خانه » بیماری ها » روش انجام کولپوسکوپی، هدف و نتایج آن

روش انجام کولپوسکوپی، هدف و نتایج آن

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی یک روش زنان و زایمان است که آلت تناسلی، دیواره های واژن و دهانه رحم را به منظور تشخیص و بررسی ناهنجاری های این ساختارها روشن و بزرگ می کند. دهانه رحم، اساس رحم است و به کانال زایمان (واژن) منتهی می شود.

در طی کولپوسکوپی می توان آزمایشات ویژه [شستشوی اسید استیک، استفاده از فیلترهای رنگی و نمونه برداری (بیوپسی) از بافت ها] انجام داد. کولپوسکوپی را نباید با کولدوسکوپی که قرار دادن ابزاری از طریق دیواره واژن به منظور مشاهده ناحیه لگنی پشت واژن است، اشتباه گرفت.

چرا کولپوسکوپی انجام می شود؟

کولپوسکوپی معمولاً در یکی از این دو حالت انجام می‌شود: برای بررسی دهانه رحم یا زمانی که نتیجه آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعی است، یا زمانی که دهانه رحم در هنگام جمع‌ آوری پاپ اسمیر غیرطبیعی به نظر می‌رسد.

حتی اگر نتیجه پاپ اسمیر طبیعی باشد، گاهی اوقات کولپوسکوپی زمانی ضروری است که دهانه رحم برای پزشک که آزمایش پاپ اسمیر را انجام می دهد به طور قابل مشاهده غیر طبیعی به نظر برسد. هدف از کولپوسکوپی تعیین علت ظاهر غیرطبیعی دهانه رحم یا پاپ اسمیر غیرطبیعی است تا درمان مناسب انجام شود.

کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟

کولپوسکوپ، میکروسکوپی است که شبیه یک دوربین دوچشمی است. این ابزار دارای طیف وسیعی از لنزهای بزرگنمایی است. همچنین دارای فیلترهای رنگی است که به پزشک اجازه می دهد رگ های خونی غیر طبیعی ریز روی دهانه رحم را تشخیص دهد. کولپوسکوپ برای بررسی دیواره های واژن و دهانه رحم از طریق دهانه واژن استفاده می شود.

اولین مرحله از این روش، معاینه آلت تناسلی و واژن برای علائم زگیل تناسلی یا سایر رشدها است. (زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود که یک ویروس مقاربتی است که می تواند باعث سرطان دهانه رحم شود.) سپس پاپ اسمیر گرفته می شود.

دهانه رحم بررسی می شود و آزمایشات ویژه انجام می شود. کولپوسکوپی یک روش بی خطر و بدون عارضه غیر از لکه بینی واژینال خون است.

معاینه کننده به خوبی به محل اتصال سنگفرشی، که ناحیه ای از دهانه رحم است که بیشتر موارد سرطان دهانه رحم را ایجاد می کند، نگاه می کند.

واژه اتصال سنگ فرشی به مرز بین دو نوع مختلف سلول (سلول های سنگفرشی که سطح خارجی دهانه رحم را می پوشانند و سلول های ستونی که به طور معمول پوشش کانال اندوسرویکال را تشکیل می دهند) اشاره دارد. کانال اندوسرویکال دهانه رحم را به قسمت اصلی رحم متصل می کند.

اکثر موارد سرطان دهانه رحم از سلول های سنگفرشی منشا می گیرند و بنابراین به عنوان سرطان سلول سنگفرشی دهانه رحم شناخته می شوند.

در طول کولپوسکوپی، کل محل اتصال سنگفرشی در زنان جوان بیشتر دیده می شود. دلیل این امر این است که پس از یائسگی، اتصال سنگفرشی تمایل به مهاجرت به داخل کانال آندوسرویکال دارد. بنابراین، کولپوسکوپی گاهی اوقات در زنان پس از یائسگی کافی نیست.

بنابراین، اگر کل ناحیه اتصال سنگفرشی دهانه رحم در کولپوسکوپی قابل مشاهده نباشد، ممکن است نیاز به انجام نوع دیگری باشد که امکان بررسی کل محل اتصال سنگفرشی را فراهم کند.

چه آزمایش های خاصی در کولپوسکوپی انجام می شود؟

در طول کولپوسکوپی سه آزمایش ویژه انجام می شود: شستشوی اسید استیک، استفاده از فیلترهای رنگی و نمونه برداری (بیوپسی) از بافت دهانه رحم.

شستشو با اسید استیک برای کولپوسکوپی

پس از بررسی دهانه رحم با کولپوسکوپ، دهانه رحم با ماده شیمیایی به نام اسید استیک شستشو داده می شود که ۳ تا ۵ درصد رقیق شده است. اسید استیک (سرکه) مخاط را می‌شوید و اجازه می‌دهد نواحی غیرطبیعی با کولپوسکوپ راحت‌تر دیده شوند.

علاوه بر این، اسید استیک نواحی غیر طبیعی را سفید می کند. نواحی که پس از شستشو با اسید استیک سفید می شوند، “ضایعات استو وایت” نامیده می شوند. با این حال، گاهی اوقات، نواحی طبیعی نیز می توانند سفید رنگ شوند، اما این نواحی دارای مرزهای مبهم یا کم رنگ هستند.

در مقابل، ناهنجاری های قابل توجهی مانند زگیل تناسلی، پیش سرطانی (دیسپلازی) و سرطان ها، عموماً نواحی سفید رنگ با مرزهای مشخص و واضح ایجاد می کنند.

گاهی اوقات رنگ آمیزی با محلول ید رقیق (معروف به محلول لوگول یا محلول شیلر) نیز برای بررسی بیشتر ناهنجاری ها انجام می شود. سلول های نرمال به طور کلی لکه ید را می گیرند (و قهوه ای می شوند) به روشی یکنواخت، در حالی که پیش سرطانی های شدید و نواحی سرطانی این کار را نمی کنند.

استفاده از فیلترهای رنگی برای کولپوسکوپی

یکی دیگر از جنبه های کولپوسکوپی استفاده از فیلترهای رنگی است. فیلترها به پزشک کمک می کنند تا رگ های خونی ریز (مویرگ ها) را در ناحیه اتصال سنگفرشی بررسی کند. نور فیلتر شده آبی یا سبز می‌تواند باعث آشکارتر شدن مویرگ‌های غیرطبیعی شود، معمولاً در داخل یک ناحیه سفید است.

مویرگ های معمولی باریک هستند و به طور مساوی از هم فاصله دارند. در مقابل، مویرگ‌های غیرعادی می‌توانند به صورت لکه‌های قرمز ظاهر شوند (مویرگ‌های ضخیم‌شده در انتهای آن دیده می‌شوند) یا می‌توانند الگویی شبیه کاشی‌های شش‌ضلعی کف ایجاد کنند.

هرچه بیماری دهانه رحم بدتر باشد، مویرگ ها ضخیم تر و با فاصله بیشتری از هم فاصله دارند. الگوی غیرطبیعی مویرگی از خفیف، مانند قبل از سرطان (دیسپلازی)، تا شدید، مانند سرطان ایجاد شده متغیر است. بنابراین، هنگامی که سرطان در نهایت ایجاد می شود، مویرگ ها شکل های عجیب و غریبی مانند علائم نگارشی به خود می گیرند.

بیوپسی از دهانه رحم

در نهایت، کولپوسکوپی امکان نمونه برداری از بافت (بیوپسی) را فراهم می کند که در مناطق غیر طبیعی هدف قرار می گیرد. در واقع، بیوپسی نواحی غیرطبیعی بخش مهمی از کولپوسکوپی است، زیرا درمان به شدت ناهنجاری در نمونه بیوپسی بستگی دارد.

پس از کولپوسکوپی و بیوپسی، یک ماده شیمیایی برای جلوگیری از خونریزی (لکه بینی) در ناحیه بیوپسی اعمال می شود. به عنوان بخشی از روش بیوپسی، کورتاژ آندوسرویکال (نمونه برداری از بافت های داخل کانال اندوسرویکال، یا باز شدن دهانه رحم به حفره رحم) اغلب انجام می شود.

 روش درمان ناهنجاری های دهانه رحم بر اساس نتایج کولپوسکوپی چیست؟

اگر نتایج بیوپسی نشان دهنده پیش سرطان (دیسپلازی) یا سرطان باشد، ممکن است درمان توصیه شود. دیسپلازی ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد. تقریباً همه زنان مبتلا به دیسپلازی می توانند اقدامات درمانی خود را در مطب انجام دهند.

پزشک بین دو نوع درمان کلی انتخاب می کند. نوع اول تخریب (ابلیشن) ناحیه غیر طبیعی و نوع دوم برداشتن (رزکسیون) است. هر دو نوع درمان ۹۰ درصد از بیماران مبتلا به دیسپلازی را درمان می کنند، به این معنی که ۱۰ درصد از زنان پس از درمان دچار عود ناهنجاری خود می شوند.

روش های تخریب (ابلیشن) لیزر دی اکسید کربن فوتوابلیشن و کرایوکاتری است. روش‌های برداشتن (رزکسیون) عبارتند از: روش برداشتن حلقه الکتروسرجری (LEEP)، کونیزاسیون با چاقوی سرد و هیسترکتومی.

فقط موارد خاص و با دقت انتخاب شده سرطان دهانه رحم با LEEP یا چاقوی سرد درمان می شوند. اکثر موارد سرطان دهانه رحم و موارد گاه به گاه دیسپلازی شدید با هیسترکتومی درمان می شوند. درمان دیسپلازی یا سرطان معمولاً در زمان کولپوسکوپی اولیه انجام نمی شود، زیرا درمان بستگی به تجزیه و تحلیل بیوپسی های انجام شده در طول کولپوسکوپی دارد.

فوتوابلیشن لیزری دی اکسید کربن

این روش که به لیزر CO2 نیز معروف است، از یک پرتو نامرئی نور مادون قرمز استفاده می کند. لیزر در واقع ناحیه غیر طبیعی را تبخیر می کند. لیدوکائین، یک بی حس کننده موضعی، برای بی حس کردن ناحیه قبل از لیزر درمانی تجویز می شود.

پس از آن از یک ماده شیمیایی برای جلوگیری از خونریزی تاخیری استفاده می شود. مقدار قابل توجهی از ترشحات شفاف واژن و لکه‌های خون ممکن است تا چند هفته پس از عمل رخ دهد. برای بهبود بهبودی، آمیزش جنسی و استفاده از تامپون باید چند هفته به تعویق بیفتد.

میزان عوارض این روش بسیار کم و حدود ۱ درصد است. شایع ترین عارضه تنگی دهانه رحم و تاخیر در خونریزی است. معایب این درمان شامل این است که این روش اجازه نمونه برداری از ناحیه غیر طبیعی را نمی دهد و برای درمان سرطان دهانه رحم رضایت بخش نیست. اما برای دیسپلازی خفیف تر مفید است. به طور کلی برای استفاده در دوران بارداری بی خطر در نظر گرفته نمی شود.

کرایوکاتری

کرایوکاتری یک روش نسبتا ساده است که از اکسید نیتروژن برای انجماد ناحیه غیر طبیعی استفاده می کند. با این حال، این تکنیک برای نواحی بزرگ یا مناطقی که ناهنجاری ها قبلاً پیشرفته یا شدید هستند، بهینه نیست. پس از عمل، بیماران ممکن است ترشحات آبکی قابل توجهی از واژن را برای چند هفته تجربه کنند. برای بهبود بهبودی، بهتر است از رابطه جنسی برای چند هفته اجتناب شود.

عوارض قابل توجه این روش نادر است و در حدود ۱ درصد از بیماران رخ می دهد. آنها شامل باریک شدن (تنگی) دهانه رحم و خونریزی تاخیری هستند. کرایوکاتوری اجازه نمونه برداری از ناحیه غیر طبیعی را نمی دهد و به طور کلی برای زنان مبتلا به بیماری پیشرفته دهانه رحم نامناسب است. بنابراین، این روش برای درمان سرطان دهانه رحم رضایت بخش نیست، اما برای دیسپلازی خفیف تر مفید است.

روش اکسیزیون با الکتروسرجری حلقه

روش برداشتن الکتروسرجری لوپ که با نام LEEP نیز شناخته می شود، از جریان فرکانس رادیویی برای حذف نواحی غیر طبیعی استفاده می کند. این شایع ترین درمان برای ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم است. این مزیت نسبت به تکنیک های مخرب (لیزر CO2 و کرایوکاتری) دارد، زیرا می توان نمونه بافت سالمی را برای تجزیه و تحلیل به دست آورد.

روش برداشتن الکتروسرجری لوپ (LEEP) همچنین محبوب است زیرا ارزان و ساده است. پس از آن یک ماده شیمیایی برای جلوگیری از خونریزی استفاده می شود. ترشحات واژن و لکه بینی معمولاً پس از این روش ایجاد می شود. برای بهبودی بهتر باید از آمیزش جنسی و استفاده از تامپون به مدت چند هفته اجتناب کرد.

عوارض در حدود ۱٪ تا ۲٪ از زنان تحت LEEP رخ می دهد و شامل تنگی دهانه رحم (تنگی) و خونریزی است. این روش بیشتر برای درمان دیسپلازی از جمله دیسپلازی شدید استفاده می شود. LEEP همچنین، اگرچه به ندرت، برای درمان مواردی که با دقت انتخاب شده اند از سرطان دهانه رحم، استفاده می شود.

بیوپسی مخروطی با چاقوی سرد

بیوپسی مخروطی زمانی روش اصلی برای درمان دیسپلازی دهانه رحم بود، اما روش‌های دیگر اکنون جایگزین آن برای این منظور شده‌اند. با این حال، زمانی که پزشک ضایعات جدی تری را در داخل سرویکس یا ناحیه داخلی دهانه رحم پیدا کند، بیوپسی مخروطی همچنان توصیه می شود.

همچنین در صورت نیاز به نمونه‌گیری ویژه برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد انواع خاصی از ناهنجاری‌های پیشرفته‌تر توصیه می‌شود. این تکنیک اجازه می دهد تا اندازه و شکل نمونه گیری متناسب باشد.

از عوارض این روش می توان به خونریزی بعد از عمل در ۵ درصد از زنان و باریک شدن دهانه رحم اشاره کرد. بیوپسی مخروطی نسبت به سایر روش های درمانی خطر عوارض دهانه رحم کمی بالاتر است. این روش گاهی اوقات برای درمان موارد با دقت انتخاب شده سرطان دهانه رحم استفاده می شود.

هیسترکتومی

هیسترکتومی برداشتن رحم با جراحی است. این عمل برای درمان اکثر موارد سرطان مهاجم دهانه رحم استفاده می شود. گاهی اوقات، هیسترکتومی برای درمان دیسپلازی شدید انجام می شود. همچنین در صورت عود دیسپلازی پس از هر یک از روش های درمانی دیگر استفاده می شود.

حقایقی درباره کولپوسکوپی

  • کولپوسکوپی روشی است که توسط پزشکان مورد استفاده قرار می گیرد و نمای بزرگنمایی شده و روشن از آلت تناسلی، دیواره های واژن و دهانه رحم ارائه می دهد.
  • این روش اغلب برای ارزیابی ظاهر غیرطبیعی دهانه رحم یا نتیجه غیرطبیعی پاپ اسمیر انجام می شود.
  • در طول کولپوسکوپی آزمایشات ویژه ای از جمله شستشوی اسید استیک، استفاده از فیلترهای رنگی و نمونه برداری (بیوپسی) از بافت ها انجام می شود.
  • ناهنجاری های دهانه رحم شامل پیش سرطانی (دیسپلازی) است که می تواند خفیف، متوسط یا شدید و سرطان باشد.
  • نوع روش درمانی انتخاب شده توسط پزشک به شدت ناهنجاری دهانه رحم بستگی دارد که با تجزیه و تحلیل نمونه بیوپسی کولپوسکوپی مشخص می شود.
  • درمان‌های ناهنجاری‌های دهانه رحم شامل روش‌های تخریب (ابلیشن) – کرایوکاتری و لیزر دی‌اکسید کربن – و روش‌های برداشتن (رزکسیون) – روش برش الکتروسرجری حلقه (LEEP)، کنیزاسیون با چاقوی سرد، و هیسترکتومی است.
  • به جز هیسترکتومی، که تقریباً همیشه برای سرطان مهاجم استفاده می‌شود و به ندرت برای دیسپلازی استفاده می‌شود، اکثر درمان‌ها به اندازه کافی ایمن هستند که در مطب پزشک انجام شوند.

دیدگاهتان را بنویسید