خانه » تناسب اندام » آیا کافئین باعث افزایش متابولیسم و چربی سوزی می شود؟

آیا کافئین باعث افزایش متابولیسم و چربی سوزی می شود؟

کافئین محرکی است که می تواند عملکرد سیستم عصبی مرکزی را بهبود بخشد و انرژی را افزایش دهد که بسیاری از افراد روزانه به آن وابسته هستند.

نوشیدنی ها و مواد غذایی مختلف مانند قهوه، چای، نوشابه، شکلات و نوشیدنی های انرژی زا حاوی کافئین هستند.اعتقاد بر این است که کافئین می تواند سرعت متابولیسم بدن را افزایش دهد و در نتیجه کالری بیشتری بسوزاند.اگرچه برخی تحقیقات ارتباط احتمالی بین کافئین و کاهش وزن را پیشنهاد کرده اند، مکانیسم دقیق آن هنوز نامشخص است (منبع مطلب).

کافئین به غیر از پتانسیل آن برای سرعت بخشیدن به متابولیسم، به عنوان یک سرکوب کننده اشتها نیز شناخته می شود و اغلب در مکمل های کاهش وزن استفاده می شود (منبع مطلب).

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که اثرات کافئین بر کاهش وزن ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. به گفته استادیار علوم تغذیه در دانشکده پرستاری دانشگاه پنسیلوانیا، کافئین ممکن است کل کالری خروجی فرد را افزایش دهد، اما بعید است که تأثیر قابل توجهی بر وزن یا تعادل کالری افراد داشته باشد. برای روز.

مطالعات بهداشتی زیادی در مورد قهوه وجود دارد. به کدام یک باید اعتماد کرد؟

آیا کافئین واقعا به کاهش وزن و چربی سوزی کمک می کند؟

تحقیقات بر روی کافئین یافته های جالبی را به دست آورده است، اما شواهد کافی برای تایید این ادعا وجود ندارد که نوشیدن قهوه می تواند منجر به کاهش وزن قابل توجهی شود.

به گفته اندرو اودگارد، دکترای MPH، استادیار اپیدمیولوژی و آمار زیستی در دانشگاه کالیفرنیا، ارواین، برنامه بهداشت عمومی، مطالعات حیوانی و آزمایش‌های کوتاه‌مدت انسانی نشان داده‌اند که کافئین ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

یک مطالعه نشان داد افرادی که در طول ۲۴ هفته هر روز چهار فنجان قهوه می‌نوشیدند در مقایسه با افرادی که نوشیدنی بدون کافئین به آنها دارونما داده شد، مقداری توده چربی از دست دادند. با این حال، نویسندگان خاطرنشان کردند که کاهش توده چربی در حد متوسط بود و گروه قهوه به طور کلی چربی بدن بالاتری نسبت به گروه دارونما داشتند.

اودگارد تاکید کرد که مصرف کنندگان قهوه به دلیل مصرف قهوه نباید انتظار تغییرات معجزه آسایی در وزن بدن خود داشته باشند. مطالعه اخیر دیگری نشان داد که داشتن استعداد ژنتیکی برای متابولیسم کندتر کافئین و در نتیجه مقادیر بالاتر کافئین در خون، با شاخص توده بدنی (BMI)، توده چربی و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط است (منبع مطلب).

یک متخصص در مدیریت چاقی بزرگسالان، گفت که دانشمندان می توانند از این نوع مطالعه برای درک اینکه چرا برخی افراد ممکن است بیشتر از دیگران از کافئین بهره مند شوند، استفاده کنند. در حالی که تحقیقات در مورد کافئین و کاهش وزن هنوز ادامه دارد، واضح است که هیچ راه حل یکسانی برای کاهش وزن وجود ندارد و یک سبک زندگی سالم که شامل یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم باشد برای حفظ وزن سالم ضروری است. .

آیا کافئین عملکرد ورزشی را افزایش می دهد؟

کافئین نه تنها به دلیل پتانسیل آن برای کمک به کاهش وزن، بلکه به دلیل توانایی آن در افزایش عملکرد نیز شناخته شده است. بسیاری از مکمل های قبل از تمرین حاوی کافئین هستند و برخی شواهد علمی برای تایید این ادعا وجود دارد (منبع مطلب).

یک بررسی در سال ۲۰۱۹ نشان داد که کافئین می تواند استقامت عضلانی، قدرت عضلانی، قدرت بی هوازی و استقامت هوازی را بهبود بخشد. با این حال، نویسندگان این مطالعه خاطرنشان کردند که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، به ویژه از آنجایی که این یافته‌ها عمدتاً برای مردان و افراد جوان اعمال می‌شود.

طبق گفته انجمن بین المللی تغذیه ورزشی (ISSN)، مصرف ۳-۶ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن کافئین می تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد. بهترین زمان مصرف کافئین به شکل مکمل بستگی دارد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که برخی از نویسندگان بیانیه ISSN تضاد منافع دارند زیرا آنها در هیئت های مشاوره علمی برخی از مارک های مکمل ورزشی هستند (منبع مطلب).

به گفته ی یک دکترای تخصصی تحقیقات و تغذیه دانشگاه ویرجینیای غربی، شواهد خوبی وجود دارد که نشان می‌دهد کافئین یا قهوه می‌تواند عملکرد ورزش را در بسیاری از افراد تحت شرایط خاص افزایش دهد. با این حال، او اشاره کرد که عوامل مختلفی مانند زمان روز، مقدار کافئین مصرفی، ترکیب ژنتیکی و نوع ورزش انجام شده، همگی می توانند بر نحوه واکنش بدن به مکمل تاثیر بگذارند. بنابراین، این یک راه حل برای همه نیست.

کلام پایانی

  • کافئین محرکی است که در قهوه، نوشیدنی های انرژی زا، چای و شکلات یافت می شود.
  • این ماده شیمیایی می تواند هوشیاری را افزایش دهد، عملکرد ورزشی را افزایش دهد و ممکن است متابولیسم را تسریع کند.
  • برخی از مطالعات نشان می دهد که کافئین با کاهش وزن مرتبط است، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید