خانه » سلامت جسم » رژیم غذایی سالم برای سرطان سینه

رژیم غذایی سالم برای سرطان سینه

یک رژیم غذایی سالم برای سرطان سینه و بهبود و کاهش عوارض آن بسیار مهم است. تغذیه مناسب ممکن است به درمان سرطان کمک کند که می تواند عوارض جانبی متعددی مانند زخم های دهان، کم اشتهایی، تهوع و استفراغ داشته باشد.

یک رژیم غذایی سالم برای سرطان سینه ممکن است به شما کمک کند که:

 1. وزن بدن سالم تری داشته باشید.
 2. بافت بدن خود را سالم نگه دارید.
 3. کاهش علائم سرطان و عوارض جانبی درمان را داشته باشید.
 4. سیستم ایمنی خود را قوی نگه دارید.
 5. قدرت خود را حفظ کنید و خستگی را کاهش دهید.
 6. کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید.

اگر در خوردن غذای کافی مشکل دارید، از این نکات برای وارد کردن مواد مغذی بیشتر به رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید.

مواد غذایی مفید برای سرطان سینه

اگر سرطان سینه دارید، به احتمال زیاد تحت شیمی درمانی، هورمون درمانی یا داروهای هدفمند HER2 هستید. درمان شما به نوع و مرحله سرطان شما بستگی دارد. همچنین ممکن است نیاز به پرتودرمانی و اشعه داشته باشید. در میان عوارض جانبی مختلف، ممکن است اشتهای خود را از دست داده باشید.

معمولاً، این درمان‌ها را بعد از اینکه قبلاً تحت عمل جراحی حفظ پستان (BCS) قرار گرفته‌اید، انجام می‌دهید، که به عنوان لامپکتومی یا ماستکتومی جزئی یا ماستکتومی کامل نیز شناخته می‌شود.

کنار آمدن با درمان ها و تغییرات فیزیکی می تواند سخت باشد. تحقیقات نشان می دهد که حدود ۵۰ درصد از افراد مبتلا به سرطان سینه دارای افسردگی یا اضطراب هستند. از آنجایی که سرطان سینه می تواند به طور قابل توجهی بر سلامت جسمی و روحی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر اشتهای شما نیز تأثیر منفی بگذارد.

اگرچه ممکن است دشوار باشد، اما انتخاب مواد غذایی خوب می تواند به تغذیه مغز و بدن شما در ادامه مبارزه با بیماری کمک کند. ما این راهنما را ایجاد کرده‌ایم تا به شما کمک کند درست غذا خوردن را آسان‌تر کنید.

راهنمای رژیم غذایی سالم برای سرطان سینه

هیچ رژیم غذایی خاصی برای افراد مبتلا به سرطان سینه توصیه نمی شود. نیاز شما به مواد مغذی ممکن است بسته به عوامل بسیاری که شامل سایر تشخیص‌های پزشکی، وزن بدن، کمبود مواد مغذی، داروها و علائمی است که در حال حاضر تجربه می‌کنید، متفاوت باشد.

تیم مراقبت های بهداشتی شما، از جمله یک متخصص تغذیه که در تغذیه انکولوژی تخصص دارد، می تواند به شما کمک کند تا برنامه غذایی مناسبی را که مخصوص نیازها و سلامت کلی شما است، تهیه کنید.

غذاهای زیر بر اساس توصیه های کلی برای حفظ سلامت کلی در هنگام زندگی با سرطان سینه هستند:

 1. غذاهای کامل و غنی از مواد مغذی مانند میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، منابع پروتئینی مانند مرغ و بوقلمون، ماهی های چرب مانند قزل آلا یا سالمون، و منابع پروتئین گیاهی مانند عدس و آجیل
 2. غذاهای سرشار از چربی های سالم و پروتئین; اگر نیاز به حفظ یا افزایش وزن دارید، از منابع چربی سالم مانند آجیل و دانه ها، آووکادو و روغن زیتون و همچنین منابع پروتئینی مانند تخم مرغ، مرغ، عدس و ماهی استفاده کنید. غذاهای غنی از پروتئین به ویژه برای حفظ توده عضلانی مهم هستند.
 3. مایعات ترکیبی مانند میلک شیک، اسموتی، آب میوه یا سوپ برای مواقعی که تمایلی به خوردن غذاهای جامد ندارید.
 4. غذاهای پر فیبر مانند غلات کامل، دانه های کتان، حبوبات، سبزیجات و میوه ها برای درمان یبوست

فیتوکمیکال ها

خوردن غذاهای حاوی ترکیبات خاصی به نام فیتوکمیکال ها ممکن است به بدن شما در مبارزه با سرطان کمک کند. این مواد شیمیایی عمدتاً در غذاهای گیاهی وجود دارند.

اما، یک نکته احتیاطی: برخی مطالعات نشان می‌دهند که این ترکیبات ممکن است به کاهش خطر یا عود سرطان کمک کنند، اما برای تعیین تأثیر دقیق این ترکیبات بر سرطان‌های موجود در مقایسه با خطر سرطان، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

برای راهنمایی در مورد انواع سبزیجات و میوه هایی که باید مصرف کنید و اینکه هریک حاوی کدام مواد شیمیایی هستند، این نمودار را بررسی کنید:

نوع چه کاری می کند؟غذاهای دارای آن ماده
کاروتنوئیدها یا بتاکاروتنممکن است  در جلوگیری از رشد تومورهای بدخیم کمک کند. همچنین ممکن است اثرات منفی داروهای شیمی درمانی را بدون کاهش تأثیر درمان بر سلول های سرطانی به حداقل برسانداکثر میوه ها و سبزیجات
ایزوتیوسیانات هاممکن است نقشی در کمک به توقف رشد سلول های سرطان سینه ایفا کندسبزیجات چلیپایی مانند
کلم بروکلی یا انواع کلم (کلم برگ , گل کلم و غیره)
پلی فنول هاممکن است به جلوگیری از رشد و متاستاز سلول های تومور کمک کند. شامل پنج کلاس است: فلاونوئیدها، اسیدهای فنولیک، لیگنان ها، استیلبن ها و سایر پلی فنول ها. فلاونوئیدها و اسیدهای فنولیک رایج ترین کلاس ها هستند که به ترتیب حدود ۶۰ و ۳۰ درصد  را تشکیل می دهند.بسته به نوع آنها در غذاهای مختلفی مانند میوه ها، توت ها، غلات و غیره وجود دارند

به طور گسترده‌تر، تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی افراد مبتلا به سرطان سینه میوه‌ها و سبزیجات بیشتری می‌خورند (مخصوصاً سبزیجات دارای برگ سبز یا چلیپایی)، شانس زنده ماندن آنها ممکن است بیشتر باشد.

برای مثال خوردن زغال اخته ارتباط قوی تری با مرگ و میر کمتر از سرطان سینه و همچنین مرگ و میر ناشی از علل دیگر نشان می دهد. از سوی دیگر، نوشیدن مقدار زیادی آب میوه (به جز آب پرتقال) ارتباطی با میزان بقای ضعیف‌تر از سرطان سینه و علل دیگر را نشان می‌دهد.

محققان فکر می کنند که علاوه بر مواد شیمیایی گیاهی موجود در محصولات، شاخص گلیسمی سبزیجات و میوه ها نیز ممکن است عاملی برای بقای سرطان سینه باشد، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

تحقیقات دیگری همچنین نشان می دهد که نوشیدن تقریباً پنج فنجان چای سبز در روز یا بیشتر ممکن است خطر عود سرطان سینه را تا ۱۹ درصد کاهش دهد. (منبع  مطلب)

غذاهایی که باید از آن ها اجتناب کنید

هنگامی که از عوارض جانبی مربوط به درمان, احساس بیماری می کنید، ممکن است فقط غذاهای خاصی را تحمل کنید. وقتی احساس خوبی دارید، بهتر است از یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی پر از غذاهای کامل مانند میوه ها، سبزیجات، منابع پروتئینی مانند مرغ و ماهی، غذاهای پرفیبر مانند لوبیا و چربی های سالم مانند آووکادو، روغن زیتون و آجیل استفاده کنید.

در شرایط خاصی که پزشک شما تعیین می کند، ممکن است لازم باشد از مصرف غذاها و نوشیدنی های خاص خودداری کنید یا مصرف خود را کاهش دهید، از جمله:

 1. الکل: آبجو، شراب و مشروبات الکلی می توانند با داروهای سرطانی که مصرف می کنید تداخل داشته باشند. همچنین شواهد  وجود دارد مبنی بر اینکه نوشیدن الکل ممکن است خطر عود و مرگ و میر ناشی از سرطان پستان موجود را افزایش دهد.
 2. غذاهای تند، ترد و شکننده یا اسیدی: این ها ممکن است باعث افزایش درد دهان شود که یک عارضه جانبی رایج شیمی درمانی است.
 3. غذاهای نیم پز: اگر سرطان سینه دارید، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت هستید. در طول درمان از مصرف غذاهای خام مانند سوشی و صدف اجتناب کنید. گوشت، ماهی و مرغ را قبل از خوردن در دمای مطمئنی بپزید. به دلایل مشابه، از آجیل خام، غذاهای تاریخ مصرف گذشته یا کپک زده یا باقیمانده هایی که بیش از ۳ روز در یخچال مانده اند اجتناب کنید. (منبع مطلب)
 4. گوشت قرمز و فرآوری شده: خطر مرگ و میر با کیفیت پایین رژیم غذایی مرتبط است. گوشت قرمز و فرآوری شده نمونه ای از غذاهای با کیفیت پایین است.
 5. نوشیدنی های شیرین شده با شکر: مصرف کمتر شکر اضافه شده می تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند.
 6. غذاهای بسیار فرآوری شده و غلات تصفیه شده: یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که خطر ابتلا به سرطان سینه در افرادی که غذاهای فوق فرآوری شده مصرف می‌کنند، ۱۰ درصد افزایش می یابد. (منبع مطلب)

انواع رژیم غذایی

اگر در مورد سرطان سینه به صورت آنلاین مطالعه کرده اید، ممکن است ادعاهایی پیدا کنید که یک رژیم غذایی می تواند شما را درمان کند. مراقب این ادعاهای اغراق آمیز باشید.

به طور کلی، تحقیقات نشان می دهد که خوردن یک رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل، مرغ و محصولات لبنی کم چرب ممکن است تأثیر مثبتی بر زنده ماندن با وجود سرطان داشته باشد. در مقابل، خوردن غذاهای فرآوری شده، غذاهای با قند بالا یا غذاهای سرخ شده ممکن است تاثیر منفی داشته باشد.

بنابراین هر رژیم غذایی مانند رژیم مدیترانه ای که این نوع غذا خوردن را تشویق می کند ممکن است به بهبود سرطان شما کمک کند.

اگر می خواهید رژیم های غذایی زیر را امتحان کنید، این اقدامات احتیاطی را در نظر بگیرید:

رژیم کتوژنیک (کتو یا کیتو)

رژیم کتوژنیک یک برنامه غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات است که اخیراً محبوبیت پیدا کرده است. شما به طور چشمگیری کربوهیدرات ها را کاهش می دهید تا بدن خود را در حالت کتوز قرار دهید، جایی که بدن مجبور می شود چربی های ذخیره شده را برای انرژی بسوزاند.

اگرچه چند مطالعه نشان داده اند که رژیم کتوژنیک برای انواع خاصی از سرطان امیدوارکننده است، اما برای درمان سرطان سینه ثابت نشده است. همچنین می تواند تعادل شیمیایی بدن شما را تغییر دهد که می تواند خطرناک باشد.

رژیم غذایی گیاهی

رژیم غذایی گیاهی به این معنی است که شما عمدتاً از غذاهایی مانند میوه ها، سبزیجات، غلات، حبوبات، آجیل و دانه ها استفاده می کنید. این شبیه به رژیم گیاهخواری یا گیاهخواری است، اما بسیاری از افرادی که از رژیم های گیاهی پیروی می کنند هنوز هم محصولات حیوانی می خورند. با این حال، آن ها مصرف خود را محدود می کنند.

موسسه تحقیقات سرطان آمریکا توصیه می کند برای پیشگیری از سرطان از رژیم غذایی گیاهی پیروی کنید. تحقیقات آنها نشان می دهد که نجات یافتگان از سرطان ممکن است از این رژیم نیز بهره مند شوند. رژیم غذایی به شما امکان می دهد فیبر، ویتامین ها، مواد معدنی و مواد شیمیایی گیاهی را از غذاهای گیاهی دریافت کنید، در حالی که پروتئین و مواد مغذی را از محصولات حیوانی دریافت کنید.

در نهایت، هر رژیمی که امتحان می کنید باید دارای تعادل سالمی از مواد مغذی، پروتئین، کالری و چربی های سالم باشد. افراط در هر جهت می تواند خطرناک باشد. قبل از اینکه رژیم جدیدی را امتحان کنید، با متخصص تغذیه و پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای شما بی خطر است.

رژیم غذایی مدیترانه ای

اگر از رژیم مدیترانه ای پیروی می کنید، به این معنی است که انواع زیادی از میوه ها و سبزیجات و همچنین غلات، آجیل و دانه ها را می خورید. این رژیم همچنین شامل روغن زیتون، لوبیا، لبنیات و پروتئین هایی مانند مرغ، تخم مرغ و ماهی در مقادیر کمتر می باشد.

غذایی که با این رژیم می خورید باید معمولاً فرآوری نشده است. شما حداقل الکل می نوشید یا نمی نوشید. رژیم غذایی مدیترانه ای ,قند، نمک و چربی اشباع شده را به حداقل می رساند و گوشت های فرآوری شده زیادی را شامل نمی شود.

مطالعات متعدد نشان می دهد که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد و ممکن است  تأثیر مثبتی بر کاهش مرگ و میر سرطان سینه داشته باشد.(منبع مطلب) علاوه بر این، تحقیقات دیگری نشان می دهد که این رژیم ممکن است به بهبود کیفیت خواب، کاهش درد و افزایش رفاه کلی شما کمک کند (منبع مطلب). اما، ممکن است نتوان به طور کامل نقش عوامل دیگری را که ممکن است در این پیامدها نقش دارند، رد کرد.

نکاتی برای تغذیه سالم

علائم سرطان سینه و عوارض جانبی درمان ممکن است باعث شود احساس ناخوشایندی برای آشپزی، برنامه‌ریزی وعده‌های غذایی یا خوردن به‌طور معمول در شما ایجاد کند. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند تا غذای سالم را آسان تر کنید.

 1. حجم وعده های غذایی خود را کم کنید: حالت تهوع، نفخ و یبوست می تواند خوردن سه وعده غذایی بزرگ در روز را سخت کند. برای دریافت کالری مورد نیاز خود، وعده های کوچکتر را پنج یا شش بار در روز مصرف کنید. میان وعده هایی مانند تخم مرغ آب پز سفت، ماست با انواع توت ها و کره بادام زمینی را روی بیسکویت سیب اضافه کنید.
 2. با یک متخصص تغذیه ملاقات کنید: یک متخصص تغذیه می تواند به شما در طراحی یک برنامه غذایی سالم کمک کند که متناسب با ترجیحات غذایی و نیازهای غذایی شما باشد. آن ها همچنین می توانند به شما راه هایی را برای مدیریت عوارض جانبی درمان سرطان مانند حالت تهوع آموزش دهند تا بتوانید رژیم غذایی متعادل تری داشته باشید. اگر می توانید، با یک متخصص تغذیه که در درمان افراد مبتلا به سرطان سینه تجربه دارد، کار کنید. از انکولوژیست یا پرستار خود بخواهید که کسی را به شما توصیه کند.
 3. از ظروف شیشه ای استفاده کنید: گاهی اوقات شیمی درمانی می تواند طعم بدی در دهان شما ایجاد کند که طعم ناخوشایندی به غذا می دهد. برخی غذاها – مانند گوشت – می توانند طعم فلزی به خود بگیرند. برای بهبود طعم غذا از ظروف فلزی و وسایل آشپزی خودداری کنید. به جای آن از کارد و چنگال پلاستیکی استفاده کنید و با قابلمه ها و تابه های شیشه ای بپزید.
 4. مایعات بیشتری دریافت کنید: اگر دهان شما برای خوردن غذاهای جامد به شدت درد می کند، تغذیه خود را از مایعاتی مانند اسموتی ها یا نوشیدنی های مغذی دریافت کنید. علاوه بر این، عوارض جانبی درمان مانند استفراغ و اسهال می تواند شما را کم آب کند. حداقل ۸-۱۲ لیوان آب در روز بنوشید. در حالی که تحت درمان هستید، ممکن است مقداری از آن مایعات آب میوه، شیر و عصاره گوشت کم نمک باشد. کافئین را محدود کنید و سعی کنید از غذاهای پر رطوبت مانند میوه ها استفاده کنید.

دستور پخت برای سرطان سینه

طرز تهیه غذاهای زیادی وجود دارد که از مواد سالم استفاده می کنند. پختن غذای خود, به شما کمک می‌کند تا بدانید دقیقاً چه چیزی در وعده‌های غذایی شما می‌آید و به شما کمک می‌کند از آن چه ممکن است به شما آسیب برساند، اجتناب کنید.

برنامه ریزی و آماده کردن وعده های غذایی از قبل می تواند مفید باشد. به این ترتیب، به احتمال زیاد به یک برنامه غذایی سالم پایبند خواهید بود. یک برنامه غذایی برای کل هفته ایجاد کنید و زمانی که وقت بیشتری دارید، وعده های غذایی یک هفته را در آخر هفته بپزید. اگر برای آشپزی خیلی خسته هستید یا نمی توانید بوی آن را تحمل کنید، از یکی از دوستان یا خویشاوندان بخواهید که برای شما غذا آماده کنند.

یک متخصص تغذیه یا پزشک شما می تواند دستور العمل هایی را توصیه کند. علاوه بر این، برخی از منابع مفید برای دستور العمل ها عبارتند از:

جزوه مؤسسه ملی سرطان آمریکا شامل دستور العمل های برای تنقلات، غذاهای مایع مانند میلک شیک، غذاهای کم فیبر یا پر فیبر، و همچنین نکاتی در مورد چگونگی افزودن پروتئین و کالری در هنگام خوردن غذا است. (منبع دستورالعمل ها)
انجمن سرطان آمریکا پایگاه داده ای از دستور العمل ها را ارائه می دهد که به غذاهای جانبی و پیش غذا، غذاهای اصلی و دسر تقسیم می شوند.
مؤسسه تحقیقات سرطان آمریکا شامل انواع مختلفی از دستور العمل ها است که بر اساس پیش غذا، پیش غذا، نوشیدنی، سالاد، غذای گیاهی، غذاهای گیاهی و غلات کامل تقسیم می شوند.

کلام پایانی

خوردن یک رژیم غذایی مغذی در هنگام ابتلا به سرطان سینه فواید زیادی برای سلامتی دارد. نه تنها می تواند باعث شود که سریعتر احساس بهتری داشته باشید، بلکه می تواند سیستم ایمنی شما را تقویت کرده و شما را قوی نگه دارد. اگر به دنبال یک رژیم غذایی جدید هستید یا در پایبندی به یک برنامه غذایی سالم مشکل دارید، با پزشک یا متخصص تغذیه خود صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید