خانه » بیماری ها » دسته بندی کامل مراحل سرطان ریه بر اساس نوع

دسته بندی کامل مراحل سرطان ریه بر اساس نوع

سرطان ریه مراحل مختلفی دارد که از ۰ تا ۴ متغیر است تا مشخص شود سرطان چقدر پیشرفته است. اعداد مراحل پایین تر نشان دهنده پیشرفت کمتر و شانس بیشتری برای بقا هستند. از سوی دیگر، اعداد مرحله بالاتر نشان دهنده سرطان پیشرفته تر با شانس کمتر بقا است.

سیستم های طبقه بندی مختلفی برای دسته بندی سرطان ریه بر اساس نوع آن استفاده می شود. برای مرحله سرطان ریه، اطلاعات مربوط به اندازه تومور اصلی، وجود سرطان در غدد لنفاوی و گسترش سرطان به سایر قسمت‌های بدن در نظر گرفته می‌شود.

سیستم مرحله بندی سرطان ریه به انکولوژیست ها (متخصصان سرطان) کمک می کند تا به طور موثر با بیمار و در مورد او ارتباط برقرار کنند، تصمیمات درمانی دقیقی اتخاذ کنند و پیشرفت بیماری را درک کنند.

این مقاله اطلاعاتی در مورد مراحل انواع مختلف سرطان ریه، از جمله امید به زندگی و میزان بقا برای هر مرحله ارائه می دهد. همچنین علائم، گزینه های درمانی و سرعت پیشرفت مرتبط با هر مرحله از سرطان ریه را پوشش می دهد.

آشنایی با مراحل سرطان ریه

انواع مختلف سرطان ریه از سیستم های مرحله بندی متفاوتی استفاده می کنند. دو نوع اصلی سرطان ریه عبارتند از سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) و سرطان ریه سلول کوچک (SCLC). همچنین نوعی تومور سرطانی وجود دارد که می تواند در ریه ها ایجاد شود که تومور کارسینوئید نامیده می شود. ویژگی های هر کدام عبارتند از:

 • NSCLC شایع ترین نوع سرطان ریه است که ۸۰ تا ۸۵ درصد سرطان های ریه در ایالات متحده را تشکیل می دهد (منبع مطلب).
 • SCLC به میزان 10  تا ۱۵ درصد موارد سرطان ریه در ایالات متحده را تشکیل می دهد
 • تومورهای کارسینوئیدی ریه تنها ۱ تا ۲ درصد سرطان های ریه را تشکیل می دهند.

مرحله بندی سرطان ریه سلول غیر کوچک

سرطان‌های ریه سلول‌های غیرکوچک بر اساس اندازه تومور، وجود آن در غدد لنفاوی و گسترش آن به سایر اندام‌ها بر روی یک سیستم سنتی ۰ تا ۴ مرحله‌بندی می‌شوند (منبع مطلب).

سیستم مرحله بندی TNM

اکثر سرطان ها، از جمله NSCLC، از نسخه ای از سیستم مرحله بندی TNM استفاده می کنند. این سیستم این سه عامل اصلی را در نظر می گیرد (منبع مطلب):

 • اندازه تومور اولیه (T): اندازه تومور اصلی چقدر است
 • غدد لنفاوی (N): چند غدد لنفاوی برای سرطان مثبت هستند
 • متاستاز (M): اگر سرطان به اندام های دیگر گسترش یافته باشد

عامل اصلی دیگری که بر مرحله NSCLC تأثیر می گذارد، نوع سلول هایی است که سرطان از آن منشاء گرفته است. سه نوع شایع سرطان ریه سلول غیر کوچک عبارتند از (منبع مطلب):

 • آدنوکارسینوم ها از سلول های غده ای ایجاد می شوند که مخاط را برای روان سازی راه های هوایی می سازند. این سرطان در افراد سیگاری یا سیگاری های سابق شایع است، اما همچنین شایع ترین نوع سرطان ریه است که در افراد غیر سیگاری ایجاد می شود. احتمال اینکه این تومورها قبل از انتشار به سایر اعضای بدن پیدا شوند، بیشتر است.
 • کارسینوم سلول سنگفرشی از سلول های صافی که مجاری هوایی را پوشانده اند شروع می شود. آنها اغلب با سابقه سیگار کشیدن مرتبط هستند.
 • کارسینوم های سلول بزرگ به سرعت رشد می کنند و گسترش می یابند و درمان آنها چالش برانگیزتر است.

اکثر NSCLCها در مرحله ۳ یا ۴ تشخیص داده می شوند. بر اساس آمار موسسه ملی سرطان آمریکا، تنها ۲۶ درصد از سرطان های ریه و برونش به موقع تشخیص داده می شوند که بیش از نیمی از موارد (۵۳ درصد) موارد است. پس از انتشار آن به سایر اعضای بدن (متاستاز) یافت می شود (منبع مطلب).

مرحله بندی و درمان سرطان ریه سلول های کوچک

سرطان ریه سلول های کوچک از سیستم مرحله بندی متفاوتی استفاده می کند. این سیستم فقط دو مرحله دارد (منبع مطلب).

سرطان ریه سلول کوچک محدود (SCLC محدود) فقط در یک طرف قفسه سینه است اما می تواند هم در ریه و هم در غدد لنفاوی وجود داشته باشد. این سرطان‌ها در ناحیه‌ای به اندازه‌ای کوچک محدود می‌شوند که تنها از طریق یک درگاه با پرتودرمانی درمان شوند.

حدود یک سوم افراد مبتلا به SCLC به عنوان مرحله محدود طبقه بندی می شوند. آنها معمولاً از گزینه‌های درمانی تهاجمی‌تری مانند شیمی‌درمانی همراه با پرتودرمانی برای درمان سرطان سود می‌برند.

سرطان ریه سلول کوچک گسترده (SCLC گسترده) معمولاً در یک منطقه بزرگتر پخش می شود – به طور گسترده در یک طرف قفسه سینه یا در هر دو طرف. سرطان همچنین ممکن است به غدد لنفاوی بالای استخوان گردن، طرف دیگر قفسه سینه یا وسط قفسه سینه گسترش یافته باشد. سرطان ممکن است به مایع اطراف ریه یا سایر قسمت ها و اندام های بدن گسترش یافته باشد.

SCLC در مرحله گسترده پیشرفته‌تر است، بنابراین هدف از درمان‌ها، کنترل گسترش سرطان به جای درمان آن است. این معمولاً شامل شیمی درمانی به تنهایی است. دو سوم سرطان های ریه سلول کوچک به عنوان مرحله گسترده طبقه بندی می شوند (منبع مطلب).

مرحله بندی تومورهای کارسینوئید ریه

سرطان‌های ریه کارسینوئید ممکن است بسیار کند رشد کنند و نسبت به سایر سرطان‌های ریه کمتر به سایر قسمت‌های بدن سرایت کنند. سیستم مرحله بندی مورد استفاده برای تومورهای کارسینوئید ریه نسخه ای از سیستم مرحله بندی TNM است که توسط کمیته مشترک سرطان آمریکا در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، شامل (منبع مطلب):

 • مخفی (پنهان) زمانی است که تومور اصلی را نمی توان یافت و گسترش نیافته است.
 • مرحله ۰ فراتر از لایه های بالایی راه های هوایی گسترش نیافته است.
 • مرحله ۱ ، شامل ۱A (1A1، ۱A2، ۱A3) و ۱B، سرطان های کارسینوئید ریه، کوچکتر هستند و به خارج از ریه ها گسترش نیافته اند.
 • مرحله ۲A و ۲B بزرگتر از مرحله ۱ است یا به غدد لنفاوی گسترش یافته است.
 • مرحله ۳A، ۳B، و ۳C حتی بزرگتر هستند، یا به چندین غدد لنفاوی یا سایر ساختارهای قفسه سینه یا طرف دیگر قفسه سینه گسترش یافته اند.
 • مرحله ۴A و ۴B از ریه به ریه دیگر، مایع اطراف ریه ها یا قلب، یا خارج از قفسه سینه گسترش یافته اند.

مرحله ۰ NSCLC

مرحله ۰ سرطان ریه سلول غیر کوچک قابل درمان ترین مرحله این سرطان شایع ریه است. مرحله ۰ زمانی است که سلول های سرطانی فقط در بالاترین لایه سلول ها در پوشش راه هوایی یافت می شوند. آنها به عمق راه هوایی گسترش نیافته اند و در هیچ غدد لنفاوی یا سایر قسمت های بدن یافت نمی شوند (منبع مطلب).

سرطان های اولیه ریه معمولاً علائم بسیار کمی دارند. بیشتر سرطان‌های ریه تا زمانی که به خارج از ریه‌ها پخش نشوند، علائمی ندارند. این امر تشخیص زودهنگام سرطان ریه را دشوار می کند (منبع مطلب).

درمان مرحله ۰ NSCLC معمولاً شامل جراحی بدون شیمی درمانی یا پرتودرمانی است. معمولاً بخش کوچکی از ریه که سرطانی است با استفاده از سگمنتکتومی (برداشتن بخشی از ریه) یا برداشتن گوه ای (برداشتن ناحیه گوه ای شکل از ریه) برداشته می شود. این درمان ها باید برای درمان مرحله ۰ NSCLC کافی باشد (منبع مطلب).

جایگزین های جراحی شامل فتودینامیک تراپی (داروی حساس کننده به نور و نور روشن برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود)، لیزر درمانی یا براکی تراپی (اشعه داخلی).

معمولاً سرطان‌های ریه در مرحله ۰ تشخیص داده نمی‌شوند. اگر هم هستند، معمولاً به این دلیل است که شما به دلیل دیگری اسکن می‌شوید یا غربالگری برای پرخطر بودن انجام می‌دهید (منبع مطلب). اگر به طور کامل برداشته شود، مرحله ۰ NSCLC قابل درمان است و نباید عود کند، که نشان دهنده احتمال بقای بالایی است (منبع مطلب).

مرحله ۱ NSCLC

مرحله ۱ سرطان ریه سلول غیر کوچک به مراحل زیر تقسیم می شود (منبع مطلب):

 • تومورهای مرحله ۱A (1A1، ۱A2، ۱A3) کوچکتر از ۳ سانتی مترهستند و به بافت عمیق ریه حمله نکرده اند. اغلب، آنها به غشای ریه یا راه های هوایی مرکزی نرسیده اند یا در جای دیگری پخش نشده اند.
 • NSCLCهای مرحله ۱B یا ۳ تا ۴ سانتی متر هستند، در راه هوایی مرکزی یا غشاها رشد کرده اند یا تا حدی راه هوایی را مسدود می کنند.

مرحله ۱ NSCLC معمولاً با جراحی برای برداشتن ناحیه ریه دارای تومور اولیه درمان می شود. جراح همچنین غدد لنفاوی و فضای بین ریه ها را از نظر سرطان بررسی می کند (منبع مطلب).

برخی عوامل ممکن است مرحله ۱ NSCLC را احتمال بازگشت پس از جراحی افزایش دهد. در این موارد، فرد ممکن است تحت شیمی درمانی و احتمالا ایمونوتراپی پس از جراحی قرار بگیرد.

اگر تجزیه و تحلیل قسمت برداشته شده از ریه پس از جراحی نشان دهد که ممکن است سرطان باقی مانده باشد، ممکن است به جراحی یا پرتو درمانی دیگری نیاز داشته باشید.

ایمونوتراپی با داروی نیولوماب گزینه دیگری برای تومورهای بزرگتر است. این دارو همراه با شیمی درمانی قبل از جراحی استفاده می شود. بسته به آنچه در زمان جراحی یافت می شود، ممکن است درمان اضافی پس از جراحی مورد نیاز باشد.

افرادی که مشکلات سلامتی جدی دارند و نمی توانند جراحی کنند ممکن است تحت پرتودرمانی، از جمله پرتودرمانی استریوتاکتیک بدن (که دوزهای دقیق و شدید پرتو را به محل سرطان می رساند) یا درمان فرسایش با فرکانس رادیویی (امواج رادیویی حرارت را برای تخریب بافت ها اعمال می کنند). حدود ۲۶ درصد از آدنوکارسینوم های ریه و برونش در مرحله موضعی یافت می شوند.

میزان بقا برای NSCLC موضعی و آدنوکارسینوم ریه

میزان بقای نسبی پنج ساله برای افرادی که بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ مبتلا به آدنوکارسینوم ریه تشخیص داده شده بودند، ۷۳.۳ درصد بود. این بدان معناست که تقریباً از هر ۴ نفری که در این دوره با مرحله ۱ یا ۰ آدنوکارسینوم NSCLC تشخیص داده شده بود، ۳ نفر بعد از ۵ سال هنوز زنده بودند.برای همه NSCLC ها، میزان بقا برای سرطان های موضعی ۶۵٪ است (منبع مطلب).

مرحله ۲ NSCLC

مرحله ۲ سرطان ریه سلول غیر کوچک تومورهای بزرگتری هستند که ممکن است در ناحیه ریه یا به یک یا چند غدد لنفاوی گسترش یافته باشند، به شرح زیر :

 • مرحله ۲A NSCLC ۴ تا ۵ سانتی متر عرض دارند. آنها یا در راه هوایی مرکزی و غشاهای اطراف ریه رشد کرده اند یا تا حدی راه هوایی را مسدود می کنند.
 • مرحله ۲B NSCLC یا ۵ تا ۷ سانتی متر هستند یا حداقل به یک غدد لنفاوی در همان سمت قفسه سینه گسترش یافته اند. تومور همچنین ممکن است به داخل راه هوایی مرکزی، غشاهای اطراف ریه ها رشد کرده باشد یا تا حدی راه هوایی را مسدود کرده باشد.

اغلب سرطان های ریه در مراحل اولیه علائمی ندارند. علائم سرطان ریه که ممکن است در مرحله ۲ و سایر سرطان های در مراحل اولیه ظاهر شوند عبارتند از (منبع مطلب):

 • سرفه ای که به اطراف می چسبد و بدتر می شود
 • تف خونی یا زنگ زده یا خلط ناشی از سرفه
 • درد در قفسه سینه هنگام تنفس عمیق، سرفه یا خنده
 • گرفتگی صدا
 • کمبود گرسنگی
 • لاغری بدون دلیل
 • از دست دادن نفس
 • خستگی یا ضعف
 • برونشیت مکرر یا پنومونی
 • خس خس سینه ای که قبلا وجود نداشت

درمان مرحله ۲ NSCLC شامل جراحی است که ممکن است شامل برداشتن کل ریه و هر غدد لنفاوی که ممکن است سرطان داشته باشد باشد (منبع مطلب).

پس از جراحی، بافت های برداشته شده از نظر سرطان بررسی می شوند. اگر تعدادی از آنها باقی مانده باشد، ممکن است به جراحی دیگری و سپس درمان با ترکیبی از شیمی درمانی، ایمونوتراپی و پرتو درمانی نیاز داشته باشید (منبع مطلب).

شیمی درمانی و/یا ایمونوتراپی ممکن است پس از جراحی توصیه شود حتی اگر آنها معتقد باشند که تمام سرطان برداشته شده است.

برای تومورهای بزرگتر، درمان های قبل از جراحی ممکن است شامل ایمونوتراپی با نیولوماب و شیمی درمانی باشد. افرادی که نمی توانند عمل جراحی انجام دهند ممکن است فقط اشعه دریافت کنند (منبع مطلب).

مرحله ۳ NSCLC

مرحله ۳ سرطان ریه سلول غیر کوچک به غدد لنفاوی بیشتری و نواحی بیشتری در داخل حفره قفسه سینه گسترش یافته است. آنها همچنین ممکن است بزرگتر باشند. این مراحل عبارتند از (منبع مطلب):

 • مرحله ۳A ممکن است هنوز کوچک باشند اما به غدد لنفاوی اطراف جایی که مجرای نای شکافته می شود یا در فضای بین ریه ها در همان سمت ریه گسترش یافته اند.
 • مرحله ۳B کمی بزرگتر هستند و ممکن است در راه هوایی مرکزی و غشاهای اطراف ریه نیز رشد کرده باشند یا تا حدی راه هوایی را مسدود کنند.
 • مرحله ۳C بزرگ هستند و به سایر ساختارهای ریه گسترش می یابند، به طور بالقوه با دو یا چند گره و گره لنفاوی در نزدیکی استخوان ترقوه یا در طرف دیگر بدن. همچنین ممکن است به قلب یا سایر ساختارهای قفسه سینه مانند مری، دیافراگم یا ستون فقرات آسیب وارد کرده باشند.

درمان سرطان ریه مرحله ۳ شامل ترکیبی از پرتو درمانی، شیمی درمانی و جراحی است. ایمونوتراپی با نیولوماب، دوروالومب، پمبرولیزومب، سمی‌پلیماب یا درمان هدفمند بااوسیمرتینیب ممکن است گزینه‌ای برای برخی از سرطان‌های ریه در مرحله ۳ باشد (منبع مطلب).

درمان این سرطان ها ممکن است سخت باشد، بنابراین شرکت در یک کارآزمایی بالینی درمان های جدیدتر ممکن است گزینه خوبی برای برخی افراد باشد (منبع مطلب).

حدود ۱۹ درصد از آدنوکارسینوم های ریه و برونش در مرحله منطقه ای یافت می شوند. مرحله منطقه ای پایگاه داده SEER موسسه ملی سرطان است که معادل سرطان مرحله ۲ یا مرحله ۳ است. این سرطان‌ها به غدد لنفاوی و سایر بافت‌های درون اندامی که در آن رشد کرده‌اند گسترش یافته‌اند، اما به نقاط دوردست بدن گسترش پیدا نکرده‌اند (منبع مطلب).

نرخ بقا برای NSCLC منطقه ای

میزان بقای پنج ساله برای افرادی که بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ مبتلا به آدنوکارسینوم ریه در آنها تشخیص داده شده است، ۴۶.۴ درصد بوده است. این بدان معناست که حدود نیمی از افرادی که در این دوره با مرحله ۲ یا ۳ آدنوکارسینوم NSCLC تشخیص داده شده بودند، پنج سال بعد هنوز زنده بودند.برای همه NSCLC ها، میزان بقا برای سرطان های منطقه ای ۳۷٪ است (منبع مطلب).

مرحله ۴ NSCLC

مرحله ۴ سرطان ریه سلول غیر کوچک پیشرفته ترین است و بدترین میزان بقا را دارد. مرحله ۴ سرطان ریه برای درمان چالش برانگیز است. این سرطان ها می توانند هر اندازه ای داشته باشند و ممکن است در هر تعداد غدد لنفاوی در هر قسمت از بدن وجود داشته باشند.

ویژگی تعیین کننده سرطان ریه مرحله ۴ این است که از ریه ها به سایر اندام ها گسترش یافته است (منبع مطلب). آنها عبارتند از:

 • مرحله ۴A یا در هر دو ریه، مایع اطراف ریه یا مایع اطراف قلب است. یا ممکن است در خارج از قفسه سینه به مغز، کبد، استخوان ها یا اندام دیگری گسترش یافته باشد.
 • مرحله ۴B سرطان ریه به تومور در سایر قسمت های بدن، از جمله در غدد لنفاوی یا اندام های دور تبدیل شده است.

زمانی که سرطان ریه به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابد، منجر به علائم قابل تشخیص بیشتر می‌شود، مانند (منبع مطلب):

 • سرطان ریه در استخوان ها ممکن است باعث درد استخوان در پشت یا باسن شود.
 • سرطان ریه در مغز می تواند باعث سردرد، ضعف یا بی حسی بازو یا پا، سرگیجه، مشکلات تعادلی یا تشنج شود.
 • سرطان ریه در کبد می تواند باعث زرد شدن چشم ها و پوست شود.
 • سرطان ریه که به غدد لنفاوی قابل مشاهده در گردن یا بالای استخوان ترقوه گسترش یافته است می تواند باعث تورم آنها شود.

درمان سرطان ریه در مرحله ۴ می تواند شامل جراحی، شیمی درمانی، درمان هدفمند، چندین گزینه ایمونوتراپی، پرتودرمانی، درمان فوتودینامیک یا لیزر درمانی باشد. این درمان‌ها برای کمک به طولانی‌تر شدن عمر و تسکین علائم در نظر گرفته شده‌اند.

تجزیه و تحلیل ژنتیکی تومور قبل از هر گونه درمانی می تواند گزینه های درمانی را اصلاح کند، از جمله استفاده از درمان های هدفمند، از جمله (منبع مطلب):

 • داروی سوتوراسیب یا Krazati (adagrasib) برای تغییر ژن KRAS G12C
 • مهارکننده های آناپلاستیک لنفوم کیناز (ALK) برای تومورهایی که دارای تغییر ژن ALK هستند.
 • مهارکننده های گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی (EGFR) برای تغییرات در ژن EGFR
 • داروهای انترکتینیب، کریزوتینیب، سریتینیب،  برای تغییرات در ژن ROS1
 • داروهای دابرافنیب، ترامتینیب برای تغییرات در ژن BRAF
 • داروهای سلپرکاتینیب، ترامتینیب برای تغییرات در ژن برای تغییرات در ژن RET
 • داروی لاپاتینیب برای تغییرات در ژن MET
 • ویتراکوی (لاروترکتینیب) یا روزلیترک (انترکتینیب) برای تغییر در ژن NTRK

حدود ۵۱.۹ درصد از آدنوکارسینوم های ریه و برونش در مرحله دور دیده می شوند. مرحله “دور” پایگاه داده SEER موسسه ملی سرطان است که معادل سرطان های مرحله ۴ است. این سرطان ها به غدد لنفاوی دور و سایر اندام ها گسترش یافته اند (منبع مطلب).

نرخ بقا برای NSCLC دور

نرخ بقای پنج ساله برای افرادی که بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ مبتلا به آدنوکارسینوم ریه در آنها تشخیص داده شده بود، ۱۱ درصد بود. این بدان معناست که ۱۱ نفر از هر ۱۰۰ نفری که در این دوره با مرحله ۴ آدنوکارسینوم NSCLC تشخیص داده شده بود، ۵ سال بعد هنوز زنده بودند. برای همه NSCLC ها، میزان بقا برای سرطان های دور ۹٪ است (منبع مطلب).

عوامل موثر بر موفقیت درمان در مراحل اولیه

سرطان ریه در مراحل اولیه معمولاً به مراحل ۱، ۲ و ۳A NSCLC و SCLC با مرحله محدود اشاره دارد.

عوامل موثر بر موفقیت این درمان ها عبارتند از محل تومور، میزان رشد یا گسترش آن، و محل قرارگیری آن در ریه – عوامل دیگری مانند پروتئین هایی که سرطان ایجاد می کند یا تغییرات ژنتیکی که ممکن است در آن نقش داشته باشند.

اینکه چه گزینه هایی برای سرطان شما مناسب است بستگی زیادی به اندازه تومور، محل آن، غدد لنفاوی گسترش یافته، میزان سلامتی شما و نحوه پیشرفت درمان دارد (منبع مطلب).

پیشرفت سرطان ریه متفاوت است

سرعت انتقال سرطان از یک مرحله به مرحله دیگر به عوامل مختلفی بستگی دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. راه های مختلفی برای پیشرفت سرطان ریه وجود دارد.

یکی از عوامل مهم در پیشرفت سرطان ریه نوع سرطان است. سرطان ریه سلول های کوچک می تواند زود گسترش یابد، حتی از یک تومور اولیه بسیار کوچک. سرطان های سلولی غیر کوچک از نظر سرعت رشد متفاوت هستند.

عوامل موثر بر موفقیت درمان در مراحل پایانی

درمان سرطان ریه در مراحل آخر، از جمله سرطان ریه مرحله ۳B و مرحله ۴، توسط عوامل متعددی تعیین می شود. احتمالاً درمان سرطان شما بر اساس خواسته‌های شما تعیین می‌شود تا اینکه سرطان کجا و چقدر گسترش یافته است، آیا سلول‌های سرطانی تغییرات ژنی یا پروتئینی خاصی دارند و سلامت کلی شما.

سلامتی، اهداف درمانی و نحوه واکنش شما به درمان‌ها نقش مهمی در درمان‌هایی که برای سرطان ریه در مراحل آخر آزمایش می‌شوند، بازی می‌کنند (منبع مطلب).

کلام پایانی

 • پزشکان سرطان، سرطان ریه را بر اساس بزرگی و نحوه گسترش آن از مراحل ۰ تا ۴ طبقه بندی می کنند. انواع سرطان ریه از سیستم های مرحله بندی متفاوتی استفاده می کنند. انکولوژیست مرحله سرطان را بر اساس اندازه، غدد لنفاوی و گسترش آن تعیین می کند. همچنین نوع سرطان و هرگونه تغییر پروتئین یا ژن قابل توجه است.
 • سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) شامل آدنوکارسینوم، سنگفرش و کارسینوم سلول بزرگ است. انکولوژیست ها سرطان های سلول کوچک ریه (SCLC) را به صورت یک مرحله محدود یا گسترده مرحله بندی می کنند. تومورهای کارسینوئیدی ریه از یک سیستم مرحله بندی اولیه TNM بر اساس اندازه تومور، درگیری غدد لنفاوی و متاستاز پیروی می کنند.

مراحل متمایز NSCLC نرخ بقا و رویکردهای درمانی متفاوتی دارند. یک جراح می تواند مرحله ۰ NSCLC را درمان کند. اما یک انکولوژیست NSCLC پیشرفته را با ترکیبی از موارد زیر درمان می کند:

 • عمل جراحی
 • شیمی درمانی
 • تابش – تشعشع
 • ایمونوتراپی
 • درمان هدفمند
 • درمان های دیگر برای تسکین علائم

عوامل مؤثر بر موفقیت درمان شامل محل قرارگیری تومورها و سرعت یافتن آنهاست.

دیدگاهتان را بنویسید