خانه » سلامت جسم » حقایقی بسیار مفید برای درمان آکنه (جوش)

حقایقی بسیار مفید برای درمان آکنه (جوش)

آکنه چیست؟

آکنه ( جوش, آکنه ولگاریس، آکنه معمولی) بیماری فولیکول‌های موی صورت، قفسه سینه و کمر است که تقریباً همه نوجوانان را در دوران بلوغ درگیر می‌کند (تنها استثنا اعضای چند قبایل بدوی هستند) که در انزوا زندگی می‌کنند.

آکنه (جوش) توسط باکتری ایجاد نمی شود، اگرچه باکتری ها در رشد آن نقش دارند. برای برخی از زنان غیرعادی نیست که در اواسط تا اواخر دهه ۲۰ سالگی به آکنه (جوش) مبتلا شوند.

انوع آکنه (جوش) کدامند؟

انواع مختلفی از آکنه می تواند ناشی از دلایل مختلف باشد که عبارتند از:

 1. آکنه قارچی: از تجمع مخمر در فولیکول های مو ایجاد می شود و اغلب خارش دار و ملتهب است.
 2. آکنه کیستیک: منجر به جوش های عمیق و پر از چرک می شود و ممکن است باعث ایجاد اسکار آکنه شود.
 3. آکنه هورمونی: به دلیل تولید بیش از حد سبوم در بزرگسالان رخ می دهد که منافذ را مسدود می کند.
 4. آکنه ندولار: نوعی آکنه شدید که باعث ایجاد جوش در سطح پوست و توده های حساس در زیر پوست می شود.

با استفاده از محصولات موجود در داروخانه یا پیشخوان لوازم آرایشی که نیازی به نسخه ندارند، می توان کارهای زیادی برای درمان آکنه (جوش) انجام داد. با این حال، برای موارد سخت‌ تر آکنه (جوش)، باید برای گزینه‌های درمانی با پزشک مشورت کرد.

علل آکنه (جوش) چیست؟

هیچ عاملی مشخصی باعث ایجاد آکنه نمی شود. آکنه زمانی رخ می دهد که غدد چربی (چربی) متصل به فولیکول های مو در زمان بلوغ یا به دلیل سایر تغییرات هورمونی تحریک شوند. سبوم (روغن) یک ماده طبیعی است که پوست را روان و محافظت می کند.

با افزایش تولید چربی، تغییر در روش بلوغ سلول های پوست همراه است و آنها را مستعد مسدود کردن منافذ فولیکولی می کند. اگر این پلاگین با لایه نازکی از پوست پوشانده شود، می تواند به صورت جوش سر سفید ظاهر شود، یا اگر در معرض هوا قرار گیرد، قسمت تیره تر در معرض پلاگ را “جوش سیاه” می نامند.

فولیکول مو مسدود شده به تدریج بزرگ می شود و برآمدگی ایجاد می کند. با بزرگ شدن فولیکول، دیواره ممکن است پاره شود و به مواد تحریک کننده و باکتری های طبیعی پوست اجازه دسترسی به لایه های عمیق تر پوست را بدهد و در نهایت التهاب ایجاد شود.

التهاب در نزدیکی سطح پوست باعث ایجاد پوسچول می شود. التهاب عمیق تر منجر به پاپول (سفت‌ دانه یا جوش) می شود. اگر التهاب عمیق‌تر باشد، کیست را تشکیل می‌دهد.

موارد زیر ممکن است به عنوان عواملی در ایجاد آکنه در برخی افراد نقش داشته باشد:

 • هورمون ها: تولید بیش از حد هورمون های جنسی آندروژن (مانند تستوسترون) در دوران بلوغ و سایر تغییرات هورمونی، مانند دوران قاعدگی و بارداری در زنان، می تواند باعث شعله ور شدن آکنه شود.
 • وراثت: اگر یکی از والدین شما آکنه شدید داشته باشد، احتمالاً کنترل آکنه شما دشوارتر خواهد بود.
 • فشار به سطح پوست: در برخی از بیماران فشار ناشی از کلاه ایمنی، بند چانه، یقه، آویز و مواردی از این دست می تواند آکنه را تشدید کند.
 • داروها: برخی داروها ممکن است باعث ایجاد یا بدتر شدن آکنه شوند، مانند آنهایی که حاوی یدیدها، برومیدها، یا استروئیدهای خوراکی یا تزریقی هستند (یا پردنیزون تجویز شده پزشکی یا استروئیدهای آنابولیکی که گاهی اوقات بدنسازان یا ورزشکاران مصرف می کنند. ). سایر داروهایی که می توانند باعث ایجاد یا تشدید آکنه شوند، داروهای ضد تشنج و لیتیوم (Eskalith، Lithobid) هستند. با این حال، اکثر موارد آکنه مربوط به دارو نیستند.
 • مشاغل: در برخی مشاغل، قرار گرفتن در معرض محصولات صنعتی مانند روغن های برش ممکن است آکنه ایجاد کند.
 • لوازم آرایشی: برخی از لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست منافذ را مسدود می کنند (“کومدوژن”). از بین بسیاری از برندهای موجود محصولات مراقبت از پوست، مهم است که لیست مواد تشکیل دهنده را بخوانید و اگر کسی نگران آکنه است، مواردی را انتخاب کنید که آب را در لیست اول یا دوم قرار داده اند. این محصولات “مبتنی بر آب” معمولا برای کسانی که آکنه دارند بهترین هستند.

در اینجا عواملی وجود دارد که معمولاً نقش مستقیمی در ایجاد آکنه ندارند:

 1. غذا: والدین اغلب به نوجوانان می گویند که از پیتزا، غذاهای چرب و سرخ شده و غذاهای ناسالم اجتناب کنند. در حالی که این غذاها ممکن است برای سلامت کلی خوب نباشند، اما نقش مهمی در ایجاد آکنه ندارند. اگرچه برخی از مطالعات اخیر رژیم غذایی پر کربوهیدرات، شیر و شکلات خالص را در تشدید آکنه دخیل دانسته‌ اند، اما این یافته‌ها هنوز ثابت نشده است.
 2. کثیفی: جوش های سرسیاه روغن اکسید شده هستند نه کثیفی. عرق باعث آکنه نمی شود و توسط غدد کاملا مجزا در پوست تولید می شود. از سوی دیگر، شستشوی زیاد باعث خشکی و تحریک پوست می شود.
 3. استرس: برخی از افراد آنقدر از جوش های خود ناراحت می شوند که آنها را می ترکانند (باز می کنند) و باعث ماندگاری بیشتر آنها می شوند. با این حال، استرس نقش مستقیم زیادی در ایجاد آکنه ندارد.

علائم آکنه (جوش) چیست؟

آکنه می تواند در هر جایی از بدن از جمله کمر، شانه ها و سینه ظاهر شود. با این حال، بیشتر در صورت رخ می دهد. آکنه معمولاً نوجوانان را درگیر می کند، اما حتی می تواند در افراد ۴۰ تا ۵۰ ساله نیز رخ دهد.

آکنه ولگاریس یک آکنه معمولی نوجوانان است که با سه نوع ضایعات مشخص می شود:

 • کومدو یا جوش سر سیاه
 • پاپول التهابی
 • پوسچول یا جوش

آکنه به صورت زیر روی پوست ظاهر می شود:

 • منافذ مسدود شده (“کومدون”) که همچنین به عنوان دانه های سر سیاه یا سر سفید شناخته می شود.
 • برجستگی های قرمز حساس به نام جوش یا زیت
 • پوسچول (برجستگی های حاوی چرک)
 • کیست ها (جوش های عمیق و جوش های آکنه کیستیک)

پزشکان چگونه آکنه را تشخیص می دهند؟

پزشکان، به ویژه متخصصان پوست، آکنه را با انجام معاینه فیزیکی ناحیه آسیب دیده تشخیص می دهند. پزشکان در طول معاینه خود به دنبال وجود علائم مشخصه آکنه مانند جوش، سرسیاه و یا سرسفید هستند. پزشک همچنین ممکن است در مورد سابقه پزشکی بیمار مانند رژیم غذایی، سن، داروها و سابقه خانوادگی داشتن آکنه, سوال کند.

گاهی اوقات، پزشکان آزمایش های اضافی را برای رد سایر بیماری های پوستی که با علائم مشابه آکنه ظاهر می شوند، انجام می دهند. به عنوان مثال، آنها ممکن است برای بررسی عفونت های قارچی یا باکتریایی پوست را خراش دهند. برخی دیگر از بیماری های پوستی که می توانند علائم و نشانه های آکنه را تقلید کنند عبارتند از:

 • روزاسه: این بیماری با جوش ها مشخص می شود اما کومدون نیست و در یک سوم میانی صورت همراه با قرمزی، برافروختگی و رگ های خونی سطحی رخ می دهد. معمولاً افراد ۳۰ و ۴۰ ساله و بالاتر را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • پسودوفولیکولیت: گاهی اوقات به آن “برآمدگی تیغ” یا “راش تیغ” می گویند. وقتی خیلی نزدیک به پوست بریده می شود، موهای در حال رشد به داخل پوست می پیچند و برجستگی های حساسی ایجاد می کنند. این یک مشکل مکانیکی است و درمان شامل تراشیدن کمتر (ریش گذاشتن، لیزر موهای زائد) است. البته، پسودوفولیکولیت می تواند در بیمارانی که آکنه دارند نیز رخ دهد.
 • فولیکولیت: جوش ها می توانند در سایر قسمت های بدن مانند شکم، باسن یا پاها ایجاد شوند. اینها نشان دهنده آکنه نیستند بلکه فولیکول های ملتهب هستند. اگر این موارد به خودی خود از بین نرفتند، پزشکان می توانند آنتی بیوتیک های خوراکی یا خارجی را تجویز کنند که معمولاً همان آنتی بیوتیک هایی نیستند که برای آکنه استفاده می شود.
 • فولیکولیت گرم منفی: برخی از بیمارانی که به مدت طولانی تحت درمان با آنتی بیوتیک های خوراکی بوده اند، جوش های پر از باکتری هایی را ایجاد می کنند که به آنتی بیوتیک هایی که قبلا استفاده می شد مقاوم هستند. آزمایش‌های کشت باکتریایی می‌تواند این میکروب‌ها را شناسایی کند و پزشک را به تجویز آنتی‌بیوتیک‌های مختلف یا سایر اشکال درمان سوق دهد.

داروها و درمان های رفع آکنه کدامند

اگر فردی قادر به کنترل کافی آکنه خود نیست، بهتر است با یک پزشک عمومی یا متخصص پوست مشورت کنید. هدف از درمان باید پیشگیری از ایجاد اسکار (و نه یک رنگ بی عیب و نقص) باشد تا پس از برطرف شدن خود به خود، هیچ علامت ماندگاری از آفت وجود نداشته باشد.

در اینجا برخی از گزینه هایی که پزشکان برای درمان آکنه استفاده می کنند آورده شده است:

 • آنتی‌بیوتیک‌ها و آنتی‌باکتری‌های موضعی (استعمال خارجی): اینها عبارتند از اریترومایسین، کلیندامایسین، سولفاستامید، اسید آزلائیک و داپسون
 • رتینوئیدها: کرم (پماد) Retin-A (ترتینوئین) سالهاست که مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنان اثربخشی خود را حفظ کرده‌اند. رتینوئیدهای جدیدتر عبارتند از آداپالن (Differin) و تازاروتن (Tazorac). این داروها به ویژه برای باز کردن منافذ پوست مفید هستند. عوارض جانبی ممکن است شامل تحریک و افزایش خفیف حساسیت به خورشید باشد. کرم آداپالن  0.1% اکنون بدون نسخه در دسترس است. با این حال، با محافظت مناسب در برابر آفتاب، می توان از آنها حتی در دوره های آفتابی استفاده کرد. این داروی ترکیبی به نام ژل اپیدو (Epiduo) شناخته می شود  که حاوی رتینوئید، آداپالن، همراه با آنتی باکتریال، بنزوئیل پراکسید است و یک بار در روز استفاده می شود.
 • داروهای خوراکی: پزشکان ممکن است درمان آنتی بیوتیکی را با تتراسایکلین یا یکی از “سایکلین های” مرتبط مانند داکسی سایکلین  و مینوسیکلین  شروع کنند. سایر آنتی بیوتیک های خوراکی که برای درمان آکنه مفید هستند عبارتند از سفادروکسیل، آموکسی سیلین و داروهای سولفا.
 • درمان‌های نوری: سال‌های اخیر گزارش‌هایی مبنی بر موفقیت در درمان آکنه با استفاده از نورهای خاص و دستگاه‌های مشابه، به تنهایی یا همراه با رنگ‌های حساس‌کننده به نور ارائه شده است. به نظر می رسد که این درمان ها بی خطر هستند و می توانند موثر باشند، اما مشخص نیست که موفقیت آنها پایدار باشد. در این مرحله، لیزر درمانی آکنه به جای جایگزینی، به عنوان یک درمان کمکی برای درمان معمولی بهتر است.
 • لایه برداری شیمیایی: چه لایه برداری های سطحی (مانند اسید گلیکولیک) توسط متخصصین زیبایی انجام شود و چه لایه برداری های عمیق تر در مطب، لایه برداری شیمیایی فقط فواید حمایتی متوسطی دارد و به طور کلی جایگزین درمان معمولی نمی شود.

آیا درمان خانگی برای آکنه وجود دارد؟

در حالی که بهتر است برای تعیین بهترین درمان برای آکنه خود با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید، اما اگر می خواهید از مصرف دارو خودداری کنید، می توانید چند درمان خانگی را امتحان کنید. این درمان های خانگی شامل موارد زیر است:

 • لوازم آرایشی: از پنهان کردن لک‌ها با پوشش‌های رنگی گوشتی یا حتی کرم‌های زیرسازی نترسید، به شرطی که بر پایه آب باشد (که آن را غیر کومدوژن می‌کند). محصولات با کیفیت زیادی موجود است.
 • فیشیال صورت: در حالی که ضروری نیست، بخار دادن و “پاکسازی عمیق” منافذ، هم به تنهایی و هم علاوه بر درمان پزشکی، به ویژه برای افرادی که “جوش های سر سفید” یا “جوش های سر سیاه” دارند، مفید است. باز شدن این منافذ توسط یک متخصصو احتمال انجام این کار توسط خود شما را نیز کاهش می دهد.
 • نوار پاک کننده منافذ پوست: داروخانه ها اکنون با نام های تجاری مختلف، نوارهایی را دارند که روی بینی، پیشانی، چانه و غیره اعمال می شود تا روغن را از منافذ خارج کند. اینها در واقع فیشال های صورت هستند که خودتان انجام دهید. آنها ارزان، ایمن هستند و در صورت استفاده صحیح به خوبی کار می کنند.
 • خمیر دندان: یکی از درمان‌های خانگی رایج، قرار دادن خمیر دندان روی جوش است. هیچ مبنای پزشکی برای این وجود ندارد. همین امر در مورد سرکه نیز صدق می کند.

بهترین برنامه مراقبت از پوست برای آکنه چیست؟

موارد زیر همه رژیم های اولیه پوستی خوبی هستند که ممکن است به مبارزه با آکنه شما کمک کند:

 1. دو بار در روز به آرامی جوش های خود را تمیز کنید.
 2. ژل یا کرم حاوی ۵% بنزوئیل پراکسید را بمالید. یک جایگزین گوگرد یا رزورسینول است. هر روز صبح از یک پد حاوی ۲ درصد اسید سالیسیلیک برای لایه برداری استفاده کنید.
 3. در شب یک کرم لکه دار حاوی گوگرد را روی نواحی آسیب دیده بمالید.
 4. از مرطوب کننده های سبک پوست مبتنی بر آب استفاده کنید.

موفقیت درمان آکنه چقدر است؟

درمان آکنه نیاز به صبر و پشتکار دارد. شروع هر یک از درمان های ذکر شده در بالا ممکن است دو یا سه ماه طول بکشد (حتی ایزوترتینوئین). مگر اینکه عوارض جانبی مانند خشکی بیش از حد یا آلرژی وجود داشته باشد، مهم است که به هر رژیم یا دارو, زمان کافی داده شود تا قبل از توقف آن و رفتن به روش های دیگر، کار کند. با استفاده از روش های مدرن، پزشکان می توانند به پاکسازی پوست بیشتر افراد کمک کنند.

عوارض آکنه چیست؟

برای برخی از بیماران، آکنه (جوش) آنها ممکن است از بین رفته باشد اما جای زخم دائمی باقی بماند که به عنوان اسکار آکنه شناخته می شود. خوشبختانه گزینه های مختلفی برای این عارضه آکنه وجود دارد.

درمان اسکار آکنه شامل روش‌های جراحی برای از بین بردن اسکارهای عمیق و افسرده آکنه و لایه برداری مجدد با لیزر برای صاف کردن اسکارهای کم عمق آکنه است.

اَشکال جدیدتر لایه برداری با لیزر (لیزر فرکشنال) نسبت به روش های قدیمی تر, تهاجم کمتری دارند و سریع تر بهبود می یابند، اگرچه نتایج کمتر هستند و ممکن است نیاز به تکرار سه بار یا بیشتر باشد. این درمان‌ها می‌توانند کمک کنند، اما هرگز در از بین بردن اسکار آکنه کاملاً موفق نیستند.

نکاتی برای مدیریت و پیشگیری از جوش صورت

پیروی از چند نکته ساده می تواند به شما در کنترل علائم آکنه و جلوگیری از بروز آکنه در آینده کمک کند. این نکات شامل موارد زیر است:

۱. تغییر سبک زندگی

اعتدال و منظم بودن چیزهای خوبی هستند، اما همه نمی توانند هشت ساعت بخوابند، سه وعده غذایی سالم در روز بخورند و روزانه آب فراوان بنوشند.

احتمالاً مفیدترین تغییر در سبک زندگی این است که هرگز جوش ها را نترکانید یا فشار ندهید. بازی با جوش ها یا بیرون زدن آنها، مهم نیست که چقدر دقیق و تمیز باشد، تقریباً همیشه باعث می شود که جوش ها قرمزتر و طولانی تر بمانند.

مردم اغلب از قرمزی به عنوان “اسکار” یاد می کنند، اما خوشبختانه، معمولا دائمی نیست.

۲. منافذ پوست را باز کنید

مراجعه گاه به گاه به یک متخصص زیبایی که در از بین بردن ایمن جوش های سرسیاه در حین انجام صورت متخصص است می تواند مفید باشد.

۳. پاکسازی و مراقبت از پوست

علی رغم آنچه ممکن است در مجلات مد محبوب بخوانید، هیچ محصول یا رژیم جادویی وجود ندارد که برای هر فرد و موقعیتی مناسب باشد.

 • پاک کننده های ملایم: شستشوی یک یا دو بار در روز با یک نوار یا مایع پاک کننده ملایم پوست را تمیز نگه می دارد و حساسیت و تحریک را به حداقل می رساند.
 • پاک کننده ها و ماسک های لایه بردار: می توان از انواع اسکراب های ملایم، لایه بردارها و ماسک ها استفاده کرد. این محصولات ممکن است حاوی اسید سالیسیلیک در غلظتی باشند که آن را به یک عامل لایه بردار بسیار ملایم تبدیل می کند. این محصولات لایه بیرونی پوست را از بین می برند و در نتیجه منافذ پوست را باز می کنند. محصولات حاوی اسیدهای گلیکولیک یا آلفا هیدروکسی نیز لایه بردارهای ملایم پوست هستند.
 • رتینول: نباید با داروی تجویزی Retin-A اشتباه شود، رتینول مشتقی از ویتامین A است و می تواند به تقویت لایه برداری پوست کمک کند.

۴. کاهش باکتری

پاک کننده های آنتی باکتریال: محبوب ترین ماده پاک کننده های ضد باکتری بدون نسخه، بنزوئیل پراکسید است. بنزوئیل پراکسید باعث تحریک پوست قرمز و پوسته پوسته در تعداد کمی از افراد می شود که به محض قطع مصرف محصول برطرف می شود. به خاطر داشته باشید که بنزوئیل پراکسید یک ماده سفید کننده است، بنابراین اجازه ندهید محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید با پارچه ها تماس پیدا کند و لکه های سفید نامطلوبی روی لباس ها، پیراهن ها، حوله ها و فرش های رنگی ایجاد کند.
پاک کننده های موضعی ( استعمال خارجی): پاک کننده های ضد باکتری به شکل ژل، کرم و لوسیون هستند که روی ناحیه آسیب دیده اعمال می شوند. مواد فعالی که باکتری های سطحی را از بین می برند شامل بنزوئیل پراکسید، گوگرد و رزورسینول است.

۵. چربی اضافی پوست را کاهش دهید

نمی توان غدد روغنی را از تولید روغن (چربی) منع کرد. حتی ایزوترتینوئین فقط برای مدتی غدد چربی را کُند می کند. آنها بعداً فعالیت عادی خود را از سر می گیرند. از بین بردن چربی سطح پوست و کاهش ظاهر درخشندگی امکان پذیر است. از نکات زیر بهره ببرید:

 1. از یک قابض/تونر ملایم برای پاک کردن چربی (روغن) استفاده کنید.
 2. محصولات حاوی اسید گلیکولیک یا یکی از اسیدهای آلفا هیدروکسی دیگر نیز با لایه برداری از لایه سطحی پوست, در پاکسازی پوست مفید هستند.
 3. ماسک های حاوی گوگرد و سایر مواد، چربی صورت را از بین می برند.
 4. پدهای ضد باکتری حاوی بنزوئیل پراکسید مزیت اضافی کمک به پاک کردن روغن را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید