خانه » سلامت جسم » مغر چه مدتی پس از ایست قلبی زنده می ماند؟

مغر چه مدتی پس از ایست قلبی زنده می ماند؟

ایست قلبی یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که در آن قلب از تپش می ایستد و منجر به کمبود اکسیژن در بدن می شود.طبق گزارش انجمن قلب آمریکا، سالانه بیش از ۳۵۶،۰۰۰ ایست قلبی خارج از بیمارستان در ایالات متحده رخ می دهد که میزان مرگ و میر آن نزدیک به ۹۰ درصد است (منبع مطلب).

جدای از میزان بالای مرگ و میر، نگرانی مهم دیگر تأثیر کمبود طولانی مدت اکسیژن بر مغز و آسیبی است که می تواند در عرض سه دقیقه پس از توقف قلب رخ دهد.

این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که وقتی اکسیژن در مغز در طول ایست قلبی قطع می‌شود، و علائم رایج مشاهده شده هنگام احیای یک فرد را بررسی می‌کند. علاوه بر این، چالش هایی را که با از سرگیری جریان خون در بافت هایی که آسیب دیده اند به وجود می آیند را بررسی می کند.

آنچه در طول ایست قلبی اتفاق می افتد

ایست قلبی منجر به از دست دادن هوشیاری فرد در عرض ۲۰ ثانیه پس از توقف قلب می شود. به دلیل کمبود اکسیژن و گلوکز مورد نیاز برای عملکرد مغز، مغز قادر به ارسال سیگنال های الکتریکی لازم برای تنفس و عملکرد اندام نیست.

این می تواند منجر به آسیب هیپوکسیک-آناکسی (HAI) شود که زمانی رخ می دهد که مغز از اکسیژن محروم می شود. هیپوکسی به کمبود نسبی اکسیژن اشاره دارد، در حالی که آنوکسی به معنای کمبود کامل اکسیژن است. به طور کلی، هرچه از دست دادن اکسیژن کامل تر باشد، آسیب بیشتری به مغز وارد می شود (منبع مطلب).

با ایست قلبی، تمام قسمت های مغز که به جریان خون متکی هستند تحت تأثیر نارسایی آن قرار می گیرند. آسیب ناشی از فقدان اکسیژن، آسیب مغزی بدون اکسیژن نامیده می شود، به طوری که لوب گیجگاهی به ویژه در معرض آسیب است زیرا خاطرات را ذخیره می کند.

جدول زمانی

هنگامی که ایست قلبی رخ می دهد، CPR باید در عرض دو دقیقه شروع شود تا شانس بقا افزایش یابد. CPR به موقع و موثر می تواند منجر به نتایج مثبت شود.

با این حال، اگر CPR بیش از سه دقیقه به تعویق بیفتد، ایسکمی مغزی جهانی (فقدان جریان خون در کل مغز) می تواند منجر به بدتر شدن تدریجی آسیب مغزی شود (منبع مطلب).

تا نه دقیقه، آسیب مغزی شدید و غیرقابل برگشت محتمل است. شانس زنده ماندن بعد از ۱۰ دقیقه کاهش می یابد.

حتی اگر یک فرد احیا شود، از هر ۱۰ نفر، ۸ نفر در کما خواهند بود و سطحی از آسیب مغزی را تحمل می کنند. به عبارت ساده، هر چه مغز مدت بیشتری از اکسیژن محروم شود، آسیب بیشتر خواهد بود (منبع مطلب).

اگر به تازگی CPR را یاد نگرفته اید، ضروری است که دانش خود را به روز کنید. می توانید دوره های آموزشی دو تا سه ساعته را در مراکز بهداشتی محلی یا با تماس با دفاتر هلال احمر در منطقه خود بیابید.

احیا و علائم

نرخ بقای ایست قلبی زمانی بالاتر است که درمان در بیمارستان یا مکان دیگری با دسترسی آسان به دفیبریلاتورهای خارجی خودکار (AEDs) ارائه شود. AED ها دستگاه های قابل حملی هستند که برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب، شوک های الکتریکی را به قفسه سینه وارد می کنند. آنها را می توان در بسیاری از مکان های کار، مکان های ورزشی و مناطق عمومی پیدا کرد.

هنگامی که به سرعت درمان شود، ممکن است یک فرد بهبودی کامل را تجربه کند، بدون اینکه اثرات ماندگاری داشته باشد.

با این حال، دیگران ممکن است آسیب مغزی خفیف تا شدید را تجربه کنند. از دست دادن حافظه اغلب یکی از اولین علائمی است که به دلیل هیپوکسی، که کمبود اکسیژن به مغز است، ظاهر می شود. سایر علائم جسمی و روانی نیز ممکن است قابل توجه باشند، در حالی که برخی ممکن است ماه ها یا سال ها بعد آشکار شوند.

برای کسانی که احیا می شوند و در کما نیستند، هیپوکسی ممکن است باعث موارد زیر شود:

 • از دست دادن شدید حافظه (فراموشی)
 • انقباضات غیر ارادی عضلات (اسپاستیسیته)
 • از دست دادن کنترل عضلانی
 • از دست دادن تحرک و کنترل حرکت خوب
 • بی اختیاری
 • اختلال در گفتار
 • تغییرات در شخصیت
 • سرگردانی نسبت به مکان، شخص یا زمان

برخی علائم ممکن است با گذشت زمان بهبود یابد. با این حال، برخی دیگر ممکن است ماندگار باشند و نیاز داشته باشند که فرد مادام‌العمر تحت مراقبت‌های کمکی باشد.

حدود ۹۰ درصد از افرادی که در خارج از بیمارستان دچار ایست قلبی می شوند – یعنی در خانه، محل کار یا هر جا که اتفاق می افتد – خواهند مرد. نتایج خوب به  CPR موثر اولیه بستگی دارد. هرگز شروع CPR را با فشرده سازی با کیفیت و درخواست کمک، که شامل دفیبریلاتور و EMS می شود، به تاخیر نیندازید.

کما

افرادی که پس از ایست قلبی به کما می‌روند اغلب به قسمت‌های مختلف مغز آسیب می‌رسانند، مانند موارد زیر:

 • غشاء مغزی
 • هیپوکامپ
 • مخچه
 • عقده های قاعده ای

در برخی موارد ممکن است آسیب به نخاع نیز رخ دهد. افرادی که به مدت ۱۲ ساعت یا بیشتر در کما می مانند، احتمالاً مشکلات طولانی مدت در تفکر، حرکت و احساسات را تجربه می کنند. بهبودی اغلب آهسته و ناقص است و چند هفته تا چند ماه طول می کشد.

افرادی که شدیداً تحت تأثیر قرار می گیرند ممکن است در نهایت در حالت سندرم بیداری بدون پاسخ (UWS) قرار گیرند که به عنوان حالت نباتی پایدار (PVS) نیز شناخته می شود. این افراد با وجود باز بودن چشمانشان و انجام حرکات ارادی، از محیط اطراف خود بی خبر می مانند و پاسخی نمی دهند.

متأسفانه، فقط حدود ۵۰ درصد از افراد مبتلا به UWS ناشی از آسیب تروماتیک مغزی هوشیاری خود را به دست می آورند. با این حال، شانس بهبودی برای کسانی که UWS ناشی از کمبود اکسیژن دارند کمتر است.

آسیب خونرسانی مجدد

خونرسانی مجدد، که به بازگرداندن جریان خون در بدن اشاره دارد، برای احیای یک فرد و به حداقل رساندن آسیب مغزی بسیار مهم است. با این حال، باید به طور روشمند و با دقت انجام شود زیرا هجوم ناگهانی خون به بافت های آسیب دیده می تواند باعث آسیب بیشتر شود.

در حالی که شروع مجدد جریان خون ضروری است، توجه به این نکته مهم است که کمبود اکسیژن و مواد مغذی در طول ایست قلبی می‌تواند باعث ایجاد استرس اکسیداتیو در مغز در هنگام بازیابی جریان خون شود، زیرا مواد مضر به بافت‌های آسیب دیده سرازیر می‌شوند.

التهاب و آسیب عصبی که این امر ایجاد می‌کند می‌تواند باعث ایجاد مجموعه‌ای از علائم شود، از جمله:

 • سردردهای شدید یا میگرن
 • تشنج
 • ضعف یا فلج در یک طرف بدن
 • از دست دادن بینایی یا کوری در یک چشم
 • مشکل در درک چیزهایی که شنیده یا گفته می شود
 • از دست دادن آگاهی از یک طرف محیط خود ( بی توجهی نیم فضایی )
 • گفتار نامفهوم یا درهم
 • سرگیجه یا سردرگمی
 • دوبینی
 • از دست دادن هماهنگی

شدت این علائم ارتباط نزدیکی با مدت زمان بدون اکسیژن دارد. عوامل دیگر عبارتند از هر گونه شرایط از قبل موجود که بر مغز و سیستم قلبی عروقی تأثیر می گذارد.

کلام پایانی

 • هنگامی که قلب متوقف می شود، جریان خونی که در سراسر بدن پمپاژ می شود نیز متوقف می شود. آسیب مغزی در عرض چند دقیقه به دلیل کمبود اکسیژن آغاز می شود.
 • ایست قلبی معمولاً در خارج از محیط بیمارستان کشنده است، اما حتی کسانی که احیا می شوند ممکن است اثرات شدید و ماندگاری داشته باشند. برای راه اندازی مجدد قلب و محدود کردن این اثرات فاجعه بار، مهم است که سریع عمل کنید.
 • اگر کسی ناگهان جلوی شما سقوط کند و نفسش قطع شود، هر ثانیه مهم است. به جای اتلاف وقت برای گذاشتن قربانی در ماشین و سریع رفتن به بیمارستان، با اورژانس تماس بگیرید و بلافاصله CPR را فقط با دست شروع کنید. ممکن است زمان کافی تا رسیدن امدادگران برای راه اندازی مجدد قلب بخرید.

سوالات متداول

۱. مغز چقدر می تواند بدون اکسیژن کار کند؟

ممکن است کمتر از پنج دقیقه کمبود اکسیژن طول بکشد تا برخی از سلول های مغز شروع به مرگ کنند. هیپوکسی مغزی یا کمبود اکسیژن به مغز می تواند باعث آسیب مغزی شود و پس از مدت کوتاهی کشنده شود. ۳

۲. چه مدت ممکن است یک نفر در کما باشد؟

به ندرت پیش می آید که فردی بیش از دو تا چهار هفته در کما باشد. با این حال، موارد بسیار نادری از افرادی وجود داشته است که چندین سال یا حتی چندین دهه در کما مانده اند. احتمال آسیب مغزی هر چه مدت طولانی تری فرد در کما باشد بیشتر می شود(منبع مطلب).

۳. در طول ایست قلبی چه اتفاقی می افتد؟

در طول ایست قلبی، قلب فرد از تپش می ایستد و به زودی بیهوش می شود. تنفس آنها متوقف می شود و اندام ها از کار می افتند. اگر CPR در عرض دو تا سه دقیقه پس از ایست قلبی انجام نشود، آسیب مغزی ممکن است رخ دهد و هر چه مدت زمان بیشتری برای بازیابی جریان خون طول بکشد بدتر می شود. پس از نه دقیقه، آسیب مغزی بسیار محتمل است. احتمال زنده ماندن از ایست قلبی بعد از ۱۰ دقیقه بسیار کم است.

دیدگاهتان را بنویسید