خانه » سلامت جسم » تأثیرات احساسی کاهش وزن زیاد ناشی از داروها

تأثیرات احساسی کاهش وزن زیاد ناشی از داروها

در سال‌های اخیر، داروهای GLP-۱ مانند سماگلوتاید، ویگووی (Wegovy)، مونجارو و Zepbound به دلیل فواید فیزیکی‌شان، به‌ویژه در کاهش وزن، محبوبیت پیدا کرده‌اند. با این حال، از آنجایی که افراد بیشتری کاهش وزن چشمگیری را با این داروها تجربه می کنند، کارشناسان بهداشت شروع به بحث در مورد تأثیرات سلامت روان مرتبط با کاهش وزن سریع کرده اند.

این مقاله پیامدهای احساسی کاهش وزن شدید ناشی از داروهای GLP-1، اهمیت مدیریت انتظارات، و نیاز بالقوه به کمک حرفه‌ای در طول این انتقال را بررسی می‌کند.

ارتباط ذهن و بدن و کاهش وزن سریع

هنگامی که فردی کاهش وزن قابل توجهی را تجربه می کند، بدن او تغییر عمده ای را تجربه می کند. ارتباط ذهن و بدن ما آنقدر قوی است که تغییرات فیزیکی ناگزیر باعث تغییرات روانی نیز می‌شود. کاهش وزن سریع را می توان به عنوان یک دوره سازگاری در نظر گرفت، و هر تنظیمی که فرد طی می کند اغلب دارای یک جزء روانی و عاطفی است که سازگاری با آن به زمان نیاز دارد.

پاسخ های احساسی مثبت به کاهش وزن سریع

از جنبه مثبت، کاهش وزن چشمگیر می تواند منجر به افزایش عزت نفس و احساس موفقیت شود. همچنین می تواند کیفیت زندگی فرد را بهبود بخشد و فرصت های جدیدی را ارائه دهد. کسانی که با داروی GLP-۱ وزن کم می‌کنند ممکن است احساس تسکین نیز داشته باشند (منبع مطلب). این تسکین می تواند ناشی از کاهش صدای غذا باشد، این احساس که تلاش برای «کمتر خوردن و حرکت بیشتر» در نهایت «بازده» است، و احساس کنترل بیشتر بر بدن خود.

پاسخ ها و چالش های عاطفی منفی

در حالی که افراد اغلب هنگام کاهش وزن احساس قوی‌تر، باانگیزه‌تر و توانمندتر می‌کنند، پاشبی خاطرنشان می‌کند که افزایش وزن یا تثبیت وزن پس از رسیدن به وزن هدف می‌تواند ناامیدکننده باشد. تمام کاهش وزن دارای پلاتو است و در نهایت وزن تثبیت می شود. حتی اگر افراد در ابتدا از وزن جدید خود راضی باشند، حفظ حس توانمندی و انگیزه ممکن است سخت باشد.

برای کسانی که به داروهای ضد چاقی پاسخ خوبی نمی دهند یا به دلیل عوارض جانبی یا دلایل دیگر مصرف آنها را قطع می کنند، احساس ناامیدی و ناامیدی می تواند تشدید شود. بسیاری از مردم در حال حاضر احساس می کنند که در مدیریت وزن خود شکست خورده اند. استفاده از دارویی که رسانه های اجتماعی اغلب آن را به عنوان یک درمان جادویی نشان می دهند و پاسخ نمی دهند، می تواند فوق العاده دلسرد کننده باشد.

کاهش وزن و شادی: باورهای غلط و واقعیت ها

هرکسی که قصد مصرف دارو برای کاهش وزن را دارد هنوز مسئول نحوه مدیریت درک خود از تصویر بدن است. انتظار کاهش وزن و احساس خوشحالی یا اعتمادبه‌نفس‌تر به‌طور خودکار می‌تواند یک خط فکری خطرناک باشد، زیرا بر این ایده تأکید می‌کند که فردی برای مقبولیت باید لاغر باشد.

ممکن است به استانداردهای مضر مربوط به تجلیل از لاغری و تلاش برای کوچک شدن تا حد امکان برگردیم. این تغییر، جنبش‌های مثبت بدن اخیر را زیر سؤال برده است، زیرا مردم می‌ترسند که ما از پذیرش «همه» بدن‌ها دور شویم.

کاهش شدید وزن و تغییر در طرز فکر

اکثر افرادی که با استفاده از داروهای GLP-۱ وزن زیادی از دست می دهند، تغییرات ادراک بدن را تجربه خواهند کرد. آنها ممکن است نیاز داشته باشند خود را با تغییرات فیزیکی که با کاهش وزن قابل توجه رخ می دهد، تطبیق دهند، مانند تفاوت در بافت و ظاهر پوست، مو، و نحوه تناسب لباسشان. همچنین چالش پردازش واکنش دیگران به کاهش وزن وجود دارد.

برخی از مردم با خوشحالی با این تغییرات روبرو می شوند، در حالی که برخی دیگر با درک این موضوع که دنیا با افرادی که در بدن های کوچکتر زندگی می کنند مهربان تر است مبارزه می کنند. درک اینکه اضافه وزن و چاقی شرایط بیولوژیکی پیچیده ای هستند که نیاز به حمایت پزشکی دارند و به دلیل کمبود اراده نیستند، یک تغییر ذهنی ضروری است. با این حال، این تنظیم می تواند دشوار باشد، زیرا تعصب وزن عمیقاً در فرهنگ ما ریشه دارد و مردم اغلب با استفاده از حمایت پزشکی احساس می کنند در حال «تقلب» هستند.

مدیریت تاثیر عاطفی در طول کاهش وزن چشمگیر

برای کمک به کاهش وزن قابل توجه و تأثیر آن بر سلامت روان خود، موارد زیر را در نظر بگیرند:

  • ذهنی باز داشته باشید که در عین حال بدن و ادراک شما از تصویر بدن شما را می گیرد
    تغییر دهید، وزن شما هرگز تعیین نمی کند که شما چه کسی هستید.
  • از رابطه مداوم خود با غذا و ارتباط آن با خلق و خو آگاه باشید.
  • کمتر روی جنبه ظاهری کاهش وزن تمرکز کنید و خود را به چالش بکشید تا بیشتر بر روی تغییرات مثبت احساس شده تمرکز کنید، مانند احساس انرژی بیشتر، داشتن کیفیت زندگی بهتر، و ایجاد ذهنیت سالم تر پیرامون تصویر بدن.

به دنبال کمک حرفه ای

مانند اکثر سازه های روانشناختی، طیف وسیعی از تجربیات فردی وجود دارد. در حالی که اکثر مردم در مقطعی از زندگی خود با تصویر بدنی خود دست و پنجه نرم می کنند، پشبی توصیه می کند اگر به نظر می رسد نگرانی های مربوط به تصویر بدن بخش قابل توجهی از افکار فرد را اشغال می کند یا در توانایی آنها برای لذت بردن از وقت با دوستان یا خانواده تداخل دارد، با یک متخصص سلامت روان ارتباط برقرار کنید. در فعالیت هایی شرکت کنید که دوست دارند انجام دهند، یا اگر فردی در مورد بدن خود احساس استرس، اضطراب یا افسردگی می کند.

کلام پایانی

کاهش وزن چشمگیر ناشی از داروهای GLP-۱ مانند اوزمپیک می تواند تأثیرات عاطفی مثبت و منفی داشته باشد. مدیریت انتظارات، تمرکز بر سلامت کلی به جای کاهش وزن، و آگاهی از چالش های عاطفی بالقوه ای که ممکن است در طول این گذار ایجاد شود، ضروری است. در برخی موارد، جستجوی کمک حرفه ای از یک متخصص سلامت روان ممکن است برای هدایت احساسات پیچیده مرتبط با کاهش وزن چشمگیر ضروری باشد. با پرداختن به این جنبه‌های عاطفی، افراد می‌توانند از رویکرد سالم‌تر و متعادل‌تری برای کاهش وزن و بهزیستی کلی اطمینان حاصل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید