خانه » سلامت جسم » چگونه یک قرص گیر کرده در گلو را خارج کنیم؟

چگونه یک قرص گیر کرده در گلو را خارج کنیم؟

قرص گیر کرده در گلو می‌تواند ترسناک و دردناک باشد، اما کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای بیرون آوردن قرص یا جلوگیری از وقوع آن در وهله اول انجام دهید.

تحقیقات نشان می دهد که ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد در بلعیدن قرص ها مشکل دارند. اگر در گذشته در بلعیدن قرص ها مشکل داشته اید، اضطراب مرتبط با مصرف قرص می تواند احتمال تکرار آن را بیشتر کند (منبع مطلب).

این مقاله راهنمایی هایی را در مورد نحوه خارج کردن ایمن قرص گیر کرده ارائه می دهد و توصیه هایی در مورد اینکه در صورت مواجهه با یک حادثه خفگی جدی چه کاری باید انجام دهید ارائه می دهد. علاوه بر این، دلایل گیر کردن قرص ها در گلو را توضیح می دهد و اقدامات پیشگیرانه را برای بزرگسالان و کودکان ارائه می دهد. دانستن این اقدامات می تواند به کاهش خطر چنین حوادثی کمک کند و اضطراب ناشی از بلعیدن قرص ها را کاهش دهد.

چگونه یک قرص گیر کرده در گلو را از گلوی خود خارج کنیم؟

اگر قرصی در گلوی شما گیر کرد، آرام باشید و از هراس بپرهیزید، زیرا می تواند گلوی شما را سفت کند و ماندگاری قرص را طولانی کند. در عوض، سعی کنید آرام باشید و اجازه دهید قرص خود به خود پایین بیاید. سرفه ممکن است ناخوشایند به نظر برسد، اما می تواند به خارج شدن قرص از گلوی شما کمک کند.

خوردن چند قُلپ بزرگ آب نیز می تواند به باز شدن گلو و بیرون آوردن قرص کمک کند. توجه داشته باشید که ممکن است تسکین فوری را تجربه کنید یا نه، و ممکن است ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول بکشد تا ناراحتی کاهش یابد یا فشار به طور کامل کاهش یابد.

تمایز بین قرص های دارای پوشش روده که باید در دستگاه گوارش پخش شوند و قرص های معمولی بسیار مهم است. انتظار برای حل شدن یک قرص با پوشش روده در گلو می تواند باعث سوزش و درد شود.

خطر خفگی، خفگی و مرگ زمانی که یک قرص در نای یا حنجره گیر می کند به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. اگر شما یا کسی که با او هستید قادر به نفس کشیدن، سرفه کردن یا صحبت کردن نیستید، فوراً با اورژانس تماس بگیرید و سپس مراحل انجام مانور Heimlich را دنبال کنید.

۱. انجام مانور Heimlich بر روی خودتان

شما می توانید مانور Heimlich را روی خود انجام دهید. این یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای خارج کردن یک جسم خارجی از گلو است و می‌تواند به اندازه اینکه کسی این کار را برای شما انجام دهد مؤثر باشد (منبع مطلب).

مراحل زیر می تواند به بیرون آوردن قرص گیر کرده در حنجره یا نای کمک کند (منبع مطلب):

 1. یک دست خود را مشت کرده و آن را روی شکم خود و بالای ناف قرار دهید.
 2. با دست دیگر، مچ دست خود را بگیرید.
 3. یک میز یا صندلی برای خم شدن پیدا کنید تا بتوانید نیروی بیشتری اعمال کنید.
 4. مشت خود را به سرعت به داخل و بالا فشار دهید تا دیافراگم (عضله بین شکم و حفره قفسه سینه) فشرده شود.
 5. تا زمانی که قرص از جای خود خارج شود این کار را تکرار کنید.

۲. انجام مانور هایملیخ بر روی شخص دیگری

صلیب سرخ آمریکا روش “پنج و پنج” را توصیه می کند که شامل یک سری ضربات به پشت و به دنبال آن یک سری فشارهای شکمی (معروف به مانور هایملیچ) است.

برای انجام روش پنج و پنج:

 1. پشت فرد بایستید، یک بازو را روی سینه او قرار دهید و در حالی که او را به سمت جلو در کمر خم کنید. این به این معنی است که پشت فردی که برای تنفس نیاز به کمک دارد بایستید و یک دست را روی شانه/قفسه سینه او قرار دهید. سپس از دست آزاد خود استفاده کنید تا به آرامی باسن یا خط کمر آنها را بگیرید و آنها را راهنمایی کنید تا به سمت شما خم شوند تا از ناحیه کمر خم شوند.
 2. بین تیغه های شانه آنها با آرنج دست خود پنج ضربه به پشت وارد کنید. هنگامی که فرد در این وضعیت قرار گرفت، تنها با استفاده از قسمت صاف (“آرنج”) یک دست، چندین بار به وسط پشت او ضربه محکم بزنید. باید جایی بین پایین گردن و بالای باسن آنها باشد. شما نیازی به ضربه محکم ندارید. فقط فشار کافی برای ایجاد یک ضربه قابل شنیدن است. این روند را پنج بار تکرار کنید.
 3. با ایجاد یک مشت با یک دست و قرار دادن آن کمی بالای ناف فرد، پنج ضربه به شکم وارد کنید. مشت خود را با دست دیگر خود بگیرید و با فشار سریع و رو به بالا به شکم فرد ضربه بزنید، گویی می خواهید او را بلند کنید. پس از ضربات پشت، هر دو دست را به سمت ناحیه شکم فرد حرکت دهید و با یک دست مشت محکم کنید. سمت انگشت شست مشت بسته خود را درست زیر قفسه سینه و کمی بالاتر از ناف آنها قرار دهید. همان دستی که هنوز گره کرده اید را با دست مخالف خود بگیرید و سریع به سمت بالا به سمت بدن خود حرکت دهید. این باعث ایجاد یک احساس ناگهانی در داخل تنه قربانی می شود که ممکن است باعث شود مجاری تنفسی مسدود شده را خارج کند. این حرکت را پنج بار انجام دهید.
 4. روش پنج و پنج را تا جایی ادامه دهید که قرص از جای خود خارج شود و فرد بتواند به شدت نفس بکشد یا سرفه کند. مراحل ۲ و ۳ را تکرار کنید تا زمانی که جسم خارجی از گلوی آنها خارج شود یا دوباره شروع به نشان دادن علائم تنفس طبیعی کنند. اگر بعد از چندین دور هیچکدام رخ نداده است، فوراً به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

اگر فرد بیهوش شد، او را با احتیاط روی زمین پایین بیاورید. دهان آنها را باز کنید و اگر قرص را دیدید، با انگشت آن را بیرون بیاورید.

اگر جسم را نمی بینید به داخل دهان نروید زیرا ممکن است قرص را به عمق راه هوایی فشار دهد . در عوض، احیای قلبی ریوی (CPR) را تا رسیدن کمک اضطراری انجام دهید (منبع مطلب).

چرا قرص ها در گلو گیر می کنند؟

دلیل اصلی گیر کردن قرص ها کمبود رطوبت هنگام بلع است. قورت دادن قرص های بزرگ با پوشش بدون مقداری مایع برای کمک به پایین رفتن آنها، دشوار است.

بلعیدن قرص ها همچنین برای کودکانی که گلوهای کوچکتری دارند و بزرگسالان مسن که احتمال کاهش پریستالسیس (حرکات ریتمیک دستگاه گوارش) و تولید بزاق کمتری دارند نیز می تواند سخت باشد.  دراز کشیدن به راحتی می تواند باعث چسبیدن قرص به کنار گلوی شما شود.

دیسفاژی (اصطلاح پزشکی برای مشکل در بلع) نیز دشوار است . این وضعیت عملکردی می تواند به دلایل زیادی رخ دهد، از جمله سکته مغزی، بیماری پارکینسون، اختلالات مری، تومورهای مری، بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) و حتی برخی داروها مانند مهارکننده های ACE یا داروهای مخدر (منبع مطلب).

با شناسایی علت گیرکردن قرص، می توانید با پزشک خود برای یافتن راه حل ها یا استراتژی هایی برای غلبه بر مشکل کار کنید.

چگونه قرص ها را راحت تر قورت دهیم؟

در اینجا چند نکته برای آسان کردن بلع قرص برای بزرگسالان و کودکان وجود دارد:

 • قبل از مصرف قرص، چندین نفس عمیق بکشید تا گلویتان شل شود.
 • قبل و بعد از مصرف قرص مقدار زیادی آب بنوشید.
 • قرص را در غذای نرم قرار دهید. از پزشک خود بپرسید که آیا می توان یک قرص را خرد کرد و به غذا اضافه کرد.
 • از یک بطری آب  استفاده کنید. پس از قرار دادن قرص روی زبان، لب های خود را دور آن بگذارید و در حالی که بطری را فشار می دهید، به شدت بمکید.
 • قرص را در پشت زبان خود قرار دهید، یک جرعه متوسط آب بنوشید و هنگام قورت دادن، چانه خود را به سمت پایین خم کنید.
 • قرص را با یک قاشق عسل با آب میل کنید. این می تواند به کاهش طعم تلخی که باعث گیجی می شود کمک کند.
 • یک تکه یخ یا بستنی یخی را برای چند دقیقه در دهان خود بغلتانید تا گلوی شما بی حس شود و رفلکس تهوع شما آرام شود.

کلام پایانی

 • گیر کردن یک قرص در گلوی شما غیر معمول نیست. اگر این اتفاق بیفتد، حفظ آرامش مهم است. اضطراب می تواند ماهیچه های گلو را سفت کند و قرص را برای مدت طولانی تری گیر کند.
 • سرفه و نوشیدن آب اضافی می تواند به خارج شدن قرص کمک کند. اگر قرص از لوله اشتباهی پایین رفت و در نای گیر کرد، ممکن است لازم باشد سیلی‌هایی به پشت و فشارهای شکمی (که قبلا به عنوان مانور Heimlich شناخته می‌شد) انجام دهید تا قرص را خارج کرده و از خفگی جلوگیری کنید.
 • دلایل پزشکی و عملی زیادی وجود دارد که چرا یک قرص می تواند در گلوی فرد گیر کند. کودکان کوچکتر، بزرگسالان بزرگتر و افراد مبتلا به دیسفاژی (مشکل در بلع) در معرض خطر بالایی قرار دارند.
 • با این حال، تکنیک‌هایی وجود دارد که می‌تواند بلع قرص را آسان‌تر کند، از جمله شستن قرص با بطری آب، خم شدن به جلو در حین قورت دادن، یا قرار دادن یک قرص در غذای نرم. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

4 دیدگاه دربارهٔ «چگونه یک قرص گیر کرده در گلو را خارج کنیم؟;

  • دوست عزیز،
   اگر قرصی در گلویتان گیر کرده است و با وجود نوشیدن مایعات حل نشده است و یا پایین نرفته است، ضروری است که فوراً به پزشک مراجعه کنید. قرص های گیر کرده می توانند باعث تحریک و آسیب به پوشش داخلی گلو و مری شوند.

 1. دچار این این مشکل شده و تنها هم بودم دو متکا زیرپشتم گذاشته وپاهامو از لبه مبل بالا گرفته و هر چند لحظه یکبار باقورت دادن آب دهن این اتفاق به سلامتی تمام شدم امیدوارم کسی دچارش نشه تجربه مو به اشتراک میذار ولی اولش سخت بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید