خانه » تغذیه » فواید نوشیدن چای سیاه برای سلامتی چیست؟

فواید نوشیدن چای سیاه برای سلامتی چیست؟

آب و چای سیاه از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها در سرتاسر جهان هستند که منبع اصلی آن گیاه کاملیا سیننسیس است. این نوشیدنی همه کاره اغلب با گیاهان دیگر ترکیب می شود تا طعم های متنوعی مانند چای ارل گری یا چای چای ایجاد کند. در مقایسه با چای های دیگر، چای سیاه دارای طعم قوی تر و محتوای کافئین بالاتری است، اگرچه حاوی کافئین کمتری نسبت به قهوه است. چای سیاه علاوه بر طعم با طراوت، به دلیل وجود آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی که به کاهش التهاب در بدن کمک می کند، دارای فواید سلامتی متعددی است.

فواید نوشیدن چای سیاه

در اینجا مزیت ها و فواید نوشیدن چای سیاه برای سلامتی آورده شده است. با ذکر این نکته که  همگی موارد توسط مستنداتعلم تایید شده اند.

۱. خاصیت آنتی اکسیدانی دارد

خواص آنتی اکسیدانی اجزای ضروری غذاها و مواد مختلف است که به محافظت از بدن در برابر رادیکال های آزاد مضر کمک می کند که می تواند باعث آسیب سلولی و منجر به بیماری های مزمن شود. این آنتی اکسیدان ها، مانند پلی فنول های موجود در چای سیاه، با کاهش سطح کلسترول و قند خون، نقش مهمی در ارتقای سلامت کلی ایفا می کنند (منبع مطلب).

پلی فنول ها گروهی از ترکیبات آنتی اکسیدانی هستند که در برخی غذاها و نوشیدنی ها مانند چای سیاه یافت می شوند. تئافلاوین ها، تآروبیگین ها و کاتچین ها نمونه هایی از این پلی فنول ها هستند که به خواص آنتی اکسیدانی چای سیاه کمک می کنند (منبع مطلب).

مطالعات نشان داده‌اند که مصرف این ترکیبات از طریق غذا یا نوشیدنی‌ها می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد. به عنوان مثال، یک مطالعه کاهش چربی بدن را در بین افرادی که روزانه ۶۹۰ میلی گرم کاتچین از چای اولانگ به مدت ۱۲ هفته مصرف می کردند، کشف کرد . با این حال، شایان ذکر است که برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف آنتی اکسیدان ها به شکل مکمل ممکن است چندان مفید نباشد و حتی می تواند به سلامت شما آسیب برساند.

در پایان، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های دارای خواص آنتی اکسیدانی مانند چای سیاه می‌تواند با محافظت از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد مضر و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن، فواید سلامتی قابل توجهی را به همراه داشته باشد. با گنجاندن این منابع طبیعی در رژیم غذایی خود، به طور بالقوه می توانیم سلامت کلی خود را بهبود بخشیم و در عین حال از خطرات احتمالی مرتبط با مکمل های آنتی اکسیدانی اجتناب کنیم.

۲. می تواند سلامت قلب را تقویت کند

چای سیاه به دلیل فواید بالقوه‌اش برای سلامت قلب، در درجه اول به دلیل وجود فلاونوئیدها، گروهی از آنتی‌اکسیدان‌ها که در مواد غذایی مختلف مانند سبزیجات، میوه‌ها، شراب قرمز و شکلات تلخ یافت می‌شود، شناخته شده است. مصرف منظم این غذاهای غنی از فلاونوئید ممکن است به کاهش عوامل خطر متعدد مرتبط با بیماری قلبی، از جمله فشار خون بالا، سطح کلسترول بالا، تری گلیسیرید بیش از حد و چاقی کمک کند  (منبع مطلب).

بر اساس یک بررسی بزرگ از مطالعات، مصرف روزانه چای سیاه با کاهش خطر مرگ به دلایل مختلف مرتبط است. به ازای هر فنجان چای مصرف شده در روز، خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی تا ۴ درصد کاهش می یابد، خطر ابتلا به حمله قلبی یا سایر حوادث قلبی عروقی تا ۲ درصد کاهش می یابد و همچنین کاهش ۴ درصدی خطر سکته مغزی کمتری وجود دارد.  (منبع مطلب).

یک مطالعه آینده‌نگر دیگر نشان داد که افرادی که روزانه چای سیاه مصرف می‌کنند، در مقایسه با افرادی که چای مصرف نمی‌کنند، ۸ درصد کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و ۱۰ درصد کاهش احتمال ابتلا به حوادث قلبی عمده مانند حمله قلبی دارند.

گنجاندن چای سیاه در برنامه معمول خود می تواند آنتی اکسیدان های اضافی از فلاونوئیدها را در اختیار شما قرار دهد و ممکن است به طور بالقوه به کاهش عوارض سلامتی مرتبط با بیماری قلبی در آینده کمک کند.

۳. می تواند کلسترول بد LDL را کاهش دهد

بدن انسان حاوی دو نوع لیپوپروتئین است که نقش مهمی در انتقال کلسترول در سراسر سیستم ما دارند. این لیپوپروتئین ها لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) و لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) هستند. LDL اغلب به عنوان کلسترول “بد” نامیده می شود زیرا کلسترول را از کبد به سلول های سراسر بدن منتقل می کند و در صورت وجود بیش از حد آن، به طور بالقوه منجر به مشکلاتی مانند نارسایی قلبی یا سکته می شود. از سوی دیگر، HDL، همچنین به عنوان کلسترول “خوب” شناخته می شود، کلسترول را از سلول های شما دور می کند و به کبد باز می گردد تا از جریان خون شما خارج شود.

وقتی سطح LDL در بدن بیش از حد باشد، ممکن است باعث ایجاد رسوبات مومی به نام پلاک شود که می تواند شریان ها را مسدود کند و منجر به مشکلات جدی سلامتی شود. در چنین مواردی، مصرف چای به طور بالقوه به کاهش سطح کلسترول “بد” کمک می کند.

به عنوان مثال، یک بررسی از مطالعات انجام شده نشان داد که نوشیدن چای سیاه به طور قابل توجهی کلسترول LDL را در حدود ۴.۶۴ میلی گرم در دسی لیتر در شرکت کنندگان با خطر قلبی عروقی بالاتر کاهش می دهد. با این حال، یک مطالعه دیگر که به خوبی طراحی شده بود، هیچ تغییر قابل توجهی در سطح کلسترول کل، HDL یا LDL نشان نداد، زمانی که افراد مبتلا به کلسترول بالای مرزی روزانه پنج فنجان چای سیاه در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کردند، مصرف کردند.

در نتیجه، رابطه بین مصرف چای و اثرات بالقوه آن بر سطح کلسترول کاملاً مشخص نیست زیرا نتایج در مطالعات مختلف متفاوت است. با این وجود، حفظ یک رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و پیروی از توصیه های متخصص مراقبت های بهداشتی برای کنترل سطح LDL و کاهش خطرات بیماری قلبی و سکته بسیار مهم است.

۴. می تواند سلامت روده را بهبود بخشد

مطالعات اخیر نشان داده اند که حفظ تعادل سالم باکتری ها در روده برای سلامت کلی ضروری است. عدم تعادل این میکروارگانیسم ها می تواند منجر به شرایط مختلف سلامتی، مانند بیماری التهابی روده، دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی عروقی، چاقی و سرطان شود (منبع مطلب).

چای سیاه حاوی پلی فنول است که به رشد باکتری های مفید کمک می کند و از رشد باکتری های مضر جلوگیری می کند. این تعادل برای تضمین سلامت مطلوب روده حیاتی است . علاوه بر این، چای سیاه ممکن است دارای خواص ضد میکروبی باشد که می تواند به مبارزه با مواد مضر و بهبود ترکیب کلی باکتری روده و ایمنی با حمایت از ترمیم پوشش دستگاه گوارش کمک کند.

در حالی که تحقیقات ارتباط بالقوه بین مصرف چای سیاه و بهبود سلامت روده را نشان داده است، تحقیقات بیشتر برای ایجاد یک نتیجه قوی تر در مورد تأثیر آن بر عملکرد ایمنی ضروری است. به طور خلاصه، به نظر می رسد که پلی فنول ها و خواص ضد میکروبی موجود در چای سیاه ممکن است نقش مهمی در حفظ تعادل سالم باکتری ها در روده داشته باشند، بنابراین به سلامت کلی کمک می کنند.

۵. ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند

تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن چای، به ویژه چای سیاه، ممکن است برای کسانی که فشار خون بالا دارند مفید باشد. فشار خون بالا می تواند منجر به مشکلات مختلف سلامتی مانند نارسایی قلبی، بیماری کلیوی، سکته مغزی، کاهش بینایی و حملات قلبی شود. با ایجاد تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی، می توان خطر عوارض مرتبط با فشار خون را کاهش داد.

بررسی مطالعات به خوبی طراحی شده نشان داد که مصرف منظم چای تاثیر مثبتی بر فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون دارد . مصرف چای به کاهش فشار خون سیستولیک ۴.۸۱ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک تا ۱.۹۸ میلی متر جیوه در این افراد کمک کرد. علاوه بر این، مزایای آن برای کسانی که بیش از سه ماه به طور منظم چای مصرف می کردند، بیشتر بود.

مطالعه دیگری به طور خاص بر روی تأثیر چای سیاه بر فشار خون متمرکز بود. این تحقیق نشان داد که نوشیدن چای سیاه به طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را در مقایسه با گروه کنترل کاهش می دهد. این تأثیر در مردان و افرادی که بیش از هفت روز چای سیاه می‌نوشیدند بیشتر قابل توجه بود.

در نتیجه، ترکیب مصرف روزانه چای سیاه در کنار سایر تغییرات سبک زندگی مانند مدیریت استرس ممکن است برای افرادی که با فشار خون بالا سروکار دارند مفید باشد و به طور بالقوه خطر عوارض سلامتی مرتبط با فشار خون بالا را کاهش دهد.

۶. ممکن است به کاهش خطر سکته کمک کند

محققان عوامل مختلفی را بررسی کرده اند که به طور بالقوه می تواند در کاهش خطر سکته مغزی که در حال حاضر به عنوان دومین عامل مرگ و میر در سراسر جهان در نظر گرفته می شود، کمک کند. سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که یک رگ خونی در مغز یا مسدود شود یا پاره شود. خوشبختانه حدود ۸۰ درصد سکته های مغزی از طریق مدیریت رژیم غذایی، فعالیت بدنی، فشار خون و اجتناب از سیگار قابل پیشگیری هستند.

جالب توجه است، مطالعات نشان داده اند که نوشیدن چای سیاه ممکن است به طور بالقوه به کاهش خطر سکته مغزی کمک کند. یک مطالعه در مقیاس بزرگ که شامل بیش از ۳۶۵،۰۰۰ نفر بود، ارتباط بین نوشیدن چای یا قهوه و خطرات مرتبط با سکته مغزی، زوال عقل و زوال عقل پس از سکته را مشاهده کرد. این تحقیق شرکت کنندگان را برای بیش از یک دهه دنبال کرد و کشف کرد که افرادی که حداقل دو فنجان چای سیاه در روز می نوشند در مقایسه با ۱۶ درصد خطر سکته مغزی ایسکمیک – که حدود ۸۷ درصد از تمام سکته ها را تشکیل می دهد – کاهش می یابد. کسانی که چای ننوشیده اند (منبع مطلب).

مطالعه دیگری از پیش بینی های ژنتیکی مرتبط با مصرف چای برای بررسی بیشتر رابطه بین نوشیدن چای و خطر سکته استفاده کرد. این تحقیق نشان داد که اگر فردی از نظر ژنتیکی مستعد مصرف بیشتر چای در روز باشد، احتمالاً خطر سکته مغزی را کاهش می دهد (منبع مطلب).

به طور خلاصه، در حالی که هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد چگونگی تأثیر چای سیاه بر پیشگیری از سکته وجود دارد، مطالعات کنونی نشان می‌دهد که مصرف متوسط می‌تواند به طور بالقوه در کاهش این نگرانی عمده سلامتی مفید باشد.

۷. می تواند سطح قند خون را کاهش دهد

سطوح بالای قند خون می تواند منجر به عوارض مختلف سلامتی مانند دیابت نوع ۲، چاقی، بیماری های قلبی عروقی، نارسایی کلیه و افسردگی شود . مصرف مقادیر زیاد قند، به ویژه از نوشیدنی‌های شیرین، با افزایش قند خون و افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط است (منبع مطلب).

هنگامی که ما شکر مصرف می کنیم، لوزالمعده انسولین ترشح می کند. انسولین به قند کمک می کند تا وارد سلول هایی مانند سلول های ماهیچه ای و کبدی شود تا به عنوان گلیکوژن ذخیره شود که بعداً زمانی که بدن به انرژی نیاز دارد استفاده می شود. اگر قند بیشتر از مقداری که بدن می تواند به عنوان گلیکوژن ذخیره کند مصرف شود، به عنوان چربی ذخیره می شود.

تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن چای سیاه ممکن است به کاهش سطح قند خون بعد از غذا یا میان وعده کمک کند (همچنین به عنوان گلوکز پس از غذا شناخته می شود). در یک مطالعه کوچک اما به خوبی طراحی شده، محققان تاثیر مصرف چای سیاه بر قند خون را پس از مصرف یک نوشیدنی با قند بالا بررسی کردند.

یک مطالعه اخیر اثرات مصرف انواع مختلف نوشیدنی‌ها، از جمله نوشیدنی‌های حاوی چای سیاه، را بر سطح قند خون پس از غذا در افراد با و بدون پیش دیابت مشاهده کرد. نتایج نشان داد شرکت‌کنندگانی که یک نوشیدنی با قند بالا همراه با دوز کم یا زیاد چای سیاه مصرف می‌کردند، در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می‌کردند، به میزان قابل‌توجهی قند خون پایین‌تری را بعد از غذا مصرف کردند.

مطالعات دیگر همچنین فواید بالقوه مصرف چای سیاه بر پاسخ انسولین را بررسی کرده اند. در یکی از این مطالعات، محققان بررسی کردند که چگونه مصرف چای سیاه بر حساسیت انسولین در مردان مبتلا به چاقی و مقاومت به انسولین تأثیر می گذارد. شرکت کنندگان ۷۵ گرم گلوکز مخلوط با ۱۰۰ میلی لیتر چای سیاه، آب چغندر یا آب مصرف کردند. جالب توجه است، افرادی که چای سیاه را همراه با وعده غذایی پر قند خود می‌نوشیدند، در مقایسه با افرادی که فقط آب مصرف می‌کردند، ۲۹ درصد پاسخ انسولین کمتری نشان دادند.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که نوشیدن چای سیاه ممکن است به بهبود حساسیت به انسولین بعد از غذا در افرادی که مکرراً وعده‌های غذایی یا میان‌وعده‌های سرشار از قند مصرف می‌کنند، کمک کند. با این حال، برای مصرف کنندگان بسیار مهم است که به مواد موجود در چای سیاه از پیش ساخته شده موجود در بازار توجه داشته باشند. برخی از مارک های تجاری حاوی قندهای افزوده شده مانند ساکارز یا شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند و ممکن است مزایای سلامتی مشابه جایگزین های غیر شیرین را ارائه ندهند. بنابراین، هنگام خرید محصولات چای از پیش ساخته شده، ضروری است که برچسب های بسته بندی را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که آنها فاقد قندهای مضر مضر هستند.

۸. ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند

سرطان گروهی از بیماری‌های مرتبط است که در آن برخی از سلول‌های بدن بدون توقف شروع به تقسیم شدن می‌کنند و به بافت‌های اطراف پخش می‌شوند. بیش از ۱۰۰ نوع مختلف سرطان وجود دارد که برخی از آنها قابل پیشگیری هستند و برخی دیگر قابل پیشگیری نیستند. علیرغم این واقعیت، تحقیقات نشان داده است که برخی از ترکیبات طبیعی موجود در غذاهای خاص ممکن است به کند کردن رشد سرطان یا حتی ترویج مرگ سلولی کمک کند، که فرآیندی است که طی آن سلول ها تجزیه می شوند و از بین می روند.

یکی از این ترکیبات پلی فنول ها است، نوعی آنتی اکسیدان که عمدتا در چای سیاه یافت می شود. مطالعات نشان داده‌اند که این پلی‌فنول‌ها ممکن است به کند کردن رشد انواع خاصی از سرطان و ترویج مرگ سلول‌های سرطانی کمک کنند. در حالی که این یافته ها امیدوارکننده هستند، تحقیقات بیشتری برای درک کامل میزان تأثیر آنها بر پیشگیری و درمان سرطان مورد نیاز است.

بررسی جامع مطالعات موجود نیز ارتباط بین نوشیدن چای و کاهش خطر سرطان دهان را نشان داده است. محققان شرکت کننده در این مطالعه پیشنهاد کردند که مصرف منظم چای ممکن است خطر ابتلا به انواع دیگر سرطان ها از جمله سرطان هایی که بر دستگاه گوارش، سینه ها، تخمدان ها، ریه ها و تیروئید تاثیر می گذارند را کاهش دهد. با این حال، آنها بر نیاز به مطالعات دقیق تر برای تأیید قطعی این یافته ها تأکید کردند.

بررسی دیگری از مطالعات بر اثرات مصرف چای سبز و سیاه بر خطر سرطان آندومتر متمرکز بود. سرطان آندومتر نوعی سرطان است که در پوشش داخلی رحم که به نام آندومتر نیز شناخته می شود، تشکیل می شود. نتایج این تحقیق نشان می دهد که نوشیدن چای ممکن است با کاهش خطر ابتلا به این نوع سرطان همراه باشد. با این حال، مطالعات تکمیلی برای نتیجه‌گیری قطعی‌تر ضروری است.

یک مطالعه اخیر نشان داده است که نوشیدن چای سبز با کاهش خطر ابتلا به سرطان آندومتر مرتبط است. احتمال ابتلا به این نوع سرطان در افرادی که بیشترین میزان چای سبز را مصرف می کردند، ۲۲ درصد کمتر بود. علاوه بر این، هر افزایش یک فنجان چای سبز در روز با ۱۱ درصد کاهش خطر ابتلا به سرطان آندومتر مرتبط بود.

از سوی دیگر، به نظر نمی رسد مصرف چای سیاه تاثیر قابل توجهی بر خطر سرطان آندومتر داشته باشد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که در حالی که چای سیاه ممکن است فواید بالقوه ای در مبارزه با سلول های سرطانی داشته باشد، نباید به عنوان یک درمان جایگزین برای سرطان در نظر گرفته شود. تحقیقات بیشتری برای درک بهتر و تایید رابطه بین چای سیاه و اثرات احتمالی آن بر رشد سلول های سرطانی ضروری است.

به طور خلاصه، نشان داده شده است که چای سبز به دلیل محتوای پلی فنول، اثر محافظتی در برابر سرطان آندومتر دارد که ممکن است به مبارزه با سلول های سرطانی در بدن کمک کند. اگرچه چای سیاه ممکن است دارای برخی خواص ضد سرطانی باشد، اما نباید به عنوان یک درمان جایگزین برای سرطان به آن اعتماد کرد. تحقیقات بیشتری برای تعیین میزان نقش بالقوه چای سیاه در پیشگیری یا کاهش خطرات سرطان مورد نیاز است.

۹. ممکن است تمرکز را بهبود بخشد

چای سیاه حاوی کافئین و اسید آمینه ای به نام ال تیانین (L-theanine) است که با هم در افزایش سطح هوشیاری و تمرکز کار می کنند. وجود ال تیانین در چای سیاه به افزایش فعالیت آلفا در مغز کمک می کند و در نتیجه حالتی از آرامش ایجاد می کند که می تواند به طور همزمان تمرکز را بهبود بخشد (منبع مطلب). مطالعات نشان داده‌اند که نوشیدنی‌های حاوی کافئین و ال تیانین به دلیل تأثیراتی که ال تیانین بر مغز دارد، بیشترین تأثیر را بر عملکرد شناختی دارند.

این هم افزایی بین کافئین و ال تیانین یکی از دلایلی است که بسیاری از مردم متوجه می شوند که در مقایسه با سایر نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه، افزایش انرژی پایدارتر و پایدارتری را هنگام مصرف چای سیاه تجربه می کنند. در یک مطالعه کوچک که تأثیر چای سیاه بر عملکرد شناختی را بررسی می‌کرد، شرکت‌کنندگان قبل از تکمیل وظایف مربوط به عملکرد اجرایی، توجه پایدار، حافظه و محاسبات ریاضی ۲۵۰ میلی‌لیتر چای سیاه یا آب مصرف کردند . نتایج نشان داد که افرادی که چای سیاه مصرف کرده بودند به طور قابل توجهی در این تست‌های شناختی سریع‌تر عمل کردند، حافظه را بهبود بخشیدند و در کل خطاهای کمتری مرتکب شدند.

این یافته ها نشان می دهد که حتی مقدار کمی چای سیاه می تواند تأثیر مثبتی بر پردازش شناختی داشته باشد. در نتیجه، چای سیاه یک گزینه نوشیدنی عالی برای افرادی است که به دنبال افزایش سطح انرژی و تمرکز بدون توسل به مصرف بیش از حد کافئین هستند.

۱۰. به آسانی قابل تهیه است

چای سیاه نه تنها برای سلامتی افراد مفید است، بلکه تهیه آن در خانه نیز بسیار ساده است. دو روش اصلی برای دم کردن چای سیاه وجود دارد – استفاده از چای کیسه ای یا چای با برگ های شل. هر دو روش بسته به ترجیحات شخصی، نتایج خوشمزه ای به همراه دارند.

برای تهیه چای سیاه با چای کیسه ای، ابتدا آب را در یک کتری یا قابلمه بجوشانید. پس از اینکه آب به نقطه جوش رسید، آن را در فنجان بریزید و یک کیسه چای را داخل آن قرار دهید. بسته به میزان قوتی که چای خود را ترجیح می دهید، بگذارید کیسه ای به مدت ۳ تا ۵ دقیقه در آب داغ بماند. این دوره را می توان برای دستیابی به مشخصات طعم قوی تر تمدید کرد. پس از اینکه چای کیسه ای را برای مدت مناسبی دم کشید، آن را با احتیاط از فنجان خارج کرده و دور بیندازید. چای سیاه شما اکنون آماده مصرف است.

از سوی دیگر، اگر از چای شل استفاده می‌کنید، این مراحل ساده را دنبال کنید: با اندازه‌گیری ۲ تا ۳ گرم برگ چای در هر شش اونس مایع آب شروع کنید. این مقدار از برگ های چای را در یک صافی یا دم کن بریزید و آن را در قوری یا لیوان پر از آب داغ فرو کنید. اجازه دهید مخلوط به مدت تقریبی ۳-۵ دقیقه دم بکشد، دوباره زمان را بر اساس ترجیحات شخصی تنظیم کنید. یک دوره خیساندن طولانی‌تر چای سیاه با طعم قوی‌تری به دست می‌دهد. هنگامی که قدرت مورد نظر به دست آمد، صافی حاوی برگ های چای را از قوری یا لیوان خود خارج کنید و از چای سیاه تازه دم شده خود لذت ببرید.

در نتیجه، تهیه چای سیاه فرآیندی آسان است که می‌توان آن را با توجه به شدت طعم و روش دم کردن، بر اساس ترجیحات فردی تنظیم کرد. چه یک کیسه چای راحت را انتخاب کنید یا یک نوع برگ سنتی تر را انتخاب کنید، نتیجه یک فنجان چای خوشمزه و نیروبخش است.

کلام پایانی

  • اگر به دنبال نوشیدنی کم کالری و بدون شیرینی هستید که حاوی کافئین کمتری نسبت به قهوه یا نوشیدنی های انرژی زا باشد، چای سیاه یک انتخاب عالی است. طعمی متمایز و قوی دارد که آن را از سایر انواع چای متمایز می کند. علاوه بر این، چای سیاه سرشار از آنتی اکسیدان است که می تواند مزایای سلامتی مختلفی مانند بهبود سطح کلسترول، بهبود سلامت روده و کاهش فشار خون را ارائه دهد.
  • چای سیاه علاوه بر فواید بی شماری که برای سلامتی دارد، به راحتی تهیه می شود و می توان آن را در اکثر فروشگاه های مواد غذایی یا خرده فروشی های آنلاین یافت. اگر هنوز آن را امتحان نکرده اید، ترکیب چای سیاه در برنامه روزانه خود می تواند به طور بالقوه مزایای زیادی برای سلامتی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید