خانه » سلامت جسم » چگونه بوی بد دهان ناشی از رژیم کم کربوهیدرات را از بین ببریم؟

چگونه بوی بد دهان ناشی از رژیم کم کربوهیدرات را از بین ببریم؟

بوی بد دهان ناشی از پیروی از یک رژیم کم کربوهیدرات معمولاً به عنوان نفس کتو یا نفس کتوز شناخته می شود. هنگامی که مصرف کربوهیدرات خود را کاهش می دهید، بدن شما وارد حالت کتوز می شود که در آن شروع به سوزاندن چربی ها برای انرژی می کند.

در طی این فرآیند، اجسام کتون تولید می‌شوند و از طریق ادرار و تنفس از بدن خارج می‌شوند که منجر به ایجاد بوی نامطبوع مشخص در تنفس می‌شود.

علاوه بر این، هنگامی که پروتئین در بدن تجزیه می شود، آمونیاک ایجاد می شود. رژیم غذایی کم کربوهیدرات اما پر پروتئین می تواند سطح آمونیاک را در بدن افزایش دهد. آمونیاک اضافی از طریق ادرار و گاز دفع می شود که می تواند به وجود بوی بد دهان کمک کند.

نفس کتو چه بویی دارد؟

بوی متمایز نفس کتو اغلب به رایحه شیرین میوه یا بوی تند پاک کننده لاک ناخن تشبیه می شود. حتی برخی می گویند که مزه نفس کتو شبیه طعم فلزی است. این پدیده در واقع نشانه خوبی است که بدن شما به جای تکیه بر کربوهیدرات ها به طور موثر از چربی برای انرژی استفاده می کند.

برای کسانی که از نزدیک سطح کتون خود را تحت نظر دارند، می توان از یک تنفس سنج کتون استفاده کرد تا مطمئن شود که بوی نفس آنها واقعاً نتیجه رژیم کتوژنیک آنها است. در حالی که نفس کتو ممکن است نشان دهنده موفقیت در رژیم غذایی شما باشد، ممکن است چیزی نباشد که بخواهید با دیگران به اشتراک بگذارید.

مدت تنفس کتو موقتی است، معمولاً چند روز تا یک هفته پس از شروع رژیم ظاهر می شود و می تواند چند هفته تا چند ماه ادامه یابد. اگر رژیم را ادامه دهید و آن را ترک کنید، ممکن است نفس مشخص بازگردد. به یاد داشته باشید، این فقط مرحله ای است که بدن شما برای سوزاندن چربی برای سوخت آماده می شود.

 راه هایی برای جلوگیری از بوی بد دهان در حین رژیم کم کربوهیدرات

 1. مصرف پروتئین را کاهش دهید
  • آمونیاک هنگام تنفس و ادرار دفع می شود و باعث بدبویی نفس می شود. سعی کنید مصرف پروتئین خود را به ۳۰ تا ۳۵ درصد از کالری روزانه خود محدود کنید.
 2. مصرف چربی را افزایش دهید
  • خوردن چربی اضافی می تواند به کاهش بوی بد کتون مانند آمونیاک و استون کمک کند. بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۴، افزایش مصرف چربی در رژیم غذایی در حالی که مصرف پروتئین را کاهش داد، منجر به کاهش سطح آمونیاک و استون شد.
 3. نوشیدن مقدار زیادی آب
  • هیدراته ماندن با آب باید در راس هر فهرستی از نحوه خلاص شدن از شر نفس کتو قرار گیرد. نوشیدن آب کافی باعث رقیق شدن غلظت کتون های بدبو که بازدم می کنید می شود و به جلوگیری از تنفس کتو کمک می کند.
  • گذشته از آن، آب به طور کلی برای سلامت دهان و دندان مفید است.
   • آب فاقد قند یا کربوهیدرات است که باکتری های موجود در دهان ممکن است از آنها تغذیه کنند
   • بقایای مواد غذایی و پلاک های ایجاد کننده بو و حفره را از بین می برد
   • جریان بزاق را تقویت می کند که دندان ها را دوباره معدنی می کند
   • از خشکی دهان که یکی دیگر از دلایل رایج بوی بد دهان است جلوگیری می کند
 1. بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید
  • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نفس کتو را از بین نمی برد، اما سایر علل بوی بد دهان را مدیریت کرده و از بدتر شدن آن جلوگیری می کند. همیشه بعد از هر وعده غذایی دهان خود را با آب بشویید و دندان های خود را دو بار در روز مسواک بزنید. حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید. می توانید دهانشویه فلوراید را در ترکیب قرار دهید.
  • پوسیدگی، تجمع پلاک، ذرات غذا و بیماری های دندان و لثه می توانند باعث ایجاد بوی بد دهان شوند. حفظ سلامت دندان ها و لثه ها می تواند به تقویت نفس تازه کمک کند.
 2. آدامس یا نعناع تنفسی
  • آدامس های بدون قند و نعناع نفس کتو را از بین نمی برند، اما به پنهان کردن آن کمک می کنند. جویدن آدامس یا مکیدن نعناع بعد از غذا فواید دیگری برای سلامت دهان و دندان دارد، مانند افزایش تولید بزاق، که به تمیز کردن غذا، میکروب‌ها و پلاک دندان‌ها کمک می‌کند.
  • این به بازیابی تعادل pH دهان کمک می کند و خطر پوسیدگی دندان را کاهش می دهد. اگر می خواهید مزایا را افزایش دهید، از نعناع کتو بدون قند یا آدامس های حاوی زایلیتول استفاده کنید. این می تواند باکتری های تولید کننده بو و ایجاد حفره در دهان را از بین ببرد.
 3. روغن کشی را در نظر بگیرید
  • علاوه بر مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و خراش دادن زبان با سوهان، از روغن کشی با روغن نارگیل استفاده کنید. روغن کشی شامل چرخاندن روغن در دهان است که به حذف باکتری ها کمک می کند و منجر به بهداشت خوب دهان و دندان های درخشان می شود. روغن کشی معمولاً به مدت پنج دقیقه دو یا سه بار در روز انجام می شود. پس از مشورت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود، روغن کشی را شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید