خانه » بیماری ها » علائم حساسیت به گلوتن و تفاوت آن با سلیاک چیست؟

علائم حساسیت به گلوتن و تفاوت آن با سلیاک چیست؟

حساسیت به گلوتن یا حساسیت به گلوتن غیر سلیاک (NGCS) علائم مشابهی با بیماری سلیاک دارد. هر دو شرایط با مصرف گلوتن ، که پروتئینی است که در گندم یافت می شود ، همراه با سایر غلات مانند چاودار و جو ایجاد می شود. علائم رایج گوارش (GI) مرتبط با هر دو حساسیت به گلوتن غیر سلیاک و بیماری سلیاک شامل درد معده و نفخ است.

از نظر تفاوت بین حساسیت به گلوتن غیر سلیاک و بیماری سلیاک ، افرادی که از حساسیت به گلوتن غیر سلیاک (NGCS) رنج می برند ، توسعه علائم را سریع تر تجربه می کنند و به احتمال زیاد علائم خارج روده (غیر GI) مانند خستگی ، سردرد و احساس مه ذهنی را که برخی به عنوان مه مغزی نامیده می شوند ، ایجاد می کنند (منبع مطلب).

هدف این مقاله ارائه یک نگاه عمیق به جنبه های مختلف اطراف حساسیت به گلوتن غیر سلیاک است. این نه تنها علائم آن را بررسی می کند بلکه به علل بالقوه ، روش های تشخیص و درمان های احتمالی موجود نیز می پردازد. علاوه بر این ، تفاوت بین حساسیت گلوتن غیر سلیاک و بیماری سلیاک مورد بحث قرار خواهد گرفت تا به خوانندگان کمک کند تا این شرایط را بهتر درک کنند.

تفاوت حساسیت به گلوتن و بیماری سلیاک

حساسیت به گلوتن غیر سلیاک با واکنش غیرمعمول نسبت به گلوتن مشخص می شود که با بیماری سلیاک مرتبط نیست. تفاوت آن با بیماری سلیاک در این است که شامل واکنش های خودایمنی نمی شود که منجر به آسیب روده می شود. در مقابل، هنگامی که افراد مبتلا به بیماری سلیاک هستند، سیستم ایمنی بدن آنها با آزاد کردن پروتئین های مضر به نام اتوآنتی بادی ها به حضور گلوتن پاسخ می دهد. این اتوآنتی بادی ها پوشش روده کوچک را هدف قرار داده و به آن حمله می کنند و در نتیجه التهاب ناشی از پاسخ خود ایمنی زمینه ای ایجاد می شود (منبع مطلب).

در حساسیت به گلوتن غیر سلیاک (NCGS)، اعتقاد بر این است که گلوتن مستقیماً به بافت‌های داخل دستگاه گوارش آسیب می‌زند، بدون اینکه باعث واکنش خود ایمنی شناخته شده شود. در حالی که درک محدودی از این وضعیت وجود دارد، محققان ارتباط بین مصرف گلوتن و اثرات سمی بالقوه آن بر سلول های افراد خاص را کشف کرده اند. به عنوان مثال، برخی از مطالعات نشان می دهد که افراد خاصی در اثر مصرف گلوتن آسیب سلولی (سمیت سلولی) را تجربه می کنند.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که ارتباط احتمالی بین مصرف گلوتن و پاسخ‌های ایمنی ذاتی مشابه پاسخ‌های ایمنی در طول عفونت‌های موضعی وجود دارد که منجر به التهاب می‌شود، زیرا بدن گلوتن را در سراسر سیستم گوارش پردازش می‌کند. بنابراین، برای افراد مبتلا به حساسیت به گلوتن غیر سلیاک ضروری است که مصرف گلوتن خود را به دقت کنترل کنند، در حالی که گزینه های غذایی جایگزین را که متناسب با نیازهای خاص و شرایط سلامتی آنها است، بررسی کنند (منبع مطلب).

تفاوت حساسیت به گلوتن غیر سلیاک و بیماری سلیاک

حساسیت به گلوتن غیر سلیاک (NGCS) تفاوت های مشخصی با بیماری سلیاک دارد. یک تفاوت مهم در نحوه تأثیر گلوتن بر بدن و علائم متفاوت بین هر دو بیماری نهفته است. گلوتن پوشش روده افراد مبتلا به حساسیت به گلوتن غیر سلیاک را تحت تأثیر قرار می دهد و اغلب در عرض چند دقیقه یا چند ساعت منجر به علائم قابل توجهی می شود. در مقابل، پاسخ خودایمنی بیماری سلیاک ممکن است به تدریج ایجاد شود و گاهی تنها پس از گذشت روزها یا هفته ها علائم ایجاد کند (منبع مطلب).

این به این دلیل است که تعامل گلوتن با بافت‌های روده در افراد مبتلا به حساسیت به گلوتن غیر سلیاک منجر به التهاب عمومی‌تر می‌شود که می‌تواند فراتر از روده گسترش یابد و به طور بالقوه بر عضلات، مفاصل و مغز تأثیر بگذارد. در مقابل، بیماری سلیاک پاسخ خودایمنی هدفمندتری دارد که در درجه اول به برجستگی های انگشت مانندی به نام پرزهای موجود در پوشش روده حمله می کند و منجر به علائم عمدتاً گوارشی می شود.

علائم حساسیت به گلوتن

حساسیت به گلوتن غیر سلیاک (NCGS) این پتانسیل را دارد که علائم و اثرات مختلفی را در قسمت‌های مختلف بدن نشان دهد. در حالی که این وضعیت می تواند باعث ایجاد مشکلات گوارشی شود، مهم است که توجه داشته باشید که همه افراد منحصراً این مشکلات گوارشی را تجربه نمی کنند. برخی از افراد ممکن است فقط با علائم خارج از دستگاه گوارش مواجه شوند. به طور خلاصه، NCGS می‌تواند به مشکلات مربوط به معده در کنار سایر نگرانی‌های سلامتی منجر شود، و اگرچه ممکن است در هر یک از این ناحیه‌ها برای افراد مختلف غالب باشد، اما همچنان یک وضعیت جامع است که بر چندین سیستم بدن تأثیر می‌گذارد.

دستگاه گوارش

مشکلات گوارشی با حساسیت به گلوتن غیر سلیاک رایج است. این علائم بلافاصله پس از خوردن گلوتن ظاهر می شوند و می توانند علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را تقلید کنند (منبع مطلب).

مطالعات نشان می دهد که شایع ترین علائم گوارشی حساسیت به گلوتن غیر سلیاک (بر اساس درصد افراد مبتلا) شامل موارد زیر است :

علامت گوارشیدرصد تحت تأثیر
درد شکم۸۳ درصد
اسهال۵۴ درصد
درد اپی گاستر (بالای شکم).۵۲ درصد
حالت تهوع۴۴ درصد
نفخ و گاز۳۶ درصد
رفلاکس معده به مری (رفلاکس اسید)۳۲ درصد
استوماتیت آفتی (زخم دهان)۳۱ درصد
اسهال و یبوست متناوب۲۷ درصد
یبوست۲۴ درصد

علائم خارج روده ای

علائم خارج از دستگاه گوارش با حساسیت به گلوتن بیشتر از بیماری سلیاک دیده می شود. اینها به عنوان عصبی (مربوط به سیستم عصبی) یا سیستمیک (مربوط به بدن به عنوان یک کل) طبقه بندی می شوند.

اینها شایع ترین علائم خارج روده ای حساسیت به گلوتن غیر سلیاک هستند (بر اساس درصد افراد مبتلا):

علامت خارج روده ایدرصد تحت تأثیر
کسالت (احساس کلی ناخوشی)۶۸ درصد
خستگی۶۴ درصد
سردرد۵۴ درصد
اضطراب۳۹ درصد
آتاکسی (“مه مغزی”)۳۸ درصد
نوروپاتی محیطی (احساس گزگز یا سوزش در دست یا پا)۳۲ درصد
درد مفاصل و/یا عضلات۳۱ درصد
بثورات پوستی۲۹ درصد
کاهش وزن۲۵ درصد
کم خونی۲۳ درصد
افسردگی۱۸ درصد
درماتیت (تحریک پوستی که منجر به خارش، خشکی پوست یا بثورات پوستی می شود)۱۰ درصد
رینیت (احتقان بینی، آبریزش بینی، عطسه و خارش)۵ درصد
آسم۳ درصد

حساسیت به گلوتن در کودکان

تعیین تعداد کودکان مبتلا به حساسیت گلوتن غیر سلیاک (NGCS) به دلیل شباهت بین علائم آن و علائم مرتبط با اختلالات عملکردی دستگاه گوارش، مانند سندرم روده تحریک پذیر، می تواند چالش برانگیز باشد. مطالعات در ایالات متحده نشان داده است که شیوع IBS در بین کودکان بین ۱.۲ درصد و ۲.۹ درصد کاهش می یابد (منبع مطلب).

کودکانی که ممکن است حساسیت به گلوتن نشان دهند ممکن است به طور بالقوه از آلرژی به گندم، چاودار یا جو رنج ببرند. آلرژی به دانه غلات در بچه ها شایع است و اغلب با افزایش سن بیشتر می شود. از نظر تشخیص NGCS، کودکان عموماً علائم گوارشی بیشتری را در مقایسه با علائم خارج روده ای که شیوع کمتری دارند نشان می دهند.

مقاله‌ای در سال ۲۰۱۸، چالش‌های مربوط به تشخیص حساسیت به گلوتن غیر سلیاک در کودکان مبتلا به درد شکم، به ویژه با تمرکز بر جنبه‌های تغذیه‌ای و متابولیک آنها را برجسته می‌کند. مطالعه بعدی در مجله اطفال گزارش داد که علائم رایجی که کودکان تجربه می کنند شامل درد شکم، نفخ، بثورات، اسهال یا مدفوع شل است. به طور کلی، درک حساسیت به گلوتن غیر سلیاک به دلیل شباهت های آن با سایر بیماری ها مانند IBS می تواند پیچیده باشد و برای والدین، پزشکان اطفال و محققان به طور یکسان مهم است که علائم و نشانه های مختلف را به منظور ارائه تشخیص و درمان مناسب برای کودکانی که به طور بالقوه مبتلا  به حساسیت به گلوتن غیر سلیاک یا حساسیت به گلوتن هستند، تشخیص دهند.

تشخیص حساسیت به گلوتن

به دلیل درک محدودی از حساسیت به گلوتن غیر سلیاک (NGCS) و بیماری مرتبط با آن، هیچ آزمایش آزمایشگاهی یا مطالعات تصویربرداری وجود ندارد که بتواند به طور خاص آن را تشخیص دهد. تشخیص در درجه اول حول حذف همه علل بالقوه دیگر از طریق روش های مختلف آزمایش است. حساسیت به گلوتن غیر سلیاک از نظر رویکردهای تشخیصی با بیماری سلیاک و آلرژی گندم متفاوت است.

بیماری سلیاک: با استفاده از آزمایش خون برای تشخیص آنتی‌بادی‌های خاص علیه این بیماری و همچنین بررسی نمونه بافت روده کوچک برای شناسایی آتروفی پرز (فرسایش ساختارهای کوچک معروف به پرز) تشخیص داده می‌شود.

آلرژی به گندم: را می‌توان از طریق آزمایش‌های خون آلرژی، آزمایش‌های پوستی، یا آزمایش‌های پچ که بدن فرد را در معرض مقادیر بسیار کمی پروتئین گندم قرار می‌دهد، شناسایی کرد.

اگر بیماری سلیاک و آلرژی به گندم رد شده باشد، پزشک شما ممکن است رعایت یک رژیم غذایی بدون گلوتن را به مدت شش هفته و سپس استفاده مجدد از گلوتن برای یک هفته توصیه کند. اگر در رژیم غذایی اولیه بدون گلوتن حداقل ۳۰ درصد بهبودی در علائم وجود داشته باشد و بعد از مصرف گلوتن ۳۰ درصد افزایش علائم را افزایش دهد، به گفته برخی از متخصصان این می تواند تشخیص حساسیت به گلوتن غیر سلیاک در نظر گرفته شود.

متخصصان مراقبت های بهداشتی هنگام ارزیابی موارد بالقوه حساسیت به گلوتن غیر سلیاک، عوامل مختلفی را در نظر می گیرند، از جمله هرگونه تظاهرات سریع علائم به دنبال مصرف گلوتن و علائم خارج روده ای که مستقیماً به روده مربوط نیستند اما همچنان می توانند نشان دهنده حساسیت به گلوتن باشند.

حساسیت به گلوتن چگونه درمان می شود

حذف گلوتن از رژیم غذایی درمان اولیه حساسیت به گلوتن غیر سلیاک (NGCS) است. ممکن است برای تعیین میزان، در صورت وجود، گلوتن قبل از بروز علائم، آزمایش لازم باشد.

غلاتی که در رژیم غذایی بدون گلوتن مجاز نیستند عبارتند از (منبع مطلب):

 • گندم
 • گونه های گندم مانند دوروم، گراهام، بلغور، فارو، فارینا، سمولینا کاموت و اسپلد
 • جو
 • چاودار
 • تریتیکاله (ترکیبی از چاودار و گندم)
 • مالت

غلات مجاز در رژیم غذایی بدون گلوتن عبارتند از:

 • کینوا
 • برنج قهوه ای
 • برنج وحشی
 • ذرت خوشه ای
 • تاپیوکا
 • ارزن
 • آمارانت
 • جو دوسر

کلام پایانی

 • حساسیت به گلوتن که به آن حساسیت به گلوتن غیر سلیاک (NGCS) نیز گفته می شود، یک اختلال عملکردی دستگاه گوارش است که علائمی مشابه بیماری سلیاک (CD) دارد، اما ویژگی های منحصر به فردی دارد. علائم حساسیت به گلوتن غیر سلیاک در عرض چند دقیقه یا چند ساعت پس از مصرف گلوتن ظاهر می شود، در حالی که علائم بیماری سلیاک ممکن است روزها یا حتی هفته ها بعد ظاهر شوند.
 • هر دو حساسیت به گلوتن غیر سلیاک و بیماری سلیاک می توانند باعث مشکلات گوارشی مانند درد معده، نفخ، حالت تهوع و اسهال شوند. با این حال، حساسیت به گلوتن غیر سلیاک به احتمال زیاد علائم خارج روده ای مانند سردرد، خستگی، درد مفاصل و عضلانی و مشکلات شناختی به نام “مه مغزی” را به همراه دارد.
 • اگر فردی مبتلا به حساسیت به گلوتن غیر سلیاک تشخیص داده شده باشد، درمان معمولاً شامل اتخاذ یک رژیم غذایی بدون گلوتن است.

دیدگاهتان را بنویسید