خانه » سلامت جسم » درد قفسه سینه در سمت چپ بالای سینه زنان نشانه ی چیست؟

درد قفسه سینه در سمت چپ بالای سینه زنان نشانه ی چیست؟

درد قفسه سینه چیست؟

اندام های حیاتی متعددی در سمت چپ بدن وجود دارد. در زیر استخوان سینه چپ، قلب، طحال، معده، پانکراس و روده بزرگ قرار دارند. هنگامی که در سمت چپ بالای سینه خود درد قفسه سینه دارید، می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. مهم است که علاوه بر درد به علائم دیگر نیز توجه کنید تا مشخص شود که آیا باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید یا خیر.

در برخی موارد، درد در قفسه سینه ممکن است آنژین صدری باشد که یک علامت هشدار دهنده برای بیماری قلبی است. آنژین به این دلیل اتفاق می افتد که عضله قلب شما خون غنی از اکسیژن کافی دریافت نمی کند. احساس درد مانند فشار یا فشردن در قفسه سینه است. درد می تواند از قفسه سینه چپ به شانه ها، گردن، فک یا پشت شما سرایت کند. این شبیه حمله قلبی است.

اگر درد طولانی مدت قفسه سینه در سمت چپ را تجربه می کنید، ابتدا باید قبل از ادامه درمان، حمله قلبی را رد کنید. علائم حمله قلبی عبارتند از:

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • عرق سرد، حالت تهوع و سبکی سر
 • ناراحتی، بی حسی یا درد در یک یا هر دو بازو، گردن، معده، فک یا کمر
 • احساس فشردن، پری، یا فشار ناراحت کننده در مرکز قفسه سینه شما

علائم و نشانه های درد قفسه سینه در سمت چپ بالای سینه زن

تشخیص اینکه درد شما دقیقاً از کجا می آید، می تواند دشوار باشد. به خصوص درد قفسه سینه، زیرا اعصاب در قفسه سینه شما همیشه علت خاص درد را نشان نمی دهد. مهم است که تعیین کنید آیا درد قفسه سینه به قلب شما مربوط است یا خیر.

اگر اینطور نیست، دلایل دیگری وجود دارد که باید در نظر گرفت. درد قفسه سینه در سمت چپ همچنین می تواند با علائم دیگری مرتبط باشد که ممکن است به شما در یافتن علت کمک کند.

علائم مرتبط با درد قفسه سینه در سمت چپ بالای سینه زن عبارتند از:

فشار در قفسه سینه

فشار در قفسه سینه در سمت چپ می تواند نشان دهنده حمله قلبی باشد. ممکن است احساس کنید کسی روی سینه شما نشسته است. با این حال، این احساس همچنین می تواند نشانه ای از آنژین باشد که می تواند نشان دهنده بیماری قلبی باشد.

درد انتشار یافته

درد شما می تواند از قفسه سینه به فک، گردن، شانه ها یا پشت شما سرایت کند. مهم است که ردیابی درد شما از کجا شروع شده و کجا گسترش یافته است.

سرگیجه

احساس سبکی سر می تواند همراه با درد قفسه سینه در سمت چپ باشد. اگر احساس تنگی نفس یا سرگیجه دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید و علائم خود را به او بگویید.

درد قفسه سینه در سمت چپ می تواند به روش های کلاسیک با علائم طبیعی ظاهر شود، اما زمانی که با علائم دیگر همراه باشد، نگران کننده می شود.

علل درد قفسه سینه در سمت چپ بالای سینه زن

درد قفسه سینه در سمت چپ می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. پس از رد کردن آنژین و حمله قلبی، دلایل دیگری وجود دارد که باید به دنبال آن باشید. آنها عبارتند از:

سوزش سردل

این یک علت مکرر درد قفسه سینه است. این به سوء هاضمه مربوط می شود و می تواند احساس کنید که قلب شما آتش گرفته است. با این حال، قلب شما تحت تاثیر سوزش سر دل قرار نمی گیرد. در واقع این مری شماست که از اسید معده به گلو می‌سوزد.

وحشت زدگی (حمله پانیک )

حمله پانیک می تواند علائمی شبیه آنژین داشته باشد و باعث افزایش ضربان قلب، لرزش، تنگی نفس، سرگیجه و درد قفسه سینه شود. این یک بیماری روانپزشکی است که باید توسط یک متخصص سلامت روان درمان شود.

بیماری کیسه صفرا

سنگ کیسه صفرا و سایر مشکلات کیسه صفرا می تواند باعث فشار و اسپاسم شدید عضلانی در سمت راست بالای شکم شما شود که می تواند به قفسه سینه شما تابیده شود و باعث شود در قفسه سینه چپ احساس درد کنید.

زخم معده

اینها زخم هایی هستند که در معده شما به دلیل اسید موجود در دستگاه گوارش ایجاد می شوند که معده، مری یا پوشش کوچک جالب شما را می خورد. اغلب شما درد را در معده خود احساس می کنید، اما می تواند به وسط یا چپ قفسه سینه شما تابیده شود. این زخم ها بسیار دردناک هستند و نیاز به دارو دارند.

ذات الریه

از آنجایی که ریه های شما در قفسه سینه زیر سینه شما قرار دارند، علائم ذات الریه می تواند باعث درد در قفسه سینه سمت چپ بالای سینه شما شود.

چه زمانی برای درد قفسه سینه در سمت چپ بالای سینه زنانه، به پزشک مراجعه کنید؟

اگر علائم دیگری به درد قفسه سینه در سمت چپ خود تجربه کردید و در مورد منبع درد مطمئن نیستید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. این شامل درد قفسه سینه است که به طور فزاینده‌ای بدتر می‌شود و با درمان‌های خانگی از جمله استراحت و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی تسکین نمی‌یابد.

تشخیص درد قفسه سینه در سمت چپ بالای سینه زن

برای تشخیص علت درد قفسه سینه در سمت چپ، پزشک علائم شما را بررسی می کند و ممکن است آزمایش خون انجام دهد. همچنین ممکن است عکسبرداری با اشعه ایکس یا نوار قلب (EKG) و تست استرس انجام دهند. آنها می خواهند حمله قلبی یا سایر مشکلات قلبی را رد کنند.

پزشک همچنین ممکن است شما را از نظر آنژین میکروواسکولار ارزیابی کند – این می تواند زمانی رخ دهد که شریان های قلب شما به دلیل اسپاسم یا اختلال عملکرد سلولی خون غنی از اکسیژن کافی را تامین نمی کنند.

هنگامی که مشکلات قلبی رد شد، آنها به دنبال سایر نشانه های آسیب یا ضربه به قفسه سینه و سینه شما خواهند بود و ممکن است آزمایشات بیشتری را برای تعیین اینکه آیا مربوط به بیماری دیگری است انجام دهند.

درمان درد قفسه سینه در سمت چپ بالای سینه زن

از آنجایی که دلایل زیادی برای درد قفسه سینه در سمت چپ وجود دارد، ممکن است درمان های مختلفی وجود داشته باشد که پزشک بر اساس تشخیص شما تجویز کند. اگر مشخص شود که آنژین میکروواسکولار دارید، پزشک داروهایی از جمله موارد زیر را تجویز می کند:

 • نیتروگلیسیرین برای گشاد و شل کردن عروق
 • مسدود کننده های بتا برای کاهش ضربان قلب
 • استاتین ها برای کند کردن پیشرفت پلاک های چربی در شریان های شما
 • مسدود کننده های کانال کلسیم برای شل کردن رگ های خونی

علت اصلی درد قفسه سینه شما، فوریت و وسعت درمان را تعیین می کند. اگر درد قفسه سینه شما به قلب شما مربوط نیست، پزشک ممکن است درمان های زیر را توصیه کند:

 • آنتی اسیدها یا کاهش دهنده های اسید برای جلوگیری از رفلاکس و سوزش سر دل
 • داروی ضد اضطراب
 • جراحی در یکی از اندام های زیر سمت چپ در صورتی که علت آن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید