خانه » تغذیه » حداکثر کاهش وزن و مدیریت قند خون با رژیم مونجارو

حداکثر کاهش وزن و مدیریت قند خون با رژیم مونجارو

رژیم مونجارو که به نام تیرزپاتید نیز شناخته می شود ، دارویی است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای مدیریت سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ تایید شده است. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که به دلیل اثربخشی ثابت شده آن در کاهش وزن قابل توجه، اغلب برای کاهش وزن غیرقانونی تجویز می شود. مانند هر دارویی، حفظ یک رژیم غذایی متعادل و مغذی نقش مهمی در بهینه سازی فواید آن دارد.

در حالی که برنامه رژیم غذایی مونجارو خاصی وجود ندارد ، پیروی از دستورالعمل های خاص می تواند به افزایش اثربخشی آن کمک کند. این مقاله به جزئیات مربوط به مصرف و اجتناب از رژیم مونجارو برای دستیابی به نتایج مطلوب می پردازد.

درک مونجارو

قبل از بحث در مورد رژیم غذایی ایده آل برای کاربران Mounjaro ، مهم است که بدانیم این دارو چه کار می کند. Mounjaro یک آگونیست گیرنده GLP-1/GIP است که با تقلید از عملکرد هورمون‌هایی که سطح قند خون را در بدن تنظیم می‌کنند، کار می‌کند. به مدیریت تولید گلوکز کمک می کند، هضم را کند می کند و احساس سیری را افزایش می دهد که منجر به کاهش مصرف کالری و در نهایت کاهش وزن می شود. شکل دیگری از tirzepatide ، Zepbound ، اخیراً توسط FDA به طور خاص برای کاهش وزن تأیید شده است. به خاطر داشته باشید که پاسخ هر فرد به مونجارو ممکن است متفاوت باشد، بنابراین همکاری نزدیک با یک متخصص مراقبت های بهداشتی برای ایجاد یک برنامه غذایی فردی حیاتی است.

توصیه های عمومی برای یک رژیم غذایی سالم با مونجارو

هنگام در نظر گرفتن یک برنامه غذایی برای استفاده از مونجارو ، تمرکز بر روی یک رویکرد جامع و متعادل کلیدی است. دستورالعمل های غذایی برای آمریکایی ها راهنمایی مفیدی ارائه می دهد. سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، پروتئین های بدون چربی و محصولات لبنی کم چرب باید در اولویت قرار گیرند. برای کسانی که مونجارو را برای کنترل دیابت مصرف می کنند، سبزیجات غیر نشاسته ای به دلیل محتوای کربوهیدرات کمتری که دارند بسیار مفید هستند. اگر به دنبال کاهش وزن هستید، بخش‌های زیر به جزئیات گروه‌های غذایی و مواردی که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید و مواردی که باید محدود یا اجتناب کنید، می‌پردازد.

سبزیجات

طیف متنوعی از سبزیجات تشویق می شود، از جمله سبزیجات برگدار مانند اسفناج، بروکلی، کاهو و کلم پیچ. سبزیجات قرمز و نارنجی مانند هویج، سیب زمینی شیرین و فلفل دلمه ای؛ حبوبات مانند لوبیا، نخود و عدس؛ و گزینه های نشاسته ای مانند سیب زمینی و ذرت. انواع تازه، منجمد یا کنسرو شده همگی انتخاب های مناسبی هستند. سبزیجات غیر نشاسته ای تاثیر کمتری بر سطح قند خون در مقایسه با سایرین دارند و برای افرادی که دیابت را مدیریت می کنند مفید هستند.

میوه ها

میوه های تازه، منجمد، کنسرو شده و خشک همگی قابل قبول هستند و حداقل نیمی از مصرف روزانه شما از منابع کامل میوه تامین می شود. انواع توت ها، سیب، موز، مرکبات و هلو نمونه هایی از میوه های رایج هستند. انجمن دیابت آمریکا توصیه می کند که کنسروهای تازه، منجمد یا شیرین نشده را بدون قند اضافه انتخاب کنید. اکثر میوه ها به غیر از خربزه و برخی میوه های خشک دارای شاخص گلیسمی نسبتا پایینی هستند که برای دیابتی ها مفید است.

دانه ها

نیمی از مصرف روزانه غلات شما باید از غلات کامل مانند برنج قهوه ای، جو و جو تشکیل شود (منبع مطلب). نان سبوس دار، کینوا و سایر محصولات غلات کامل بر جایگزین های تصفیه شده مانند برنج سفید یا نان و ماکارونی فرآوری شده ترجیح داده می شوند که باید محدود شوند.

منابع پروتئینی

منابع پروتئین سالم شامل برش های بدون چربی گوشت و مرغ، غذاهای دریایی، تخم مرغ، دانه ها، آجیل و محصولات سویا است. لبنیات کم چرب یا بدون چربی مانند شیر بدون چربی، پنیر کم چرب و ماست ساده را انتخاب کنید . در مورد نیازهای پروتئین خود با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است بر اساس عواملی مانند سن، جنس، سطح فعالیت و وضعیت سلامت کلی متفاوت باشد.

غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید

برای استفاده حداکثری از مونجارو ، به خصوص برای کاهش وزن، محدود کردن برخی غذاها ضروری است. این شامل (منبع مطلب):

  1. چربی های اشباع یا ترانس بالا: از برش های پرچرب گوشت گاو، گوشت خوک، بره، گوشت تیره مرغ (به ویژه با پوست)، گوشت های فرآوری شده یا پخته شده، کره، روغن نخل و روغن نارگیل خودداری کنید.
  2. کربوهیدرات های تصفیه شده و قندهای افزوده شده: محصولات پخته شده، آب نبات، نوشابه و اقلام پر نمک را محدود کنید. علاوه بر این، اگر عوارض جانبی مانند تهوع، استفراغ، سوء هاضمه، اسهال یا یبوست را تجربه کردید، از مصرف غذاهای چرب، بسیار شیرین یا تند و کافئین خودداری کنید. الکل ممکن است این علائم را نیز تشدید کند.
  3. شیرین کننده های مصنوعی: اگرچه در بالا به صراحت ذکر نشده است، اما شایان ذکر است که مصرف بیش از حد شیرین کننده های مصنوعی موجود در نوشابه های رژیمی می تواند به طور بالقوه به افزایش وزن و بدتر شدن مقاومت به انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند.

نوشابه های رژیمی و مونجارو

در حالی که لزوماً نیازی به پرهیز کامل از نوشابه های رژیمی ندارید، به دلیل ارتباط بین مصرف بیشتر و افزایش چاقی شکمی، افزایش بالقوه اشتها و ارتباط با دیابت و سندرم متابولیک، محدود کردن مصرف آن توصیه می شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که شیرین کننده های مصنوعی ممکن است اشتها را افزایش داده و مقاومت به انسولین را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بدتر کنند. بنابراین، تعدیل مصرف نوشابه رژیمی در طول درمان مونجارو توصیه می شود.

نکاتی برای کاهش وزن با مونجارو

ترکیب مونجارو با فعالیت بدنی منظم، هیدراته ماندن، خواب کافی و کاهش استرس می تواند به حداکثر کاهش وزن کمک کند. حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط در هفته را هدف قرار دهید، هیدراتاسیون خوب خود را حفظ کنید و تکنیک های کاهش استرس را برای تکمیل رژیم دارویی خود بررسی کنید.

جدول زمانی و کالری دریافتی

میزان کاهش وزن در بین افراد متفاوت است، اما مطالعات نشان می دهد که پس از استفاده طولانی مدت، کاهش وزن قابل توجهی است. به طور متوسط، شرکت کنندگان در کارآزمایی های بالینی حدود ۱۵% تا ۲۰.۹% از وزن اولیه بدن خود را در طی ۱۸ ماه بسته به دوز از دست دادند. پزشک شما به تعیین کسری کالری مناسب، معمولاً حدود ۵۰۰ کالری در روز، بر اساس نیازهای فردی شما کمک می کند. نیاز به پروتئین در توصیه فعلی ۰.۸ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن باقی می ماند، اگرچه قبل از تنظیم میزان مصرف در حین استفاده از رژیم مونجارو با پزشک خود مشورت کنید .

کلام پایانی

  • مونجارو با یک رژیم غذایی متعادل و مغذی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات تازه، غلات کامل و پروتئین‌های بدون چربی، همراه با محصولات لبنی کم‌چرب افزایش می‌یابد . محدود کردن غذاهای سرشار از چربی های اشباع و ترانس، قندهای افزوده شده و سدیم بسیار مهم است، به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت. همکاری با متخصص مراقبت های بهداشتی برای ایجاد یک برنامه شخصی برای اطمینان از نتایج بهینه و رفع نیازهای غذایی خاص حیاتی است.
  • با پیروی از این دستورالعمل‌ها، می‌توانید مزایای مونجارو را هم برای مدیریت قند خون و هم برای اهداف کاهش وزن بهینه کنید. فعالیت بدنی منظم، هیدراتاسیون کافی، خواب با کیفیت و کاهش استرس بیشتر از تلاش های موفقیت آمیز کاهش وزن حمایت می کند. به یاد داشته باشید که اجتناب از غذاهای پرخطر و تعدیل مصرف نوشابه رژیمی نیز به نتایج بهتر سلامت کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید