خانه » بیماری ها » چه زمانی باید به دنبال نظر پزشک دیگری برای بیماری کرون باشید؟

چه زمانی باید به دنبال نظر پزشک دیگری برای بیماری کرون باشید؟

نظرات دوم راه رایج و ارزشمندی برای به دست آوردن بینش و آرامش خاطر در مورد تشخیص و استراتژی درمانی فعلی شما هستند، به خصوص در مورد بیماری کرون (CD) و کولیت اولسراتیو (UC)، دو نوع اصلی التهاب روده. بیماری (IBD). اگر چه اگر تشخیص سی دی را دریافت کرده اید و پزشکتان قبلاً یک طرح درمانی برای شما ایجاد کرده است، ممکن است گرفتن نظر دوم غیرضروری به نظر برسد، دلایل متعددی وجود دارد که چرا جستجوی نظر دوم ممکن است همچنان برای شما مناسب باشد. در این مقاله، این دلایل را بررسی خواهیم کرد و راهنمایی هایی در مورد چگونگی پیدا کردن یک نظر دوم خوب ارائه می دهیم.

نظر دوم پزشکی چیست؟

نظر دوم تشخیص، درمان یا توصیه مدیریتی از سوی پزشک دیگری غیر از پزشک معمول شما است. شما می توانید نظر دوم را در مورد هر بخشی از سفر تشخیصی خود، از خود تشخیص گرفته تا استفاده از درمان های نوظهور یا آزمایشات بالینی، به دست آورید. جستجوی نظر دوم به این معنی نیست که شما به پزشک اصلی خود احترام نمی گذارید یا به طور خودکار مراقبت از پزشک فعلی خود را ترک می کنید. این به سادگی فرصتی برای دریافت دیدگاه و نظر یک متخصص دیگر است.

چرا برای بیماری کرون به نظر دوم نیاز دارید؟

مردم به دلایل مختلف به دنبال نظرات دوم هستند. نه لزوماً به این دلیل که آنها در صحت تشخیص شک دارند. نظرات دوم می تواند بخش مهمی از مدیریت CD باشد و می تواند آرامش خاطر و همچنین فرصت های درمانی جدید را فراهم کند. در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا ممکن است به دنبال نظر دوم برای بیماری کرون باشید:

۱. تایید تشخیص:

در حالی که توصیف شما از علائم می تواند وجود CD را نشان دهد، تشخیص از طریق مجموعه ای از آزمایشات، از جمله روش های پزشکی مانند آندوسکوپی روده برای مشاهده و نمونه برداری از بافت در دستگاه گوارش شما تأیید می شود. علیرغم تمام روش‌های ارزیابی CD، تشخیص قطعی می‌تواند چالش برانگیز باشد. تعدادی از شرایط دیگر می توانند علائم و نشانه های داخلی CD را تقلید کنند و تشخیص مراحل اولیه بیماری ممکن است از طریق آزمایش دشوار باشد. اشکالی ندارد که از پزشک دیگری بخواهید که نتایج آزمایش شما را بررسی کند – یا آنها را تکرار کند – و تشخیص را تأیید کند تا مطمئن شوید که درمان می تواند مؤثر باشد. اگر به شما گفته شود که سی دی بدون ورودی تست‌های آزمایشگاهی، تصویربرداری یا آندوسکوپی دارید، پزشک دیگری می‌تواند این خدمات را برای تایید یا تخفیف تشخیص ارائه دهد.

۲. در مورد یک درمان توصیه شده احساس عدم اطمینان می کنید:

استراتژی درمان شما برای CD به علائم، شدت بیماری، ترجیحات شخصی و سلامت کلی شما بستگی دارد. پزشک شما برنامه ای برای داروها، تغییر شیوه زندگی و روش های جراحی ایجاد می کند که این عوامل را در نظر می گیرد. گزینه های درمانی مختلفی برای درمان CD وجود دارد و هر درمانی برای هر فرد یکسان عمل نمی کند. اگر در مورد روش یا دارویی که پزشکتان توصیه کرده مطمئن نیستید، نظر دوم می تواند خیالتان را راحت کند که در حال حاضر بهترین گزینه برای شماست.

۳. علائم بهبود نمی یابند:

اگر چندین روش درمانی را پشت سر گذاشته اید و علائم شما بهبود نمی یابد، نظر دوم برای بیماری کرون می تواند کمک کننده باشد. تقریباً یک سوم افراد مبتلا به IBD به درمان های خط اول در آنچه به عنوان “IBD مقاوم به درمان” شناخته می شود، پاسخ نمی دهند. اگر علائم شما بهبود نیافت، نظر دوم می‌تواند فرصت‌های جدیدی را برای گزینه‌های درمانی ارائه دهد، به خصوص اگر به دکتری مراجعه کنید که تجربه زیادی در درمان IBD مقاوم داشته باشد.

۴. پزشک شما در این زمینه تجربه زیادی ندارد:

درمان های IBD به طور مداوم در حال تکامل هستند و گزینه های جدیدی در حال ظهور هستند. همه پزشکان با جدیدترین روش های درمانی آشنا نیستند یا با استفاده از آنها احساس راحتی نمی کنند. اگر در مورد سی دی درمانی که می‌خواهید امتحان کنید خوانده‌اید (یا درباره امتحان کردن صحبت کنید) و پزشکتان تجربه آن را ندارد، نظر دوم می‌تواند دسترسی به آن درمان را باز کند یا به شما کمک کند تا بفهمید که آیا انتخاب خوبی است یا خیر. برای شما. اگر تشخیص سی دی شما پیچیده باشد و پزشک سابقه درمان موارد پیچیده را نداشته باشد، همین را می توان گفت. شما ممکن است نظر دومی را از یک پزشک با سابقه گسترده در درمان سی دی های ظریف تر و عوارض آن بخواهید.

۵. با پزشک خود راحت نیستید:

گاهی اوقات افراد با پزشک CD خود، کارکنان بالینی خود، یا فرهنگ موجود در مرکز پزشکی خود ارتباط خوبی ندارند. اگر از نظر شخصی پزشک خود را دوست ندارید، ایجاد اعتماد، برقراری ارتباط و احساس راحتی در مراقبت از او دشوار است. پیدا کردن دکتری که مناسب شخصیت شما باشد به همان اندازه مهم است که در مورد سی دی آگاه باشید. اگر به هر دلیلی از مراقبت فعلی خود راضی نیستید، جستجوی نظر دوم کاملاً قابل قبول است.

بهترین راه برای یافتن یک نظر دوم خوب چیست؟

اگر نمی‌دانید که چگونه از نظر دوم بهترین استفاده را ببرید (و نحوه انجام آن، نقطه)، این نکات می‌توانند به شما در شروع کار کمک کنند:

۱. قبل از بازدید:

 • برای توصیه های پزشک با گروه های پشتیبانی CD در منطقه خود ارتباط برقرار کنید.
 • درباره بررسی های پزشک آنلاین تحقیق کنید.
 • از عزیزان و دوستان خود بپرسید که آیا پزشکانی دارند که به شدت توصیه می کنند.
 • با سایر متخصصان پزشکی خود در مورد پزشکانی که توصیه می کنند صحبت کنید.
 • نتایج آزمایش و سابقه پزشکی خود را جمع آوری کنید.
 • برای تأیید ارائه دهندگان در شبکه خود با بیمه درمانی خود تماس بگیرید.
 • تا جایی که می توانید درباره CD و درمان های موجود آن بیاموزید.
 • لیستی از سوالات را برای پزشک نظر دوم خود بنویسید.

۲. در طول بازدید شما:

 • یادداشت بردارید تا بعدا مرور کنید.
 • از یکی از عزیزان خود بخواهید که با شما بیاید تا به شما کمک کند اطلاعات خود را حفظ کنید و بعد از آن دیدگاه خود را ارائه دهید.
 • از درخواست توضیحات عمیق یا درخواست توضیح نترسید.
 • در مورد تشخیص، برنامه درمانی و پیش آگهی خود بحث کنید.
 • در مورد تغییرات سبک زندگی که از سلامت کلی شما حمایت می کند بحث کنید.

به یاد داشته باشید، لازم نیست در یک نظر دوم متوقف شوید. شما می توانید نظر سوم را نیز دریافت کنید. هیچ محدودیتی برای تعداد پزشکانی که می توانید ملاقات کنید وجود ندارد. وقت خود را صرف پیدا کردن یک متخصص پزشکی کنید که نیازهای آسایش شخصی شما و همچنین نیازهای پزشکی شما را برآورده کند.

بردن

این کاملاً اشکالی ندارد که برای بیماری کرون خود به دنبال نظر دوم باشید. اگر می‌خواهید تشخیص خود را تأیید کنید، گزینه‌های درمانی جدید را بررسی کنید، یا با یک پزشک با تجربه بالا در زمینه CD کار کنید، ممکن است نظر دوم برای شما مناسب باشد. همچنین گرفتن نظر دوم اشکالی ندارد زیرا در سطح شخصی یا احساسی از مراقبت خود راحت نیستید. هنگامی که با یک بیماری مزمن زندگی می کنید، احساس اطمینان و امنیت با پزشک خود بخش بزرگی از موفقیت درمان است.

سوالات متداول

۱. نظر دوم چیست و چرا جستجو برای بیماری کرون اهمیت دارد؟

نظر دوم تشخیص، درمان یا توصیه مدیریتی از سوی پزشک دیگری غیر از پزشک معمولی شما است. جستجوی نظر دوم برای بیماری کرون برای تأیید تشخیص، کشف گزینه‌های درمانی جدید، یا کار با یک پزشک با تجربه بالا در CD، در میان دلایل دیگر، مهم است.

۲. چند دلیل برای جستجوی نظر دوم برای بیماری کرون چیست؟

برخی از دلایل برای جستجوی نظر دوم برای بیماری کرون عبارتند از: تأیید تشخیص، عدم اطمینان در مورد درمان های توصیه شده، علائم بهبود نیافته، پزشک شما تجربه زیادی در درمان CD نداشته و با پزشک خود راحت نیست.

۳. چگونه می توانید یک نظر دوم خوب برای بیماری کرون پیدا کنید؟

برای یافتن نظر دوم خوب برای بیماری کرون، با گروه‌های پشتیبانی سی دی برای توصیه‌های پزشک ارتباط برقرار کنید، درباره بررسی‌های آنلاین پزشک تحقیق کنید، از عزیزان و دوستان خود برای توصیه‌ها بپرسید، با سایر متخصصان پزشکی صحبت کنید، نتایج آزمایش و سابقه پزشکی خود را جمع‌آوری کنید، با بیمه سلامت خود تماس بگیرید. برای تایید ارائه دهندگان در شبکه خود، و تا آنجا که می توانید در مورد CD و درمان های موجود آن بیاموزید.

۴. در هنگام مراجعه به پزشک نظر دوم چه باید کرد؟

در طول ملاقات خود با پزشک نظر دوم، یادداشت برداری کنید تا بعدا مرور کنید، از یکی از عزیزان خود بخواهید که با شما بیاید، از درخواست توضیحات عمیق یا درخواست توضیح نترسید، در مورد تشخیص، برنامه درمانی و پیش آگهی خود صحبت کنید. و درباره تغییرات سبک زندگی که از سلامت کلی شما حمایت می کند صحبت کنید.

۵. چرا یافتن دکتری که مناسب شخصیت شما باشد مهم است؟

یافتن پزشکی مناسب برای شخصیت شما بسیار مهم است زیرا زمانی که با یک بیماری مزمن مانند بیماری کرون زندگی می کنید، احساس اعتماد به نفس و امنیت با پزشک خود بخش بزرگی از موفقیت درمان است. اگر با پزشک خود راحت نیستید، ایجاد اعتماد، برقراری ارتباط و احساس راحتی در مراقبت از او دشوار است. وقت خود را صرف پیدا کردن یک متخصص پزشکی کنید که نیازهای آسایش شخصی شما و همچنین نیازهای پزشکی شما را برآورده کند.

دیدگاهتان را بنویسید