خانه » تغذیه » فواید سرکه سیب برای سلامتی و ارزش تغذیه ای آن

فواید سرکه سیب برای سلامتی و ارزش تغذیه ای آن

سرکه سیب (Apple Cider Vinegar) نسخه ای از سرکه استکه از سیب سیب تهیه می شود که معمولاً به عنوان یک سس تند، شکلی از وینیگرت یا اضافه کردن به نوشیدنی های گرم یا سرد استفاده می شود. با ریشه‌ای که به قرن‌ها قبل باز می گردد، زمانی یک داروی پزشکی باستانی محبوب برای سرفه و عفونت بود و حتی به عنوان ضدعفونی‌کننده نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت.

امروزه، سرکه سیب به عنوان یک مایع “درمان کننده” برای تنظیم قند خون، و همچنین مبارزه با باکتری های بوی بد پا و حتی تسکین آفتاب سوختگی های جزئی مورد ستایش قرار می گیرد. در حالی که ادعاها آزادانه جریان می‌یابند، و حوزه‌های بسیاری از سلامت را در بر می‌گیرند، علم تنها برخی از این ادعاها را تا حدودی درست یافته است.

در طی فرآیند تولید سرکه سیب، شکر سیب توسط مخمر یا باکتری اضافه شده به سیب تخمیر می شود و به نوبه خود الکل و سپس اسید استیک و در نهایت سرکه تولید می شود. با توجه به محبوبیت ادعاهای بهداشتی پیرامون سرکه سیب، این محصول به یک محصول اصلی تبدیل شده است و اکنون به شکل مایع، کپسول و جویدنی فروخته می شود.

حقایق تغذیه ای سرکه سیب

اطلاعات تغذیه ای یک قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر)  سرکه سیب توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) ارائه شده است (منبع مطلب):

  • کالری : ۰
  • چربی ها : ۰ گرم
  • سدیم : ۰ گرم
  • کربوهیدرات : ۰ گرم
  • شکر : ۰.۴ گرم
  • فیبر : ۰ گرم
  • پروتئین : ۰ گرم

کربوهیدرات، چربی و پروتئین

از نظر تعداد درشت مغذی‌ها، سرکه سیب  تقریباً حاوی هیچ کربوهیدرات، چربی یا پروتئین در یک وعده ۱۰۰ میلی‌لیتری، بدون کالری یا خروجی مواد مغذی قابل‌توجهی است.

پتاسیم

سرکه سیب حاوی مقدار کمی پتاسیم، ۱۱ گرم در هر قاشق غذاخوری یا حدود ۷۳ میلی گرم در هر ۱۰۰ است.میلی لیتر (از ۲۶۰۰ تا۳۴۰۰ میلی گرم توصیه شده روزانه) (منبع مطلب) با این وجود، این ماده مغذی با تنظیم ضربان قلب و عملکرد اعصاب و عضلات به بدن کمک می کند.

فواید سرکه سیب برای سلامتی

فهرست بلندبالایی از ادعاها وجود دارد که مزایای سرکه سیب را تبلیغ می‌کنند، اما اکثر این ادعاها فاقد پشتوانه علمی مشخص هستند. اگرچه برخی از افراد ممکن است اثرات مثبت سرکه سیب را تجربه کنند، بسیاری از مزایای ادعا شده هنوز در مقیاس بزرگتر ثابت نشده اند. با این حال، سرکه سیب که پاستوریزه نشده است حاوی باکتری های طبیعی از فرآیند تخمیر است. برخی از این باکتری‌ها ممکن است بر باکتری‌های روده ما تأثیر بگذارند. علاوه بر این، سرکه سیب همچنین حاوی آنتی اکسیدان است (منبع مطلب).

۱. ممکن است به تنظیم قند خون کمک کند

گلوکز به عنوان منبع اصلی سوخت برای بدن عمل می کند. هنگامی که سطح قند خون بارها و بارها بیش از حد بالا می رود، بیشتر مستعد ابتلا به دیابت هستیم. به نظر می رسد که در برخی موارد، سرکه سیب ممکن است واکنش قند خون شما را پس از مصرف غذاهای نشاسته ای کاهش دهد، اگر به عنوان بخشی از وعده غذایی مصرف شود (مانند سس سرکه روی سالاد ماکارونی یا سالاد جانبی با وینگرت).

یک مطالعه کوچک چهار مرد و هفت زن (۴۰ تا ۷۲ ساله) مبتلا به دیابت نوع ۲ را مورد بررسی قرار داد. شرکت کنندگان هر روز دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را به عنوان بخشی از یک برنامه غذایی استاندارد قبل از خواب مصرف می کردند. این مطالعه نشان داد که مصرف سرکه سیب تأثیر مثبتی بر سطح گلوکز بیدار برای شرکت‌کنندگان با قند معمولی ناشتا بیش از ۷.۲ میلی‌مول در لیتر داشت (منبع مطلب).

مطالعه دیگری سطح گلوکز خون پس از خوردن یک وعده غذایی را برای افرادی که سرکه یا دارونما مصرف می‌کردند بررسی کرد و نشان داد که وعده‌های غذایی حاوی سرکه پاسخ گلوکز خون کمتری را به همراه دارد (منبع مطلب).

۲. ممکن است به کاهش کلسترول کمک کند

کلسترول، ماده ای موم مانند که در خون یافت می شود، چیزی است که بدن برای ساخت هورمون ها، ویتامین D و حتی هضم غذا به آن نیاز دارد. با این حال، مقدار بیش از حد کلسترول بد، که به عنوان لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) شناخته می شود، می تواند باعث ایجاد پلاک در شریان ها شود (منبع مطلب).

یک مطالعه هشت هفته ای روی ۱۹ بیمار مبتلا به هایپرلیپیدمی (کلسترول بالا) خون آنها را در ابتدا و سپس در هفته های دوم، چهارم و هشتم بررسی کرد. مصرف سرکه سیب باعث کاهش کلی کلسترول تام، تری گلیسیرید و LDL و همچنین افزایش لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) شد، کلسترول “خوب” که کلسترول را به کبد می برد تا از بدن خارج شود (منبع مطلب).

اگرچه یک مطالعه ۹ در سال ۲۰۱۸ نتایج مشابهی را نشان داد، اما قبل از ارائه هر گونه توصیه، تحقیقات بیشتری با استفاده از گروه های بسیار بزرگتر از افراد مورد نیاز است.

۳. ممکن است به کاهش وزن کمک کند

سرکه سیب به دلیل اثر سیر کننده اش به کاهش وزن شهرت دارد که ممکن است منجر به کاهش اشتها شود (منبع مطلب).اثر سیری ممکن است با مصرف مایعات اضافی نیز مرتبط باشد. توجه داشته باشید که نتایج مطالعات مختلف قطعی نیست و مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

اگرچه مصرف سرکه سیب در غلظت های توصیه شده ایمن است، اما برای درمان هیچ گونه بیماری تایید نشده است.

اثرات نامطلوب سرکه سیب

مصرف سرکه به دلیل اسیدی بودن آن باعث تهوع می شود که اگر رقیق نشدهو با معده خالی مصرف شود علائم آن تشدید می شود. همچنین در صورت مصرف  مستقیم،مینای دندان تخریب می شود و ممکن است درد گلو را تشدید کند.

مصرف حدود دو قاشق غذاخوری در روز، مخلوط در آب، به طور کلی برای مصرف بی خطر است. رقیق‌سازی به محافظت از مینای دندان کمک می‌کند،  لازم به ذکر است که مینای دندان پس از فرسایش قابل ترمیم نیست.

انواع سرکه سیب

سرکه سیب به عنوان سرکه خام یا پاستوریزه تولید می شود. نسخه های پاستوریزه شده، باکتری های زنده را در خود ندارند. شرکت ها همچنین سرکه سیب ارگانیک ساخته شده از سیب های ارگانیک و سیب سیب را ارائه می دهند. به دلیل محبوبیت ادعاهای بهداشتی در مورد سرکه سیب، شرکت ها مکمل های سرکه سیب را ایجاد کرده اند. بیشتر تحقیقات در مورد سرکه سیب روی سرکه خام است.

ذخیره سازی و ایمنی

از آنجایی که سرکه سیب ماهیت اسیدی دارد، کیفیت خود را به مدت دو سال در دمای اتاق بدون باز شدن حفظ می کند، اگرچه می تواند بسیار بیشتر دوام بیاورد، اگرچه ممکن است کیفیت آن کاهش یابد. پس از باز شدن، حدود یک سال خوب است.

هر بار درب آن را محکم ببندید و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید. اگر سرکه پاستوریزه نشده باشد، ممکن است ذرات را در قسمت پایینی آن بنشینید یا تغییری در تیرگی ایجاد کنید که هر دوی اینها در نتیجه مادر طبیعی است و ممکن است در طول زمان اتفاق بیفتد.

دیدگاهتان را بنویسید