خانه » تغذیه » آثار مثبت قهوه در کاهش خطر ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

آثار مثبت قهوه در کاهش خطر ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

بین ۲۵ تا ۴۵ میلیون نفر در ایالات متحده به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) مبتلا هستند، وضعیتی که برای مشکلات مختلف گوارشی شناخته شده است. در حالی که معرفی محرکی مانند قهوه ممکن است راهی برای جلوگیری از IBS به نظر نرسد، تحقیقات جدید نشان می دهد که نوشیدن روزانه قهوه ممکن است با کاهش خطر ابتلا به این بیماری همراه باشد.

مطالعه جدیدی که در مجله بین المللی اپیدمیولوژی منتشر شد، نشان می دهد که نوشیدن هر روز قهوه ممکن است با کاهش خطر ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) همراه باشد. این مطالعه افرادی را که در ابتدای مطالعه مبتلا به IBS نبودند، مورد بررسی قرار داد و دریافت که افرادی که بیشتر قهوه می‌نوشیدند، چهار فنجان یا بیشتر در روز، در مقایسه با افرادی که کافئین مصرف نمی‌کردند، به طور قابل‌توجهی در معرض خطر کمتر ابتلا به اختلال گوارشی بودند. (منبع مطلب).

در حالی که نوشیدن قهوه می تواند به حرکت در دستگاه گوارش کمک کند، شواهد کافی برای توصیه چهار فنجان در روز برای کاهش خطر IBS وجود ندارد. با این حال، برای افراد مبتلا به IBS-D یا IBS نوع اسهالی، این مقدار کافئین ممکن است مانند دستور العملی برای فاجعه به نظر برسد. از سوی دیگر، بسیاری از افرادی که با یبوست دست و پنجه نرم می کنند برای منظم ماندن، به یک فنجان قهوه روزانه وابسته هستند.

قهوه یک ملین عالی است و می تواند برای بسیاری از بیماران، به ویژه آنهایی که IBS غالباً یبوست دارند، واقعا مفید باشد.

این موضوع به دلیل است که نوشیدن قهوه ترشح گاسترین را تحریک می کند، هورمونی که باعث انقباض و آرامش روده می شود. دومین هورمونی که در قهوه یافت می شود، به نام کوله سیستوکینین ، با تحریک تولید صفرا به هضم غذا کمک می کند.

IBS دارای سه زیرگروه متمایز است: نوع اسهالی (IBS-D)، نوع یبوست (IBS-C) و نوع مختلط IBS (IBS-M). این زیرگروه ها بر اساس گروه های علائم هستند و می توانند به توصیه های پزشکان در مورد رژیم غذایی و مدیریت IBS کمک کنند.

کالج آمریکایی گوارش توصیه می کند که رژیم غذایی و سبک زندگی خود را به عنوان اولین رویکرد برای مدیریت IBS تغییر دهید (منبع مطلب) .هیچ درمان شناخته شده یا علت واحدی برای IBS وجود ندارد، بنابراین پزشکان ممکن است پیروی از رژیم غذایی حذف را برای شناسایی یا رد غذاهای محرک پیشنهاد کنند. غذاهایی که معمولاً باعث تحریک IBS می شوند شامل لبنیات، ذرت، سویا، گلوتن و سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی و کلم هستند – اما به یاد داشته باشید که روده هر فرد متفاوت است.

تحقیقات در مورد قهوه و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) نتایج متفاوتی دارد

مطالعه اخیر منتشر شده در مجله بین المللی اپیدمیولوژی نشان می دهد که افرادی که مکرر قهوه می نوشند ممکن است در طول زندگی خود خطر ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را کاهش دهند. این مطالعه افرادی را که IBS نداشتند مورد بررسی قرار داد و دریافت که افرادی که چهار فنجان یا بیشتر قهوه فوری یا آسیاب شده در روز مصرف می‌کردند در مقایسه با افرادی که از کافئین پرهیز می‌کردند، ۱۹ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به اختلالات گوارشی بودند. این ارتباط برای افرادی که روزانه ۱ تا ۳ فنجان قهوه می‌نوشیدند، البته با نرخ‌های پایین‌تر، نیز مشاهده شد، اما روند قابل توجهی برای مصرف کنندگان قهوه بدون کافئین مشاهده نشد.

از سوی دیگر، کسانی که مقدار کمی چای، نصف فنجان تا یک فنجان در روز می‌نوشیدند، احتمال ابتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر نیز کمتر بود. با این حال، افرادی که مکرر چای می نوشند و بیش از یک فنجان در روز می نوشند، شانس مشابهی با افرادی داشتند که به طور کامل از کافئین خودداری کردند.

در حالی که قهوه یک ماده غذایی محرک برای برخی از افراد مبتلا به IBS از قبل موجود است، می تواند یک ملین عالی برای دیگران باشد. به گفته جفری کرسپین، پزشک متخصص گوارش و استادیار بالینی در دانشگاه نیویورک، او معمولاً بیش از دو فنجان قهوه در روز را به بیماران خود، به ویژه افراد مسن توصیه نمی کند. مصرف بیش از حد کافئین می تواند ضربان قلب و فشار خون را به سطوح خطرناکی برساند  (منبع مطلب).

این ممکن است خبر خوبی برای افراد مبتلا به IBS-D از قبل موجود باشد. در یک مطالعه در سال ۲۰۲۱، محققان “ارتباط مثبت قابل توجهی بین مصرف قهوه و کافئین و احتمال IBS در کل جمعیت” پیدا کردند. نگاه دقیق‌تر به داده‌های مطالعه نشان می‌دهد که این ارتباط برای زنان و افراد دارای اضافه وزن بالینی، قوی‌تر بود و دسته دوم علائم شدید IBS را با افزایش مصرف قهوه تجربه کردند (منبع مطلب).

در مطالعه دیگری بر روی بزرگسالان مبتلا به IBS، یک پرسشنامه مصرف قهوه را در ده غذای برتر قرار داد که در صورت ابتلا به IBS از آن اجتناب کنید. این داده ها، بر اساس شیوه زندگی بیماران و توصیه های پزشکان، دریافتند که قهوه در مقایسه با پیاز و سیر، محرک غذایی کمتری است. با این حال، ۲۶.۶ درصد از بزرگسالان مبتلا به IBS گفتند که به آنها توصیه شده است که از قهوه خودداری کنند (منبع مطلب).

چرا قهوه باعث نیاز به اجابت مزاج (مدفوع) می شود؟

قهوه، چه معمولی و چه بدون کافئین، می تواند با افزایش جریان خون و فعالیت در دستگاه گوارش و همچنین با انقباض ماهیچه های روده به دلیل داشتن کافئین، حرکات روده را تحریک کند. به گفته  یکمتخصص تغذیه، قهوه به عنوان یک ماده تلخ گوارشی عمل می کند که به ترشح برخی از شیره های معده کمک می کند که به هضم غذا کمک می کنند.

با این حال، وی همچنین خاطرنشان می کند که اسید معده برای تجزیه چربی ها و پروتئین ها، جذب مواد مغذی و داشتن حرکات منظم روده ضروری است. اسید بیش از حد می تواند باعث اسهال، رفلاکس یا سوزش سر دل شود، به همین دلیل است که قهوه ممکن است این علائم را برای برخی از افراد مبتلا به IBS تشدید کند.

بنابراین، مهم است که به بدن خود گوش دهید و در نظر داشته باشید که قهوه چگونه به طور خاص بر شما تأثیر می گذارد. در حالی که قهوه ممکن است برخی افراد را به تعادل برساند، ممکن است باعث شود برخی دیگر کمی از تعادل خارج شوند. بنابراین، نمی توان به طور کلی اظهار نظر کرد که قهوه برای IBS خوب یا بد است.

چه چیزی باعث IBS می شود؟

IBS یک بیماری مزمن است که بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و کسانی که به آن مبتلا می شوند باید یاد بگیرند که علائم آن را در دراز مدت مدیریت کنند. در حالی که در زنان شایع تر است، هر کسی ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. برخی از افراد مبتلا به IBS می توانند علائم خود را با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی خود کاهش دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است برای مدیریت علائم شدیدتر به دارو نیاز داشته باشند.

علائم IBS شامل گرفتگی، درد شکم، نفخ، گاز، اسهال یا یبوست یا ترکیبی از هر دو است. اگرچه این علائم تهدید کننده زندگی نیستند، اما می توانند ناراحت کننده باشند و سلامت عاطفی و اجتماعی فرد را مختل کنند.

اگرچه علت دقیق IBS ناشناخته است، محققان نشانگرهای ژنتیکی را شناسایی کرده اند که این اختلال را با اضطراب مزمن مرتبط می کند (منبع مطلب). این بدان معنا نیست که اضطراب باعث IBS می شود یا برعکس، اما هر دو ریشه ژنتیکی دارند. علاوه بر این، محرک های مختلف مانند استرس، تغییرات هورمونی و محرک های رژیم غذایی می توانند علائم IBS را تشدید کنند. (منبع مطلب).

به گفته یک متخصص تغذیه کل نگر، انواع باکتری هایی که در روده فرد زندگی می کنند ممکن است به عنوان نشانگری برای IBS نیز عمل کنند. او خاطرنشان کرد که بیماران او مبتلا به IBS همگی در میکروبیوم روده خود دچار عدم تعادل هستند، خواه رشد بیش از حد باکتری های مضر باشد یا کمبود میکروب های مفید. در حالی که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، مطالعات تأثیر بالقوه میکروبیوتای روده را بر درمان‌های آتی برای IBS شناسایی کرده‌اند.

کلام پایانی

 • اگر قهوه می نوشید، ممکن است خطر ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر کمتر از افرادی که از مصرف قهوه خودداری می کنند، داشته باشید. از آنجایی که IBS می تواند یک اختلال دشوار برای مدیریت باشد، افراد مبتلا به آن ممکن است در پیدا کردن رژیم غذایی و سبک زندگی بهینه احساس کنند که به حال خود رها شده اند. مهم است که به یاد داشته باشید که توصیه های بالینی بر اساس نوع IBS شما متفاوت است – و همه نوشیدنی های قهوه یکسان ساخته نمی شوند.
 • یک مطالعه اخیر نشان داد که نوشیدن قهوه فوری یا آسیاب شده با نرخ های بالاتر با خطر کمتر ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) مرتبط است، به خصوص برای کسانی که چهار فنجان یا بیشتر در روز می نوشند.
 • اما برای برخی از افراد مبتلا به IBS، قهوه یکی از محرک های رژیم غذایی است که می تواند درد معده یا اسهال را افزایش دهد.

2 دیدگاه دربارهٔ «آثار مثبت قهوه در کاهش خطر ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS);

 1. ممنون از مطالب مفیدتون ای کاش گفته بودین که کسایی که این بیماری رو دارن چقدر قهوه میتونن مصرف کنن و چه نوعی
  من خودم عاشق قهوه هستم وقتی میخورم اذیت میشم ولی نیاز به انرژیش دارم نمیتونم اونو کنار بزارم اگه راه حلش هم می‌گفتین خیلی خوب بود

  پاسخ
  • خاتون عزیز، خاطر نشان می کنیم که این مطلب درباره آثار قهوه در پیشگیری از ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) می باشد و اگر شما مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) هستید باید در نظر داشته باشید که کافئین می تواند روده را تحریک کند و ممکن است علائم IBS را بدتر کند ، به ویژه در افرادی که به آن حساس هستند. مقدار دقیق قهوه قابل تحمل می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد ، بنابراین توجه به بدن و نحوه واکنش آن به کافئین ضروری است.

   به عنوان یک دستورالعمل کلی ، اغلب توصیه می شود که افراد مبتلا به IBS مصرف کافئین خود را به ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم در روز محدود کنند ، که تقریبا معادل یک فنجان قهوه ۸ اونس (۲۴۰ میلی لیتری) است. با این حال ، این فقط یک توصیه کلی است ، و برخی از افراد مبتلا به IBS ممکن است نیاز به محدود کردن مصرف کافئین خود حتی بیشتر یا اجتناب از آن به طور کامل داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید