خانه » سلامت جسم » چه چیزی باعث ایجاد لکه های سفید روی زبان می شود؟

چه چیزی باعث ایجاد لکه های سفید روی زبان می شود؟

لکه های سفید روی زبان یک اتفاق رایج است و ممکن است در اثر عوامل مختلفی مانند بهداشت نامناسب دهان، رشد بیش از حد میکروب ها یا حتی کمبود ویتامین ایجاد شود. در حالی که بیشتر موارد لکه های سفید در دهان جدی نیستند، مواردی وجود دارد که می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای شدیدتر باشد.

اگر لکه های سفید یا لکه هایی در دهان دارید که دردناک هستند یا در عرض چند هفته برطرف نمی شوند، مهم است که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید و در صورت نیاز درمان مناسب دریافت کنید.

این مقاله به برخی از شرایطی می‌پردازد که می‌توانند باعث ایجاد لکه‌ها یا لکه‌های سفید روی زبان یا جای دیگری در دهان شوند. همچنین نحوه درمان این شرایط را مورد بحث قرار می دهد.

علل رایج لکه های سفید روی زبان شما

هنگامی که فردی رنگ سفید را روی زبان خود مشاهده می کند، ممکن است به صورت پوششی ظاهر شود که کل سطح را می پوشاند یا به صورت لکه های متمایز در مکان های خاص ظاهر می شود. همراه با این تغییر رنگ، افراد ممکن است علائمی مانند قرمزی، بوی بد دهان یا طعم نامطبوع در دهان خود را نیز تجربه کنند. علت اصلی سفیدی زبان یا پیدایش لکه های سفید روی زبان اغلب به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است.

وقتی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم انجام نشود، باکتری ها و مخمرها روی سطح زبان جمع می شوند. این تجمع منجر به التهاب و تغییر رنگ برجستگی های کوچک معروف به پاپیلا می شود که در سطح زبان یافت می شود. برای مبارزه با این مشکل، می‌توان از دهان‌شویه مورد تأیید انجمن دندان‌پزشکی آمریکا یا یک اسکراپر زبان برای حذف مؤثر مواد انباشته‌شده استفاده کرد. علاوه بر این، رعایت اصول بهداشت دهان و دندان روزانه مانند مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن می تواند به جلوگیری از عود این مسائل کمک کند.

در برخی موارد، زبان سفید ممکن است به طور ناگهانی به دلیل عفونت یا تحریک ظاهر شود، در حالی که در موارد دیگر، ممکن است به تدریج در طول زمان ایجاد شود. به غیر از بهداشت نامناسب دهان، چندین دلیل احتمالی دیگر برای سفیدی زبان وجود دارد:

 • کم آبی: مصرف ناکافی آب می تواند منجر به خشکی دهان شود و به ایجاد زبان سفید کمک کند.
 • تنفس دهانی: تنفس دهانی مداوم نیز ممکن است منجر به سفیدی زبان شود، زیرا تولید و جریان طبیعی بزاق را مختل می کند که به تمیز نگه داشتن حفره دهان کمک می کند.
 • خشکی دهان: تولید ناکافی بزاق به دلیل کاهش پاک کنندگی و خواص ضد باکتریایی بزاق باعث سفید شدن زبان می شود.
 • تب: درجه حرارت بالا بدن ممکن است باعث ایجاد یک پوشش سفید موقت بر روی زبان در نتیجه کاهش جریان خون در ناحیه شود.

در شرایط خاص، لکه‌ها یا لکه‌های سفید روی زبان را می‌توان به بیماری‌های زمینه‌ای نسبت داد که ممکن است نیاز به مداخله پزشکی از یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی داشته باشد.

آفت دهان

آفت‌های دهانی زخم‌های کوچکی هستند که می‌توانند در داخل لب‌ها، گونه‌ها یا زبان ایجاد شوند. آنها اغلب به صورت لکه های سفید یا زرد با حاشیه قرمز ظاهر می شوند و می توانند بسیار ناراحت کننده باشند. همچنین به عنوان زخم آفت شناخته می شود، این زخم ها تا ۲۰ درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهند و در بین افراد نسبتا رایج هستند.

در حالی که علت دقیق آفت ناشناخته باقی مانده است، اعتقاد بر این است که عوامل مختلفی در ایجاد آنها نقش دارند. اینها عبارتند از کمبود ویتامین. ضربه ناشی از گاز گرفتن یا آسیب تصادفی دهان شما؛ عفونت با باکتری ها یا ویروس هایی مانند ویروس هرپس سیمپلکس؛ حساسیت غذایی و استعداد ژنتیکی.  برخی از افراد نیز ممکن است به دلیل ضعف سیستم ایمنی یا استرس، زخم های شانکر را تجربه کنند.

آفت دهان چگونه درمان می شود؟

آفت‌ها معمولاً طی یک یا دو هفته خود به خود از بین می‌روند. می توانید ژل یا کرمی مانند اورجل یا آنبسول (بنزوکائین موضعی) را روی زخم بمالید تا درد را محدود کرده و بهبودی را تسریع کند.

اگر زخم های عود کننده شانکر دارید، پزشک شما می تواند برای کمک به جلوگیری از شیوع، دهانشویه دارویی تجویز کند (منبع مطلب).

برجستگی دروغ (پاپیلیت گذرا زبانی)

پاپیلیت زبانی گذرا که معمولاً به آن برجستگی دروغ گفته می شود، وضعیتی است که با التهاب برآمدگی های ریز روی سطح زبان به نام پاپیلا مشخص می شود. این برجستگی ها می توانند به طور ناگهانی ظاهر شوند و ممکن است به رنگ سفید یا قرمز باشند. برجستگی های دروغ نه تنها می توانند باعث ناراحتی و درد شوند، بلکه ممکن است منجر به خارش، احساس سوزش، گزگز و افزایش حساسیت در هنگام مصرف غذاها یا نوشیدنی های گرم شوند. در برخی موارد، افراد ممکن است حتی در هنگام غذا خوردن به دلیل وجود برجستگی‌های دروغ گفتن دچار مشکل شوند.

برجستگی های دروغ گفتن بیشتر در نوک زبان یا در کناره های آن دیده می شوند. علت دقیق این پاپیلاهای ملتهب به خوبی شناخته نشده است. با این حال، اعتقاد بر این است که آنها ممکن است با عوامل مختلفی مانند ضربه (از جمله گاز گرفتن زبان یا پوشیدن بریس)، استرس، تغذیه و خواب نامناسب، مصرف غذاهای تند، سیگار کشیدن یا سوختن تصادفی زبان مرتبط باشند.

در بیشتر موارد، برجستگی های دروغ به خودی خود ظرف چند روز برطرف می شوند. با این حال، در موارد شدیدتر، آنها می توانند تا سه هفته باقی بمانند. اگر درد قابل توجهی را در ارتباط با برآمدگی‌های دروغین خود تجربه می‌کنید، توصیه می‌شود برای گزینه‌های درمانی احتمالی با پزشک خود مشورت کنید. اینها ممکن است شامل استفاده از کورتیکواستروئیدها، دهانشویه های دارویی یا شستشو دهنده ها و پرهیز از مصرف غذاهای گرم تا بهبود وضعیت باشد.

برجستگی دروغ چگونه درمان می شود

برجستگی های دروغ معمولاً طی چند روز خود به خود از بین می روند. در موارد شدید، آنها می توانند تا سه هفته ادامه داشته باشند. اگر درد دارید، پزشک شما ممکن است کورتیکواستروئیدها، دهانشویه‌ها و دهانشویه‌های دارویی و پرهیز از غذاهای گرم را توصیه کند (منبع مطلب).

برفک دهان

برفک دهان یک عفونت قارچی در دهان است که معمولاً در پوشش داخلی دهان و زبان قرار دارد. علت برفک دهان رشد بیش از حد مخمری به نام کاندیدا است (منبع مطلب).

این رشد باعث ایجاد ضایعات سفید روی گونه‌های داخلی و زبان شده و می‌تواند باعث:

 • قرمزی و درد در دهان
 • یه حس پنبه ای
 • از دست دادن چشایی

برفک معمولاً در معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود و به ندرت نیاز به کشت گلو دارد (منبع مطلب). مهم است که با یک پزشک برای تشخیص و درمان مناسب مشورت کنید.

درمان برفک دهان

درمان معمولی برای برفک دهان تجویز داروهای ضد قارچی است. این می تواند به شکل قرص، قرص یا مایع باشد. این درمان معمولا برای هفت تا ۱۴ روز تجویز می شود (منبع مطلب).

درمان همچنین به موارد زیر بستگی دارد:

 • سن
 • شدت
 • سیستم ایمنی

پزشک شما می‌تواند درمان مناسب را به شما ارائه دهد و همچنین وجود شرایط پزشکی دیگری را که در نتیجه آنچه ارائه شده‌اند، رد کند.

لکوپلاکیا

لکوپلاکیازمانی اتفاق می افتد که یک یا چند ضایعه یا لکه های سفید در داخل دهان ایجاد شود. این وضعیت در درصد معینی از افراد به سرطان دهان تبدیل می شود.

دو نوع لکوپلاکیا عبارتند از (منبع مطلب):

 • همگن : لکه نازکی که به طور یکنواخت رنگ می شود. در درجه اول یک سطح سفید، صاف، سفت یا چروکیده است.
 • غیر همگن : لکه ای با شکل نامنظم که برآمده، مسطح یا دارای برآمدگی است.

تشخیص معمولاً از بیوپسی انجام می شود (منبع مطلب).مهم است که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید تا تشخیص، درمان و برنامه مناسبی را دریافت کنید که بهترین نتیجه را به شما بدهد.

نحوه درمان لکوپلاکیا

هنگام درمان لکوپلاکیا، هدف پیشگیری از سرطان است. اگرچه ضایعات را می توان برداشت، اما می توانند برگردند. اگر به طور منظم سیگار می کشید و الکل می نوشید، مهم است که آن را ترک کنید.

درمان ها عبارتند از:

 • ترک سیگار یا الکل
 • ویتامین A
 • مکمل های ایزوترتینوئین
 • داشتن رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات

گزینه دیگر جراحی برای برداشتن ضایعات است. اگرچه بیمار ممکن است جراحی را انتخاب کند، اما احتمال بازگشت ضایعات حدود ۳۰ درصد است (منبع مطلب).

سیفلیس

سیفلیسیک عفونت مقاربتی است که می تواند از طریق تماس جنسی با فردی که به این عارضه مبتلا است رخ دهد و گسترش یابد. اگر عفونت درمان نشود، سیفلیس می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود، از جمله (منبع مطلب):

این حالت شامل سفیدی روی زبان نیز می شود. علائم بستگی به مراحل دارد. سیفلیس در دهان معمولاً به صورت یک زخم کوچک و بدون درد شروع می شود که ممکن است به رنگ زرد باشد. اولین زخم می تواند روی لب ها یا در بالا یا کنار زبان ظاهر شود (منبع مطلب).

با پیشرفت بیماری، ممکن است لکه‌های مخاطی متعددی در دهان ایجاد شود که می‌تواند بیضی شکل یا دارای لبه‌های مواج باشد. آنها ممکن است نقره ای یا سفید باشند (منبع مطلب).

در مرحله دوم بیماری، بثورات ناهمواری ممکن است روی بدن ظاهر شود – معمولاً دست‌ها یا کف پاها یا کف دست‌ها. علائم دیگر عبارتند از علائم آنفولانزا مانند دردهای عضلانی، تب، گلودرد یا خستگی. صحبت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی برای دریافت درمان و آموزش مناسب در مورد عفونت مهم است.

سیفلیس چگونه درمان می شود

سیفلیس معمولا با آنتی بیوتیک ها درمان می شود (منبع مطلب). پس از اتمام کل دوره درمان، پزشک خون شما را آزمایش می کند. مهم است که به طور منظم آزمایش شوید و رابطه جنسی ایمن را رعایت کنید.

لیکن پلان دهان

لیکن پلان دهان یک بیماری است که در دهان ظاهر می شود. این بیماری از لیکن پلان، یک بیماری مزمن که غشاهای مخاطی و پوست را تحت تاثیر قرار می دهد، سرچشمه می گیرد. این زمانی اتفاق می افتد که مخاط از لایه های نازک بافتی که حفره بدن را پوشانده اند ترشح می شود. این بیماری مسری نیست و معمولا افراد بالای ۵۰ سال را مبتلا می کند.

علائم شامل لکه های سفید در قسمت داخلی گونه ها است که کمی برآمده است یا به نظر می رسد تارهای تار مانند. اگر بیش از حد باشد، لثه ها قرمز روشن هستند. اگر شدید باشد، زخم‌ها روی لثه‌های بافت مخاطی ایجاد می‌شوند.

هیچ دلیل مشخص و مشخصی برای این وضعیت وجود ندارد، اگرچه تحقیقات نشان می دهد که ژنتیک و سیستم ایمنی نقش مهمی دارند. برخی داروها و بیماری ها نیز می توانند باعث ایجاد گلسنگ دهان شوند. اینها شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و بتا بلوکرها می شود. ۱۳ این بیماری ها شامل سیروز صفراوی اولیه و هپاتیت B است

برخی از داروها مانند آنتی بیوتیک ها و شل کننده های عضلانی باعث ایجاد لکه های سفید می شوند. آنتی بیوتیک ها مخمر ایجاد می کنند که می تواند منجر به ایجاد لکه های سفید در دهان شود (منبع مطلب).

لیکن پلان دهان چگونه درمان می شود

اگر لیکن پلان دهان خفیف باشد، ممکن است به مرور زمان خود به خود از بین برود. یک متخصص مراقبت های بهداشتی وضعیت را کنترل می کند و ممکن است نیازی به درمان نباشد. در صورت بدتر شدن علائم، پزشک ممکن است درمان هایی را توصیه کند. برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان لیکن پلان دهان عبارتند از (منبع مطلب):

 • آکزون (داپسون)
 • سیکلوسپورین
 • کورتیکواستروئیدها
 • لیدودرم، زایلوکائین (لیدوکائین)
 • پروگراف، پروتوپیک (تاکرولیموس)

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر زبان سفید تنها علامت شماست، احتمالاً نیازی به مراجعه به پزشک ندارید، مگر اینکه لکه های سفید بیش از حد، غیر معمول یا بیش از دو هفته باقی بمانند. با این حال، اگر زبان سفید همراه با علائم دیگری مانند موارد زیردارید، باید وقت ملاقات بگیرید (منبع مطلب) :

 • درد یا احساس سوزش
 • مشکل در جویدن، بلعیدن یا صحبت کردن
 • زخم های باز در دهان
 • راش یا قرمزی
 • خون ریزی
 • چرک
 • تب

اگر متوجه چیز غیرعادی در دهان خود شدید، به خصوص زخم یا نقطه ای در دهان که خود به خود از بین نمی رود، مهم است که به یک پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر لکه های سفید روی دهان یا زبان خود دارید که پس از سه هفته از بین نمی روند، باید این کار را انجام دهید (منبع مطلب).

کلام پایانی

لکه ها یا لکه های سفید روی زبان معمولاً دلایل خوش خیم (نه مضر) دارند. ممکن است زمانی که کم آب هستید یا به دلیل بهداشت نامناسب دهان به آنها مبتلا شوید. شرایطی مانند برفک دهان و آفت‌های شانکر نیز می‌توانند باعث ایجاد لکه‌ها یا لکه‌های سفید در دهان شوند.

برخی از این بیماری ها خود به خود برطرف می شوند، در حالی که برخی دیگر نیاز به درمان با آنتی بیوتیک ها یا داروهایی مانند ضد قارچ دارند. برای زخم های دهانی که بسیار دردناک هستند، مانع خوردن یا آشامیدن می شوند یا در عرض چند هفته خود به خود برطرف نمی شوند، به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید