خانه » بیماری ها » کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (ضخیم شدن عضله قلب) چیست؟

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (ضخیم شدن عضله قلب) چیست؟

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) یک بیماری نسبتا شایع است که در آن عضله قلب ضخیم می شود و قادر به پمپاژ خون به طور طبیعی نیست. اکثر افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) علائمی ندارند یا متوجه می شوند که این وضعیت با زندگی روزمره تداخل دارد.

افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) علامت دار معمولاً تنگی نفس، درد قفسه سینه و ریتم غیر طبیعی قلب را تجربه می کنند. آزمایشات تصویربرداری برای تشخیص کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) مورد نیاز است. پس از تشخیص، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) را می توان با اقدامات سبک زندگی و دارو مدیریت کرد (اما درمان نمی شود).

این مقاله مروری بر علائم، علل، تشخیص و درمان کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) ارائه می دهد.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) در مردان شایع‌تر از زنان است و معمولاً تا زمانی که فرد در سن ۳۰ سالگی قرار نگیرد، کشف نمی‌شود، اگرچه علائم می‌تواند در هر فردی و در هر سنی ظاهر شود. به طور متوسط از هر ۴۸۵ نفر در جمعیت عمومی، یک نفر مبتلا بهکاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) است (منبع مطلب).

علائم

اکثر افرادی که کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) دارند علائمی را تجربه نمی کنند. احتمال وجود علائم در افراد با افزایش سن وجود دارد.

علائم بالقوه کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) عبارتند از:

 • تنگی نفس در حین ورزش، دراز کشیدن (ارتوپنه) یا ناگهانی در هنگام خواب (تنگی نفس حمله ای شبانه)
 • آنژین صدری (درد قفسه سینه)
 • تپش قلب
 • سبکی سر
 • خستگی
 • ادم (تورم) مچ پا
 • غش (سنکوپ)

عوارض کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM )

در کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM )، دیواره‌های عضلانی بطن‌ها (حفره‌های پایینی قلب) به‌طور غیرطبیعی ضخیم می‌شوند – وضعیتی به نام هیپرتروفی. این امر باعث می شود عضله قلب عملکرد غیر طبیعی داشته باشد. اگر شدید باشد، هیپرتروفی می تواند منجر به نارسایی قلبی و آریتمی قلبی شود.

اگر هیپرتروفی شدید شود، می‌تواند بطن‌ها را منحرف کند، که می‌تواند در عملکرد دریچه میترال اختلال ایجاد کند و می‌تواند باعث انسداد زیر دریچه آئورت شود و جریان خون را از طریق قلب مختل کند. کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) با تعدادی از مشکلات سلامت قلب مرتبط است که بیشتر آنها می توانند منجر به نارسایی قلبی شوند.

۱. اختلال عملکرد دیاستولیک

اختلال عملکرد دیاستولیک به سفتی غیرطبیعی عضله بطنی اشاره دارد که باعث می‌شود بطن‌ها پر از خون بین هر ضربان را دشوارتر کنند. در کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) (ضخیم شدن عضله قلب یا HCM)، هیپرتروفی خود حداقل برخی از اختلالات دیاستولیک ایجاد می کند. در صورت شدید، اختلال عملکرد دیاستولیک می تواند منجر به نارسایی قلبی، خستگی و تنگی نفس شدید شود. حتی اختلال عملکرد دیاستولیک نسبتاً خفیف، تحمل آریتمی های قلبی، به ویژه فیبریلاسیون دهلیزی را برای بیماران مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) دشوارتر می کند.

۲. انسداد خروجی بطن چپ (LVOT)

در انسداد خروجی بطن چپ (LVOT)، ضخیم شدن عضله قلب درست در زیر دریچه آئورت یک انسداد نسبی به نام تنگی زیر دریچه ای ایجاد می کند که در توانایی بطن چپ برای خارج کردن خون با هر ضربان قلب اختلال ایجاد می کند.

۳. نارسایی میترال

در نارسایی میترال، دریچه میترال با ضربان بطن چپ به طور طبیعی بسته نمی‌شود و به خون اجازه می‌دهد به سمت عقب جریان یابد یعنی همان بازگشت به دهلیز چپ. در کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) این به دلیل اعوجاج در نحوه انقباض بطن رخ می دهد.

۴. ایسکمی عضله قلب

با ایسکمی (کمبود اکسیژن) که در نتیجه کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) اتفاق می‌افتد، قلب آنقدر ضخیم می‌شود که برخی از بخش‌های عضله خون کافی دریافت نمی‌کنند، حتی زمانی که خود عروق کرونر کاملاً طبیعی هستند. هنگامی که این اتفاق می افتد، آنژین می تواند رخ دهد (مخصوصاً با تلاش) و انفارکتوس میوکارد (مرگ عضله قلب) حتی ممکن است.

مرگ ناگهانی جدی ترین عارضه بالقوه کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) است. معمولاً به دلیل تاکی کاردی بطنی یا فیبریلاسیون بطنی است (منبع مطلب).

علل ضخیم شدن عضله قلب

این وضعیت به دلیل یکی از چندین جهش ژنتیکی ایجاد می شود که باعث ضخیم شدن و سفت شدن عضله قلب می شود (منبع مطلب).

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) می تواند انسدادی یا غیرانسدادی باشد. در کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک انسدادی، دیواره (سپتوم) بین دو حفره پایینی قلب ضخیم می شود. دیواره های محفظه پمپاژ نیز می توانند سفت شوند و جریان خون از بطن چپ به آئورت را مسدود یا کاهش دهند. اکثر افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک این نوع را دارند (منبع مطلب).

در کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک  غیر انسدادی، محفظه پمپاژ اصلی قلب سفت می شود. این مقدار خونی را که بطن می‌تواند وارد و پمپ کند محدود می‌کند، اما جریان خون مسدود نمی‌شود.

تقریباً در نیمی از بیماران مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM )، این اختلال ژنتیکی به هیچ وجه ارثی نیست، بلکه به صورت یک جهش ژنی خود به خود رخ می دهد – در این صورت، والدین و خواهر و برادر بیمار در معرض خطر بالای کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) قرار نخواهند داشت. با این حال، این جهش “جدید” می تواند به نسل بعدی منتقل شود.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) در مردان شایع تر از زنان است. افراد اغلب این بیماری را در دهه ۳۰ زندگی خود کشف می کنند، اگرچه هرکسی، از نوزادان تا افراد مسن، می تواند علائم را نشان دهد. مطالعات نشان می دهد که به طور متوسط از هر ۴۸۵ نفر در جمعیت عمومی، یک نفر مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) است.

تشخیص ضخیم شدن عضله قلب

روش های مختلفی برای تشخیص این بیماری وجود دارد:

 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) قلب بهترین روش برای تشخیص کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) در نظر گرفته می شود. با استفاده از آهنرباهای قدرتمند و امواج رادیویی، اسکنر MRI تصاویری از عضله قلب ایجاد می کند و به پزشکان اجازه می دهد تا میزان عملکرد آن را مشاهده کنند.
 • آزمایش اکوکاردیوگرافی از امواج صوتی (سونوگرافی) برای تشخیص ناهنجاری‌ها در ضخامت قلب و بررسی اینکه آیا اتاق‌ها و دریچه‌ها خون را پمپاژ می‌کنند یا خیر، استفاده می‌کند. اکوکاردیوگرام‌ها گاهی در حین ورزش انجام می‌شوند – چیزی که به عنوان “تست استرس” شناخته می‌شود.
 • الکتروکاردیوگرام (ECG) می تواند هیپرتروفی بطن چپ را نشان دهد. ECG می تواند ریتم غیر طبیعی قلب و علائم ضخیم شدن قلب را نشان دهد. در برخی موارد، ECG قابل حمل به نام هولتر مانیتور مورد نیاز است. این دستگاه فعالیت قلب را به طور مداوم طی یک تا دو روز ثبت می کند. این تست گاهی اوقات به عنوان یک ابزار غربالگری برای جستجوی کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) در ورزشکاران جوان استفاده می شود.

از آنجایی که کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) یک بیماری ژنتیکی است، اعضای خانواده هر فردی که به آن تشخیص داده شده است باید نوار قلب و اکوکاردیوگرام انجام شود.

درمان ضخیم شدن عضله قلب

اگرچه کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) قابل درمان نیست، اما در بیشتر موارد می توان آن را کنترل کرد.

با این حال، مدیریت کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) می تواند بسیار پیچیده شود و هر فردی که علائم ناشی از کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) را دارد باید توسط متخصص قلب دنبال شود.

از جمله درمان های مورد استفاده برای مدیریت کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) عبارتند از:

 • مسدود کننده های بتا: داروهایی که ضربان قلب را کاهش می دهند و بار کاری قلب را کاهش می دهند
 • مسدود کننده های کلسیم: داروهایی که علائم را کاهش می دهند و تحمل ورزش را در افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) بهبود می بخشند
 • داروهای ضد آریتمی: مانند آمیودارون که برای کنترل ریتم قلب استفاده می شود.
 • ابلیشن سپتوم الکلی: روشی که در آن اتانول (نوعی الکل) از طریق لوله ای به شریان کوچکی که خون را به ناحیه ضخیم شده عضله قلب می رساند، تزریق می شود و باعث مرگ سلول ها و کوچک شدن بافت می شود.
 • میکتومی سپتال: یک جراحی قلب باز که بخشی از سپتوم ضخیم شده را که به داخل بطن چپ برآمده است، برمی‌دارد. به طور کلی فقط برای افراد جوان با ضخیم شدن عضله قلب یا HCM انسدادی و علائم شدید در نظر گرفته می شود که داروهای آنها به خوبی کار نمی کنند.
 • پیوند قلب: در مرحله پیشرفته و مرحله نهایی بیماری کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM )، این روش قلب بیمار را با یک قلب اهداکننده سالم جایگزین می‌کند.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) یک علت شایع مرگ ناگهانی در ورزشکاران جوان است. هر فرد مبتلا به ضخیم شدن عضله قلب، باید قبل از فعالیت شدید یا ورزش رقابتی با پزشک خود تماس بگیرد.

برای بیماران مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) که در معرض خطر بالای مرگ ناگهانی هستند، یک دفیبریلاتور قابل کاشت باید به شدت در نظر گرفته شود.

زندگی با بیماری ضخیم شدن عضله قلب

اگر کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) در شما تشخیص داده شده است، بسته به شدت بیماری، ممکن است مجبور شوید چند تنظیم سبک زندگی را انجام دهید.

 • از ورزش های شدید، به خصوص ورزش های رقابتی و وزنه برداری سنگین خودداری کنید.
 • به خوبی هیدراته بمانید، زیرا کم آبی می تواند کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) را تشدید کند.
 • مصرف الکل خود را قطع کنید و یا کاهش دهید، زیرا نوشیدن بیش الکل می تواند به قلب شما آسیب برساند و منجر به فشار خون بالا شود.
 • تغییرات وزن خود را کنترل کنید: افزایش ناگهانی وزن می تواند ناشی از احتباس مایعات مربوط به داروهایی باشد که ممکن است مصرف کنید.
 • برای نظارت بر وضعیت خود معاینات منظم داشته باشید.
 • از داشتن رابطه جنسی بعد از یک وعده غذایی سنگین اجتناب کنید تا احتمال آنژین کاهش یابد. همچنین باید سعی کنید در شروع فعالیت جنسی خود خیلی پرانرژی نباشید.
 • سیگار را ترک کنید، که احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونر را افزایش می دهد.

کلام پایانی

 • اگر شما مبتلا به ضخیم شدن عضله قلب تشخیص داده شده اید، این بیماری شما را از زندگی کردن باز نمی دارد. در بیشتر موارد، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( ضخیم شدن عضله قلب یا HCM ) یک بیماری نسبتاً خوش خیم است و تقریباً دو سوم بیماران طول عمر طبیعی و بدون مشکلات قابل توجهی را تجربه می کنند.
 • اگر از بیماری آگاه هستید و با کمک پزشک خود آن را به دقت مدیریت می کنید، هیچ چیزی مانع از داشتن یک زندگی کامل و فعال نیست.

8 دیدگاه دربارهٔ «کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (ضخیم شدن عضله قلب) چیست؟;

  • داریوش عزیز، توصیه می شود حتما با پزشک خود مشورت کنید و راهنمایی های لازم را فقط از ایشان دریافت نمایید. ولی در پاسخ به سوال شما، توضیحاتی کلی به شرح زیر ارائه می دهیم.
   بر اساس نتیجه اکوکاردیوگرام شما، این یافته نشان می دهد که راس بطن چپ (LV) شما هیپرترابکوله شده است. این به افزایش برآمدگی های عضلانی یا ترابکول ها در راس LV اشاره دارد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که معیارهای اساسی برای تشخیص عدم تراکم LV در مورد شما وجود ندارد.

   عدم تراکم LV یک بیماری مادرزادی نادر است که با ترابکولاسیون بیش از حد برجسته و فرورفتگی های عمیق در دیواره های LV مشخص می شود. معیارهای ضروری برای تشخیص عدم تراکم LV معمولاً شامل یک دیواره LV ضخیم شده و هیپرترابکوله شده، نسبت میوکارد فشرده نشده به متراکم بیشتر از ۲:۱ در انتهای دیاستول و وجود ویژگی های اکوکاردیوگرافی خاص است.

   بر اساس گزارش شما، به نظر می‌رسد که اگرچه هیپرترابکولاسیون در راس LV وجود دارد، اما معیارهای ضروری برای تشخیص عدم تراکم LV برآورده نشده است. این می تواند یک یافته اطمینان بخش باشد زیرا نشان می دهد که قلب شما ویژگی هایی را که معمولاً با این وضعیت مرتبط است را نشان نمی دهد.
   با این حال، همیشه توصیه می شود برای تفسیر کامل نتایج اکوکاردیوگرافی با پزشک خود مشورت کنید.

 1. Echocardiography
  ۳
  HR: 70
  oylas
  Report
  ۰۳۷۰۰۶۸۲۱۱
  BSA:1.95
  RVID
  ۳۰mm
  MVE
  AVann_
  ۲۲mm
  TAPSE
  mm
  Sinus Val
  MVA
  ۳۱mm
  ۱۴cm/s
  MVDT
  RV Sm
  ST junc
  mm
  TRG
  ۳۱mmHg
  ۲۶mmHg
  Asc AVPG aorta
  MV PHT
  ۳۳mm
  MVMG
  Sys PAP
  BmmHg
  ۴mmHa
  AV MG
  MVA
  PVPG
  PVMG
  ۲mmHg
  ۴mmHg
  AV VTI
  cm
  Sm
  cm
  LVOTVTI
  PV VTI
  Em
  cm
  RVOTVT
  cm
  DVI
  Am_
  ۱.۹cm
  AV area
  IVC
  cm2
  E/Em
  LVESD: 33mm, LVEDVI: 52ml/m?, IVsd: 8mm, Pwd:8mm),
  .eft ventricle: LV size is normal [LVEDD: 53mm
  is normal. LVEF is estimated 55- 60%, By Simpson:59%, Hyper
  there is no LVH. systolic function
  trabeculated LV apex without essential criteria for LV non-compaction
  LV diastolic function: normal
  Left atrium: LA dimension is normal, LAVI: 25ml/m?
  kight ventricle: RV size is normal & normal RV function
  Right atrium: RA is normal, RAVI: 25ml/m²
  Mitral valve: normal MV leaflets, mild MR, no MS
  Aortic valve: normal and tricuspid AV leaflets, no Al, no AS.
  Pulmonary valve: normal PV leaflets with no PS, mild PI.
  [ricuspid valve: normal TV leaflets, mild TR, no TS. No PH
  Interventricular septum: IVS has no VSD
  Interatrial septum: There is not any ASD or PFO by CFD and 2D in TTE
  Inferior vena cava: IVC size is normal with >50% respiratory variation.
  Pericardium: is normal with no pericardial effusion.
  ۲
  Age:34
  ۱۴۰۲-۱۱-۱۶
  In/out: Out Patient
  Rhythm: Sinus
  ۰.۸۴m/s
  m/s
  ms
  ms
  mmHg
  ۱۳cm/s
  cm2
  ۱۷cm/s
  cm/s
  Conclusion:
  Normal LV size and normal systolic function, LVEF: 55-60%
  Hyper trabeculated LV apex without essential criteria for LV non-compaction
  Mild MR, Mild TR, No PH
  No PE
  **REC: Follow up
  این مشخصات کامل اکوی منه

  پاسخ
  • داریوش عزیز، به دلیل حساسیت موضوعات پیرامون قلب، توصیه می شود به متخصص قلب خود که اکو را برای شما تجویز نموده و آگاه به شرایط شما می باشند، مراجعه فرمایید.

  • داریوش عزیز،
   CAD خفیف یا بیماری خفیف شریان کرونری، به طور کلی به وجود پلاک در شریان های کرونری اشاره دارد که خون را به عضله قلب می رسانند. این نشان دهنده انسداد یا باریک شدن جزئی در رگ ها است، اما به اندازه کافی شدید نیست که باعث محدودیت قابل توجهی در جریان خون به قلب شود.
   این وضعیت ممکن است در موارد آنژیوم که یک تومور خوش خیم رگ های خونی است مشاهده شود. ارزیابی میزان و پیشرفت بیماری بسیار مهم است، زیرا به طور بالقوه می تواند منجر به عوارض جدی تری در آینده شود.
   درمان معمولاً شامل مصرف دارو (در صورت تجویز توسط متخصص قلب)، اصلاح سبک زندگی، تغییرات رژیم غذایی، ورزش است. توصیه می شود با یک متخصص قلب مشورت کنید که ارزیابی جامع تر و برنامه درمانی شخصی را بر اساس شرایط خاص شما ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید