خانه » سلامت جسم » مدت زمان بهبودی پس از جراحی کاهش وزن بهبود چقدر است؟

مدت زمان بهبودی پس از جراحی کاهش وزن بهبود چقدر است؟

مدت زمانی که طول می کشد تا بدن شما پس از جراحی کاهش وزن به عقب برگردد، متفاوت است و همه اینها به نوع خاص جراحی و تکنیک های مورد استفاده توسط جراح شما بستگی دارد.

وقتی صحبت از بهبودی به میان می‌آید، جراحی‌های لاپاراسکوپی در مقایسه با روش‌های باز منجر به روند بهبود سریع‌تر می‌شوند. دلیل این امر در تفاوت بین این دو رویکرد نهفته است. روش های باز شامل ایجاد یک برش بزرگ در شکم است که به زمان بیشتری برای بهبود نیاز دارد. از سوی دیگر، جراحی‌های لاپاراسکوپی از روش‌های کمتر تهاجمی استفاده می‌کنند و از برش‌های کوچک‌تر و ابزار خاصی به نام لاپاراسکوپ استفاده می‌کنند که در اصل یک لوله کوچک است.

اکنون، بیایید به برخی از جراحی های کاهش وزن محبوب بپردازیم و نگاهی دقیق تر به دوره های بهبودی آنها بیندازیم.

بهبودی پس از جراحی باند معده

اگر به دنبال جراحی باند معده هستید، مهم است که روند بهبودی را درک کنید و بعد از عمل چه انتظاری دارید. این جراحی شامل قرار دادن نواری در اطراف شکم است تا به شما کمک کند زودتر احساس سیری کنید و باعث کاهش وزن شود. در حالی که همه جراحی ها با خطراتی همراه هستند، کارشناسان بهداشت به ما اطمینان می دهند که جراحی باند معده ایمن تلقی می شود.

چه مدت در بیمارستان می مانید؟

پس از جراحی، مدت اقامت در بیمارستان به احساس شما بستگی دارد. در بسیاری از موارد، بیماران می توانند در همان روز جراحی خود به خانه برگردند. با این حال، برخی از افراد ممکن است نیاز به سپری کردن یک شب در بیمارستان برای مشاهده و نظارت داشته باشند (منبع مطلب).

چند روز اول بعد از رفتن به خانه

هنگامی که به خانه برگشتید، چند روز اول بهبودی شما بسیار مهم است. تجربه کمی ناراحتی طبیعی است، اما داروهای مسکن بدون نسخه می توانند به مدیریت هر گونه دردی که ممکن است احساس کنید کمک کنند. علاوه بر این، جراح شما ممکن است داروهای رقیق کننده خون را برای کاهش خطر لخته شدن خون تجویز کند.

چه زمانی می توانید فعالیت های روزانه را از سر بگیرید؟

در این مرحله اولیه، رژیم غذایی شما در درجه اول شامل مایعات خواهد بود. مهم است که حداقل یک هفته از این رژیم غذایی مایع پیروی کنید تا مطمئن شوید بدن شما به آرامی با تغییرات سازگار می شود. این مرحله برای بهبودی و اجازه دادن به معده شما برای سازگاری با باند جدید ضروری است. همانطور که در مسیر بهبودی خود پیشرفت می کنید، ممکن است تعجب کنید که چه زمانی می توانید فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید.

مهم است که به یاد داشته باشید که این فرآیند به زمان و صبر نیاز دارد. ممکن است تا شش هفته طول بکشد تا بتوانید به طور کامل به رژیم غذایی معمول خود بازگردید و به فعالیت های شدید یا ورزش بپردازید. جراح شما همچنین ممکن است قرار ملاقاتی را برای سفت کردن نوار اطراف معده شما تقریباً ۴ تا ۶ هفته پس از عمل اولیه تعیین کند تا اثربخشی آن بهینه شود (منبع مطلب).

تا چه زمانی می توانید به سر کار برگردید؟

بازگشت به کار نقطه عطف مهمی در بهبودی شماست. در بیشتر موارد، افراد می توانند ظرف چند هفته پس از بستن معده به سر کار خود برگردند. با این حال، اگر از نظر فیزیکی شغلی دارید، ممکن است لازم باشد دوره نقاهت طولانی تری برای اطمینان از ایمنی و رفاه خود داشته باشید.

بهبودی از بای پس معده

بای پس معده روشی است که به شما امکان کاهش وزن را نیز می دهد. جراح شما یک کیسه کوچک در بالای شکم شما با منگنه های جراحی ایجاد می کند. این کیسه به روده کوچک شما متصل است تا غذا بیشتر قسمت معده شما را دور بزند.

چه مدت در بیمارستان می مانید؟

به طور معمول، پس از بای پس معده، بستری در بیمارستان پس از عمل معمولاً حدود ۲ تا ۳ روز طول می کشد (منبع مطلب). تیم پزشکی شما در این مدت وضعیت شما را به دقت زیر نظر خواهد داشت و از راحتی و پیشرفت شما به سمت بهبودی اطمینان حاصل می کند.

چند روز اول بعد از رفتن به خانه

پس از بازگشت به خانه، چند روز اول پس از جراحی ممکن است کمی ناراحتی داشته باشد که معمولاً با داروهایی مانند استامینوفن قابل کنترل است. گاهی اوقات، افراد درد نوک شانه ناشی از گاز باقیمانده از عمل را تجربه می کنند. با این حال، این ناراحتی معمولا در عرض ۴ تا ۵ روز فروکش می کند (منبع مطلب).

چه زمانی می توانید فعالیت های روزانه را از سر بگیرید؟

در مورد از سرگیری فعالیت های روزانه، پیروی از یک رژیم غذایی مایع به مدت تقریباً ۳ هفته مهم است تا به بدن شما اجازه بهبودی داده و با تغییرات سازگار شود. در این مدت حداقل به مدت ۱ هفته از رانندگی اجتناب شود. با این حال، پس از این دوره اولیه، می توانید انتظار بازگشت تدریجی به بیشتر فعالیت های عادی خود را در عرض ۳ هفته داشته باشید، زیرا جراح و تیم مراقبت های بهداشتی شما را در روند بهبودی راهنمایی می کنند (منبع مطلب).

تا چه زمانی می توانید به سر کار برگردید؟

در مورد کار، به طور کلی توصیه می شود قبل از بررسی بازگشت تا ۸ هفته مرخصی بگیرید (منبع مطلب). این به بدن شما فرصت کافی برای بهبودی و بازیابی قدرت می دهد و از بازگشت موفقیت آمیز به زندگی حرفه ای خود اطمینان حاصل می کند.

بهبودی از اسلیو معده

جراحی اسلیو معده روشی است که در آن تقریباً ۸۰ درصد معده شما توسط یک جراح ماهر برداشته می شود (منبع مطلب). این تکنیک می تواند به دستیابی به سیری سریعتر در طول وعده های غذایی کمک کند و به کاهش وزن کمک کند. اگر این روش را در نظر می گیرید، ممکن است در مورد روند بازیابی و بازه زمانی آن تعجب کنید.

چه مدت در بیمارستان می مانید؟

پس از اتمام جراحی، می توانید مدت بستری در بیمارستان را بین ۳ تا ۵ روز پیش بینی کنید (منبع مطلب). در این مدت است که متخصصان پزشکی وضعیت شما را به دقت زیر نظر خواهند داشت و از بهبودی آرام اطمینان می‌دهند. با انتقال از بیمارستان به خانه، ممکن است کمی درد را تجربه کنید، اما مطمئن باشید که داروهای تجویزی برای کاهش هر گونه ناراحتی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

چند روز اول بعد از رفتن به خانه

در روزهای اولیه بهبودی در خانه، اولویت دادن به مراقبت از خود بسیار مهم است. درک کنید که وقتی بدن شما بهبود می یابد و با تغییرات سازگار می شود، احساس خستگی و خستگی طبیعی است. استراحت کافی و اجازه دادن به بدن برای تجدید قوا، روند بهبودی روان را تسهیل می کند.

چه زمانی می توانید فعالیت های روزانه را از سر بگیرید؟

یک جنبه ضروری از روند بهبودی شامل اصلاح رژیم غذایی است. پس از انجام این روش، ظرفیت معده شما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و بنابراین، باید وعده های غذایی کمتری مصرف کنید. رعایت یک رژیم غذایی تخصصی برای حداقل ۶ هفته بسیار مهم است، که ممکن است نیاز به تغییرات موقتی در عادات غذایی شما داشته باشد (منبع مطلب). جراح شما راهنمایی های جامعی را در مورد محدودیت های غذایی خاص و برنامه های غذایی متناسب با نیازهای شما ارائه می دهد.

جراحان معمولاً توصیه می کنند حداقل به مدت ۶ هفته از ورزش های شکمی یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

تا چه زمانی می توانید به سر کار برگردید؟

یکی از نگرانی های اولیه برای بسیاری از افراد این است که چه زمانی می توانند پس از انجام این جراحی به سر کار بازگردند. به طور کلی، ممکن است بین ۴ تا ۶ هفته طول بکشد تا به طور کامل بهبود یافته و برای از سرگیری وظایف حرفه ای آماده شوید (منبع مطلب). با این حال، دوره‌های نقاهت فردی ممکن است متفاوت باشد و برخی از افراد بسته به شرایط خاص خود، حتی ممکن است بتوانند زودتر به سر کار بازگردند.

بهبودی از سوئیچ اثنی عشر

سوئیچ اثنی عشر ترکیبی از آستین معده و بای پس روده است. بای پس روده شامل اتصال قسمت اول روده کوچک به قسمت پایینی برای محدود کردن کالری جذب می شود.

چه مدت در بیمارستان می مانید؟

بهبودی پس از جراحی سوئیچ دوازدهه شامل ترکیبی از آستین معده و بای پس روده است که برای محدود کردن میزان کالری جذب شده توسط بدن طراحی شده است. این روش معمولاً نیاز به بستری در بیمارستان دارد که شبیه به جراحی اسلیو معده است که حدود ۳ تا ۵ روز طول می کشد (منبع مطلب).

چند روز اول بعد از رفتن به خانه

هنگامی که از بیمارستان مرخص می شوید، چند روز اول در خانه نیاز به برخی تنظیمات دارد. رژیم غذایی شما عمدتاً از مایعات تشکیل می شود تا به بدن شما اجازه دهد به درستی بهبود یابد. در طول این دوره نقاهت، اولویت دادن به استراحت و آرامش کافی بسیار مهم است، زیرا این امر به روند بهبودی کمک می کند.

چه زمانی می توانید فعالیت های روزانه را از سر بگیرید؟

به تدریج که بدن شما بهبود می یابد و قدرت می یابد، می توانید به تدریج فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید. بیشتر افراد متوجه می شوند که در عرض چند هفته می توانند به روال عادی خود بازگردند. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که حداقل تا ۶ هفته پس از جراحی سوئیچ اثنی عشر باید از بلند کردن سنگین و ورزش شدید اجتناب شود (منبع مطلب). این بازه زمانی توسط جراحان برای اطمینان از بهبودی مناسب بدون هیچ گونه عارضه ای توصیه می شود.

تا چه زمانی می توانید به سر کار برگردید؟

با توجه به برنامه کاری خود، ممکن است حدود ۴ تا ۶ هفته طول بکشد تا بتوانید به کار خود بازگردید. لازم است به بدن خود زمان لازم برای ریکاوری و تطبیق با تغییرات ایجاد شده در طول جراحی داده شود (منبع مطلب). با اجازه دادن به استراحت مناسب و پیروی از توصیه‌های جراح، می‌توانید از بازگشت آرام به فعالیت‌های کاری عادی اطمینان حاصل کنید.

بهبودی پس از لاپاراسکوپی در مقابل جراحی کاهش وزن باز

بیش از ۹۰ درصد از جراحی های بای پس معده در حال حاضر با استفاده از روش لاپاراسکوپی انجام می شود، یک روش کمتر تهاجمی که مزایای زیادی را ارائه می دهد (منبع مطلب). مطالعه ای که در سال ۲۰۱۸ انجام شد نشان داد که بیمارانی که تحت عمل لاپاراسکوپی بای پس معده قرار گرفتند، تنها یک روز پس از عمل جراحی خود به خانه بازگردند، بدون اینکه خطر بستری مجدد در بیمارستان وجود داشته باشد (منبع مطلب). در مقابل، جراحی‌های باز سنتی معمولاً بیماران را ملزم می‌کنند تا چندین روز در بیمارستان بمانند.

روند بهبودی پس از جراحی بای پس معده بسته به نوع عمل انجام شده متفاوت است. به طور کلی، بیماران می توانند انتظار داشته باشند که به تدریج فعالیت های روزانه خود را در عرض یک تا دو هفته از سر بگیرند و گاهی اوقات در صورت انجام یک روش لاپاراسکوپی، حتی زودتر نیز فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرند. این بدان معنی است که بیماران می توانند نسبتاً سریع شروع به بازگشت به روال عادی و مسئولیت های خود کنند.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که بیماران جراحی باز ممکن است برای اطمینان از بهبودی کامل تا شش هفته از محل کار خود مرخصی داشته باشند، در حالی که افرادی که تحت عمل جراحی لاپاراسکوپی قرار می‌گیرند اغلب بهبودی سریع‌تری را تجربه می‌کنند و به طور بالقوه می‌توانند زودتر به سر کار بازگردند. این زمان بهبودی کوتاه‌تر می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر زندگی افراد داشته باشد و به آنها امکان می‌دهد تا در اسرع وقت به کار و روال عادی خود بازگردند.

چه زمانی پس از جراحی کاهش وزن با پزشک تماس بگیریم؟

مهم است که در تمام جلسات پیگیری برنامه ریزی شده خود شرکت کنید تا پزشک شما بتواند بهبودی شما را کنترل کند. همچنین در صورت مشاهده علائمی از عوارض بالقوه، ضروری است که به پزشک مراجعه کنید:

  • پوست قرمز، داغ و متورم اطراف زخم شما
  • تب بالا
  • استفراغ
  • لرز
  • تنفس سریع
  • ضربان قلب سریع
  • مشکل در بلع

سوالات متداول

۱. سخت ترین روزهای بعد از جراحی کاهش وزن چه روزهایی است؟

روز بعد از جراحی ممکن است سخت ترین روز باشد زیرا ممکن است شما از جراحی خود ناراحت شوید و نتوانید غذای جامد بخورید.

۲. بعد از جراحی کاهش وزن چقدر می توانم رانندگی کنم؟

تا زمانی که نتوانید ترمز را فشار دهید و کمربند ایمنی خود را بدون درد ببندید، نمی توانید رانندگی کنید – معمولاً حداقل ۱ هفته (منبع مطلب).

۳. کدام جراحی کاهش وزن سریعترین زمان بهبودی را دارد؟

جراحی باند معده به طور کلی ساده ترین نوع جراحی کاهش وزن است و کوتاه ترین زمان بهبودی را دارد.

کلام پایانی

جراحی کاهش وزن ممکن است به شما کمک کند تا به وزن مورد نظر خود برسید، اما برای بهبودی پس از عمل به هفته ها زمان نیاز دارید. احتمالاً باید قبل از شروع مجدد تدریجی غذاهای جامد، رژیم غذایی مایع را شروع کنید.

مهم است که در تمام جلسات پیگیری برنامه ریزی شده خود پس از عمل خود شرکت کنید تا مطمئن شوید که به درستی بهبود یافته اید. همچنین در صورت بروز علائم عفونت یا سایر عوارض مهم است که با پزشک خود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید