خانه » سلامت جسم » هر چند وقت یک بار باید فشار خون خود را چک کنید؟

هر چند وقت یک بار باید فشار خون خود را چک کنید؟

بر اساس تحقیقات جدید از میلیون ها قرار ملاقات، خوانش فشار خون بیمار می تواند به طور قابل توجهی بین ویزیت های پزشک متفاوت باشد.

اگرچه این برای همه مهم نیست، اما برای بیماران و پزشکانی که برای مدیریت فشار خون بالا تلاش می کنند، چالشی ایجاد می کند.

مطالعه اخیری که توسط محققان دانشگاه ییل انجام شد، بیش از ۷.۷ میلیون اندازه گیری فشار خون سرپایی را که در سیستم بهداشتی ییل نیوهون بین ژانویه ۲۰۱۴ تا اکتبر ۲۰۱۸ انجام شد، مورد بررسی قرار داد. بر اساس این مطالعه، فشار خون می تواند تا ۱۰ میلی متر جیوه در طول ویزیت های متوالی پزشک نوسان داشته باشد، حتی اگر آنها فقط حدود دو هفته از هم فاصله داشته باشند. (منبع مطلب).

معنی اعداد فشار خون شما چیست؟

اندازه گیری فشار خون شما از دو عدد تشکیل شده است: فشار خون سیستولیک (عدد بالا) و فشار خون دیاستولیک (عدد پایین). فشار خون سیستولیک شما نیرویی است که در هنگام ضربان قلب به شریان های شما وارد می شود و خون را به سمت اندام ها و بافت های شما می راند. فشار خون سیستولیک ایده آل باید کمتر از ۱۲۰ باشد. فشار خون دیاستولیک شما همان کشش باقیمانده در شریان ها است در حالی که قلب شما بین ضربان ها در حال استراحت است. در حالت ایده آل، باید کمتر از ۸۰ باشد.

یافته‌های آن‌ها محققان را به این سوال سوق داد که آیا برخی از بیماران ممکن است نیاز به نظارت بر فشار خون در خانه داشته باشند تا به راهنمایی برنامه درمانی خود کمک کنند.

دکتر جوزف ابینگر ، دستیار مدیر بخش مراقبت‌های ویژه عروق کرونر در لس آنجلس  می گوید : «ما می‌دانیم که مطب دکتر مکانی نیست که مردم زمان زیادی را در آن صرف کنند . تنها بودن در یک محیط پزشکی می تواند فشار خون  را برای برخی افراد افزایش دهد. ما این افزایش کلاسیک را در مطب دکتر می‌بینیم که وقتی آنها به خانه می‌روند کاهشی آهسته دارد.»

چرا فشار خون شما در دکتر متفاوت است؟

مهم است که بدانید فشار خون شما در مطب ممکن است فشار خون روزانه شما را منعکس نکند.

یوان لو، استادیار ، نویسنده اصلی مطالعه و استادیار دانشکده پزشکی ییل در نیوهیون، کانکتیکات می گوید: «اندازه‌گیری فشار خون در مطب پزشک فقط یک عکس فوری در یک نقطه از روز است . «به عنوان مثال، بین اندازه‌گیری در صبح و عصر تفاوت‌هایی وجود خواهد داشت. یک بار خواندن نشان دهنده چگونگی تغییر فشار خون در طول روز نیست.

عوامل متعددی می توانند باعث افزایش یا کاهش فشار خون شما در روز شوند و در خوانشی که در مطب پزشک دریافت می کنید تفاوت ایجاد کند:

 • رگ های خونی با شرایط گرمتر یا سردتر منبسط و منقبض می شوند که ممکن است باعث اختلاف فشار خون شود. نشستن در اتاق انتظار سرد نیز می تواند باعث افزایش فشار خون شود.
 • اگر داروی فشار خون مصرف می کنید، میزان خوانش شما نیز ممکن است بر اساس زمان مصرف دارو متفاوت باشد.
 • عجله برای رسیدن به مطب پزشک و احساس استرس هنگام ورود می تواند فشار خون شما را بالا ببرد.
 • اندازه یا قرار دادن نامناسب کاف فشار خون ممکن است باعث شود خواندن شما نادرست باشد.
 • برخی از بیماران « سندرم کت سفید » را تجربه می‌کنند، یک افزایش موقت فشار خون به دلیل اضطراب در مورد مراجعه به پزشک.

چه کسانی و هر چند وقت یکبار باید فشار خون خود را در خانه چک کنند؟

فقط برخی از افراد باید به طور منظم فشار خون خود را در خانه چک کنند، از جمله بیمارانی که فشار خون بالا تشخیص داده شده و فشار خون آنها کمی بالا است.

همچنین به افراد مسن و هر کسی که عوامل خطری که آنها را مستعد ابتلا به بیماری های قلبی می کند، از جمله سابقه خانوادگی فشار خون بالا یا سابقه قبلی بیماری قلبی توصیه می شود، فشار خون خود را در خانه چک کنند.

بیمارانی که تازه وارد تست فشار خون خانگی شده اند باید فشار خون خود را چند بار در روز به مدت حدود یک هفته چک کنند. اما نظارت بیش از حد می تواند باعث اضطراب در برخی از بیماران شود که می تواند فشار خون آنها را افزایش دهد. پس از پایان فرآیند، هر دو آزمایش را یک بار در روز در زمان مشخصی در روز توصیه می شود.

ابینگر گفت : وقتی افرادی را داریم که فشار خونشان را در خانه کنترل می‌کنند، امیدواریم بتوانیم درک بهتری از فشار خونشان داشته باشیم .

چگونه فشار خون دقیق را در خانه بدست آوریم

برای اندازه گیری فشار خون خود به فشارسنج نیاز دارید. به گفته ی ابینگر ، چند مرحله برای مطالعه دقیق در خانه وجود دارد:

 • قبل از بررسی فشار خون مثانه خود را خالی کنید (ادارا کنید) و ۵ دقیقه استراحت کنید.
 • در حالی که پاهای خود را روی زمین قرار دهید، پاهای خود را روی هم نگذارید و دست خود را در سطح و هم تراز قلب خود قرار دهید و بالاتر و پایین تر قرار ندهید.
 • قرار دادن صحیح کاف در اطراف بازو برای خواندن دقیق ضروری است، بنابراین قبل از شروع نظارت در منزل از پزشک یا پرستار خود راهنمایی بخواهید. اکثر کاف‌های فشار خون خانگی دارای علامت‌هایی هستند که به قرارگیری مناسب کمک می‌کنند، بنابراین حتما به دستورالعمل‌ها دقت کنید.
 • از عوامل حواس پرتی مانند برنامه های تلویزیونی تحریک کننده یا رویدادهای ورزشی اجتناب کنید.
 • بین اندازه گیری فشار خون حداقل یک تا دو دقیقه استراحت کنید و نتیجه بالاتر را بگیرید.
 • فشار خون خود را در یک زمان ثابت از روز چک کنید. فشار خون بالا یا فشار خون بالا می تواند عواقب عمده ای بر بدن داشته باشد

خطرات فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا، یا هایپرتنشن، می تواند عواقب عمده ای بر بدن داشته باشد، بنابراین دریافت یک حس دقیق از فشار خون برای درمان مناسب این بیماری بسیار مهم است.

فشار خون بالا اولین عامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی است و بیماری های قلبی عروقی عامل شماره یک مرگ و میر در ایالات متحده است. وقتی فشار خون خیلی زیاد نباشد، ممکن است هیچ علامتی نداشته باشید.

مردم فقط آن را نادیده می گیرند، یا فکر می کنند، “اگر هیچ علامتی ندارم، چرا باید دارو مصرف کنم؟” اما می تواند به آسیب اندام در مغز، قلب و کلیه کمک کند و منجر به سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی قلبی و نارسایی کلیه شود.

چگونه فشار خون خود را تحت کنترل داشته باشید؟

 • تغییر سبک زندگی اولین خط درمان فشار خون بالا است. کاهش نمک در رژیم غذایی، ورزش منظم و مدیریت استرس، همگی استراتژی هایی هستند که می توانید برای کاهش فشار خون خود به کار ببرید.
 • برای برخی از بیماران، اصلاح شیوه زندگی به تنهایی فشار خون آنها را کنترل نمی کند. این افراد به دارو نیاز خواهند داشت. کار با یک پزشک برای یافتن دارو و دوز مناسب حیاتی است.
 • بیماران ممکن است مصرف داروهای فشار خون خود را متوقف کنند زیرا هیچ عارضه جانبی ناشی از فشار خون خود را احساس نمی کنند. اما داروهای فشار خون باید به طور مداوم مصرف شوند.
 • اگر هر گونه عوارض جانبی یا نگرانی در مورد داروهای خود دارید، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است بتوانید دارو یا دوز متفاوتی را پیدا کنید که برای شما بهتر عمل کند.

ابینگر گفت: “ما برای مدت طولانی می دانیم که فشار خون بالا یک عامل خطر شایع اما بسیار قابل تغییر برای بیماری قلبی است.” هرچه بیشتر بر کنترل فشار خون تمرکز کنیم، نتایج بهتری خواهیم دید.»

کلام پایانی

طبیعی است که فشار خون شما ممکن است در قرار ملاقات های پزشک بالا به نظر برسد و یا در بین ویزیت های مختلف، متفاوت باشد. برای کمک به خواندن صحیح تر فشار خون، نظارت روزانه در خانه ممکن است مفید باشد، به خصوص اگر قبلاً فشار خون بالا تشخیص داده شده باشد یا در معرض خطر بیماری قلبی هستید.

 • خوانش فشار خون می تواند از یک ویزیت دکتر تا ویزیت دیگری متفاوت باشد.
 • نتایج فشار خون در مطب ممکن است به طور دقیق فشار خون معمولی روزانه شما را منعکس نکند.
 • برخی از افراد در صورت داشتن دستگاه قابل اعتمادی که به درستی از آن استفاده می کنند، ممکن است از چک کردن فشار خون روزانه خود در خانه در فاصله زمانی بین ویزیت پزشک سود ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید