خانه » بیماری ها » گلودرد:علائم ، تشخیص و درمان

گلودرد:علائم ، تشخیص و درمان

گلودرد که اغلب توسط متخصصان پزشکی فارنژیت نامیده می شود، اغلب به دلیل التهاب و تورم بافت های گلو (فارنکس) به دلیل عفونت یا التهاب ایجاد می شود.

عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا شایع‌ترین علل هستند، اما موارد دیگری مانند رفلاکس اسید، آلرژی و استفاده بیش از حد از تارهای صوتی نیز می‌توانند وجود داشته باشند (منبع مطلب).

اغلب، گلودردهای ویروسی فقط نیاز به تسکین دارند تا زمانی که از بین بروند، اما علل دیگر، مانند گلودرد استرپتوکوکی، برای جلوگیری از عوارض مرتبطT نیاز به درمان دارند.

علائم گلودرد

اکثر افراد مبتلا به گلودرد علائم دیگری نیز دارند. بسته به علت، ممکن است علائمی از درد و خراش گرفته تا تورم و مشکل در بلع را تجربه کنید. درد و ناراحتی ممکن است فقط زمانی رخ دهد که شما قورت دهید یا ممکن است مداوم باشد.

سایر علائم همراه با گلودرد می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا با پزشک خود تماس بگیرید یا نه. آن علائم همچنین می توانند به پزشک کمک کنند تا ریشه مشکل را پیدا کند.

حتی بدون هیچ علامت دیگری، اگر گلوی شما آنقدر درد دارد که نمی توانید قورت دهید یا بخوابید، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

 • تب بیش از ۳۸.۳  درجه سانتی گراد
 • مشکل در تنفس، بلع یا باز کردن دهان
 • توده در گردن شما
 • گرفتگی صدا که بیش از دو هفته طول می کشد
 • خون در دهان یا خلط
 • کهیر
 • گلو آنقدر درد دارد که نمی توانید غذا قورت دهید یا بخوابید

علل گلودرد

شایع ترین علل گلودرد عفونت های ویروسی از جمله سرماخوردگی، باکتری استرپتوکوک گروه A (گلودرد استرپتوکوکی) و مونونوکلئوز است (منبع مطلب).در کودکان خردسال، ویروس کوکساکی و هرپانژین دو عامل ویروسی دیگر هستند.

گلودرد استرپتوکوکی علت گلودرد تا یک سوم مواقع در کودکان مدرسه ای و ۱۰ درصد در بزرگسالان و کودکان کوچکتر است. این بیماری توسط باکتری ایجاد می شود و برای جلوگیری از عوارض جدی باید با آنتی بیوتیک درمان شود.

گلودرد استرپتوکوکی معمولاً علائم تنفسی دیگری مانند تخلیه بینی، سرفه یا احتقان ندارد، اما باعث تب می شود. در صورت مشکوک بودن می توانید برای انجام آزمایش سریع استرپتوکوکی یا کشت گلو به پزشک مراجعه کنید.

همچنین ممکن است گلودرد همراه با آلرژی، ترشح بعد از بینی، استفاده بیش از حد از تارهای صوتی و سیگار کشیدن را تجربه کنید. هنگامی که اسید معده وارد مری شده و بافت ها را تحریک می کند، رفلاکس اسید می تواند باعث گلودرد شود.

محرک های محیطی مانند دود، آلودگی هوا و دودهای صنعتی نیز می توانند گلوی شما را تحریک کنند (منبع مطلب).خود هوای خشک می تواند باعث خشکی و خراش گلو شود.

درمان

اگر بتوان به خود علت گلودرد توجه کرد، این موضوع تمرکز اصلی درمان گلودرد خواهد بود.

به عنوان مثال، هنگامی که عفونت باکتریایی مانند گلودرد استرپتوکوکی شناسایی می شود، آنتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین و آموکسی سیلین برای خلاص شدن بدن شما از عفونت استفاده می شود و به نوبه خود گلودرد شما را برطرف می کند.

اگر عفونت باکتریایی یا سایر مشکلات سلامت قابل درمان مقصر نباشد، درمان گلودرد برای راحتی بیشتر کاری است که می توان انجام داد. این مورد در مورد علل بسیاری از جمله سرماخوردگی و سایر عفونت های ویروسی است.

می توانید از داروهای خانگی (مانند نوشیدن مقداری چای مریم گلی) و داروهای مسکن بدون نسخه مانند ادویل (ایبوپروفن) و استامینوفن  (تیلنول) برای کاهش درد گلو استفاده کنید.

نکاتی برای تسکین گلو درد

 • هوا را با استفاده از رطوبت سازهای گرم یا سرد و یا با آب جوش مرطوب کنید.
 • عسل را با چای مورد علاقه خود مخلوط کنید. عسل می تواند گلو را بپوشاند و به عنوان روان کننده عمل کند.
 • غرغره کردن با آب نمک: ۱/۴ قاشق چایخوری با ۱/۲ فنجان آب یک مخلوط معمولی است.
 • پاستیل یا آب نبات های سفت را بمکید.

مطالعات باکیفیت زیادی وجود ندارد که از استفاده از درمان های جایگزین حمایت کرده باشد. مریم گلی، نارون لغزنده و ریشه شیرین بیان ممکن است در برخی از دمنوش ها و قرص های گیاهی یافت شوند و اعتقاد بر این است که اثرات تسکین دهنده دارند، اگرچه ثابت نشده است. همیشه در مورد داروهای گیاهی و مکمل ها با پزشک خود صحبت کنید، زیرا ممکن است برخی از آنها با سایر داروها تداخل داشته باشند.

اگر گلودرد شما پس از پنج تا هفت روز بدتر شد یا به پیشرفت خود ادامه داد، برای ارزیابی بیشتر به پزشک مراجعه کنید. علت گلودرد شما می شود ممکن است آن چیزی نباشد که در ابتدا فکر می کردید.

کلام پایانی

اگرچه گلودرد دردناک است، اما معمولاً گلودرد خود به خود برطرف می شود. برای علائم تب هوشیار باشید تا بتوانید در صورت لزوم با پزشک خود تماس بگیرید. با برخی اقدامات تسکین دهنده، درد برطرف می شود و می توانید راحت تر نفس بکشید (و غذا قورت دهید).

سوالات متداول

۱. چگونه به سرعت از شر گلو درد خلاص شوم؟

توصیه های درمانی پزشک خود را دنبال کنید تا گلودرد خود را در سریع ترین زمان ممکن برطرف کنید. هر دارویی را که پزشک شما توصیه می کند طبق دستور مصرف کنید. اگر دارویی برای شما تجویز نشده است، ممکن است تنها با درمان های خانگی تا زمانی که علت اصلی برطرف نشود، بتوانید گلودرد خود را کاهش دهید. عسل و قرص های پاستیل از داروهای رایج هستند.

۲. مدت زمان گلودرد چقدر است؟

در بیشتر موارد، گلودرد باید در عرض پنج تا هفت روز شروع به بهبود کند. اگر تا آن زمان برطرف نشد (یا بدتر شد)، برای ارزیابی با پزشک خود تماس بگیرید.

۳. آیا می توانید گلو درد داشته باشید و بیمار نباشید؟

ممکن است گلو درد داشته باشید و بیمار نباشید. اگر هوا به خصوص خشک باشد یا اگر آلاینده های محیطی مانند دود یا دودهای صنعتی گلوی شما را تحریک کند، گلودرد می تواند اتفاق بیفتد. آلرژی نیز می تواند باعث گلودرد شما شود.

دیدگاهتان را بنویسید