خانه » بیماری ها » مروری بر کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال

مروری بر کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال یک بیماری قلبی منحصر به فرد و غیر معمول است که با ضخیم شدن عضله در قسمت تحتانی بطن چپ مشخص می شود. این می تواند منجر به علائمی مانند کاهش توانایی ورزش و مشکل در تنفس شود. درک نام این بیماری می تواند بینشی در مورد اثرات آن بر بدن ارائه دهد. “میوپاتی” به وضعیتی اشاره دارد که بر بافت عضلانی تاثیر می گذارد، در حالی که “کاردیومیوپاتی” به طور خاص بر عضله قلب تأثیر می گذارد. در مورد کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال، عضله قلب ضخیم می شود و پمپاژ موثر خون را برای قلب چالش برانگیزتر می کند. کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال  به طور خاص قسمت پایینی بطن چپ را هدف قرار می دهد که به آن راس نیز می گویند.

علیرغم نادر بودن آن، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال تعداد قابل توجهی از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. تخمین زده می شود که تقریباً ۱ نفر از هر ۵۰۰ نفر را تحت تأثیر قرار دهد که حدود ۲۵٪ موارد کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال در جمعیت های آسیایی و ۱۰٪ در گروه های غیر آسیایی به عنوان کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال طبقه بندی می شوند. برای درک بهتر این وضعیت، بررسی علائم، علل و گزینه های درمانی موجود بسیار مهم است. با بررسی این جنبه ها، افراد می توانند درک عمیق تری از اینکه چگونه کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال  می تواند بر سلامت کلی و کیفیت زندگی آنها تأثیر بگذارد، به دست آورند.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال چقدر شایع است؟

تخمین زده می شود که کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال حدود ۱ نفر از هر ۵۰۰ را تحت تاثیر قرار دهد  (منبع مطلب). حدود ۲۵ درصد از افراد دارای کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال از جمعیت های آسیایی و ۱۰ درصد از گروه های غیر آسیایی دارای کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال هستند.

علائم کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال همیشه علائمی ایجاد نمی کند. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، اغلب منبع قابل اعتماد عمومی هستند و می توانند علائم سایر شرایط را تقلید کنند (منبع مطلب). آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند :

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال و ورزش

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (HCM) وضعیتی است که منجر به ضخیم شدن دیواره های بطن چپ قلب، به ویژه در راس آن می شود. این ضخیم شدن توانایی بطن در پمپاژ موثر خون را مختل می کند (منبع مطلب).

در نتیجه، افراد مبتلا به HCM ممکن است علائمی مانند تنگی نفس را تجربه کنند، به ویژه در دوره‌های فعالیت بدنی که بدن به اکسیژن و جریان خون بیشتری نیاز دارد. این می تواند ورزش را برای کسانی که این بیماری را دارند چالش برانگیز کند.

به طور سنتی، برخی از پزشکان به افراد مبتلا به HCM توصیه می کنند که به دلیل نگرانی از خطر مرگ ناگهانی قلبی، از ورزش شدید اجتناب کنند. با این حال، مطالعه اخیر انجام شده در سال ۲۰۲۳ نشان داد که هیچ ارتباط معنی داری بین انجام ورزش شدید و افزایش خطر مرگ ناگهانی قلبی در افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال وجود ندارد (منبع مطلب).

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال باعث می شود

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (HCM) وضعیتی است که معمولاً از طریق ژن‌های غالب در خانواده فرد به ارث می‌رسد. بیش از ۱۵۰۰ جهش ژنی مختلف شناسایی شده است که با HCM مرتبط هستند (منبع مطلب).

جالب اینجاست که افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال در مقایسه با سایر انواع HCM موارد کمتری از سابقه خانوادگی گزارش شده دارند. جهش‌های ژنتیکی تنها در حدود ۱۳ تا ۲۵ درصد از افراد مبتلا به HCM قابل تشخیص هستند، که اکثر این جهش‌ها در ژن‌های MYBPC3 یا MYH7 یافت می‌شوند (منبع مطلب).

چه کسانی به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال مبتلا می شوند؟

مشاهده شده است که کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (HCM) در کشورهایی مانند ژاپن و سایر کشورهای آسیایی در مقایسه با ایالات متحده شیوع بیشتری دارد (منبع مطلب). آمار نشان می دهد که تقریباً ۷۵ درصد از افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک مرد هستند. محدوده سنی معمول برای دریافت تشخیص کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک بین ۳۰ تا ۶۰ سالگی است (منبع مطلب). در این مناطق، شیوع این عارضه در میان جمعیت مرد بیشتر است و بیشتر موارد در دوران میانسالی شناسایی می‌شوند.

عوارض بالقوه کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال می تواند به عوارضی منجر شود مانند (منبع مطلب):

 • فیبریلاسیون دهلیزی
 • مشکلات در عملکرد بطن های شما
 • درد قفسه سینه
 • فشار خون ریوی
 • آریتمی بطنی

برای برخی افراد، اولین علامت آنها یک رویداد شدید قلبی عروقی است ، مانند (منبع مطلب):

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال چگونه تشخیص داده می شود؟

فرآیند تشخیصی برای کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک اغلب با مراجعه به پزشک مراقبت های اولیه شروع می شود که:

 • سابقه پزشکی شخصی و خانوادگی خود را مرور کنید
 • انجام یک معاینه فیزیکی
 • علائم خود را در نظر بگیرید

اگر پزشک شما مشکوک باشد که شما ممکن است یک بیماری قلبی داشته باشید، ممکن است شما را به یک پزشک متخصص قلب معروف به متخصص قلب ارجاع دهد. یکی از آزمایش‌های کلیدی که این متخصصان قلب برای تعیین دقیق وضعیتی به نام کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (HCM) استفاده می‌کنند، اکوکاردیوگرافی است. این ابزار تشخیصی اساساً یک سونوگرافی بدون درد است که تصاویر دقیقی از قلب شما ایجاد می کند و به پزشک این امکان را می دهد تا مناطقی را که ممکن است عضله قلب به طور غیر طبیعی ضخیم شده است شناسایی کند.

در برخی موارد، متخصص قلب ممکن است اکوکاردیوگرام ترانس مری را توصیه کند، روشی که در آن یک پروب کوچک به آرامی در گلوی شما وارد می‌شود. این روش حتی تصاویر دقیق تری از قلب نسبت به اکوکاردیوگرافی استاندارد ارائه می دهد.

سایر آزمایشات که ممکن است انجام شوند عبارتند از (منبع مطلب):

 • الکتروکاردیوگرافی (ECG یا EKG)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی قلب (MRI)
 • تست استرس قلب
 • مانیتورینگ ۲۴ ساعته هولتر
 • آزمایشات ژنتیکی خون
 • کاتتریزاسیون قلبی برای تایید تشخیص و آماده شدن برای جراحی

درمان کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال

به روزترین دستورالعمل ها برای درمان کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال (HCM) آن را از نظر رویکرد درمانی از سایر انواع HCM متمایز نمی کند (منبع مطلب).

اگر هیچ علامتی را تجربه نمی کنید، پزشک ممکن است به سادگی معاینات منظم را برای نظارت بر وضعیت شما توصیه کند. با این حال، اگر علائمی مانند تنگی نفس یا درد قفسه سینه را تجربه می‌کنید، پزشک ممکن است داروهایی مانند مسدودکننده‌های بتا یا مسدودکننده‌های کانال کلسیم را برای کمک به مدیریت علائم توصیه کند.

در موارد نادری که داروها در کنترل علائم کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال موثر نیستند، مداخله جراحی ممکن است ضروری باشد. برای افراد مبتلا به بیماری قلبی در مراحل پیشرفته، پیوند قلب ممکن است به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته شود.

آیا کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال قابل پیشگیری است؟

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک اغلب با جهش های ژنی که از طریق خانواده ها منتقل می شود مرتبط است و ممکن است همیشه قابل پیشگیری نباشد. شما ممکن است بتوانید از سلامت کلی قلب خود با موارد زیر حمایت کنید:

 • ترک یا اجتناب از دخانیات (ترک اغلب دشوار است، اما یک پزشک می تواند برنامه ای برای ترک ایجاد کند که برای شما مفید باشد)
 • فعال بودن از نظر جسمی
 • خوردن یک رژیم کلی سالم
 • حفظ وزن سالم
 • خواب کافی
 • درمان سایر شرایط پزشکی مانند:

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

علائم کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال به طور کلی مبهم هستند و می توانند علائم بسیاری از شرایط دیگر را تقلید کنند. در صورت مشاهده علائم نگران کننده مانند:

 • مشکل در تنفس
 • تنگی نفس
 • کاهش توانایی ورزش

هنگامی که تشخیص را دریافت کردید، مهم است که در تمام پیگیری های منظم خود شرکت کنید و در صورت مشاهده تغییر در علائم خود با پزشک تماس بگیرید.

چشم انداز بلند مدت زندگی با کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال چیست؟

اکثر افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال (HCM) می توانند انتظار یک پیش آگهی مثبت را داشته باشند، زیرا معمولاً تأثیر عمده ای بر کیفیت کلی زندگی یا امید به زندگی آنها ندارد. در واقع، مطالعات نشان می‌دهد که خطر مرگ ناگهانی قلبی در میان افراد مبتلا به HCM آپیکال در مقایسه با سایر انواع کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک کمتر است.

برخی عوامل ممکن است خطر ابتلا به مرگ ناگهانی قلبی را در افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال افزایش دهند.

برخی از عوامل خطر مرگ ناگهانی قلبی عبارتند از:

 • سابقه ایست قلبی
 • سابقه خانوادگی مرگ ناگهانی قلبی
 • سرگیجه غیر قابل توضیح
 • ضخامت بطن چپ بیش از ۳۰ میلی متر

سوالات متداول

در اینجا برخی از سوالات متداول مردم در مورد کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک وجود دارد.

۱. آیا کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال ارثی است؟

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (HCM) عمدتاً توسط جهش های ژنتیکی که در خانواده ها به ارث می رسد ایجاد می شود. جالب توجه است، افرادی که با HCM آپیکال تشخیص داده می شوند، اغلب در مقایسه با افراد مبتلا به انواع دیگر بیماری، سابقه خانوادگی مستند کمتری از این بیماری دارند. محققان دریافته‌اند که یک جهش ژنتیکی مسئول HCM را می‌توان در ۲۵ درصد موارد مشخص کرد و اساس ژنتیکی این بیماری قلبی را روشن می‌کند.

۲. آیا کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال خطرناک است؟

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال می تواند باعث محدودیت توانایی ورزش و مشکلات تنفسی شود. نسبت به سایر اشکال این بیماری با نرخ کمتری از مرگ ناگهانی قلبی مرتبط است .

۳. آیا کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال قابل برگشت است؟

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ممکن است حداقل تا حدی قابل برگشت با ورزش باشد .

۴. طول عمر افراد در صورت ابتلا به HCM آپیکال چقدر است؟

افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک معمولا طول عمر معمولی دارند. اکثر افراد منبع معتمد در معرض خطر ابتلا به عوارض جدی نیستند.

کلام پایانی

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال (HCM) معمولاً با علائم قابل توجهی ظاهر نمی شود. با این حال، هنگامی که علائم ظاهر می شوند، می توانند به راحتی با علائم بیماری های مختلف دیگر اشتباه گرفته شوند.

برای تعیین اینکه آیا درمان خاصی برای مدیریت کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آپیکال لازم است یا خیر، توصیه می شود از یک متخصص مراقبت های بهداشتی راهنمایی بگیرید. علیرغم داشتن این وضعیت، بسیاری از افراد می توانند طول عمر طبیعی داشته باشند و از کیفیت زندگی خوبی برخوردار شوند. توصیه می شود برای اطمینان از سلامت و تندرستی مطلوب تحت معاینات و نظارت منظم قرار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید