خانه » سلامت جسم » گلوتامین: فواید، حقایق تغذیه ای، موارد استفاده

گلوتامین: فواید، حقایق تغذیه ای، موارد استفاده

گلوتامین چیست؟

گلوتامین فراوان ترین اسید آمینه (بلوک سازنده پروتئین) در خون است (منبع مطلب).منبع انرژی مهمی برای سلول هایی است که به سرعت تکثیر می شوند، مانند سلول های دستگاه گوارش و سیستم ایمنی (منبع مطلب).همچنین منبع نیتروژن برای بسیاری از واکنش ها در بدن است (منبع مطلب).

گلوتامین به عنوان دو داروی تجویزی که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده است در دسترس است:

 • Endari برای افراد مبتلا به سلول داسی شکل
 • Nutrestoreبرای افراد مبتلا به سندرم روده کوتاه

آنها هر دو پودر گلوتامین هستند که نیاز به تجویز توسط پزشک دارند.

گلوتامین همچنین در غذاها یافت می شود و بدون نسخه به عنوان یک مکمل غذایی به فروش می رسد که ممکن است L-گلوتامین نیز نامیده شود.

این مقاله بر کاربردهای گلوتامین به عنوان یک مکمل غذایی، تغذیه، همراه با نکات ایمنی که باید قبل از افزودن آن به رژیم روزانه خود فکر کنید، تمرکز دارد.

حقایق تغذیه ای مکمل گلوتامین

 • ماده فعال :گلوتامین
 • نام های جایگزین :ال-گلوتامین، لووگلوتامید ، آمید گلوتامیک اسید
 • دوز پیشنهادی :۲۰ تا ۳۵ گرم در روز
 • ملاحظات ایمنی :در دوران بارداری، شیردهی یا در کودکان سالم به دلیل کمبود اطلاعات ایمنی توصیه نمی شود. مکمل گلوتامین ممکن است با داروهای تجویزی دیابت تداخل داشته باشد.

موارد استفاده گلوتامین چیست؟

استفاده از مکمل ها باید به صورت فردی و توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی، مانند یک متخصص تغذیه، داروساز، یا پزشک بررسی شود. هیچ مکملی برای درمان، درمان یا پیشگیری از بیماری در نظر گرفته نشده است.

گلوتامین علاوه بر تحقیقات و تایید برای بیماری سلول داسی شکل و سندرم روده کوتاه، برای چندین کاربرد دیگر از جمله عملکرد ورزشی و بهبود سوختگی مورد مطالعه قرار گرفته است. و مانند اکثر مکمل های غذایی، شواهد متفاوت است.

۱. التیام زخم

هنگامی که بدن تحت استرس است (به دلیل صدمات جدی، سوختگی یا عفونت)، ممکن است به گلوتامین بیشتری از آنچه که می تواند تولید کند نیاز داشته باشد.

بر اساس بررسی ۳۹ کارآزمایی بالینی، مکمل گلوتامین در چندین جنبه از بهبود زخم نقش دارد.

کارآزمایی‌ها نشان دادند که مصرف مکمل گلوتامین می‌تواند طول مدت اقامت در بیمارستان را کوتاه کند. همچنین ممکن است نشانگرهای التهاب مانند اینترلوکین-۶ (IL-6) و پروتئین واکنشی C (CRP) را کاهش دهد.

بررسی دیگری نشان داد که مکمل گلوتامین با بهبودی سریع‌تر در بیماران سوختگی مرتبط است (منبع مطلب).

۲. سلامت روده

گلوتامین نقش های مختلفی را در دستگاه گوارش ایفا می کند. به عنوان مثال، از سد مخاطی روده محافظت می کند و می تواند از رسیدن سموم به جریان خون جلوگیری کند (منبع مطلب).

گلوتامین برای بیماری های مختلف گوارشی مورد تحقیق قرار گرفته است. با این حال، شواهد کمی در مورد سودمند بودن آن وجود دارد.

یکی از استثناهای احتمالی پانکراتیت حاد شدید (التهاب ناگهانی پانکراس) است. یک بررسی نشان داد که دادن گلوتامین علاوه بر تغذیه از طریق لوله تغذیه خطرات موارد زیر را کاهش می دهد:

 • سندرم اختلال عملکرد چندگانه (MODS)
 • مدت بستری در بیمارستان
 • مرگ

طبق یک بررسی، گلوتامین فقط اندکی موارد زیر را در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) بهبود بخشید:

 • التهاب
 • علائم روده ای
 • دوره بیماری

این فواید،  در همه روش‌های زایمان – از جمله خوراکی (از طریق دهان)، داخل وریدی (از طریق IV) یا روده‌ای (از طریق لوله تغذیه) – برای افراد بستری در بیمارستان و مراکز سرپایی صادق بود. با این حال، محققان پیشنهاد کردند که مشخص نیست که آیا این فواید فقط از گلوتامین است یا خیر.

همچنین در نوزادان مبتلا به بیماری های گوارشی شدید، مانند موارد زیر مورد مطالعه قرار گرفته است:

 • انتروکولیت حاد نکروزان (NEC)
 • سوراخ شدن روده

از نظر تئوری، گلوتامین می تواند به ترمیم بافت آسیب دیده کمک کند. با این حال، بر میزان بقا یا عفونت نوزادان تأثیری نداشت.

۳. موکوزیت دهان

موکوزیت دهان (تورم و زخم دهان) یکی از عوارض شایع درمان سرطان است (منبع مطلب).

افراد مبتلا به سرطان سر و گردن که تحت درمان با اشعه به علاوه گلوتامین بودند، نسبت به افرادی که گلوتامین دریافت نکرده بودند، زخم های دهانی کمتری داشتند، حتی اگر احتمال ابتلا به موکوزیت یکسان بود.افرادی که گلوتامین مصرف کردند، میزان کمتری از داروهای ضد درد مخدر و تغذیه لوله‌ای نیز داشتند (منبع مطلب).

هنگامی که مکمل گلوتامین برای افراد مبتلا به سرطان تحت درمان با شیمی درمانی یا پرتودرمانی مورد مطالعه قرار گرفت، نتایج مشابهی مشاهده شد (منبع مطلب).گلوتامین باعث کاهش بروز موکوزیت دهان نشد اما شدت آن را کاهش داد.

اما همه داده ها امیدوار کننده نیستند. به عنوان مثال، مطالعه ای در کودکان مبتلا به سرطان نشان داد که مکمل گلوتامین احتمال یا شدت زخم های دهان را کاهش نمی دهد (منبع مطلب).

و یک بررسی به این نتیجه رسید که شواهد کافی برای توصیه گلوتامین برای پیشگیری یا درمان موکوزیت دهان وجود ندارد (منبع مطلب).

۴. بیماری بحرانی

از آنجا که سطح گلوتامین ممکن است در موارد بیماری شدید کاهش یابد، مطالعات متعددی اثرات آن را بر روی افراد بستری در بیمارستان با این شرایط بررسی کرده‌اند.

گلوتامین معمولاً به صورت داخل وریدی یا روده ای در بیمارستان تجویز می شود (منبع مطلب).

نتایج متفاوت است، اما به نظر می رسد که به طور کلی تنها سود محدودی وجود دارد.مطالعات نشان داده اند که از هر ۳ بیمار بستری شده در بخش مراقبت های ویژه (ICU) فقط ۱ نفر سطح گلوتامین پایینی دارد (منبع مطلب).

مکمل گلوتامین نباید به طور معمول برای بیماران بدحال به جز آنهایی که سوختگی شدید دارند شروع شود (منبع مطلب).

۵. ممکن است عملکرد ورزشی را بهبود بخشد

برخی از افراد گلوتامین را برای افزایش عملکرد ورزشی مصرف می کنند، اما شواهد کمی این ادعا را تایید می کند.

در بررسی ۲۵ کارآزمایی بالینی، گلوتامین بر عملکرد ورزشی، ترکیب بدن یا سیستم ایمنی تأثیری نداشت (منبع مطلب).

توجه داشته باشید که بر طبق بررسی ها، گلوتامین ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

مقدار گلوتامین در غذاهای مختلف

بیشتر بزرگسالان روزانه بین ۳ تا ۶ گرم گلوتامین را از غذاهای حاوی پروتئین مصرف می کنند. در اینجا مقادیر گلوتامین موجود در یک وعده ۱۰۰ گرمی از این غذاهای رایج آمده است (منبع مطلب):

 • گوشت گاو: ۱.۲ گرم
 • توفو: ۰.۶ گرم
 • تخم مرغ: ۰.۶ گرم
 • ذرت: ۰.۴ گرم
 • شیر بدون چربی: ۰.۳ گرم
 • برنج سفید: ۰.۳ گرم

گلوتامین همچنین به عنوان مکمل بدون نیاز به نسخه به شکل قرص، کپسول، مایع و پودر موجود است. همچنین یک عنصر در برخی مکمل های پروتئینی است.

خطرات مصرف گلوتامین چیست؟

عوارض جانبی که در کارآزمایی های محصول تجویزی Endari (پودر ال-گلوتامین) مشاهده شد شامل موارد زیر است:

این عوارض جانبی در ۲۰ درصد از افراد مبتلا به بیماری سلول داسی شکل که از گلوتامین تجویزی استفاده می کردند مشاهده شد.

اطلاعات زیادی در مورد عوارض جانبی مکمل‌های گلوتامین بدون نیاز به نسخه وجود ندارد، اگرچه احتمالاً مشابه موارد ذکر شده در بالا هستند.

برای بهترین نتیجه گلوتامین را با دوز توصیه شده مصرف کنید و در صورت بروز عوارض جانبی با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

هنگام استفاده از گلوتامین، اقدامات احتیاطی زیر را در نظر داشته باشید:

 • واکنش آلرژیک شدید: اگر به محصولات گلوتامین یا ترکیبات آن حساسیت دارید، از مصرف آن خودداری کنید. اگر مطمئن نیستید، به ویژه اگر از مکمل های تمرین ترکیبی استفاده می کنید، از داروساز یا پزشک خود فهرست کاملی از مواد تشکیل دهنده را بخواهید.
 • بارداری: مکمل های گلوتامین به دلیل اطلاعات ایمنی ناکافی توصیه نمی شود. مقادیر طبیعی گلوتامین مصرف شده در یک رژیم غذایی معمولی نباید مشکل ساز باشد. برای اطلاعات بیشتر، با پزشک خود مشورت کنید.
 • شیردهی: مصرف مکمل های گلوتامین در دوران شیردهی به دلیل اطلاعات ناکافی ایمنی توصیه نمی شود.
 • کودکان: گلوتامین در کودکان و نوزادان مبتلا به بیماری جدی مورد مطالعه قرار گرفته است. با این حال، اطلاعات ایمنی شناخته شده بسیار کمی وجود دارد ، بنابراین مصرف مکمل گلوتامین در کودکان توصیه نمی شود مگر اینکه تحت نظارت یک پزشک استفاده شود.
 • سایر تغییرات: از آنجایی که کلیه ها گلوتامین را تجزیه می کنند، برای افراد مبتلا به اختلالات کلیوی توصیه نمی شود.افراد مبتلا به نارسایی کبد نیز ممکن است سطح گلوتامین بالایی داشته باشند و نباید مکمل های اضافی مصرف کنند.

تداخلات دارویی مکمل گلوتامین

گلوتامین ممکن است با داروهای زیر تداخل داشته باشد:

 • انسولین و سایر داروهای دیابت : گلوتامین سطح قند خون را تغییر داده و می تواند مقدار داروی مورد نیاز برای برخی از افراد مبتلا به دیابت را تغییر دهد.
 • مکمل غذایی آرژنین : سطح این اسید آمینه با استفاده از گلوتامین افزایش یافته است.

ضروری است که فهرست مواد تشکیل دهنده مکمل و پانل حقایق تغذیه ای را به دقت بخوانید تا بدانید کدام مواد و چه مقدار از هر عنصر را شامل می شود. لطفاً برچسب مکمل را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مرور کنید تا در مورد تداخلات احتمالی با غذاها، سایر مکمل ها و داروها صحبت کنید.

دوز

همیشه قبل از مصرف مکمل با یک پزشک صحبت کنید تا مطمئن شوید که مکمل و دوز برای نیازهای فردی شما مناسب است. هیچ دوز توصیه شده ای برای مکمل های گلوتامین خوراکی وجود ندارد.

مطالعات از دوزهای گلوتامین زیر استفاده کرده اند:

 • ۲۱ تا ۳۰ گرم برای بیماری التهابی روده
 • حداکثر ۴۵ گرم در روز به مدت شش هفته برای تمرینات قدرتی

سازمان غذا و دارو آمریکا، دوزهای توصیه شده زیر را برای داروهای تجویزی حاوی گلوتامین تأیید کرده است:

 • اندری : ۵ تا ۱۵ گرم دو بار در روز، مخلوط در ۸ اونس مایع یا ۴ تا ۶ اونس غذا، برای عوارض سلول داسی شکل .
 • Nutrestore : ۵ گرم شش بار در روز، مخلوط در ۸ اونس آب، برای سندرم روده کوتاه مصرف شود .

به نظر می رسد دوزهای گلوتامین بزرگسالان تا حدود ۳۰ گرم در روز به خوبی قابل تحمل است.

مکمل های غذایی مانند داروها در ایالات متحده تنظیم نمی شوند، به این معنی که سازمان غذا و دارو  آنها را برای ایمنی و اثربخشی قبل از عرضه محصولات به بازار تایید نمی کند.

کلام پایانی

 • گلوتامین یک اسید آمینه است که در بدن ساخته می شود. اکثر افراد سالم تمام نیاز خود را از طریق غذاهای حاوی پروتئین مانند گوشت گاو، توفو و تخم مرغ مصرف می کنند.
 • اما گاهی اوقات، مکمل، معمولاً تحت نظارت یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ضروری است. برخی از نمونه‌هایی از افرادی که ممکن است از گلوتامین سود ببرند، کسانی هستند که سوختگی‌های شدید دارند یا کسانی که تحت درمان سرطان هستند.
 •  سازمان غذا و دارو آمریکا محصولات تجویزی Endari و Nutrestore را پس از مطالعات دقیق تایید کرده است. با این حال، آژانس مکمل های گلوتامین بدون نیاز به نسخه را تایید نکرده است.
 • صدور گواهینامه برای یک شرکت به معنای ایمن یا موثر بودن محصول نیست. در عوض، این اطمینان را ارائه می دهد که مواد تشکیل دهنده با آنچه روی برچسب ذکر شده مطابقت دارند و محصول فاقد آلاینده است.

سوالات متداول

۱. گلوتامین چیست؟

گلوتامین یک اسید آمینه است که در بدن ساخته می شود و همچنین در برخی از غذاهای حاوی پروتئین یافت می شود. به عنوان یک مکمل غذایی بدون نیاز به نسخه و دو داروی تجویزی مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا در دسترس است.

۲. گلوتامین چه کاری در بدن می کند؟

گلوتامین منبع انرژی برای سلول هایی است که به سرعت تقسیم می شوند، مانند سلول های دستگاه گوارش و سیستم ایمنی. همچنین نیتروژن مورد نیاز در بسیاری از واکنش های بدن را تامین می کند.

۳. گلوتامین برای چیست؟

اگرچه شواهد هنوز محدود است، گلوتامین ممکن است باعث بهبود زخم برای افراد مبتلا به سوختگی شدید شود. همچنین ممکن است نتایج افراد مبتلا به پانکراتیت حاد،یا بیماران سرطانی مبتلا به زخم های دهان را بهبود بخشد.

۴. آیا راه های مختلفی برای تجویز گلوتامین وجود دارد؟

بله. گلوتامین را می توان به صورت داخل وریدی (IV)، روده ای (از طریق لوله تغذیه) یا خوراکی (از طریق دهان) تجویز کرد.مکمل غذایی بدون نیاز به نسخه به صورت پودر، کپسول و قرص در دسترس هستند و اغلب به عنوان L-گلوتامین برچسب گذاری می شوند.

۵. آیا گلوتامین عملکرد ورزشی را افزایش می دهد؟

شواهد کافی برای توصیه گلوتامین برای این استفاده وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید