال ، تمرکز بیش از حد بر روی BMI و وزن ممکن است بر کودکان شما فشار وارد کند که منجر به اختلال در خوردن شود.

کودکان و نوجوانان ممکن است صحبت درباره ی وزنشان را آزاردهنده بدانند.  این شامل والدین است که در مورد وزن خود صحبت می کنند یا در مورد وزن فرزندشان صحبت می کنند ، حتی اگر با نیت خوب گفته شود. صحبت کردن در مورد وزن، یک عامل خطر برای ایجاد اختلالات خوردن در کودکان و نوجوانان است.

به جای BMI و وزن ، روی سبک زندگی و اهمیت تعادل تمرکز کنید. بچه ها برای رشد و نمو به تغذیه خوب نیاز دارند. ارائه وعده های غذایی مغذی به رشد کودک شما کمک می کند و به آنها یاد می دهد که چگونه در حال حاضر و در آینده انتخاب های غذایی بهتری انجام دهند.

غذا خوردن با هم به عنوان یک خانواده نیز تغذیه را بهبود می بخشد. خانواده هایی که با هم غذا می خورند میوه ، سبزیجات و غلات کامل بیشتری مصرف می کنند. به عنوان یک الگوی برای فرزندتان باشید که به آنها توانایی کنترل بدن و سلامت خود یا استقلال بدن را می دهد.

سولات رایج درباره BMI کودکان و پاسخ آنها

۱. BMI را در کودکان چگونه ارزیابی می کنید؟

BMI یک ابزار غربالگری است که مشکلات سلامتی بالقوه مرتبط با وزن را در کودکان و نوجوانان ارزیابی می کند.

اگر کودک شما دارای BMI است که خارج از محدوده درصد طبیعی برای سن و جنسیت او است ، پزشک اطفال شما ممکن است آزمایش و غربالگری های اضافی را انجام دهد تا بهتر درک کند که BMI کودک شما به چه معناست.

۲. چرا اندازه گیری چاقی در کودکان دشوار است؟

اندازه گیری چاقی در کودکان به دلیل تغییرات در ترکیب بدن بر حسب سن و جنس دشوار است.  BMI برای کودکان و نوجوانان با استفاده از نمودارهای رشد صدک BMI برای سن، این تفاوت ها را در نظر می گیرد.

با این حال، BMI به تنهایی ممکن است به طور دقیق چاقی را در کودکان اندازه گیری نکند. اگر BMI کودکی بیشتر از صدک ۹۵ باشد، آزمایشات و غربالگری بیشتر برای ارزیابی وضعیت وزن مورد نیاز است.

۳. کودکان در روز به چه مقدار فعالیت بدنی نیاز دارند؟

نیازهای فعالیت بدنی برای کودکان به سن آنها بستگی دارد. CDC توصیه می کند که کودکان بین ۳ تا ۵ سال هر روز در بازی فعال شرکت کنند.

این می تواند شامل دویدن در خارج ، بازی صندلی های موسیقی ، یا آواز خواندن و یا هر نوع فعالیت فیزیکی دیگر باشد.

کودکان ۶ تا ۱۷ ساله باید روزانه ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط تا شدید داشته باشند. پیاده روی ، دویدن یا بازی فوتبال فعالیت های بدنی خوبی برای کودکان است.

۴. BMI در بلوغ چگونه تغییر می کند؟

در حالت ایده آل ، BMI کودک شما باید در محدوده وزن طبیعی باقی بماند. با این حال ، بلوغ دوره ای از رشد سریع است. قد و وزن کودک شما ممکن است در این مدت به طور چشمگیری افزایش یابد ، اما BMI آنها باید در دسته وزن معمول خود باقی بماند.

نمودارهای رشد درصد، این پرش های رشد را در نظر می گیرند و در حدود سنی که کودکان به بلوغ می رسند، به سمت بالا خم می شوند.

کلام پایانی

  • BMI ابزاری مناسب برای غربالگری وضعیت وزن برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان است. اگرچه شاخص توده بدنی فرزند شما بخش مهمی از معاینه سلامتی سالانه اوست و باید با پزشک اطفال صحبت کنید، اما نشانگر نهایی سلامت و تندرستی نیست.
  • به جای BMI، روی عادات فرزندتان تمرکز کنید. عادات تغذیه و فعالیت کودک شما نسبت به دسته وزنی BMI نشانگر سلامتی بهتری است. با ارائه وعده های غذایی متعادل، ارائه میان وعده های مغذی و ایجاد فرصت هایی برای فعالیت بدنی، به کودک خود کمک کنید تا عادات سالمی ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید