خانه » بیماری ها » راهنمای کامل درمان تب همراه با لرز

راهنمای کامل درمان تب همراه با لرز

تب همراه با لرز معمولاً نشان می دهد که بدن در حال مبارزه با عفونت است. هنگامی که سیستم ایمنی شما یک مهاجم خارجی را شناسایی می کند، سیگنال هایی را برای افزایش دمای هسته به مغز ارسال می کند. در نتیجه، ممکن است برای تولید گرما شروع به لرزیدن کنید.

لرز و ناراحتی می‌تواند بدون تب نیز رخ دهد، مانند کووید-۱۹ یا مننژیت باکتریایی، زمانی که ویروس‌ها یا باکتری‌ها هیپوتالاموس را هدف قرار می‌دهند که تنظیم دمای بدن را کنترل می‌کند.

این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که چرا این علائم به صورت جداگانه یا با هم ظاهر می‌شوند، راهنمایی‌هایی در مورد نحوه مدیریت آنها در خانه ارائه می‌کند و زمانی که مداخله پزشکی حرفه‌ای ضروری است، توضیح می‌دهد.

چه چیزی باعث تب می شود؟

تب که معمولاً به آن پیرکسیا می گویند، پاسخ طبیعی بدن انسان به عفونت است. هدف اصلی تب از بین بردن میکروب های مضر با بالا بردن دمای بدن تا حدی است که این میکروارگانیسم ها دیگر نتوانند زنده بمانند.

تب توسط عوامل تب زا تحریک می شود . تب توسط موادی به نام پیروژن شروع می شود که می تواند هر عنصر خارجی یا خارجی باشد که تب را فعال می کند. این تب زا ممکن است شامل خود عامل عفونی مانند ویروس ها یا سموم مضر تولید شده توسط میکروب هایی مانند باکتری ها باشد.

پیروژن ها آزادسازی واسطه های التهابی معروف به پروستاگلاندین ها را از محل های بافت آلوده تحریک می کنند. پس از آزاد شدن، این پروستاگلاندین ها با هیپوتالاموس (ساختار کوچکی که در پایه مغز قرار دارد) ارتباط برقرار می کنند تا دمای بدن را افزایش دهند.

افزایش دما تا زمانی که بالاتر از ۳۸ درجه سانتی گراد (۱۰۰.۳ درجه فارنهایت) نباشد رسماً تب محسوب نمی شود (منبع مطلب).

دمای طبیعی بدن چیست؟

دمای معمولی بدن برای یک بزرگسال سالم و بچه های نه چندان کوچک تقریباً ۳۷ درجه سانتی گراد (۹۸.۶ درجه فارنهایت) است. برای کودکان کوچکتر و نوزادان، محدوده طبیعی دمای بدن از ۳۶ تا ۳۸ درجه سانتی گراد (۹۶.۸ تا ۱۰۰.۳ درجه فارنهایت) با استفاده از تب سنج در پیشانی، مقعدی یا گوش می تواند متغیر باشد.

چرا تب کردن باعث لرز می شود؟

لرز احساس سردی است که می تواند در هنگام تب بالا اتفاق بیفتد، با این حال، گاهی اوقات می تواند خود به خود و بدون هیچ گونه تب ظاهر شود. لرز زمانی پدیدار می شود که دمای مرکزی بدن ما کمتر از آنچه هیپوتالاموس فکر می کند باید باشد. این واکنش فیزیولوژیکی باعث می شود که لرز تولید گرما کند، به همین دلیل است که در هوای سرد می لرزیم.

لرز همراه با تب به دلیل تنظیم مجدد ترموستات در هیپوتالاموس توسط پروستاگلاندین ها اتفاق می افتد. افزایش تنظیم دما باعث می شود بدن ما تا زمانی که به این سطح جدید برسد احساس سرما کند. لرز اغلب در ابتدای عفونت مانند آنفولانزا تجربه می شود.

لرز بدون تب

برخی از عفونت ها می توانند بدون تب باعث بدن درد و لرز شوند. کووید ۱۹ (COVID-19) و عفونت های باکتریایی خاص از جمله مواردی هستند که می توانند باعث لرز بدون تب شوند.

کووید ۱۹

تب یکی از علائم شایع COVID-19 است. با این حال، برخی از افراد لرز بدون تب را تجربه می کنند. دلایل این امر هنوز نامشخص است، اما در افراد مبتلا به عوارض خاص مرتبط با کووید-۱۹، از جمله طولانی مدت کووید و علائم گوارشی مشاهده شده است. علاوه بر این، ممکن است در افرادی که به سندرم گیلن باره (GBS) مبتلا هستند، که یک عارضه سیستم عصبی ناشی از واکنش ایمنی به ویروس است، رخ دهد (منبع مطلب).

در این موارد، پاسخ ایمنی به ویروس آنقدر شدید نیست. کووید طولانی مدت شامل التهاب طولانی مدت و سطح پایین است، در حالی که علائم گوارشی معمولاً نشان دهنده بیماری خفیف تر است. سندرم گیلن باره عمدتاً بر اعصاب در پاسخ به ویروس تأثیر می گذارد (منبع مطلب).

عفونت ممکن است به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر هیپوتالاموس تأثیر بگذارد و در چنین مواردی دمای مرکزی بدن را به طور موقت کاهش دهد (منبع مطلب).

عفونت های باکتریایی

برخی عفونت‌های باکتریایی می‌توانند بدون ایجاد تب باعث ایجاد لرز شوند و این ممکن است به عوامل تب‌زای تولید شده توسط این باکتری‌ها نسبت داده شود. برخلاف ویروس هایی که می توانند مستقیماً تولید پروستاگلاندین ها را تحریک کنند، این سموم تولید شده توسط باکتری ها هستند که مسئول ایجاد علائم شبیه تب هستند.

عفونت های باکتریایی که می توانند باعث ایجاد لرز بدون تب شوند عبارتند از:

 • مننژیت باکتریایی : این التهاب بالقوه شدید غشای اطراف مغز و نخاع (به نام مننژ ) توسط باکتری است (منبع مطلب).
 • بیماری لایم : این یک عفونت منتقله از کنه است که بر سیستم های ارگان های مختلف از جمله پوست، مفاصل، قلب و سیستم عصبی تاثیر می گذارد (منبع مطلب).
 • مالاریا : این یک عفونت منتقله از طریق پشه است که باعث اختلال در تنظیم دمای بدن، ایجاد لرز و لرز در یک لحظه و تب و عرق در لحظه دیگر می شود (منبع مطلب).

علل غیر عفونی لرز

لرز بدون تب می تواند به دلایل غیر عفونی باشد، از جمله موارد زیر:

علائم همراه

اگر تب و لرز ناشی از عفونت دارید، ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشید. علائمی که دارید به علت عفونت و اینکه کدام قسمت از بدن تحت تأثیر قرار گرفته است بستگی دارد.

برخی از علائم عمومی که ممکن است با تب و لرز داشته باشید عبارتند از:

 • سردرد
 • گلو درد
 • بدن درد و درد عضلانی
 • خستگی
 • گرفتگی (احتقان) و/یا آبریزش بینی
 • سرفه
 • درد شکم، عدم احساس گرسنگی، حالت تهوع، استفراغ و/یا اسهال

چگونه تب و لرز را درمان کنیم؟

پوشیدن لباس‌های اضافی یا پوشاندن خود با پتو می‌تواند باعث شود در هنگام تب و لرز احساس گرما کنید. با این حال، این ممکن است دمای بدن شما را بیشتر افزایش دهد، ناراحتی را تشدید کند و حتی باعث کم آبی بدن شود.

اگر تب شما خفیف، کمتر از ۳۸.۸ درجه سانتی گراد (حدود ۱۰۲ درجه فارنهایت یا کمتر)، بدون علائم شدید است، به طور کلی نیازی به مراجعه به پزشک برای درمان نیست.

شما می توانید تب و لرز را در خانه با استفاده از نکات زیر درمان کنید:

 • مصرف داروهای کاهش دهنده تب بدون نسخه: تایلنول (استامینوفن) یا موترین (ایبوپروفن) می تواند به کاهش تب شما کمک کند و شما را راحت تر کند. با این حال، آنها بلافاصله احساس بهتری در شما ایجاد نمی کنند – ممکن است یک ساعت یا بیشتر طول بکشد تا کار کنند.
 • گرم کردن بدن، اما نه زیاد: خود را در یک یا دو پتو اضافی بپیچید تا در هنگام تب دچار لرز نشوید، فقط در این کار زیاده روی نکنید. هنگامی که راحت شدید، برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد، برخی لبلاس های خود را بردارید. لباس هایی بپوشید که مناسب آب و هوا هستند نه لایه لایه.
 • هیدراته ماندن: نوشیدن مقدار زیادی مایعات شفاف در هنگام بیماری با تب بسیار مهم است. آب بهترین گزینه است، اما یک فنجان چای نیز می تواند تسکین دهنده باشد. از الکل اجتناب کنید.
 • حمام کردن با اسفنج: آغشته کردن به پوست با یک پارچه شستشو که در آب ولرم خیس شده است حدود ۲۱ درجه سانتی گراد (حدود ۷۰ درجه فارنهایت) می تواند به کاهش تب کمک کند – تبخیر آب باعث خنک شدن پوست و کاهش دمای بدن می شود. به خاطر داشته باشید که استفاده از آب سرد در واقع می تواند تب را افزایش دهد زیرا باعث ایجاد لرز می شود.

برای درمان تب و لرز چه زمانی باید به یک پزشک مراجعه کرد؟

تب و لرز به خودی خود خطرناک نیستند – آنها راه طبیعی بدن شما برای مبارزه با یک بیماری هستند. با این حال، تب و لرز نیز می تواند نشانه یک بیماری جدی تر مانند مننژیت باشد.

پیگیری این علائم بسیار مهم است زیرا آنها می توانند نشان دهنده یک مشکل اساسی باشند که نیاز به مداخله پزشکی دارد. تماس با پزشک زمانی ضروری می شود که تب و لرز برای بیش از چند روز ادامه داشته باشد، با علائم شدید دیگر همراه باشد، یا اگر به طور کلی نگران سلامتی خود هستید.

در صورت داشتن تب و لرز با علائم زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا به پزشک مراجعه کنید:

 • گرفتگی و سفتی گردن
 • گیجی یا تحریک پذیری
 • احساس سستی و گیجی
 • سرفه بد
 • تنگی نفس
 • درد شکم
 • تکرر ادرار

برای برخی از تب های نوزادان و کودکان از جمله موارد زیر باید با پزشک خود تماس بگیرید،:

 • در کودک کمتر از ۳ ماه: دمای ۳۷.۹ سانتی گراد یا بالاتر (۱۰۰.۳ درجه فارنهایت یا بالاتر)
 • کودکان ۳ ماهه تا ۱ ساله: تب ۳۸.۳ سانتی گراد یا بالاتر (۱۰۱ درجه فارنهایت یا بالاتر) که بیش از ۲۴ ساعت طول بکشد.
 • در کودکان بزرگتر و بزرگسالان: تب بالاتر از ۳۹.۴ سانتی گراد (۱۰۳ درجه فارنهایت) که به داروهای کاهش دهنده تب پاسخ نمی دهد. تبی که در عرض سه روز بهتر نمی شود. یا تبی که بیش از پنج روز طول کشیده باشد

کلام پایانی

 • بدن انسان تب و لرز را به عنوان واکنش های طبیعی به عفونت ها تجربه می کند. اگرچه این احساسات می توانند باعث ناراحتی شوند، اما معمولاً مضر نیستند. برای تسکین چنین علائمی در خانه، ممکن است به استراحت، مایعات و داروهای رایج که در بالا اشاره شد تکیه کنید.
 • با این حال، در هریک از موارد زیر کمک پزشکی حرفه ای ضروری است:
  • اگر تب به ۴۰ درجه سانتی گراد یا بالاتر (۱۰۴ درجه فارنهایت یا بالاتر) برسد.
  • لرز غیر قابل کنترل شود.
  • علائم نگران کننده دیگری مانند سفت شدن گردن ظاهر می شود.
  • بهبودی در عرض چند روز رخ ندهد.

دیدگاهتان را بنویسید