خانه » سلامت جسم » چگونه خون دماغ شدن را متوقف کنیم؟

چگونه خون دماغ شدن را متوقف کنیم؟

داشتن خونریزی بینی (همچنین به عنوان اپیستاکسی شناخته می شود) می تواند عصبی باشد، اما در بیشتر موارد خونریزی بینی به راحتی متوقف می شود و به ندرت جدی است (منبع مطلب). شما می خواهید بدانید که چگونه فوراً خونریزی بینی را متوقف کنید، اما مهم است که این کار را به درستی و ایمن انجام دهید.

تصورات غلطی در مورد روش صحیح توقف خونریزی بینی (مانند خم شدن به عقب) وجود دارد که در واقع می تواند خطرناک باشد. اگر بینی شما – یا شخص دیگری – شروع به خونریزی کرد، در اینجا یاد می گیرید که چه کاری باید انجام دهید.

علل خونریزی بینی

شایع ترین نوع خونریزی بینی، خون دماغ قدامی نام دارد. اینها از تیغه بینی شروع می شوند که دو طرف بینی را از هم جدا می کند (منبع مطلب).

سپتوم حاوی رگ‌های خونی است که به راحتی با خراشیدن آنها با ناخن (برداشتن بینی) یا دمیدن شدید بینی آسیب می‌بینند. خونریزی بینی قدامی همچنین می تواند در اثر هوای خشک و گرم یا ضربه خارجی (مانند ضربه به بینی با توپ) ایجاد شود.

خون دماغ خلفی از عمیق ترین قسمت بینی منشا می گیرد. خون از پشت گلو جاری خواهد شد. این موارد نادر، اما جدی‌تر و در افراد مبتلا به فشار خون بالا، افراد مسن‌تر، و در افرادی که آسیب‌های صورت یا بینی دارند، شایع‌تر است (منبع مطلب).

سایر علل خونریزی بینی عبارتند از:

هنگامی که بزرگسالان دچار خونریزی بینی می شوند، می تواند نشان دهنده یک مشکل پزشکی شدیدتر باشد، به خصوص اگر مکرر باشد (منبع مطلب). اگر خونریزی بینی دارید، به خصوص بدون آسیب فیزیکی، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

حدود ۶۰ درصد از افراد در طول زندگی خود دچار خونریزی بینی می شوند. خون دماغ شدن بیشتر در کودکان ۲ تا ۱۰ ساله و در بزرگسالان ۵۰ تا ۸۰ ساله شایع است .

چگونه خون بینی را متوقف کنیم؟

خوشبختانه، اقدامات اولیه کمک های اولیه معمولاً تمام چیزی است که برای جلوگیری از خونریزی بینی لازم است. اگر چنین چیزی را تجربه کردید در اینجا چه کاری باید انجام دهید:

۱. به جلو خم شوید، نه به عقب

یکی از بزرگترین افسانه ها در کمک های اولیه این است که باید با بینی خونی به پشت خم شوید ، اما بهترین کار این است که به جلو خم شوید (منبع مطلب).خون باید به جایی برود و اگر فرد به عقب خم شود یا دراز بکشد، به احتمال زیاد از گلوی شخص پایین می رود.

خون ممکن است وارد نای شود و باعث مسدود شدن راه هوایی شود. خون ممکن است وارد معده شود و پوشش داخلی آن را تحریک کند و احتمالاً باعث استفراغ فرد شود.

۲. بینی را فشار دهید (به درستی)

اکثر مردم به طور غریزی هنگام خونریزی بینی، بینی را فشار می دهند، اما یک راه درست و یک راه اشتباه وجود دارد.

بینی فرد را درست زیر پل استخوانی فشار دهید (منبع مطلب). فقط سوراخ های بینی را فشار ندهید. انگشتان شما باید روی استخوان و همچنین بافت نرم باشد.

اگر هنوز خون در جریان است، نوع گرفتن خود را تنظیم کنید. هنگامی که بینی را گرفته اید نباید خونریزی قابل مشاهده باشد. هنگامی که شما آن را به درستی انجام می دهید، فرد باید بتواند از طریق بینی نفس بکشد در حالی که جریان خون را قطع می کنید.

فشار دادن صحیح بینی جریان خون را متوقف یا کند می کند تا لخته ایجاد شود و خونریزی را متوقف کند. بینی را حداقل پنج دقیقه نگه دارید. حداقل تا زمانی که پنج دقیقه اول تمام نشده است، برای بررسی خونریزی رها نکنید. اگر می توانید، فشار را برای مدت بیشتری ادامه دهید.

بعد از پنج دقیقه فشار را رها کنید تا ببینید خونریزی متوقف شده است یا خیر. اگر نه، دوباره فشار بدهید بگیرید، اما این بار ۱۰ دقیقه نگه دارید. به یاد داشته باشید: تا زمانی که ۱۰ دقیقه تمام نشده خونریزی را بررسی کنید. اگر بعد از این مدت خونریزی متوقف نشد، در صورت لزوم ۱۰ دقیقه دیگر تکرار کنید.

۳. صاف بایستید یا صاف بنشینید

زمانی که بینی شما خونریزی می کند همیشه صاف بنشینید و هرگز به پشت دراز نکشید. مانند کج کردن سر به سمت عقب، این امر می تواند باعث شود خون از گلوی شما به معده شما برود و به طور بالقوه باعث خفگی یا استفراغ شود.

نگه داشتن سر در بالای قلب، فشار خون را در وریدهای بینی کاهش می دهد که از خونریزی جلوگیری می کند.

نکات اضافی

کارهای دیگری که می توانید هنگام خونریزی بینی انجام دهید عبارتند از (منبع مطلب):

 • یخ یا کیسه سرد شیمیایی را روی پل بینی قرار دهید. این می تواند رگ های خونی را منقبض کند و به توقف خونریزی کمک کند . یخ به خودی خود جلوی خونریزی بینی را نمی گیرد، اما ممکن است کمک کند.
 • یک ضد احتقان بینی را در سوراخ بینی که در آن خونریزی رخ می دهد اسپری کنید و سپس طبق توصیه، بینی را فشار دهید.
 • از قرار دادن چیزی روی بینی برای جذب خون خودداری کنید، مانند دستمال کاغذی یا پنبه.
 • آرام بمانید (یا اگر فرزندتان بینی خونی دارد آرام باشید).

بعد از قطع شدن خون دماغ شده چه کنیم؟

هنگامی که خونریزی را متوقف کردید، مهم است که اجازه دهید رگ های خونی منقبض شوند تا خونریزی دوباره شروع نشود. اگر توانستید در عرض ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خونریزی اولیه را متوقف کنید و بینی شما دوباره خونریزی کرد، مراحل را دوباره تکرار کنید.

از باد کردن، مالش یا قرار دادن چیزی داخل بینی خودداری کنید و از خم شدن یا بلند کردن چیزهای سنگین خودداری کنید.

اگر خونریزی متوقف نشود چه؟

اگر خونریزی بینی بعد از دومین یا سومین تلاش برای اعمال فشار متوقف نشد، زمان مراجعه به اورژانس فرا رسیده است.

اگر خونریزی سریع است و فرد خون زیادی از دست می دهد (بیش از یک فنجان)، اگر خون از پشت گلو پایین می رود، اگر خون استفراغ می کند یا در هر زمانی احساس سبکی سر می کند. سرگیجه، یا ضعیف، با اورژانس تماس بگیرید .

علائم اضطراری

خونریزی بینی در صورتی که شامل موارد زیر باشد، یک اورژانس پزشکی است:

 • بعد از ۲۰ دقیقه متوقف نشده است.
 • شما بیش از یک فنجان خون از دست داده اید.
 • می توانید طعم خون را در دهان خود بچشید.
 • فشار خون بالا دارید.
 • خون دماغ ناشی از ضربه به صورت بود.

چگونه از خونریزی بینی جلوگیری کنیم؟

اگر شما یا فرزندتان مستعد خون‌آلود شدن بینی هستید، راه‌هایی برای پیشگیری از آن وجود دارد:

 • بینی خود را نگیرید ( و در بینی خود دست نکنید).
 • هنگام سرماخوردگی یا آلرژی بینی خود را به آرامی باد کنید نه با فشار.
 • اگر در آب و هوای خشک یا در ماه‌های زمستان زندگی می‌کنید، از دستگاه بخور استفاده کنید.
 • داخل بینی خود را با یک اسپری بینی نمکی بدون نسخه مرطوب کنید.
 • از کمربند ایمنی در خودرو و روسری برای محافظت از صورت خود در هنگام ورزش های تماسی استفاده کنید تا از آسیب به صورت جلوگیری کنید.
 • سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن غشای بینی را خشک می کند.

سوالات متداول

۱. علت خونریزی بینی چیست؟

بیشتر خونریزی های بینی در اثر دست کردن در بینی، هوای خشک یا دمیدن شدید بینی ایجاد می شود. همه اینها به عروق ریز داخل بینی آسیب می رساند و باعث خونریزی آنها می شود. علل خونریزی بینی جدی تر عبارتند از آسیب به سر، یک بیماری ژنتیکی، یا در برخی موارد، تومور.

۲. چه زمانی باید نگران خونریزی بینی باشم؟

اگر خونریزی بیش از ۲۰ دقیقه ادامه داشت، خونریزی بیش از حد (بیش از یک فنجان)، یا خون بلعیده اید، باید به اورژانس مراجعه کنید یا با اورژانس تماس بگیرید.

۳. بعد از خونریزی بینی چه کار کنم؟

پس از خونریزی بینی، حداقل تا دو روز باید از دمیدن بینی خودداری کنید. اگر سابقه فشار خون بالا دارید، ممکن است ارزش بررسی مجدد فشار خون خود را داشته باشد. سعی کنید دستمال ها را داخل بینی خود قرار ندهید، در هنگام خون دماغ شدن، از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و دراز نکشید.

دیدگاهتان را بنویسید