خانه » سلامت جسم » چه عواملی باعث درد شکم می شوند؟

چه عواملی باعث درد شکم می شوند؟

درد شکم چیست؟

شکم شما توسط لبه پایینی دنده ها و دیافراگم در بالا، استخوان لگن شما در پایین و پهلوها در هر طرف احاطه شده است. اگرچه درد شکم می تواند از بافت های دیواره شکم شما که حفره شکم را احاطه کرده است (مانند پوست و عضلات دیواره شکم) ایجاد شود، اصطلاح درد شکم به طور کلی برای توصیف درد ناشی از اندام های داخل حفره شکم استفاده می شود.

ناحیه شکم شامل اندام هایی مانند معده، روده کوچک، روده بزرگ، کبد، کیسه صفرا، طحال و پانکراس است. درد شکم می تواند از شدت معده درد خفیف تا درد شدید و حاد متغیر باشد. درد اغلب غیر اختصاصی است و می تواند ناشی از شرایط مختلفی باشد.

چه چیزی باعث درد شکم می شود؟

دلایل مختلفی برای درد شکم وجود دارد. درد شکم در اثر التهاب (به عنوان مثال، آپاندیسیت، دیورتیکولیت، کولیت)، با کشش یا برجستگی یک عضو (به عنوان مثال، انسداد روده، انسداد مجرای صفراوی توسط سنگ کیسه صفرا، تورم کبد همراه با هپاتیت) ایجاد می شود و یا با از دست دادن خون رسانی به اندام (به عنوان مثال، کولیت ایسکمیک).

با این حال، برای پیچیده تر کردن مسائل، درد شکم نیز می تواند به دلایل نامشخص و بدون التهاب، اتساع یا از دست دادن جریان خون رخ دهد. یک مثال مهم از این نوع دوم درد، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) است.

این نوع دوم درد اغلب به عنوان درد عملکردی شناخته می شود زیرا هیچ دلیل قابل تشخیص (قابل مشاهده) برای درد یافت نشده است. یک پزشک عمومی یا متخصص گوارش می تواند به تعیین علت اصلی درد در ناحیه شکم کمک کند.

علت درد شکم چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشکان علت درد شکم را با تکیه بر موارد زیر تشخیص می دهند:

 • ویژگی های درد
 • معاینه ی جسمی
 • آزمایش های مختلف
 • جراحی و آندوسکوپی

تشخیص و ویژگی های درد

درد شکم شما چگونه است؟ اطلاعات به دست آمده از گرفتن شرح حال بیمار برای کمک به پزشکان در تعیین علت درد معده مهم است. این شامل نحوه شروع درد، محل، الگوی و مدت آن است.

همچنین شامل مواردی است که باعث بدتر شدن درد و همچنین تسکین آن می شود. علائم و نشانه‌های مرتبط مانند تب، اسهال یا خونریزی نیز در نظر گرفته می‌شوند.

ویژگی های درد و نحوه شروع درد

درد شکم شما چه زمانی رخ می دهد؟ همیشه؟ بیشتر اوقات در صبح یا شب؟ اگر درد شما بیاید و از بین برود، هر بار چقدر طول می کشد؟ آیا بعد از خوردن انواع خاصی از غذاها یا نوشیدنی بروز می کند؟

درد شکمی که بعد از غذا خوردن ایجاد می شود ممکن است به دلیل سوء هاضمه باشد. آیا درد در دوران قاعدگی ایجاد می شود؟ اینها سوالات معمولی هستند که ممکن است پزشک شما بپرسد که ممکن است به تعیین علت کمک کند.

به عنوان مثال، درد شکمی که به طور ناگهانی ایجاد می شود ممکن است نشان دهنده یک رویداد ناگهانی مانند قطع خون رسانی به روده بزرگ (ایسکمی) یا انسداد مجرای صفراوی توسط سنگ کیسه صفرا (کولیک صفراوی) باشد.

ویژگی های درد و محل درد

پزشک شما ممکن است بپرسد: آیا درد معده شما در سراسر شکم شماست یا محدود به ناحیه خاصی است؟ به نظر می رسد درد در کجای شکم شما قرار دارد؟

محل درد می تواند به تشخیص علل خاصی مانند آپاندیسیت کمک کند، که به طور معمول باعث درد در وسط شکم می شود، که سپس به سمت راست پایین شکم، محل معمول آپاندیس حرکت می کند.

دیورتیکولیت به طور معمول باعث درد در قسمت تحتانی چپ شکم می شود، جایی که اکثر دیورتیکول های کولون قرار دارند.

درد ناشی از کیسه صفرا (کولیک صفراوی یا کوله سیستیت) معمولاً در قسمت میانی، بالای شکم یا سمت راست بالای شکم نزدیک جایی که کیسه صفرا قرار دارد احساس می شود.

ویژگی های درد و الگوی درد

چه نوع دردی را تجربه می کنید؟ آیا درد شدید یا کوبنده دارد؟ آیا درد مبهم است؟ آیا درد به قسمت پایین کمر، شانه، کشاله ران یا باسن شما نیز سرایت می کند؟ آیا درد حاد شکمی دارید که به طور ناگهانی ایجاد شده یا درد به تدریج شروع شده و بدتر شده است؟

الگوهای درد می تواند در تشخیص درد شکم مفید باشد. به عنوان مثال، انسداد روده شما در ابتدا به دلیل انقباض عضلات روده و انبساط روده باعث ایجاد امواجی از درد شکمی می شود. درد واقعی شبیه به کرامپ نشان دهنده انقباضات شدید روده شماست.

انسداد مجاری صفراوی توسط سنگ‌های صفراوی معمولاً باعث درد ثابت (مداوم) بالای شکم می‌شود. پانکراتیت حاد به طور معمول باعث درد شدید، بی امان و ثابت در قسمت بالای شکم و قسمت بالای کمر می شود.

ویژگی های درد و مدت آن

مدت زمانی که درد داشته اید می تواند به تعیین علت کمک کند. به عنوان مثال، درد ناشی از سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)، معمولاً طی ماه‌ها یا سال‌ها کاهش می‌یابد و کاهش می‌یابد و ممکن است برای سال‌ها یا دهه‌ها ادامه داشته باشد.

سندرم روده تحریک پذیر ممکن است باعث علائم متناوب اسهال و یبوست شود. درد قولنج صفراوی بین ۳۰ دقیقه تا چند ساعت و درد پانکراتیت یک یا چند روز طول می کشد.

بیماری‌های مرتبط با اسید مانند بیماری ریفلاکس معده (GERD) یا زخم‌های اثنی عشر معمولاً دوره‌ای را نشان می‌دهند، یعنی دوره‌ای از هفته‌ها یا ماه‌ها که در طی آن درد بدتر می‌شود و پس از آن دوره‌هایی از هفته‌ها یا ماه‌ها که در طی آن درد بهتر می‌شود.

چه چیزی درد را بدتر می کند؟

وقتی درد شروع شد چیکار میکردی؟ آیا درد هنگام سرفه بدتر است؟ آیا نفس کشیدن برای شما درد دارد؟

درد ناشی از التهاب (آپاندیسیت، دیورتیکولیت، کوله سیستیت، پانکراتیت) معمولاً با عطسه، سرفه یا هر حرکت تند تشدید می شود. بیمارانی که علت دردشان التهاب است ترجیح می دهند بی حرکت دراز بکشند.

چه چیزی درد را تسکین می دهد؟

آیا هر فعالیتی مانند غذا خوردن یا دراز کشیدن به یک طرف, درد را تسکین می دهد؟ آیا ماندن در یک مکان یا حرکت کردن درد را تسکین می دهد؟ آیا استفراغ باعث بهبود درد می شود یا بدتر؟

اقدامات و فعالیت هایی که باعث تسکین می شوند می توانند به تشخیص کمک کنند. درد سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و یبوست اغلب به طور موقت با حرکات روده تسکین می یابد و ممکن است با تغییر در عادت روده همراه باشد.

درد ناشی از انسداد معده یا قسمت فوقانی روده کوچک ممکن است به طور موقت با استفراغ کاهش یابد که برجستگی ناشی از انسداد را کاهش می دهد.

خوردن یا مصرف آنتی اسیدها ممکن است به طور موقت درد زخم معده یا اثنی عشر را تسکین دهد، زیرا هم غذا و هم آنتی اسیدها اسیدی را که مسئول تحریک زخم و ایجاد درد است خنثی می کنند. دردی که بیماران را از خواب بیدار می کند، بیشتر مربوط به دلایل غیرعملکردی است.

علائم و نشانه های مرتبط

علائم و نشانه ها می توانند به شناسایی علت درد کمک کنند. وجود تب نشان دهنده التهاب است. اسهال یا خونریزی مقعدی دلیل روده ای درد را نشان می دهد.

تب و اسهال نشان دهنده التهاب روده شما است که ممکن است عفونی یا غیر عفونی باشد (به عنوان مثال، کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون). کولیت اولسراتیو و بیماری کرون دو نوع بیماری التهابی روده (IBD) هستند. این شرایط ممکن است با تغییر رژیم غذایی و داروهای ضد التهاب درمان شوند.

درد حاد در مقابل درد مزمن

درد مزمن شکم دردی در شکم است که به طور مداوم یا متناوب رخ می دهد و حداقل ۶ ماه طول می کشد. درد مزمن شکم ممکن است به دلیل وجود مشکل در هر یک از سیستم های واقع در ناحیه شکم شما باشد، از جمله معده، کیسه صفرا، لوزالمعده، کبد، روده ها، روده بزرگ، کلیه ها، حالب، پروستات و رحم.

درد حاد شکم به طور ناگهانی ظاهر می شود و شدید است. علت اصلی درد حاد شکم ممکن است یک اورژانس پزشکی یا تهدید کننده زندگی باشد. گاهی اوقات بیماران مبتلا به این نوع دردهای شکمی نیاز به جراحی دارند. به پزشک خود اطلاع دهید که آیا درد شکم شما به طور ناگهانی یا تدریجی ظاهر شده است، آیا آن را همیشه یا متناوب تجربه می کنید و یا مدت زمانی است که درد داشته اید.

مسمومیت غذایی

یکی از علل شایع درد شکم مسمومیت غذایی است. مسمومیت غذایی یک بیماری است که زمانی رخ می دهد که غذای آلوده به ارگانیسمی بخورید که می تواند شما را بیمار کند. اشریشیا کلی (E. coli) و لیستریا تنها چند میکروارگانیسم هستند که می توانند باعث مسمومیت غذایی شوند.

این بیماری علائمی مانند گرفتگی معده، استفراغ، اسهال، حالت تهوع، ناراحتی معده و تب را ایجاد می کند. مسمومیت غذایی خفیف, معمولاً جدی نیست و خود به خود برطرف می شود. اگر دچار اسهال و استفراغ شدید، حتماً الکترولیت بنوشید تا خود را آبرسانی کنید.

پودر الکترولیت که با آب و نوشیدنی های الکترولیتی مخلوط می کنید بدون نسخه در دسترس هستند. برخی از موارد مسمومیت غذایی می تواند جدی و حتی تهدید کننده زندگی باشد. اگر خون در مدفوع، استفراغ شدید، تب بیش از ۳۸.۵ درجه ی سانتی گراد، کم آبی بدن یا اسهالی که بیش از سه روز طول کشیده دارید, فوراً به دنبال درمان پزشکی باشید.

آنفلوآنزای معده

آنفولانزای معده واقعاً آنفولانزا نیست. اصطلاح پزشکی برای این بیماری گاستروانتریت ویروسی است. یکی دیگر از علل شایع درد شکم است. آنفولانزای معده یک عفونت روده ای است که علائمی از جمله گرفتگی عضلات شکم، اسهال آبکی، حالت تهوع و استفراغ ایجاد می کند.

برخی افراد دچار تب می شوند. هنگامی که فرد دچار اسهال و استفراغ ناشی از آنفولانزای معده است، جایگزینی الکترولیت های از دست رفته بسیار مهم است. ممکن است به بزرگسالان توصیه شود که داروهایی مانند لوپرامید (Imodium) یا بیسموت ساب سالیسیلات (Pepto-Bismol) را برای درمان اسهال مرتبط با گاستروانتریت ویروسی مصرف کنند.

در صورت بروز علائم شدید یا کم آبی بدن به دلیل استفراغ و اسهال همراه با آنفولانزای معده به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات مربوط به کربوهیدرات ها

هضم برخی کربوهیدرات ها برای برخی افراد سخت است و ممکن است باعث درد شکمی، ناراحتی، گاز و نفخ شود. لاکتوز قندی است که در شیر و محصولات لبنی یافت می شود. عدم تحمل لاکتوز ناتوانی در هضم لاکتوز به دلیل کمبود آنزیم لاکتاز است. افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند ممکن است بعد از خوردن شیر یا لبنیات دچار گاز معده، نفخ، درد و اسهال شوند.

فروکتوز قندی است که در برخی میوه ها مانند انجیر، زردآلو، انبه و سایر غذاها یافت می شود. برخی از افراد فاقد آنزیم لازم برای هضم فروکتوز هستند و پس از مصرف غذاهای حاوی فروکتوز علائم شکمی را بروز می دهند.

بیماری سلیاک وضعیتی است که باعث ناتوانی در تحمل گلوتن می شود، پروتئینی که در غلات از جمله گندم، جو و چاودار یافت می شود. در صورت ابتلا به بیماری سلیاک، خوردن گلوتن به پوشش روده کوچک آسیب می رساند. بیماری سلیاک با علائم غیر شکمی نیز همراه است، از جمله خستگی، پوکی استخوان، افسردگی، اضطراب و سایر علائم.

تشخیص درد شکم

۱. معاینه ی فیزیکی

معاینه بیمار سرنخ های بیشتری در مورد علت درد شکم در اختیار پزشک قرار می دهد. پزشک موارد زیر را تعیین خواهد کرد:

 • وجود صداهایی که از روده ها می آیند و هنگام انسداد روده ایجاد می شوند
 • وجود علائم التهاب (با مانورهای ویژه در حین معاینه)
 • محل هر درد
 • وجود توده ای در داخل شکم که نشان دهنده وجود تومور، اندام بزرگ شده یا آبسه (مجموعه ای از چرک عفونی) است.
 • وجود خون در مدفوع ممکن است نشانه یک مشکل روده ای مانند زخم، سرطان روده بزرگ، کولیت یا ایسکمی باشد.

در حالی که شرح حال و معاینه فیزیکی در تعیین علت درد شکم بسیار مهم است، آزمایش اغلب برای کمک به تعیین علت ضروری است. اینها شامل تست های آزمایشگاهی، عکسبرداری با اشعه ایکس از شکم، مطالعات رادیوگرافیک، روشهای آندوسکوپی و جراحی است.

۲. تست های آزمایشگاهی

تست های آزمایشگاهی مانند شمارش کامل خون (CBC)، آنزیم‌های کبدی، آنزیم‌های پانکراس (آمیلاز و لیپاز) و آزمایش ادرار اغلب در ارزیابی درد شکمی انجام می‌شوند.

۳. اشعه ایکس از شکم

اشعه ایکس از شکم نیز به عنوان KUB شناخته می شود (زیرا شامل کلیه، حالب و مثانه است). اشعه ایکس از شکم ممکن است حلقه های بزرگ روده پر از مقدار زیادی مایع و هوا را در صورت وجود انسداد روده نشان دهد.

بیماران مبتلا به زخم سوراخ شده ممکن است دارای خروج هوا از معده به داخل حفره شکم باشند. هوای خارج شده اغلب روی یک اشعه ایکس از شکم در قسمت زیرین دیافراگم دیده می شود. گاهی اوقات اشعه ایکس از شکم ممکن است سنگ کلیه کلسیفیه را نشان دهد که به حالب رفته و منجر به درد شکمی ارجاعی یا کلسیفیکاسیون در پانکراس می شود که نشان دهنده پانکراتیت مزمن است.

۴. مطالعات رادیوگرافی

مطالعات رادیولوژی شکم بیمار می تواند مفید باشد. پزشک شما ممکن است یک یا هر یک از آزمایش های مرتبط ذکر شده در بالا را انجام دهد.

۵. آندوسکوپی

آندوسکوپی معاینه داخل بدن شما (معمولاً مری، معده و بخش‌هایی از روده) با استفاده از ابزاری روشن و انعطاف‌پذیر به نام آندوسکوپ است.

۶. جراحی

گاهی اوقات، تشخیص نیاز به معاینه حفره شکمی شما با لاپاراسکوپی یا جراحی دارد. لاپاراسکوپی نوعی جراحی است که در آن برش‌های کوچکی در دیواره شکم ایجاد می‌شود که از طریق آن می‌توان لاپاراسکوپ و سایر ابزارها را قرار داد تا ساختارهای داخل شکم و لگن شما دیده شود. به این ترتیب می توان تعدادی از روش های جراحی را بدون نیاز به یک برش جراحی بزرگ انجام داد.

چرا تشخیص علت درد شکم می تواند دشوار باشد؟

پیشرفت‌های مدرن در فناوری دقت، سرعت و سهولت در تعیین علت درد شکم را بسیار بهبود بخشیده است، اما چالش‌های مهمی باقی مانده است. دلایل زیادی وجود دارد که چرا تشخیص علت درد شکم می تواند دشوار باشد.

مشکلات تشخیص درد شکم

۱. علائم ممکن است غیر معمول باشند

به عنوان مثال، درد آپاندیسیت گاهی در سمت راست بالای شکم و درد دیورتیکولیت در سمت چپ است. بیماران مسن و بیمارانی که کورتیکواستروئید مصرف می کنند ممکن است در هنگام التهاب، به عنوان مثال، با کوله سیستیت یا دیورتیکولیت، درد و حساسیت کمی داشته باشند یا اصلاً درد نداشته باشند.

این به این دلیل است که افراد مسن علائم و نشانه های التهاب کمتری را نشان می دهند و کورتیکواستروئیدها التهاب را کاهش می دهند.

۲. نتیجه ی آزمایش ها همیشه غیر طبیعی نیستند

 • معاینه سونوگرافی می تواند سنگ های صفراوی، به ویژه سنگ های کوچک را نشان ندهد.
 • سی تی اسکن ممکن است سرطان پانکراس را نشان ندهد، به ویژه سرطان های کوچک.
 • اشعه ایکس از شکم می تواند علائم انسداد روده یا سوراخ شدن معده را از دست بدهد.
 • سونوگرافی و سی تی اسکن ممکن است آپاندیسیت یا حتی آبسه را نشان ندهند، به خصوص اگر آبسه ها کوچک باشند.
 • شمارش کامل خون و سایر آزمایشات خون ممکن است علیرغم عفونت یا التهاب شدید، به ویژه در بیمارانی که کورتیکواستروئید دریافت می کنند، طبیعی باشد.

۳. بیماری ها می توانند شبیه هم باشند

 • علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) می تواند شبیه انسداد روده، سرطان، زخم، حملات کیسه صفرا یا حتی آپاندیسیت باشد.
 • بیماری کرون می تواند آپاندیسیت را تقلید کند.
 • عفونت کلیه راست می تواند شبیه کوله سیستیت حاد باشد.
 • کیست تخمدان راست پاره شده می تواند آپاندیسیت را تقلید کند. در حالی که کیست تخمدان چپ پاره شده می تواند دیورتیکولیت را تقلید کند.
 • سنگ کلیه می تواند شبیه آپاندیسیت یا دیورتیکولیت باشد.

۴. ویژگی های درد ممکن است تغییر کند

نمونه هایی که قبلاً مورد بحث قرار گرفت عبارتند از گسترش التهاب پانکراتیت تا درگیر کردن کل شکم و پیشرفت کولیک صفراوی به کوله سیستیت.

چگونه می توانم به پزشکم کمک کنم تا علت درد شکمم را مشخص کند؟

قبل از بازدید، لیست های مکتوب سوالات نشان داده شده در بالا را تهیه کنید. پاسخ به این سوالات می تواند به متخصص مراقبت های بهداشتی کمک کند تا علت درد شما را سریعتر و آسان تر پیدا کند.

اطلاعاتی که باید به پزشک خود بگویید:

 1. داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید. (گیاهان، ویتامین ها، مواد معدنی، مواد غذایی مکمل
 2. آلرژی شما به داروهای مصرفی. غذا یا گرده گل
 3. داروهایی که برای درد شکم خود امتحان کرده اید
 4. بیماری های مهم پزشکی که مبتلا به دیابت، بیماری گرما و غیره
 5. جراحی های قبلی (آپاندکتومی، ترمیم همیا. کیسه صفرا)
 6. اقدامات قبلی (کولونوسکوپی. لاپاراسکوپی. باریم بالا یا پایین)
 7. اشعه ایکس
 8. سابقه ی بستری های قبلی
 9. اعضای خانواده مخصوصاً کسانی که علائم مشابهی دارند
 10. اعضای خانواده دارای بیماری های گوارشی
 11. مصرف الکل و عادات سیگار کشیدن، هر گونه سابقه از وابستگی شیمیایی

آماده باشید تا به پزشک خود این موارد را بگویید

 1. زمانی که درد برای اولین بار شروع شد
 2. اگر دوره های قبلی درد مشابهی وجود داشته است
 3. اپیزودهای درد چند بار رخ می دهد
 4. درد به تدریج یا ناگهانی شروع شود
 5. شدت درد
 6. چه چیزی باعث درد می شود و چه چیزی باعث بدتر شدن درد می شود
 7. آنچه درد را تسکین می دهد
 8. ویژگی های درد (تند، مبهم، سوزش، فشار مانند، ضربه زدن یا ثابت بودن)
 9.  درد با لرز، تعریق، وزن همراه است یا خیر
 10. یبوست، خونریزی مقعدی. از دست دادن اشتها، حالت تهوع یا از دست دادن انرژی دارید یا خیر

بعد از ویزیت پزشک

انتظار درمان فوری یا تشخیص فوری نداشته باشید. بازدیدهای متعدد مطب و آزمایشات اغلب برای تعیین تشخیص و/یا حذف بیماری های جدی ضروری است.

پزشکان ممکن است قبل از تشخیص قطعی, دارو را شروع کنند. گاهی اوقات پاسخ شما (یا عدم پاسخ) به آن دارو ممکن است سرنخ های ارزشمندی را در مورد علت به پزشک ارائه دهد. بنابراین، مصرف داروهای تجویز شده برای شما مهم است.

اگر علائم شما بدتر شد، اگر داروها موثر نبودند، یا اگر فکر می کنید عوارض جانبی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. بدون مشورت با پزشک خود، خوددرمانی (از جمله گیاهان دارویی، مکمل ها) را انجام ندهید.

حتی بهترین پزشک هم هرگز معجزه نمی کند، بنابراین اگر تشخیص را نمی‌توان به‌ طور قطعی تشخیص داد و درد ادامه داشت، در مورد ارجاع‌های پزشک خود برای نظر دوم یا سوم دریغ نکنید.

خودآموزی مهم است، اما مطمئن شوید آنچه می خوانید از منابع معتبر تهیه شده باشد!

دیدگاهتان را بنویسید