خانه » سلامت روان » بهترین و سریع ترین راه های طبیعی کاهش استرس و اضطراب

بهترین و سریع ترین راه های طبیعی کاهش استرس و اضطراب

با زندگی در دنیای پر سرعت امروز، اضطراب یک واکنش عاطفی رایج است که بسیاری از افراد آن را تجربه می کنند. در حالی که برخی از استرس ها و اضطراب ها واکنش های طبیعی به موقعیت های خاص هستند، زمانی که شروع به تأثیرگذاری مداوم بر زندگی روزمره فرد کرد، رسیدگی و مدیریت آن بسیار مهم می شود. اضطراب کنترل نشده می تواند منجر به شرایط جدی تری شود که به نوبه خود ممکن است به طور قابل توجهی بر کیفیت کلی زندگی فرد تأثیر بگذارد.

برای مقابله موثر با این موضوع، چندین راه طبیعی وجود دارد که می توان برای کاهش سطح اضطراب به کار برد. در این مقاله به بررسی این روش های طبیعی برای کاهش استرس و اضطراب می پردازیم.

اضطراب و استرس چیست؟

اضطراب پاسخ طبیعی بدن به استرس است که به صورت احساس ترس یا نگرانی ظاهر می شود که می تواند به عوامل مختلفی مانند ژنتیک، محیط و شیمی مغز نسبت داده شود.

توجه به این نکته مهم است که هرکسی اضطراب را متفاوت تجربه می کند. با این حال، برخی از علائم رایج عبارتند از:

 • افزایش ضربان قلب
 • تنفس سریع و پی در پی
 • بی قراری
 • مشکل در تمرکز

با این حال، توجه به این نکته مهم است که اضطراب می‌تواند برای افراد مختلف متفاوت باشد. در حالی که یک فرد ممکن است احساس پروانه را در معده خود تجربه کند، فرد دیگری ممکن است:

 • نیاز به مدفوع
 • احساس خارش
 • موارد وحشت زدگی (حملات پانیک)
 • سرفه
 • تعریق
 • کابوس ها
 • افکار دردناک

در این مقاله بین اضطراب روزمره و اختلالات اضطرابی تمایز قرار داده شده است. در حالی که احساس اضطراب در مورد موقعیت های جدید یا استرس زا طبیعی است، وقتی این اضطراب غیر قابل کنترل یا بیش از حد می شود و شروع به تأثیر منفی بر کیفیت زندگی فرد می کند، ممکن است نشان دهنده یک اختلال باشد.

برخی از اختلالات اضطرابی عبارتند از:

چگونه می توانم استرس را درمان کنم؟

اضطراب یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. گزینه های درمانی برای این اختلال بسیار متفاوت است و شامل اشکال مختلفی از درمان مانند درمان شناختی رفتاری (CBT) می شود که به بیماران کمک می کند تا استراتژی هایی را برای مقابله با احساسات اضطرابی خود در هنگام بروز آنها تجهیز کنند. سایر روش‌های درمانی شامل استفاده از داروها، از جمله داروهای ضد افسردگی و آرام‌بخش‌ها است که برای متعادل کردن مواد شیمیایی مغز عمل می‌کنند و در نتیجه از بروز اپیزودهای اضطراب جلوگیری می‌کنند و در عین حال شدیدترین علائم آن را نیز کاهش می‌دهند.

برای کسانی که به دنبال یک رویکرد طبیعی تر برای مدیریت اضطراب هستند، می توان تنظیمات مختلفی در سبک زندگی ایجاد کرد که ممکن است به کاهش این احساسات کمک کند. به عنوان مثال، گنجاندن ورزش منظم در برنامه روزانه، حصول اطمینان از الگوهای خواب کافی و حفظ یک رژیم غذایی سالم، همگی گام‌های موثری در این مسیر هستند. علاوه بر این، بررسی درمان‌های جایگزین مانند رایحه درمانی یا مدیتیشن نیز می‌تواند در مدیریت علائم اضطراب مفید باشد.

درمان های طبیعی برای اضطراب و استرس

۱. فعال بمانید

ورزش منظم نه تنها برای سلامت جسمانی مهم است، بلکه نقش مهمی در حفظ سلامت روانی، به ویژه در مورد کاهش اضطراب دارد. مطالعه ای که در سال ۲۰۲۱ انجام شد نشان داد افرادی که سبک زندگی فعال دارند در مقایسه با افرادی که زندگی کم تحرک داشتند تقریباً ۶۰ درصد کمتر در خطر ابتلا به اختلالات اضطرابی قرار داشتند. این کاهش قابل توجه در بین شرکت کنندگان در یک بازه زمانی ۲۱ ساله مشاهده شد.

تأثیر مثبت ورزش بر کاهش اضطراب ممکن است به عوامل مختلفی نسبت داده شود. درگیر شدن در فعالیت‌های بدنی می‌تواند تمرکز شما را از هر چیزی که باعث اضطراب شما می‌شود دور کند و به شما این امکان را می‌دهد که آرام شوید و برخی از علائم مرتبط با آن را کاهش دهید.

به منظور کاهش موثر اضطراب به طور طبیعی، درک نقش فعالیت بدنی در تغییر شیمی مغز مهم است. با افزایش ضربان قلب از طریق ورزش یا فعالیت های دیگر، بدن می تواند تولید انتقال دهنده های عصبی حیاتی را که مسئول مبارزه با استرس و اضطراب هستند، افزایش دهد. این پیام رسان های ضد اضطراب عبارتند از:

 • سروتونین: یک ماده شیمیایی که برای تثبیت خلق و خو و ارتقاء احساس خوب بسیار مهم است.
 • گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA): یک انتقال دهنده عصبی که فعالیت عصبی را مهار می کند، بنابراین با مسدود کردن تحریک بیش از حد اعصاب، اضطراب را کاهش می دهد.
 • فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF): پروتئینی که از رشد و توسعه سلول های جدید مغز حمایت می کند و سلامت روان کلی را بهبود می بخشد.
 • اندوکانابینوئیدها: ترکیباتی که در بدن تولید می شوند و با کاهش التهاب و سطح اضطراب، اثرات مواد آرامش بخش را تقلید می کنند.

با درگیر شدن در فعالیت‌هایی که ضربان قلب را افزایش می‌دهند و این انتقال‌دهنده‌های عصبی را تحریک می‌کنند، افراد می‌توانند به طور موثر اضطراب خود را مدیریت کنند و وضعیت ذهنی سالمی را حفظ کنند.

انجمن روانشناسی آمریکا  بیان می کند که انجام ورزش منظم می تواند تأثیرات مثبتی بر تمرکز و اراده داشته باشد که ممکن است به کاهش علائم اضطراب کمک کند.

نوع ورزش انتخابی تا حد زیادی به ترجیحات شخصی بستگی دارد. برای کسانی که به دنبال یک تمرین با شدت بالا برای افزایش ضربان قلب هستند، گزینه هایی مانند HIIT (تمرین تناوبی با شدت بالا) یا دویدن توصیه می شود. با این حال، برای افرادی که به دنبال شروع با چیزی کمتر تاثیرگذار هستند، تمریناتی مانند پیلاتس و یوگا نیز می تواند از نظر بهبود سلامت روان مفید باشد.

۲. از الکل دوری کنید

نوشیدن الکل به دلیل خاصیت آرام بخشی آن ممکن است راه حلی سریع برای کاهش اضطراب به نظر برسد. با این حال، مطالعات اخیر ارتباط بین مصرف الکل و اختلالات اضطرابی را نشان داده است، زیرا هر دو شرایط اغلب با هم وجود دارند. یک بررسی در سال ۲۰۱۶ که ۶۳ مطالعه مختلف را مورد بررسی قرار داد، نشان داد که کاهش مصرف الکل می تواند منجر به بهبود علائم اضطراب و افسردگی شود (منبع مطلب).

نوشیدن زیاد می تواند تعادل انتقال دهنده های عصبی در مغز را که مسئول حفظ سلامت روانی مثبت هستند، مختل کند. این اختلال می تواند منجر به عدم تعادل شود که ممکن است علائم مختلفی مرتبط با اختلالات اضطرابی ایجاد کند.

زندگی بدون استفاده از الکل می تواند برای بسیاری از افراد یک تغییر چالش برانگیز باشد، به خصوص که ممکن است به طور موقت منجر به افزایش سطح اضطراب شود. با این حال، تحقیقات اخیر نشان داده است که با گذشت زمان و با مراقبت مناسب، می توان این موضوع را به طور موثر مدیریت کرد و حتی با پیشرفت هوشیاری کاهش داد. مطالعه ای که در طول ۳۶ سال انجام شد نشان داد که مصرف الکل بر الگوهای خواب طبیعی بدن تأثیر منفی می گذارد و با گذشت زمان کیفیت خواب را بیشتر بدتر می کند. این کاهش در سلامت خواب ممکن است خطر ابتلا به اختلالات خواب طولانی مدت را در فرد افزایش دهد که به تشدید احساس اضطراب شناخته شده است.

توجه به این نکته ضروری است که رسیدن به یک خواب خوب در هنگام مقابله و کاهش سطح اضطراب نقش اساسی دارد. همانطور که بیشتر به درک راه های مبارزه طبیعی با اضطراب در هنگام هوشیاری می پردازیم، یکی از راهکارهای کلیدی باید اطمینان از استراحت مناسب در شب برای حمایت از سلامت روان و رفاه کلی باشد.

۳. ترک سیگار را در نظر بگیرید

سیگاری‌ها اغلب در مواقع استرس‌زا به سیگار روی می‌آورند، دقیقاً مانند اینکه برخی افراد ممکن است در مواقعی که احساس اضطراب یا استرس می‌کنند، الکل مصرف کنند. با این حال، استفاده از سیگار به عنوان مکانیزم مقابله با اضطراب در واقع می تواند مشکل را در طول زمان تشدید کند. یک بررسی تحقیقاتی در سال ۲۰۲۰ شواهد قوی را در ارتباط بین اضطراب و سیگار کشف کرده است، با یافته‌های ثابتی که نشان می‌دهد افرادی که از اضطراب رنج می‌برند بیشتر سیگاری هستند. علاوه بر این، یک مطالعه در سال ۲۰۲۳ نشان داد که ترک سیگار به طور قابل توجهی سطح اضطراب را بهبود می بخشد (منبع مطلب).

یک تحقیق در سال ۲۰۲۰ همچنین نشان می دهد که نیکوتین و سایر مواد شیمیایی موجود در دود سیگار می توانند مسیرهای مغز مربوط به اختلالات اضطراب و هراس را تغییر دهند. این یافته‌ها بر اهمیت یافتن راه‌های جایگزین و سالم‌تر برای مقابله با استرس و اضطراب به جای تکیه بر مواد مضر مانند سیگار یا الکل تأکید می‌کنند.

اگر به دنبال راه هایی برای ترک سیگار و کاهش سطح اضطراب به طور طبیعی هستید، چندین رویکرد و استراتژی وجود دارد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) پیشنهاد می کند که جایگزین مناسبی برای سیگار پیدا کنید، مانند استفاده از خلال دندان به جای سیگار. این می تواند یک راه موثر برای جلوگیری از میل به سیگار باشد و در عین حال به بدن شما زمان می دهد تا خود را با یک روال سالم تر وفق دهد.

رویکرد دیگر، اتخاذ عادات جدیدی است که ممکن است به عنوان منحرف کننده هوس ها و ایجاد محیطی مناسب برای زندگی بدون سیگار باشد. درگیر شدن در فعالیت‌هایی مانند ورزش، مدیتیشن یا سرگرمی‌ها می‌تواند به مشغول نگه داشتن ذهن شما و کاهش میل به سیگار کمک کند. علاوه بر این، هنگام تلاش برای ترک سیگار، تهیه یک برنامه با یک سیستم پشتیبانی بسیار مهم است. این گروه از افراد می توانند در طول فرآیند با ارائه موارد حواس پرتی، مشاوره و حمایت عاطفی در هر زمان که نیاز باشد، تشویق و کمک ارزشمندی به شما ارائه دهند. با ترکیب این استراتژی ها، می توانید به طور موثر در جهت کاهش سطح اضطراب و ترک سیگار برای همیشه کار کنید.

۴. مصرف کافئین را محدود کنید

اگر از اضطراب مزمن رنج می برید، مهم است که از محرک های خاصی که ممکن است وضعیت شما را بدتر کند آگاه باشید. یکی از این محرک ها کافئین است که می تواند باعث عصبی شدن و عصبانیت شود. گزارش شده است که مصرف کافئین باعث افزایش اضطراب و حملات پانیک در افراد مبتلا به اختلالات پانیک و همچنین بزرگسالان بی‌تأثیر می‌شود. در برخی موارد، حذف کافئین از رژیم غذایی ممکن است علائم اضطراب شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم، ویرایش متن (DSM-5-TR)، که مرجع تشخیص سلامت روان ایالات متحده است، به طور رسمی وضعیتی به نام اختلال اضطراب ناشی از کافئین را به رسمیت می شناسد. این بدان معناست که افرادی هستند که علائم اضطراب را در نتیجه مستقیم مصرف کافئین تجربه می کنند و این علائم ممکن است به اندازه کافی شدید باشد که تشخیص و درمان حرفه ای را تضمین کند.

در نتیجه، توجه دقیق به غذاها و نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنید در صورت ابتلا به اضطراب مزمن ضروری است. کافئین، به ویژه، باید به دقت کنترل شود و به طور بالقوه از رژیم غذایی شما حذف شود، زیرا با افزایش سطح اضطراب و حملات پانیک مرتبط است. با آگاهی از این محرک ها و انتخاب های آگاهانه در مورد عادات مصرف خود، ممکن است در طول زمان پیشرفت های قابل توجهی در مدیریت علائم اضطراب خود پیدا کنید.

اختلال اضطراب ناشی از کافئین وضعیتی است که در آن مصرف کافئین منجر به علائم اضطرابی می شود که در عملکرد روزانه فرد اختلال ایجاد می کند. برای تشخیص این اختلال، فرد باید این علائم اضطراب را مستقیماً در نتیجه مصرف محصولات کافئین دار تجربه کند. مشابه الکل، کافئین به دلیل توانایی آن در تغییر شیمی مغز با اضطراب مرتبط است.

به عنوان مثال، تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۲۱ نشان می دهد که کافئین با مسدود کردن ماده شیمیایی مغز آدنوزین، که مسئول القای احساس خستگی است، هوشیاری را افزایش می دهد. در عین حال، کافئین باعث ترشح آدرنالین می شود که به عنوان هورمون جنگ یا گریز نیز شناخته می شود. با وجود این، شایان ذکر است که مصرف متوسط کافئین به طور کلی برای اکثر افراد بی خطر است (منبع مطلب).

۵. استراحت خوب شبانه را در اولویت قرار دهید

بارها و بارها ثابت شده است که خواب جزء ضروری در حفظ سلامت روان است. علیرغم این واقعیت که یک نظرسنجی اخیر که روی بیش از چهارصد هزار نفر انجام شد نشان داد که تقریباً یک سوم بزرگسالان کمتر از شش ساعت در شب می خوابند، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) پیشنهاد می کند که برای بزرگسالان بسیار مهم است که حداقل ۷ ساعت یا بیشتر در روز بخوابید تا سلامت کلی خود را حفظ کنید.

شما می توانید خواب را در اولویت قرار دهید:

 • فقط شبها وقتی خسته میخوابی
 • از خواندن مطالب و  یا تماشای تلویزیون در رختخواب خودداری کنید
 • از تلفن، تبلت یا رایانه خود در رختخواب استفاده نکنید
 • در رختخواب خود نچرخید
 • اگر نمی توانید بخوابید، به اتاق دیگری بروید
 • اجتناب از کافئین، وعده های غذایی بزرگ و نیکوتین قبل از خواب
 • اتاق خود را تاریک و خنک نگه دارید
 • قبل از رفتن به رختخواب نگرانی های خود را یادداشت کنید
 • هر شب تقریباً در ساعت معینی بخوابید

۶. مدیتیشن و تمرین ذهن آگاهی

در سال‌های اخیر، علاقه فزاینده‌ای به یافتن راه‌های طبیعی برای کاهش اضطراب و ارتقای رفاه کلی وجود داشته است. یکی از این روش ها که محبوبیت پیدا کرده است، مدیتیشن است. مدیتیشن به افراد اجازه می دهد تا با آگاهی کامل از لحظه حال، که شامل مشاهده همه افکار بدون قضاوت است، ذهن آگاهی را پرورش دهند. این تمرین می تواند منجر به افزایش احساس آرامش و رضایت شود زیرا توانایی فرد را برای تحمل احساسات و افکار مختلف به صورت غیر واکنشی افزایش می دهد.

تحقیقات نشان داده است که مدیتیشن در کاهش سطح استرس و اضطراب موثر است و آن را به یک جزء ارزشمند از درمان شناختی رفتاری (CBT) تبدیل می کند. مشخص شد که یک برنامه کاهش استرس ۸ هفته‌ای مبتنی بر ذهن آگاهی به اندازه داروی ضدافسردگی رایج تجویز شده اس سیتالوپرام (Lexapro) در مدیریت علائم اضطراب در طی یک کارآزمایی بالینی تصادفی که در سال ۲۰۲۳ انجام شد، مؤثر بود (منبع مطلب).

در نتیجه، مدیتیشن به عنوان یک ابزار قدرتمند برای کاهش اضطراب به طور طبیعی با تقویت آگاهی لحظه حال و پرورش نگرش پذیرنده نسبت به افکار و احساسات فرد عمل می کند.

چگونه مراقبه کنیم؟

۹ نوع محبوب مدیتیشن وجود دارد:

 • مراقبه ذهن آگاهی
 • مراقبه معنوی
 • مدیتیشن متمرکز
 • مدیتیشن حرکتی
 • مدیتیشن مانترا
 • مراقبه ماورایی
 • آرامش پیشرونده
 • مراقبه محبت آمیز
 • مدیتیشن تجسم

مدیتیشن ذهن آگاهی عموماً محبوب ترین شکل است. برای مدیتیشن آگاهانه، می توانید چشمان خود را ببندید، نفس عمیق بکشید و به افکار خود در هنگام عبور از ذهن توجه کنید.

شما قضاوت نمی کنید و با آنها درگیر نمی شوید. در عوض، شما به سادگی آنها را مشاهده می کنید و هر الگو را یادداشت می کنید.

۷. رژیم غذایی متعادل داشته باشید

سطوح پایین قند خون، کم آبی یا مواد شیمیایی موجود در غذاهای فرآوری شده مانند طعم دهنده های مصنوعی، رنگ های مصنوعی و مواد نگهدارنده ممکن است باعث تغییرات خلقی در برخی افراد شود. علاوه بر این، یک رژیم غذایی با قند بالا می تواند تأثیر قابل توجهی بر خلق و خوی فرد داشته باشد. اگر متوجه شدید که علائم اضطراب شما بعد از غذا شدیدتر می شود، ضروری است عادات غذایی خود را بررسی کنید.

برای کاهش موثر سطح اضطراب، هیدراته بمانید و با حذف غذاهای فرآوری شده از رژیم غذایی خود، الگوهای غذایی سالم تری را اتخاذ کنید. در عوض، روی مصرف یک برنامه غذایی متعادل متشکل از کربوهیدرات های پیچیده، میوه ها و سبزیجات و پروتئین های بدون چربی تمرکز کنید. این انتخاب های غذایی سالم می تواند به تثبیت سطح قند خون و بهبود ثبات کلی خلق و خوی کمک کند در حالی که به طور طبیعی علائم اضطراب را در طول زمان کاهش می دهد.

۸. تنفس عمیق را تمرین کنید

یکی از علائم رایج اضطراب، تنفس کم عمق و سریع است که به طور بالقوه می تواند باعث ضربان قلب سریع، سرگیجه یا سبکی سر و حتی منجر به حملات پانیک شود. برای کاهش این مشکل، افراد می توانند تمرینات تنفس عمیق را انجام دهند که شامل عمل عمدی تنفس آهسته، مداوم و عمیق به منظور بازگرداندن الگوهای تنفس طبیعی و متعاقبا کاهش سطح اضطراب است.

۹. رایحه درمانی را امتحان کنید

رایحه درمانی یک روش درمانی جامع باستانی که هزاران سال است انجام می‌شود، از عصاره‌های گیاهی و اسانس‌های طبیعی برای ارتقای سلامت و رفاه کلی افراد استفاده می‌کند. هدف این رویکرد درمانی افزایش سلامت جسمی و عاطفی با هدف قرار دادن جنبه های مختلف مربوط به حالات ذهنی، جسمانی و روحی فرد است.

برای تجربه مزایای آروماتراپی، این اسانس‌های حاصل از گیاهان را می‌توان مستقیماً استنشاق کرد یا در حمام‌های گرم یا دستگاه های بخور اضافه کرد تا تجربه‌ای فراگیرتر داشته باشد. با استفاده از این تکنیک، می توان پیشرفت های قابل توجهی را در چندین جنبه از رفاه آنها پیدا کرد، از جمله:

 • به شما کمک کند آرام شوید: رایحه درمانی این توانایی را دارد که به افراد کمک کند تا با ایجاد حس آرامش و سکون در آنها، احساس آرامش و سکون کنند.
 • به شما کمک کند بخوابید: روغن های ضروری می توانند به بهبود کیفیت خواب کمک کنند و به خواب رفتن افراد و داشتن خوابی آرام در شب کمک کنند.
 • تقویت خلق و خو: این عصاره های طبیعی می توانند خلق و خوی فرد را تقویت کنند و به مبارزه با احساس غم و اندوه یا اضطراب کمک کنند و در عین حال احساسی کلی را بهبود بخشند.
 • کاهش ضربان قلب و فشار خون: رایحه درمانی همچنین ممکن است به کاهش ضربان قلب و کاهش سطح فشار خون کمک کند و در نتیجه به سیستم قلبی عروقی سالم‌تر کمک کند.

مشخص شده است که این روغن ها علائم مرتبط با اضطراب را تسکین می دهند. برخی از روغن های ضروری که به ویژه در کاهش اضطراب موثر هستند عبارتند از

 • ترنج: روغن ترنج دارای رایحه ای تازه و مرکباتی است که به دلیل اثر آرام بخش آن بر روی بدن و ذهن شناخته شده است.
 • اسطوخودوس: اسانس اسطوخودوس به دلیل ویژگی های آرامش بخش آن به طور گسترده ای شناخته شده است و می تواند به تقویت حس آرامش و آرامش کمک کند.
 • مریم گلی: اعتقاد بر این است که روغن مریم گلی با تثبیت نوسانات خلقی، هورمون ها را متعادل می کند و اضطراب را کاهش می دهد.
 • گریپ فروت: رایحه نشاط آور روغن گریپ فروت به تقویت روحیه و افزایش سطح انرژی کمک می کند
 • یلانگ یلانگ: اسانس یلانگ یلانگ دارای رایحه ای غنی و گلی است که به دلیل توانایی خود در آرام کردن اعصاب و ایجاد آرامش شناخته شده است.

۱۰. چای بابونه بنوشید

چای بابونه یک درمان خانگی محبوب است که می تواند برای کاهش اضطراب و ایجاد آرامش استفاده شود. یک کارآزمایی بالینی در سال ۲۰۱۶، شامل شرکت کنندگان مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر (GAD)، نشان داد که مصرف بابونه اثرات مثبتی بر کاهش علائم اضطراب بدون ایجاد هیچ گونه نگرانی ایمنی طولانی مدت دارد. در حالی که این مطالعه نشان داد که بابونه به طور قابل توجهی میزان عود را در بیماران کاهش نمی دهد، اما جایگزین طبیعی برای داروهای دارویی برای مدیریت GAD است.

در یک مطالعه تحقیقاتی در سال ۲۰۲۱، دانشمندان پیشنهاد کردند که خواص ضد اضطراب بابونه ممکن است به دلیل فلاونوئیدی به نام آپیژنین باشد. این ترکیب با گیرنده های گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) به شیوه ای مشابه با داروهایی مانند زاناکس که اغلب برای اختلالات اضطرابی تجویز می شوند، تعامل دارد.

به طور خلاصه، نشان داده شده است که چای بابونه یک درمان طبیعی موثر و ایمن برای کاهش علائم اضطراب است. اثرات آرام بخش آن را می توان به طور بالقوه به وجود آپیژنین نسبت داد که گیرنده های GABA را به شیوه ای مشابه داروهای ضد اضطراب مانند زاناکس درگیر می کند.

کلام پایانی

تشخیص این نکته ضروری است که راه های مختلفی وجود دارد که از طریق آنها می توان به طور طبیعی سطح اضطراب را کاهش داد و ذهن خود را آرام کرد. این درمان‌های خانگی ممکن است این مشکل را به طور کامل ریشه کن نکنند، اما در واقع می‌توانند به طور موقت علائم آن را تسکین دهند. با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که این روش ها هرگز نباید به عنوان جایگزینی برای کمک حرفه ای در نظر گرفته شوند. اگر اضطراب شما ادامه یابد یا بدتر شود، مشورت با پزشک و جستجوی درمان مناسب یا داروهای تجویزی حیاتی می شود. مهم است که از بحث در مورد نگرانی های خود با متخصصان مراقبت های بهداشتی ابایی نداشته باشید، زیرا آنها به دانش و تجربه لازم برای راهنمایی شما به سمت یک راه حل موثر مجهز هستند.

دیدگاهتان را بنویسید