خانه » سلامت جسم » آیا شیردهی به نوزاد از سرطان سینه پیشگیری می کند؟

آیا شیردهی به نوزاد از سرطان سینه پیشگیری می کند؟

شیردهی مادر به کودک خود می تواند از شما در برابر ابتلا به سرطان سینه محافظت کند. اقدامات دیگری نیز وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر انجام دهید، مانند فعال ماندن از نظر بدنی و کاهش مصرف الکل.

سرطان سینه شایع ترین سرطانی است که زنان را مبتلا می کند. انجمن سرطان آمریکا تخمین می زند که از هر ۸ زن، ۱ نفر، یعنی حدود ۱۳ درصد، در مقطعی از زندگی خود سرطان سینه را تجربه می کنند.

در حالی که هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری از سرطان سینه وجود ندارد اما مواردی وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد. به عنوان مثال، آیا می دانستید شیردهی می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد؟

یک مطالعه نظرسنجی در سال ۲۰۲۰ که منبع معتبر در ایالات متحده انجام شد نشان داد که تنها ۳۸.۵٪ از زنانی که مورد بررسی قرار گرفتند از این موضوع آگاه بودند که شیردهی خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد.

برای آشنایی بیشتر با نحوه کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، سایر اقداماتی که می توانید برای پیشگیری از سرطان سینه انجام دهید و موارد دیگر، این مطلب را مطالعه کنید.

چگونه شیردهی خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد؟

شیردهی یک عامل محافظتی برای سرطان سینه است. دقیقاً مشخص نیست که چرا این طور است. با این حال، ترکیبی از عوامل زیر احتمالاً دخیل است:

 1. تغذیه با شیر مادر باعث ایجاد تغییراتی در سلول‌های سینه می‌شود که احتمال بروز سرطان سینه را کاهش می‌دهد.
 2. تغییرات هورمونی که در دوران شیردهی اتفاق می‌افتد می‌تواند بازگشت پریود شما را به تعویق بیندازد، به این معنی که در دوران شیردهی در معرض استروژن کمتری قرار می‌گیرید. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض استروژن خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.
 3. به احتمال زیاد افرادی که با شیر مادر تغذیه می‌کنند، انتخاب‌های سبک زندگی سالمی مانند خوردن یک رژیم غذایی متعادل، اجتناب از الکل و سیگار نکشیدن دارند.

اکنون بیایید به آنچه برخی از تحقیقات در مورد شیردهی و خطر ابتلا به سرطان سینه نشان داده است نگاه کنیم.

تحقیق در مورد شیردهی و خطر سرطان سینه

تحقیقات در سال ۲۰۰۲  شامل داده‌های ۴۷ مطالعه در ۳۰ کشور نشان داد که خطر ابتلا به سرطان سینه به ازای هر ۱۲ ماه شیردهی, ۴.۳ درصد کاهش می‌یابد.

میزان این کاهش بر اساس موقعیت مکانی، سن، قومیت یا عوامل شخصی مانند تعداد تولدها یا وضعیت یائسگی تفاوت قابل توجهی نداشت.

همچنین تغذیه با شیر مادر برای افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان سینه هستند، مانند افرادی که تغییرات ژنتیکی خاصی دارند، مفید است. مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۲ نشان داد که تغذیه با شیر مادر به مدت حداقل یک سال با کاهش ۳۲ درصدی خطر در افراد دارای تغییرات در ژن BRCA1 مرتبط است.

همچنین به نظر می رسد که تغذیه با شیر مادر ممکن است خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان سینه را کاهش دهد. برخی تحقیقات، از جمله مطالعات سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹ ، نشان داده است که تغذیه با شیر مادر در برابر سرطان پستان گیرنده هورمون منفی، که معمولاً نتایج ضعیف تری دارد، محافظت می کند.

دیگر مزایای شیردهی چیست؟

تصمیم گیری در مورد شیر دادن یا عدم شیردهی بسیار شخصی است. با این حال، اگر قادر به شیر دادن هستید، حتما به کودک خود شیر دهید. علاوه بر کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، فواید دیگری نیز دارد.

با توجه به مطالعه ی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، تغذیه با شیر مادر با کاهش خطر ابتلا به موارد زیر برای شما مفید است:

فواید تغذیه کودک با شیر مادر برای نوزاد

علاوه بر تامین تغذیه کودک، شیردهی می تواند با کاهش خطر ابتلا به موارد زیر به کودک شما کمک کند:

 • عفونت های تنفسی، گوش و دستگاه گوارش
 • دیابت نوع ۱
 • چاقی
 • آسم
 • سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS)
 • انتروکولیت نکروزان، یک بیماری روده ای جدی که می تواند نوزادان نارس را تحت تاثیر قرار دهد.

چه کارهای دیگری برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه می توانید انجام دهید؟

علاوه بر شیر دادن به فرزندان خود، در صورت امکان، اقدامات دیگری نیز وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه انجام دهید.

۱. از نظر بدنی فعال باشید

فعالیت بدنی منظم می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه و همچنین برخی سرطان های دیگر کمک کند. همچنین داشتن تحرک برای سلامت کلی شما مهم است.

دستورالعمل‌های فعالیت بدنی  توصیه می‌کند ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه در هفته ورزش با شدت متوسط، ۷۵ تا ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش با شدت شدید یا ترکیبی معادل از این دو نوع ورزش انجام دهید.

۲. در صورت داشتن اضافه وزن, وزن خود را کاهش دهید

افزایش وزن بدن با ایجاد چندین سرطان از جمله سرطان سینه مرتبط است. به این ترتیب، اگر اضافه وزن یا چاقی دارید، با یک پزشک در مورد روش های سالم برای مدیریت وزن خود صحبت کنید.

۳. مصرف الکل را کاهش دهید

مصرف الکل، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد و می‌تواند اثرات منفی دیگری نیز برای سلامتی داشته باشد. به منظور کاهش خطر، مصرف الکل را کاهش دهید یا به طور کامل آن را حذف کنید.

۴. با پزشک خود صحبت کنید

اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه دارید، با پزشک خود مشورت کنید. دکتر شما ممکن است آزمایش ژنتیکی را پیشنهاد کنند تا ببینند آیا تغییرات ژنی دارید که به طور قابل توجهی خطرلبتلا به سرطان سینه را در شما را افزایش می دهد یا خیر. اگر چنین است، می توانید گزینه های پیشگیرانه دیگری مانند داروها یا جراحی را بررسی کنید.

مصرف برخی از داروهای مبتنی بر هورمون مانند داروهای ضد بارداری خوراکی و درمان جایگزین هورمونی نیز خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. اگر از این داروها استفاده می کنید، در مورد مزایا و معایب این داروها و وجود هر گونه جایگزینی با پزشک صحبت کنید.

عوامل خطر شناخته شده برای سرطان سینه

سرطان سینه زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های سینه شروع به رشد و تقسیم غیرقابل کنترل می‌کنند و به طور بالقوه به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابند. این حالت به دلیل تغییرات ژن‌های موجود در DNA شما اتفاق می‌افتد که بر نحوه رشد و تقسیم سلول‌ها تأثیر می‌گذارد.

برخی از این تغییرات ژنتیکی به دلیل خطاهای تصادفی رخ می دهد که در هنگام تقسیم سلول های شما رخ می دهد. برخی دیگر ممکن است از والدین شما به ارث رسیده یا منتقل شوند. برخی از عوامل محیطی و سبک زندگی نیز می توانند تغییرات ژنتیکی را افزایش دهند.

چیزهایی که خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان را افزایش می دهند، عوامل خطر نامیده می شوند. عوامل خطر شناخته شده برای سرطان سینه عبارتند از:

 1. سن بالا
 2. داشتن سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان سینه
 3. به ارث بردن برخی تغییرات ژنتیکی، مانند تغییرات ژن های BRCA1 و BRCA2
 4. داشتن سینه های متراکم
 5. داشتن برخی بیماری های خوش خیم پستان مانند: کارسینوم لوبولار در محل (LCIS), هیپرپلازی آتیپیک ,هیپرپلازی معمول, فیبروآدنوم
 6. داشتن برخی بیماری‌های دیگر مانند چاقی یا دیابت نوع ۲
 7. شروع قاعدگی در سنین پایین تر
 8. تجربه یائسگی در سنین بالاتر
 9. بچه دار نشدن یا داشتن فرزند اول در سنین بالا
 10. شیر ندادن به کودک خود
 11. استفاده از داروهای هورمونی خاص، مانند داروهای ضد بارداری خوراکی و درمان جایگزینی هورمونی
 12. دریافت پرتودرمانی به قفسه سینه
 13. قد بلند بودن
 14. مصرف الکل
 15. داشتن سطوح پایین فعالیت بدنی

هر چند وقت یک بار باید غربالگری سرطان سینه را انجام دهید؟

غربالگری سرطان سینه می تواند در تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه آن کمک زیادی کند. وقتی زود تشخیص داده شود، چشم انداز برای بهبود فرد مبتلا به سرطان سینه روشن تر است.

آزمایشی که معمولاً برای غربالگری سرطان سینه استفاده می شود ماموگرافی نامیده می شود. در برخی از موارد، ام آر آی سینه یا سونوگرافی سینه نیز ممکن است به عنوان بخشی از غربالگری استفاده شود.

جامعه سرطان آمریکا موارد زیر را برای زنانی که در معرض متوسط ​​خطر ابتلا به سرطان سینه هستند توصیه می کند:

 • سن ۴۰ تا ۴۴ سال: هر سال یک ماموگرافی غربالگری انجام دهید.
 • سن ۴۵ تا ۵۴ سال: هر سال یک ماموگرافی غربالگری دریافت کنید.
 • سن ۵۵ سال و بالاتر: انجام یک ماموگرافی غربالگری یک سال در میان را در نظر بگیرید یا سالانه آن را ادامه دهید.

به افرادی که در معرض خطر بالای سرطان سینه هستند توصیه می شود غربالگری را با ام آر آی سینه و ماموگرافی را از سن ۳۰ سالگی شروع کنند. این موارد شامل:

 • افرادی که سابقه خانوادگی قوی سرطان سینه دارند.
 • افراد دارای تغییرات ژنتیکی شناخته شده که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.
 • کسانی که پرتودرمانی در قفسه سینه خود دریافت کرده اند

سوالات متداول در مورد شیردهی و سرطان سینه

در اینجا برخی سوالات رایج در مورد شیردهی و سرطان پستان مورد بررسی و پاسخ قرار می گیرند.

چه مدت به شیردهی نیاز دارید تا بیشترین فواید را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه داشته باشید؟

به طور کلی، افرادی که بیش از یک سال شیر می‌دهند بیشترین مزایا را دریافت می‌کنند. با این حال، اگر کمتر از یک سال شیردهی می کنید، هنوز هم می توانید از مزایایی بهره مند شوید.

آیا در صورت شیردهی همچنان ممکن است به سرطان سینه مبتلا شوید؟ چقدر احتمال دارد؟

بله. با این حال، در دوران باروری شما غیرمعمول است. جامعه سرطان آمریکا اشاره می کند که تخمین زده می شود سرطان سینه در زنان زیر ۴۰ سال تنها ۴ درصد از تشخیص های جدید سرطان سینه در سال ۲۰۲۲ را تشکیل دهد.

ابتلا به سرطان سینه در دوران شیردهی نیز نادر و کمیاب است. بر اساس تحقیقات سال ۲۰۱۲، تخمین زده می شود که تنها ۳ درصد از زنان در دوران شیردهی به سرطان سینه مبتلا می شوند.

آیا بچه دار شدن خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد (حتی اگر به آنها شیر نمی دهید)؟

بله، خطر ابتلا به سرطان سینه با افزایش تعداد زایمان ها کاهش می یابد. با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهد که این اثر در انواع مختلف سرطان سینه متفاوت است.

آیا تغذیه با شیر مادر می تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را نیز کاهش دهد؟

بله. برخی از تحقیقات انجام شده نشان می دهند که شیردهی بیش از ۱۲ ماه می تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را تا ۳۷ درصد کاهش دهد.

چند درصد زنان آمریکایی به نوزادان خود شیر می دهند؟

بر اساس مطالعات مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا, ۸۳.۲ درصد از نوزادان متولد شده در سال ۲۰۱۹ با شیر مادر تغذیه شده اند. این رقم در ۶ ماه و یک سال به ترتیب به ۵۵.۸ درصد و ۳۵.۹ درصد کاهش یافته است.

کلام پایانی

تغذیه با شیر مادر می تواند از شما در برابر ابتلا به سرطان سینه محافظت کند و این حالت معمولاً زمانی که بیش از یک سال شیر می دهید بیشترین مزیت را دارد.

همچنین راه های دیگری برای کمک به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه وجود دارد. این راه ها شامل مواردی مانند ورزش منظم، نوشیدن در حد اعتدال یا عدم مصرف الکل، و مدیریت وزن در صورت لزوم است.

غربالگری همچنین برای تشخیص و درمان زودهنگام سرطان سینه مهم است. زمانی که سرطان سینه زود تشخیص داده شود، چشم انداز بهتر می شود. در مورد اینکه چه زمانی باید غربالگری سرطان سینه را شروع کنید، حتماً با پزشک خود صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید