خانه » بیماری ها » راهنمای کامل فشار خون پایین (هایپوتانسیون)

راهنمای کامل فشار خون پایین (هایپوتانسیون)

حقایقی که باید در مورد فشار خون پایین (هایپوتانسیون) بدانید

 • فشار خون پایین که افت فشار خون نیز نامیده می شود یعنی حالتی که فشار خون به اندازه ای پایین است که جریان خون به اندام های بدن ناکافی باشد و علائم و/یا نشانه های کاهش جریان خون ایجاد شود.
 • فشار پایین به تنهایی، تنها در صورتی که بدون علائم و یا نشانه هایی باشد، معمولاً حطرناک نیست.
 • علائم فشار خون پایین شامل سبکی سر، سرگیجه و غش است. این علائم زمانی که افراد از حالت درازکش یا نشسته به حالت ایستاده (افت فشار خون ارتواستاتیک) می روند، بارزتر هستند.
 • فشار خون پایین که باعث جریان ناکافی خون به اندام های بدن می شود می تواند باعث سکته مغزی، حمله قلبی و نارسایی کلیه شود.
 • علل شایع فشار خون پایین عبارتند از کاهش حجم خون، بیماری قلبی و داروها.
 • علت فشار خون پایین را می توان با آزمایش خون، مطالعات رادیولوژیک و آزمایش قلب برای بررسی نارسایی قلبی و آریتمی مشخص کرد.
 • درمان فشار خون پایین بر اساس علت به وجود آمدن فشار خون پایین تعیین می شود.

علائم فشار خون پایین

علائم فشار خون پایین یا افت فشار خون ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • غش کردن (سنکوپ)
 • سرگیجه
 • احساس سبکی سر
 • درد قفسه سینه
 • تاری دید
 • افزایش تشنگی
 • حالت تهوع
 • تاری دید
 • پوست سرد
 • گیجی
 • خستگی
 • سبکی سر
 • پوست رنگ پریده
 • تنفس سریع و پی در پی
 • شوکه شدن
 • استفراغ
 • ضعف

اعداد فشار خون به چه معناست ؟

فشار خون نیرویی است که از طریق گردش خون بر روی دیواره رگ های خونی اعمال می شود. این یکی از علائم حیاتی بدن است که شامل ضربان قلب، تنفس و درجه حرارت است. فشار خون از طریق پمپاژ خون توسط قلب به شریان‌هایی که توسط واکنش سرخرگ‌ها به جریان خون اصلاح شده است، ایجاد می‌شود.

فشار خون یک فرد به صورت فشار خون سیستولیک/دیاستولیک بیان می شود، برای مثال ۱۲۰/۸۰. فشار خون از دو قسمت تشکیل شده است:

 1. فشار خون سیستولیک (عدد بالایی): نشان دهنده فشار در شریان ها است در حالی که عضله قلب منقبض می شود و خون را به داخل آنها پمپ می کند.
 2. فشار خون دیاستولیک (عدد پایین): نشان دهنده فشار در شریان ها است در حالی  که عضله قلب به دنبال انقباض آن شل می شود.

فشار خون همیشه زمانی که قلب در حال پمپاژ (فشرده شدن) است بیشتر از زمانی است که در حال استراحت است.

محدوده فشار خون سیستولیک برای اکثر بزرگسالان سالم بین ۹۰ تا ۱۲۰ میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) است. فشار خون دیاستولیک طبیعی بین ۶۰ تا ۸۰ میلی متر جیوه است. دستورالعمل های فعلی محدوده فشار خون طبیعی را کمتر از ۱۲۰/۸۰ تعریف می کنند. فشار خون بالاتر از ۱۳۰/۸۰ , فشار خون بالا در نظر گرفته می شود.

فشار خون بالا خطر آسیب رساندن به شریان ها را افزایش می دهد که منجر به ایجاد موارد زیر می شود:

 • بیماری قلبی
 • بیماری کلیوی
 • سخت شدن شریان ها (آترواسکلروز یا تصلب شرایین)
 • آسیب چشم
 • سکته

فشار خون پایین (هیپوتانسیون) فشاری است که به قدری پایین است که به دلیل جریان کم خون در شریان ها و وریدها علائم یا نشانه هایی ایجاد می کند. هنگامی که جریان خون برای رساندن اکسیژن و مواد مغذی کافی به اندام های حیاتی مانند مغز، قلب و کلیه بسیار کم است، اندام ها به طور طبیعی کار نمی کنند و ممکن است به طور موقت یا دائم آسیب ببینند.

بر خلاف فشار خون بالا، فشار خون پایین در درجه اول با علائم و نشانه های جریان خون پایین تعریف می شود و نه با یک عدد فشار خون خاص. برخی از افراد به طور معمول ممکن است دارای اعداد فشار خون ۹۰/۵۰ بدون هیچ علامتی داشته باشند و بنابراین فشار خون پایینی ندارند.

با این حال، دیگرانی که به طور معمول فشار خون بالاتری دارند، اگر فشار خونشان به ۱۰۰/۶۰ کاهش یابد، ممکن است علائم فشار خون پایین را تجربه کنند.

در دوران بارداری، فشار خون تمایل به کاهش دارد. فشار خون طبیعی در دوران بارداری ممکن است کمتر از ۱۰۰/۶۰ باشد. اگر باردار هستید، پزشک یا ماما باید فشار خون شما را کنترل کند.

فشار خون چگونه کار می کند؟

در هنگام شل شدن قلب (دیاستول)، بطن چپ قلب پر از خون برگشتی از ریه ها می شود. سپس بطن چپ منقبض می شود و خون را به داخل شریان ها پمپ می کند (سیستول). فشار خون در شریان ها در طول انقباض بطن (فشار سیستولیک) بیشتر است زیرا خون به طور فعال به داخل سرخرگ ها خارج می شود.

در هنگام شل شدن بطن (فشار دیاستولیک) زمانی که خونی به داخل شریان ها خارج نمی شود، فشار خون کمتر است. نبضی که وقتی انگشتان خود را روی شریان قرار می‌دهیم، در اثر انقباض بطن چپ و بیرون دادن خون ایجاد می‌شود.

فشار خون توسط دو عامل تعیین می شود:

 1. مقدار خون پمپاژ شده توسط بطن چپ قلب به داخل شریان ها
 2. مقاومت در برابر جریان خون ناشی از دیواره سرخرگ ها (شریان های کوچکتر)

به طور کلی، اگر خون بیشتری به شریان ها پمپ شود یا اگر شریان ها باریک و/یا سفت باشند، فشار خون بیشتر می شود. شریان های باریک و/یا سفت، با مقاومت در برابر جریان خون، فشار خون را افزایش می دهند.

وقتی ماهیچه های اطراف آنها منقبض می شوند، شریان ها ممکن است باریک تر شوند. هنگامی که بیماران مسن تر دچار آترواسکلروز می شوند، ممکن است سرخرگ ها سفت و باریک شوند.

اگر خون کمتری به داخل رگ ها پمپاژ شود یا اگر سرخرگ ها بزرگتر و انعطاف پذیرتر باشند و بنابراین مقاومت کمتری در برابر جریان خون داشته باشند، فشار خون پایین تر می شود.

بدن مکانیسم هایی برای تغییر یا حفظ فشار خون و جریان خون دارد. حسگرهایی وجود دارند که فشار خون را در دیواره سرخرگ‌ها تشخیص می‌دهند و سیگنال‌هایی را به قلب، شریان‌ها، سیاهرگ‌ها و کلیه‌ها ارسال می‌کنند که باعث می‌شوند تغییراتی ایجاد کنند که باعث کاهش یا افزایش فشار خون می‌شود.

فشار خون را می توان با تنظیم مقدار خون پمپ شده توسط قلب به شریان ها (برون ده قلبی)، مقدار خون موجود در سیاهرگ ها، مقاومت شریانی و حجم خون, تنظیم کرد.

قلب می تواند سرعت بیشتری داشته باشد و به دفعات منقبض شود و با هر انقباض خون بیشتری خارج کند (با شدت بیشتری). هر دوی این واکنش ها باعث افزایش جریان خون به داخل رگ ها و افزایش فشار خون می شود.

رگ ها می توانند منبسط و باریک شوند. هنگامی که وریدها منبسط می شوند، خون بیشتری می تواند در رگ ها ذخیره شود و خون کمتری برای پمپاژ به داخل رگ ها به قلب باز می گردد. در نتیجه قلب خون کمتری پمپاژ می کند و فشار خون پایین می آید.

از طرف دیگر، وقتی سیاهرگ ها باریک می شوند، خون کمتری در رگ ها ذخیره می شود، خون بیشتری برای پمپاژ به داخل رگ ها به قلب باز می گردد و فشار خون بالاتر می رود.

شریان ها می توانند منبسط و باریک شوند. شریان های منبسط شده مقاومت کمتری در برابر جریان خون ایجاد می کنند و فشار خون را کاهش می دهند، در حالی که شریان های باریک مقاومت بیشتری ایجاد می کنند و فشار خون را افزایش می دهند.

کلیه می تواند با افزایش یا کاهش مقدار ادرار تولید شده به تغییرات فشار خون پاسخ دهد. ادرار در درجه اول آبی است که از خون خارج می شود. هنگامی که کلیه ادرار بیشتری تولید می کند، مقدار (حجم) خونی که شریان ها و سیاهرگ ها را پر می کند کاهش می یابد و این باعث کاهش فشار خون می شود.

اگر کلیه ها ادرار کمتری تولید کنند، مقدار خونی که رگ ها و رگ ها را پر می کند افزایش می یابد و این باعث افزایش فشار خون می شود. در مقایسه با مکانیسم های دیگر برای تنظیم فشار خون، تغییرات در تولید ادرار به آرامی در طی ساعت ها و روزها بر فشار خون تأثیر می گذارد. (سایر مکانیسم ها در چند ثانیه تاثیر می گذارند.)

به عنوان مثال، حجم کم خون به دلیل خونریزی (مانند خونریزی معده یا پارگی شدید ناشی از آسیب) می تواند باعث کاهش فشار خون شود.

بدن به سرعت به حجم و فشار کم خون با تنظیمات زیر واکنش نشان می دهد که همگی باعث افزایش فشار خون می شوند:

 1. ضربان قلب افزایش می یابد و قدرت انقباضات قلب افزایش می یابد و خون بیشتری را در قلب پمپاژ می کند.
 2. وریدها باریک می شوند تا خون بیشتری را برای پمپاژ به قلب برگردانند.
 3. جریان خون به کلیه ها کاهش می یابد تا تشکیل ادرار کاهش یابد و در نتیجه حجم خون در شریان ها و سیاهرگ ها افزایش می یابد.
 4. شریان ها برای افزایش مقاومت در برابر جریان خون باریک می شوند.
 5. این پاسخ‌های انطباقی, فشار خون را در محدوده طبیعی نگه می‌دارند، مگر اینکه از دست دادن خون آنقدر شدید شود که پاسخ‌ها تحت تأثیر قرار گیرند.

فشار خون پایین چه فوایدی دارد؟

افرادی که فشار خون پایین تری دارند, کمتر در معرض بیماری های زیر هستند:

 1. خطر کمتر سکته مغزی
 2. خطر کمتر بیماری کلیوی
 3. خطر کمتربیماری قلبی

ورزشکاران، افرادی که به طور منظم ورزش می کنند، افرادی که وزن ایده آل خود را حفظ می کنند و افراد غیرسیگاریو فشار خون پایین تری دارند.

فشار خون پایین تا زمانی مطلوب است که به اندازه ای پایین نباشد که باعث بروز علائم و آسیب به اندام های بدن شود.

علائم و نشانه های فشار خون پایین چیست؟

زمانی که فشار خون برای رساندن خون کافی به اندام های بدن کافی نباشد، اندام ها به درستی کار نمی کنند و ممکن است به طور موقت یا دائم آسیب ببینند. علائم فشار خون پایین ناشی از بیماری ها به علت خاص آن بیماری که فشار خون پایین را ایجاد کرده است, بستگی دارد.

به عنوان مثال، اگر خون کافی به مغز جریان نداشته باشد، سلول های مغز اکسیژن و مواد مغذی کافی دریافت نمی کنند و فرد ممکن است احساس سبکی سر، سرگیجه یا حتی غش کند.

شایع ترین علائم فشار خون پایین عبارتند از:

 1. سبکی سر
 2. سرگیجه
 3. غش کردن (سنکوپ)

علائم فشار خون پایین به دلیل شرایط یا بیماری ها عبارتند از:

 • افت فشار خون ارتواستاتیک: رفتن از حالت نشسته یا دراز کشیدن به حالت ایستاده اغلب علائم فشار خون پایین را نشان می دهد. این به این دلیل رخ می دهد که ایستادن باعث می شود خون در سیاهرگ های پایین تنه “ته نشین” شود و این می تواند فشار خون را کاهش دهد. اگر فشار خون در حال حاضر پایین است، ایستادن می تواند فشار پایین را بدتر کند تا جایی که علائم ایجاد کند. ایجاد سبکی سر، سرگیجه یا غش در هنگام ایستادن ناشی از فشار خون پایین، افت فشار خون ارتواستاتیک نامیده می شود. افراد عادی می توانند به سرعت فشار پایین ایجاد شده با ایستادن را با پاسخ هایی که قبلا ذکر شد جبران کنند و دچار هیپوتانسیون ارتواستاتیک نمی شوند.
 • بیماری قلبی: درد قفسه سینه (علائم آنژین صدری) یا حتی حمله قلبی (سکته قلبی) ممکن است زمانی رخ دهد که فشار خون کافی برای رساندن خون به شریان‌های کرونری (شریان‌هایی که خون را به ماهیچه قلب می‌رسانند) وجود نداشته باشد.
 • بیماری کلیوی: وقتی خون ناکافی به کلیه ها می رسد، کلیه ها نمی توانند مواد زائد را از بدن دفع کنند، به عنوان مثال اوره (BUN و کراتینین) و سطح آنها در خون افزایش می یابد.
 • شوک یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که در آن فشار خون پایین به طور مداوم باعث از کار افتادن سریع اندام هایی مانند کلیه، کبد، قلب، ریه و مغز می شود.

چه چیزی باعث فشار خون پایین می شود؟

۱.کم آبی، خونریزی و التهاب

شرایطی که حجم خون را کاهش می دهد یا برون ده قلبی را کاهش می دهد (مقدار خون پمپ شده توسط قلب) و داروها از دلایل اصلی فشار خون پایین هستند.

کم آبی

کم آبی بدن در میان بیماران مبتلا به تهوع طولانی مدت، استفراغ، اسهال، یا ورزش بیش از حد, معمول است که در این حالت خون از اندام ها به سمت عضلات دور می شوند. مقدار زیادی آب هنگام استفراغ و اسهال از دست می رود، به خصوص اگر فرد مقادیر کافی مایعات را برای جایگزینی آب تخلیه شده مصرف نکند.

سایر علل کم آبی بدن شامل ورزش، تعریق، تب و گرمازدگی یا گرمازدگی است. افراد با کم آبی خفیف ممکن است فقط تشنگی و خشکی دهان را تجربه کنند. کم آبی متوسط تا شدید ممکن است باعث افت فشار خون ارتواستاتیک شود (که با سبکی سر، سرگیجه یا غش در هنگام ایستادن ظاهر می شود). کم آبی طولانی و شدید می تواند منجر به شوک، نارسایی کلیه، گیجی، اسیدوز (اسید بیش از حد در خون)، کما و حتی مرگ شود.

خون ریزی

خونریزی متوسط یا شدید می تواند به سرعت بدن فرد را از خون تخلیه کند و منجر به فشار خون پایین یا افت فشار خون ارتواستاتیک شود. خونریزی می تواند ناشی از ضربه، عوارض جراحی یا ناهنجاری های دستگاه گوارش مانند زخم، تومور یا دیورتیکولوز باشد.

گاهی اوقات، خونریزی ممکن است آنقدر شدید و سریع باشد (به عنوان مثال، خونریزی ناشی از پارگی آنوریسم آئورت) که باعث شوک و مرگ سریع می شود.

التهاب

التهاب شدید اندام های داخل بدن مانند پانکراتیت حاد می تواند باعث کاهش فشار خون شود. در پانکراتیت حاد، مایع از رگ‌های خونی خارج می‌شود تا وارد بافت‌های ملتهب اطراف لوزالمعده و همچنین حفره شکمی شود، خون را متمرکز کرده و حجم آن را کاهش می‌دهد.

۲. بیماری قلبی

 1. ضعیف شدن عضله قلب می تواند باعث از کار افتادن قلب و کاهش میزان خون پمپاژ آن شود. یکی از علل شایع ضعیف شدن عضله قلب، مرگ بخش بزرگی از عضله قلب به دلیل یک حمله قلبی بزرگ و یا حملات قلبی کوچکتر مکرر است. نمونه های دیگری از شرایطی که می توانند توانایی قلب برای پمپاژ خون را تضعیف کنند عبارتند از داروهای سمی برای قلب، عفونت های عضله قلب توسط ویروس ها (میوکاردیت)، و بیماری های دریچه های قلب مانند تنگی آئورت که جریان خون را کاهش می دهد. خون از قلب و وارد شریان ها می شود.
 2. پریکاردیت التهاب پریکارد (کیسه اطراف قلب) است. پریکاردیت می تواند باعث تجمع مایع در پریکارد شود و قلب را فشرده کند و توانایی قلب برای انبساط، پر کردن و پمپاژ خون را محدود کند.
 3. آمبولی ریه وضعیتی است که در آن یک لخته خون در ورید (ترومبوز ورید عمقی یا DVT) ایجاد شده و به قلب و در نهایت به ریه می رود. یک لخته خون بزرگ می تواند جریان خون از ریه ها را به داخل بطن چپ مسدود کند و خون بازگشتی به قلب برای پمپاژ را به شدت کاهش دهد. آمبولی ریه یک اورژانس تهدید کننده زندگی است.
 4. ضربان قلب آهسته (برادی کاردی) می تواند میزان خون پمپ شده توسط قلب را کاهش دهد. ضربان قلب در حالت استراحت برای یک فرد بالغ سالم بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است. برادی کاردی (ضربان قلب در حالت استراحت کمتر از ۶۰ ضربه در دقیقه) همیشه باعث کاهش فشار خون نمی شود. در واقع، برخی از ورزشکاران بسیار تمرین‌کرده می‌توانند در حالت استراحت ضربان قلب بین ۴۰ و ۵۰  در دقیقه داشته باشند و هیچ گونه علامت و مشکلی نیز نداشته باشند. ضربان قلب آهسته با انقباضات شدیدتر قلب که خون بیشتری را نسبت به افراد غیر ورزشکار پمپاژ می کند، جبران می شود. با این حال، در بسیاری از بیماران، برادی کاردی می تواند منجر به کاهش فشار خون، سبکی سر، سرگیجه و حتی غش شود.

چندین دلیل رایج برای ضربان قلب آهسته (برادی کاردی) عبارتند از:

۱) سندرم سینوس بیمار ۲) بلوک قلبی و ۳) مسمومیت دارویی.  بسیاری از این شرایط در افراد مسن رخ می دهد.

 1. سندرم سینوس بیمار: سندرم سینوس بیمار زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم الکتریکی بیمار قلب نتواند سیگنال‌های الکتریکی را با سرعت کافی برای حفظ ضربان قلب طبیعی تولید کند.
 2. بلوک قلبی: بلوک قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که بافت‌های تخصصی که جریان الکتریکی را در قلب منتقل می‌کنند در اثر حملات قلبی، دژنراسیون ناشی از تصلب شرایین و داروها آسیب ببینند. بلوک قلبی از رسیدن برخی یا همه سیگنال‌های الکتریکی به قسمت‌هایی از قلب جلوگیری می‌کند و این مانع از انقباض قلب می‌شود.
 3. مسمومیت دارویی: داروهایی مانند دیگوکسین (لانوکسین) یا مسدود کننده های بتا برای فشار خون بالا می توانند انتقال الکتریسیته در قلب را از نظر شیمیایی کند کنند و باعث برادی کاردی و افت فشار خون شوند.

ضربان قلب غیر طبیعی سریع (تاکی کاردی) نیز می تواند باعث کاهش فشار خون شود. شایع ترین نمونه تاکی کاردی که باعث فشار خون پایین می شود، فیبریلاسیون دهلیزی (Afib) است. فیبریلاسیون دهلیزی یک اختلال در قلب است که با ترشحات الکتریکی سریع و نامنظم از عضله قلب مشخص می شود که باعث می شود بطن ها به طور نامنظم و (معمولا) سریع منقبض شوند.

بطن هایی که به سرعت منقبض می شوند زمان کافی برای پر شدن حداکثر از خون قبل از هر انقباض را ندارند و مقدار خونی که پمپاژ می شود با وجود ضربان قلب سریعتر کاهش می یابد. سایر ریتم‌های غیرطبیعی قلب مانند تاکی کاردی بطنی نیز می‌توانند فشار خون پایین و گاهی شوک تهدیدکننده زندگی ایجاد کنند.

۳. داروها

داروهایی که باعث کاهش فشار خون می شوند عبارتند از:

 1. داروهایی مانند مسدود کننده های کانال کلسیم، مسدود کننده های بتا و دیگوکسین (لانوکسین) می توانند سرعت انقباض قلب را کاهش دهند. برخی از افراد مسن به شدت به این داروها حساس هستند زیرا احتمال ابتلا به قلب های بیمار و بافت های رسانش الکتریکی در آنها بیشتر است. در برخی افراد، ضربان قلب حتی با دوزهای کوچک این داروها می تواند به طور خطرناکی آهسته شود.
 2. داروهای مورد استفاده در درمان فشار خون بالا (مانند آنزیم مبدل آنژیوتانسین یا مهارکننده‌های ACE، مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین، مسدودکننده‌های بتا، مسدودکننده‌های کانال کلسیم و مسدودکننده‌های آلفا) می‌توانند فشار خون را بیش از حد کاهش دهند و منجر به کاهش علامت‌دار فشار خون به‌ویژه در میان افراد مسن شوند.
 3. قرص های ادرار آور مانند هیدروکلروتیازید (HydroDIURIL) و فوروزماید (Lasix) می توانند حجم خون را با ایجاد ادرار زیاد کاهش دهند.
 4. داروهای مورد استفاده برای درمان افسردگی، مانند آمی تریپتیلین (Elavil)؛ بیماری پارکینسون، مانند لوودوپا-کاربیدوپا (Sinemet)؛ و اختلال نعوظ (ناتوانی جنسی)، مانند سیلدنافیل (ویاگرا)، واردنافیل (لویترا) و تادالافیل (سیالیس) در صورت استفاده همراه با نیتروگلیسیرین، می تواند باعث کاهش فشار خون شود.
 5. الکل و مواد مخدر نیز می توانند باعث کاهش فشار خون شوند.

۴. سایر علل فشار خون پایین

سایر شرایطی که باعث کاهش فشار خون می شود عبارتند از:

 1. واکنش وازوواگال یک بیماری شایع است که در آن یک فرد سالم به طور موقت فشار خون پایین , ضربان قلب کند دارد و گاهی اوقات غش می کند. واکنش وازوواگال معمولاً با احساسات ترس یا درد مانند خونگیری، شروع انفوزیون داخل وریدی یا ناراحتی های گوارشی ایجاد می شود. واکنش های وازوواگال در اثر فعالیت سیستم عصبی غیرارادی (خود مختار) به ویژه عصب واگ ایجاد می شود که هورمون هایی ترشح می کند که قلب را کند می کند و رگ های خونی را گشاد می کند. عصب واگ همچنین عملکرد دستگاه گوارش را کنترل می کند و فعالیت در دستگاه گوارش را حس می کند. بنابراین، برخی از افراد ممکن است واکنش وازوواگال ناشی از زور زدن در حرکت روده یا استفراغ داشته باشند.
 2. افت فشار خون وضعیتی (ارتواستاتیک) به افت ناگهانی فشار خون گفته می شود زمانی که فرد از حالت نشسته، چمباتمه یا به پشت (دراز کشیده) بایستد. هنگامی که فرد می ایستد، نیروی جاذبه باعث می شود که خون در رگ های پاها ته نشین شود تا خون کمتری برای پمپاژ به قلب برگردد و در نتیجه فشار خون پایین بیاید. بدن معمولاً به طور خودکار به کاهش فشار خون با افزایش سرعت و باریک کردن رگ‌ها برای بازگشت خون بیشتر به قلب پاسخ می‌دهد. در بیماران مبتلا به افت فشار خون وضعیتی، این رفلکس جبران کننده رخ نمی دهد و در نتیجه فشار خون پایین و علائم آن ایجاد می شود. افت فشار خون وضعیتی می تواند در افراد در هر سنی رخ دهد، اما در میان افراد مسن بسیار شایع تر است، به ویژه در افرادی که از داروهای فشار خون بالا ویا ادرار آورها (دیورتیک ها) استفاده می کنند. سایر علل افت فشار خون وضعیتی عبارتند از کم آبی بدن، نارسایی آدرنال، استراحت طولانی مدت در بستر، دیابت و برخی از سندرم های عصبی نادر (به عنوان مثال، سندرم شای دراگر) که به اعصاب اتونوم آسیب می زند.
 3. شکل دیگری از افت فشار خون وضعیتی معمولاً در افراد جوان سالم رخ می دهد. پس از ایستادن طولانی مدت، ضربان قلب و فشار خون فرد کاهش می یابد و باعث سرگیجه، حالت تهوع و اغلب غش می شود. در این افراد، سیستم عصبی خودمختار به اشتباه به ایستادن طولانی‌مدت پاسخ می‌دهد و قلب را کاهش می‌دهد و سیاهرگ‌ها را گشاد می‌کند و در نتیجه خون را از گردش خون در شریان‌ها خارج می‌کند.
 4. سنکوپ ادراری افت موقت فشار خون و از دست دادن هوشیاری است که در اثر ادرار ایجاد می شود. این وضعیت به طور معمول در بیماران مسن رخ می دهد و ممکن است به دلیل ترشح هورمون هایی باشد که فشار خون را کاهش می دهند.
 5. نارسایی آدرنال، به عنوان مثال، به دلیل بیماری آدیسون، می تواند باعث کاهش فشار خون شود. بیماری آدیسون اختلالی است که در آن غدد فوق کلیوی (غدد کوچک کنار کلیه ها) تخریب می شوند. غدد آدرنال تخریب شده دیگر نمی توانند هورمون های آدرنال (کورتیزول خاص) لازم برای حفظ عملکرد طبیعی بدن را تولید کنند. کورتیزول عملکردهای زیادی دارد که یکی از آنها حفظ فشار خون و عملکرد قلب است. بیماری آدیسون با کاهش وزن، ضعف عضلانی، خستگی، فشار خون پایین و گاهی اوقات تیره شدن پوست مشخص می شود.
 6. سپتی سمی یک عفونت شدید است که در آن باکتری ها (یا سایر ارگانیسم های عفونی مانند قارچ ها) وارد خون می شوند. عفونت معمولاً در ریه ها (به عنوان ذات الریه)، مثانه یا شکم به دلیل دیورتیکولیت یا سنگ کیسه صفرا منشأ می گیرد. باکتری‌ها سپس وارد خون می‌شوند و در آنجا سموم ترشح می‌کنند و باعث کاهش شدید فشار خون (شوک سپتیک) می‌شوند که اغلب با آسیب به چندین اندام همراه است.
 7. آنافیلاکسی (شوک آنافیلاکسی) یک واکنش آلرژیک بالقوه کشنده به داروهایی مانند پنی سیلین، ید داخل وریدی مورد استفاده در برخی از مطالعات اشعه ایکس، غذاهایی مانند بادام زمینی، یا نیش زنبور (نیش حشرات) است. علاوه بر افت شدید فشار خون، افراد ممکن است کهیر و خس خس سینه را به دلیل انقباض مجاری تنفسی و تورم گلو که باعث مشکل در تنفس می شود، تجربه کنند. شوک ناشی از بزرگ شدن رگ های خونی حاوی خون و خروج آب از خون به بافت ها است.

چه روش ها و آزمایش هایی فشار خون پایین را تشخیص می دهند؟

در برخی از افراد، به ویژه افراد نسبتاً سالم، علائم ضعف، سرگیجه و غش، سوء ظن به فشار خون پایین را افزایش می دهد. در برخی دیگر، رویدادی که اغلب با فشار خون پایین همراه است، به عنوان مثال، حمله قلبی، رخ داده است که علائم را ایجاد می کند.

اندازه گیری فشار خون در هر دو حالت خوابیده و ایستاده معمولاً اولین قدم در تشخیص فشار خون پایین است. در بیماران مبتلا به فشار خون پایین علامت دار، اغلب در هنگام ایستادن کاهش قابل توجهی در فشار خون وجود دارد و بیماران حتی ممکن است علائم ارتواستاتیک را ایجاد کنند. ضربان قلب اغلب افزایش می یابد.

هدف شناسایی علت فشار خون پایین است. گاهی اوقات علل به راحتی آشکار می شوند (مانند از دست دادن خون در اثر ضربه، یا شوک ناگهانی پس از دریافت رنگ های اشعه ایکس حاوی ید). در مواقع دیگر، علت ممکن است با آزمایش شناسایی شود:

 • آزمایش خون CBC (شمارش کامل خون): ممکن است کم خونی ناشی از از دست دادن خون یا افزایش گلبول های سفید خون به دلیل عفونت را نشان دهد.
 • اندازه گیری الکترولیت خون: ممکن است کم آبی و کاهش مواد معدنی، نارسایی کلیوی (نارسایی کلیه) یا اسیدوز (اسید اضافی در خون) را نشان دهد.
 • سطح کورتیزول: سطح کورتیزول را می توان برای تشخیص نارسایی آدرنال و بیماری آدیسون اندازه گیری کرد.
 • کشت خون و ادرار: این آزمایش را می توان به ترتیب برای تشخیص سپتی سمی و عفونت مثانه انجام داد.
 • مطالعات رادیولوژی: مانند اشعه ایکس قفسه سینه، سونوگرافی شکم، و اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT یا CAT) ممکن است پنومونی، نارسایی قلبی، سنگ کیسه صفرا، پانکراتیت و دیورتیکولیت را تشخیص دهد.
 • الکتروکاردیوگرام (EKG): می تواند ضربان قلب آهسته یا سریع غیرعادی، پریکاردیت و آسیب عضله قلب را از حملات قلبی قبلی یا کاهش خون رسانی به عضله قلب که هنوز باعث حمله قلبی نشده است، تشخیص دهد.
 • هولتر مانیتور قلب: برای تشخیص دوره های متناوب ریتم غیر طبیعی قلب استفاده می شود. اگر ریتم های غیر طبیعی به طور متناوب رخ دهد، EKG استاندارد که در زمان مراجعه به مطب انجام می شود ممکن است ریتم غیر طبیعی را نشان ندهد. هولتر مانیتور ضبط مداوم ریتم قلب به مدت ۲۴ ساعت است که اغلب برای تشخیص دوره های متناوب برادی کاردی یا تاکی کاردی (ضربان قلب آهسته یا سریع) استفاده می شود.
 • ضبط کننده رویداد فعال شده توسط بیمار: اگر دوره های برادی کاردی یا تاکی کاردی نادر باشد، ضبط ۲۴ ساعته هولتر ممکن است این اپیزودهای پراکنده را ثبت نکند. در این شرایط، بیمار می تواند تا ۴ هفته از ضبط کننده رویداد فعال شده توسط بیمار استفاده کند. هنگامی که بیمار شروع به ریتم غیرطبیعی قلب یا علائمی را که احتمالاً ناشی از فشار خون پایین است، احساس می کند، دکمه ای را برای شروع ضبط فشار می دهد. سپس پزشک بعداً داده های ضیط شده را تجزیه و تحلیل می‌کند تا قسمت‌های غیرطبیعی را شناسایی کند.
 • اکوکاردیوگرام: بررسی ساختارها و حرکت قلب با استفاده از سونوگرافی است. اکوکاردیوگرام می تواند مایع پریکارد را به دلیل پریکاردیت، میزان آسیب عضله قلب در اثر حملات قلبی، بیماری های دریچه های قلب و تومورهای نادر قلب تشخیص دهد.
 • معاینات اولتراسوند وریدهای پا و سی تی اسکن قفسه سینه: می تواند ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریه را تشخیص دهد.
 • تست تیلت: برای ارزیابی بیماران مشکوک به افت فشار خون وضعیتی یا سنکوپ به دلیل عملکرد غیر طبیعی اعصاب اتونومیک استفاده می شود. در طول تست تیلت، بیمار روی میز معاینه دراز می کشد و انفوزیون داخل وریدی انجام می شود در حالی که ضربان قلب و فشار خون کنترل می شود. سپس میز به مدت ۱۵ دقیقه تا ۴۵ دقیقه به صورت عمودی کج می شود. ضربان قلب و فشار خون هر چند دقیقه یکبار کنترل می شود. هدف از این آزمایش تلاش برای بازتولید افت فشار خون وضعیتی است. گاهی اوقات پزشک ممکن است اپی نفرین (آدرنالین، ایسوپرل) را به صورت داخل وریدی برای ایجاد افت فشار خون وضعیتی تجویز کند.

درمان فشار خون پایین چیست؟

خوانش فشار خون پایین در افراد سالم بدون علائم یا آسیب اندام نیازی به درمان ندارد. پزشک باید تمام بیمارانی را که علائمی که احتمالاً به دلیل فشار خون پایین است، ارزیابی کند. بیمارانی که حتی بدون بروز علائم، افت شدید فشار خون نسبت به سطح معمول خود داشته اند نیز باید مورد ارزیابی قرار گیرند.

پزشک باید علت فشار خون پایین را شناسایی کند. درمان به علت بستگی دارد. برای مثال، اگر دارویی باعث کاهش فشار خون شود، ممکن است دوز دارو کاهش یابد یا دارو قطع شود. دوز دارو را به تنهایی تنظیم نکنید و بدون مشورت با پزشک، مصرف هیچ دارویی را قطع نکنید.

 • کم آبی با مایعات و مواد معدنی (الکترولیت ها) درمان می شود. کم آبی خفیف بدون تهوع و استفراغ را می توان با مایعات و الکترولیت های خوراکی درمان کرد. کم آبی متوسط تا شدید معمولاً در بیمارستان یا اورژانس با مایعات و الکترولیت های داخل وریدی درمان می شود.
 • از دست دادن خون را می توان با درمان علت خونریزی و با تزریق مایعات داخل وریدی و تزریق خون درمان کرد. خونریزی مداوم و شدید نیاز به درمان فوری دارد.
 • شوک سپتیک یک اورژانس پزشکی است و با مایعات داخل وریدی و آنتی بیوتیک درمان می شود.
 • داروهای فشار خون یا دیورتیک ها در صورت ایجاد علائم فشار خون پایین توسط پزشک تنظیم، تغییر یا متوقف می شوند.
 • برادی کاردی ممکن است به دلیل مصرف دارو باشد. پزشک ممکن است دارو را کاهش دهد، تغییر دهد یا قطع کند. برادی کاردی ناشی از سندرم سینوس بیمار یا بلوک قلبی با ضربان ساز قابل کاشت درمان می شود.
 • تاکی کاردی بسته به ماهیت تاکی کاردی درمان می شود. فیبریلاسیون دهلیزی را می توان با داروهای خوراکی، کاردیوورژن الکتریکی یا یک روش کاتتریزاسیون به نام جداسازی ورید ریوی درمان کرد. تاکی کاردی بطنی را می توان با داروها یا با دفیبریلاتور قابل کاشت کنترل کرد.
 • آمبولی ریه و ترومبوز ورید عمقی با داروهای رقیق کننده خون، در ابتدا با انواع هپارین درمان می شوند. بعداً وارفارین خوراکی (کومادین) یا سایر داروهای خوراکی جایگزین هپارین می شود.
 • مایع پریکارد از پریکاردیت را می توان با روشی به نام پریکاردیوسنتز خارج کرد.
 • افت فشار خون وضعیتی را می توان با تغییراتی در رژیم غذایی مانند موارد زیر درمان کرد:
 1. افزایش مصرف آب و نمک ( توجه: افزایش مصرف نمک می تواند منجر به نارسایی قلبی در بیماران مبتلا به بیماری قلبی شود و نباید بدون مشورت با پزشک انجام شود.)
 2. افزایش مصرف نوشیدنی های کافئین دار (زیرا کافئین عروق خونی را منقبض می کند)
 3. استفاده از جوراب های فشاری (جوراب واریس) برای فشرده کردن وریدهای پا و کاهش تجمع خون در رگ های پا
 4. در برخی از بیماران، استفاده از دارویی به نام میدودرین (ProAmatine). مشکل میدودرین این است که در حالی که فشار خون را در وضعیت عمودی افزایش می دهد، فشار خون به پشت خوابیده ممکن است بیش از حد بالا برود و در نتیجه خطر سکته مغزی را افزایش دهد. محققان کلینیک مایو دریافتند که دارویی که برای درمان ضعف عضلانی در میاستنی گراویس به نام پیریدوستیگمین (Mestinon) استفاده می‌شود، فشار خون را در حالت ایستاده افزایش می‌دهد اما فشار خون را در حالت خوابیده افزایش نمی‌دهد. پیریدوستیگمین، یک داروی آنتی کولین استراز، بر روی سیستم عصبی خودمختار، به ویژه زمانی که فرد ایستاده است، اثر می گذارد. عوارض جانبی شامل گرفتگی جزئی شکم یا افزایش دفعات دفع مدفوع است.
 • افت فشار خون پس از غذا به فشار خون پایین بعد از غذا اشاره دارد. ایبوپروفن (موترین) یا ایندومتاسین (ایندوسین) ممکن است مفید باشد.
 • سنکوپ وازوواگال را می توان با انواع مختلفی از داروها مانند بتابلوکرها درمان کرد، به عنوان مثال:
 1. پروپرانولول (ایندرال، ایندرال LA)
 2. SSRI ها یا مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین مانند:
 • فلوکستین (پروزاک)
 • اس سیتالوپرام اگزالات (Lexapro)
 • پاروکستین (پاکسیل)
 • سرترالین (Zoloft)
 • سیتالوپرام (سلکسا)
 • فلووکسامین (لووکس)
 • فلودروکورتیزون (فلورینف) (دارویی که از کم آبی بدن با حفظ آب در کلیه ها جلوگیری می کند) نیز ممکن است استفاده شود. هنگامی که بیمار در درمان دارویی شکست می خورد، ضربان ساز می تواند مفید باشد.
 • درمان های طبیعی ثابت نشده است. برخی از گیاهان گزارش شده که باعث افزایش فشار خون می شوند عبارتند از:
 1. زنجبیل
 2. رزماری
 3. انیسون
 4. دارچین
 5. فلفل
 6. بدون مشورت با پزشک خود هیچ گیاهی مصرف نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید