خانه » بیماری ها » راهنمای کامل آلرژی (حساسیت), علائم و درمان آن

راهنمای کامل آلرژی (حساسیت), علائم و درمان آن

نکاتی که باید در مورد آلرژی (حساسیت) بدانید

آلرژی (حساسیت) پاسخ بیش از حد سیستم ایمنی، اغلب به مواد رایج مانند غذاها، شوره حیوانات پشمالو یا گرده ی هوا است.

سیستم ایمنی یک سیستم پیچیده است که به طور معمول از بدن در برابر مهاجمان خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها دفاع می کند و در عین حال تغییرات غیر طبیعی در سلول های خود فرد را نیز بررسی می کند.

آلرژن ها موادی هستند که برای بدن خارجی هستند و باعث واکنش آلرژیک می شوند.
IgE آنتی بادی آلرژیک است. آنتی بادی های دیگر، IgG، IgM، و IgA در برابر عفونت دفاع می کنند.

آلرژی (حساسیت) می تواند در هر سنی از جمله در بزرگسالی ایجاد شود. محیط مانند ژنتیک در ایجاد آلرژی (حساسیت) نقش دارد. اگر فردی سابقه آلرژی در خانواده داشته باشد، به ویژه در والدین یا خواهر و برادر، خطر ابتلا به شرایط آلرژیک در او بیشتر است.

آلرژی (حساسیت) چیست؟

آلرژی یک واکنش بیش از حد, توسط سیستم ایمنی بدن در پاسخ به قرار گرفتن در معرض برخی از مواد خارجی است. این پاسخ اغراق آمیز است زیرا این مواد خارجی معمولاً توسط سیستم ایمنی در افراد غیر آلرژیک بی ضرر دیده می شوند و پاسخی در آن ها ایجاد نمی کنند.

در افراد آلرژیک، بدن ماده را به عنوان خارجی تشخیص می‌دهد و بخش آلرژیک سیستم ایمنی واکنش ایجاد می‌کند.

به مواد آلرژی زا «آلرژن» می گویند. نمونه هایی از آلرژن ها عبارتند از:

 • گرده ها
 • غبار
 • کپک یا قارچ انگلی
 • پروتئین های حیوانی
 • غذاها
 • برخی داروها

هنگامی که یک فرد آلرژیک با یک آلرژن تماس پیدا می کند، سیستم ایمنی از طریق آنتی بادی IgE پاسخ می دهد. گفته می شود افرادی که مستعد ابتلا به آلرژی هستند، آلرژیک یا “آتوپیک” هستند.

انوع رایج آلرژی کدامند؟

شایع ترین بیماری های آلرژیک عبارتند از:

 • رینیت آلرژیک (تب یونجه یا آلرژی بینی)
 • ورم ملتحمه آلرژیک (حساسیت چشمی)
 • آسم آلرژیک
 • کهیر
 • حساسیت غذایی

شیوع آلرژی چقدر است؟

 • تقریباً ۱۰ تا ۳۰ درصد افراد در جهان صنعتی تحت تأثیر شرایط آلرژیک قرار دارند و این تعداد در حال افزایش است.
 • رینیت آلرژیک (آلرژی بینی) تقریباً ۲۰٪ از آمریکایی ها را تحت تأثیر قرار می دهد. با در نظر گرفتن هزینه های نسخه، ویزیت پزشک و روزهای از دست دادن کار یا مدرسه، بار اقتصادی بیماری آلرژیک سالانه بیش از ۳ میلیارد دلار است.
 • آسم تقریباً ۸ تا ۱۰ درصد از آمریکایی ها را تحت تأثیر قرار می دهد. هزینه های بهداشتی تخمین زده شده برای آسم بیش از ۲۰ میلیارد دلار در سال است.
 • آلرژی غذایی تقریباً ۳ تا ۶ درصد از کودکان در ایالات متحده و حدود ۱ تا ۲ درصد از بزرگسالان در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • شیوع بیماری های آلرژیک در دو دهه اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته و همچنان رو به افزایش است.

انواع رایج شرایط آلرژیک چیست و علائم رایج آلرژی کدامند؟

قسمت هایی از بدن که مستعد علائم آلرژیک هستند عبارتند از:

 • چشمها
 • بینی
 • ریه ها
 • پوست
 • دستگاه گوارش

علائم رایج اکثر آلرژی ها عبارتند از:

 1. عطسه کردن
 2. خارش
 3. چشمان اشک آلود
 4. آبریزش بینی
 5. کهیر، تاول یا بثورات روی پوست
 6. قرمزی یا خشکی پوست
 7. تنفس پر سر و صدا یا خس خس سینه
 8. تنگی نفس
 9. تنگی قفسه سینه
 10. حالت تهوع با یا بدون استفراغ
 11. درد در ناحیه شکم
 12. اسهال
 13. کسالت یا احساس ناخوشی
 14. تورم روی لب ها، زبان، اطراف چشم ها یا کل صورت

اگرچه بیماری های آلرژیک مختلف, ممکن است متفاوت به نظر برسند، اما همه آن ها ناشی از پاسخ ایمنی بیش از حد مورد نیاز بدن به مواد خارجی در افراد حساس است. در زیر فهرستی از اختلالات آلرژیک رایج ارائه شده است.

 1. رینیت آلرژیک (تب یونجه)
 2. آسم
 3. چشم های آلرژیک (التهاب ملتحمه)
 4. اگزما (درماتیت آتوپیک)
 5. کهیر
 6. آنافیلاکسی (شوک آلرژی)

چه چیزی باعث آلرژی می شود؟

یک سناریوی رایج می تواند به توضیح چگونگی ایجاد آلرژی کمک کند. چند ماه پس از ورود گربه جدید به خانه، پدر شروع به خارش چشم و دوره‌هایی از عطسه می‌کند. یکی از این سه کودک دچار سرفه و خس خس سینه می شود. مادر و دو فرزند دیگر علیرغم حضور گربه هیچ واکنشی را تجربه نمی کنند. چگونه ممکن است این اتفاق بیفتد؟

سیستم ایمنی مکانیسم دفاعی سازمان یافته بدن در برابر مهاجمان خارجی، به ویژه عفونت ها است. وظیفه آن شناسایی و واکنش به این مواد خارجی است که آنتی ژن نامیده می شوند.

آنتی ژن ها اغلب از طریق تولید آنتی بادی ها منجر به پاسخ ایمنی می شوند که پروتئین های محافظی هستند که به طور خاص در برابر آنتی ژن های خاص هدف قرار می گیرند.
این آنتی بادی ها یا ایمونوگلوبولین ها (IgG، IgM و IgA) محافظ هستند و با چسبیدن به سطح ذره خارجی به تخریب آن کمک می کنند و در نتیجه تخریب آن را برای سایر سلول های ایمنی آسان تر می کنند.
با این حال، فرد آلرژیک در پاسخ به برخی از مواد خارجی که معمولاً بی ضرر هستند، مانند شوره گربه، گرده گل، یا غذا، نوع خاصی از آنتی بادی به نام ایمونوگلوبولین E یا IgE ایجاد می کند.
سایر آنتی ژن ها مانند باکتری ها منجر به تولید IgE نمی شوند و بنابراین واکنش های آلرژیک ایجاد نمی کنند.
هنگامی که IgE تشکیل شد، می تواند آنتی ژن را تشخیص دهد و سپس پاسخ آلرژیک ایجاد کند.
IgE در سال ۱۹۶۷ توسط Kimishige و Teriko Ishizaka کشف و نامگذاری شد.

چه چیزی باعث حساسیت به حیوانات خانگی و آلرژی پوست می شود؟

در این جا این دو مورد به تفکیک بررسی می شوند.

آلرژی به حیوانات خانگی

همان سناریوی قبلی را به یاد آورید; در نمونه گربه خانگی، پدر و کوچکترین دختر، آنتی بادی های IgE را در مقادیر زیادی تولید کردند که علیه آلرژن گربه هدف قرار می گرفت. اکنون پدر و دختر نسبت به تماس های مکرر با آلرژن گربه حساس شده اند یا مستعد ابتلا به واکنش های آلرژیک هستند.

به طور معمول، دوره ای از حساسیت از روزها تا سال ها قبل از پاسخ آلرژیک وجود دارد. اگرچه گاهی اوقات ممکن است به نظر برسد که در اولین مواجهه با آلرژن یک واکنش آلرژیک رخ داده است، اما برای اینکه سیستم ایمنی واکنش نشان دهد، نیاز به مواجهه قبلی وجود دارد.

درک این نکته مهم است که غیرممکن است به چیزی که یک فرد واقعاً قبلاً در معرض آن قرار نگرفته است حساسیت داشته باشد، اگرچه اولین مواجهه ممکن است ظریف یا ناشناخته باشد. اولین تماس حتی می تواند در یک نوزاد در رحم، از طریق شیر مادر یا از طریق پوست رخ دهد.

IgE آنتی بادی است که همه ما در مقادیر کم آن را داریم. با این حال، افراد آلرژیک معمولاً IgE را در مقادیر بیشتری تولید می کنند. از نظر تاریخی، این آنتی بادی در محافظت از ما در برابر انگل ها مهم بود.

در مثال بالا، در طول یک دوره حساس شدن، IgE شوره گربه بیش از حد تولید می شود و سایر سلول های درگیر در پاسخ آلرژیک، مانند ماست سل ها و بازوفیل ها را که حاوی پیام رسان های شیمیایی مختلفی مانند هیستامین هستند، می پوشاند.

این سلول‌ها پیام‌رسان‌های شیمیایی تولید می‌کنند که در مواجهه بعدی با آلرژن گربه، علائم واکنش آلرژیک را ایجاد می‌کنند. پروتئین گربه توسط IgE شناسایی می شود و منجر به فعال شدن سلول ها می شود که منجر به آزاد شدن واسطه های آلرژیک ذکر شده در بالا می شود.

این مواد شیمیایی باعث علائم آلرژیک معمولی مانند تورم موضعی، التهاب، خارش و تولید مخاط می شوند. پس از آماده شدن، یا حساس شدن، سیستم ایمنی قادر است این پاسخ اغراق آمیز را با قرار گرفتن در معرض بعدی آلرژن ایجاد کند.

با قرار گرفتن در معرض شوره گربه، در حالی که پدر و دختر IgE تولید می کنند، مادر و دو کودک دیگر کلاس های دیگری از آنتی بادی ها را تولید می کنند که واکنش های آلرژیک ایجاد نمی کنند. در این اعضای غیر آلرژیک خانواده، پروتئین گربه بدون هیچ گونه اتفاقی توسط سیستم ایمنی از بین می رود و گربه هیچ تاثیری روی آنها ندارد.

آلرژی های پوستی

بخش دیگری از سیستم ایمنی، سلول T، ممکن است در واکنش‌های آلرژیک در پوست نقش داشته باشد، مانند روغن‌های گیاهان، مانند پیچک سمی، بلوط سمی، سماق سمی، واکنش‌ها به فلزات، مانند نیکل، یا مواد شیمیایی خاص.

سلول T ممکن است آلرژن خاصی را در ماده ای که با پوست تماس دارد تشخیص دهد و باعث پاسخ التهابی شود. این پاسخ التهابی می تواند باعث ایجاد بثورات خارش دار شود.

چه کسانی در معرض خطر آلرژی هستند و چرا؟

آلرژی می تواند در هر سنی ایجاد شود، اما بیشتر آلرژی های غذایی در سنین پایین شروع می شود و بسیاری از آنها بیشتر از حد معمول رشد می کنند.

آلرژی های محیطی می توانند در هر زمانی ایجاد شوند. دوره اولیه مواجهه یا حساسیت ممکن است حتی قبل از تولد, شروع شود. آلرژی در افراد همچنین می تواند به مرور زمان ایجاد شود.

به طور کامل درک نشده است که چرا یک فرد دچار آلرژی می شود و دیگری نمی شود; اما چندین عامل خطر برای شرایط آلرژیک وجود دارد.

 • سابقه خانوادگی یا ژنتیک نقش مهمی دارد و اگر والدین یا خواهر و برادر آلرژی داشته باشند، خطر ابتلا به آلرژی بیشتر است.
 • کودکانی که از طریق سزارین به دنیا می‌آیند در مقایسه با کودکانی که از طریق طبیعی (واژینال) به دنیا می‌آیند، بیشتر در معرض خطر آلرژی هستند.
 • قرار گرفتن در معرض دود تنباکو و آلودگی هوا خطر ابتلا به آلرژی را افزایش می دهد.
 • احتمال آلرژی پسرها بیشتر از دختران است.
 • آلرژی در کشورهای غربی شایع تر است و در کشورهایی که سبک زندگی کشاورزی دارند کمتر دیده می شود.
 • زمان قرار گرفتن در معرض آنتی ژن ها، استفاده از آنتی بیوتیک ها و عوامل متعدد دیگری که برخی از آنها هنوز شناخته نشده اند نیز در ایجاد آلرژی نقش دارند. این فرآیند پیچیده, همچنان حوزه تحقیقات پزشکی است.

رینیت آلرژیک (تب یونجه)

رینیت آلرژیک (تب یونجه) شایع ترین بیماری آلرژیک است و به علائم بینی اشاره دارد که ناشی از آلرژن های هوا است. رینیت آلرژیک در تمام طول سال، یا دائمی، معمولاً توسط آلرژن‌های داخلی، مانند کنه‌های گرد و غبار، شوره حیوانات یا کپک‌ها ایجاد می‌شود.

رینیت آلرژیک فصلی معمولاً در اثر گرده درختان، چمن یا علف‌های هرز ایجاد می‌شود. بسیاری از افراد ترکیبی از هر دو آلرژی فصلی و چند ساله دارند.

علائم ناشی از التهاب, بافت‌هایی است که داخل بینی را پس از قرار گرفتن در معرض آلرژن‌ها قرار می‌دهند. گوش ها، سینوس ها و گلو نیز می توانند درگیر شوند. شایع ترین علائم آلرژی بینی (رینیت آلرژیک) شامل موارد زیر است:

 1. آبریزش بینی
 2. گرفتگی بینی
 3. عطسه کردن
 4. خارش بینی، گوش و گلو
 5. ترشح پشت بینی و حلق (خلط پشت گلو)

در سال ۱۸۱۹، یک پزشک انگلیسی، جان بوستوک، برای اولین بار تب یونجه را با شرح علائم فصلی بینی خود، که او آن را “آب ریزش تابستانی” نامید، توصیف کرد. این بیماری تب یونجه نامیده می شد زیرا تصور می شد ناشی از “یونجه جدید” باشد.

آسم

آسم یک بیماری تنفسی است که در نتیجه التهاب و واکنش بیش از حد راه‌های هوایی ایجاد می‌شود که منجر به باریک شدن مجدد و برگشت‌پذیر راه‌های هوایی می‌شود. آسم اغلب می تواند با رینیت آلرژیک همراه باشد. سایر محرک های رایج عبارتند از عفونت های ویروسی تنفسی و ورزش. علائم رایج آسم شامل موارد زیر است:

 • تنگی نفس
 • خس خس سینه
 • سرفه کردن
 • تنگی قفسه سینه

چشم های آلرژیک (التهاب ملتحمه)

چشم های آلرژیک (کانژونکتیویت), التهاب لایه های بافتی (غشاء) است که سطح کره چشم و سطح زیرین پلک را می پوشاند. التهاب در نتیجه یک واکنش آلرژیک رخ می دهد و ممکن است علائم زیر را ایجاد کند که معمولاً در هر دو چشم وجود دارد:

 1. قرمزی زیر پلک ها و به طور کلی چشم
 2. چشم های اشک آلود و خارش دار
 3. تورم غشاها

کهیر

کهیر, واکنش های پوستی است که به صورت جوش های قرمز، برجسته و خارش دار ظاهر می شود و می تواند در هر قسمتی از بدن رخ دهد. کهیر کوتاه مدت (حاد) اغلب به دلیل یک واکنش آلرژیک به غذا یا دارو است، اگرچه معمولاً از عفونت ویروسی در کودکان نیز ناشی می شود.

آنها همچنین می توانند در اثر تماس (مانند لیسیدن) گربه ها یا سگ ها ایجاد شوند. کهیرهایی که در مدت طولانی تری عود می کنند (کهیر مزمن) به ندرت به دلیل واکنش آلرژیک است. علائم کهیر عبارتند از:

 1. جوش های برآمده و قرمزی که در طی چند ساعت تا یک روز برطرف می شوند.
 2. خارش شدید (معمولاً دردناک نیست)
 3.  پس از رفع کهیر, بدون علائم  یا کبود هستند
 4. تورم به ویژه در لب ها، صورت، دست ها و پاها

آنافیلاکسی (شوک آلرژی)

آنافیلاکسی (شوک آلرژی یا شوک آنافیلاکتیک) یک واکنش آلرژیک بالقوه تهدید کننده زندگی است که می تواند تعدادی از اندام ها را به طور همزمان تحت تاثیر قرار دهد.

آلرژن هایی که به طور معمول منجر به آنافیلاکسی می شوند، غذاها، داروها و سم (نیش زنبور) هستند. آلرژن های محیطی به ندرت منجر به آنافیلاکسی می شوند، به جز آنافیلاکسی که می تواند در اثر تزریق آلرژی (ایمونوتراپی زیر جلدی) ایجاد شود. برخی یا همه علائم زیر ممکن است رخ دهد:

 1. خارش یا گرگرفتگی کهیر در ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد
 2. احتقان بینی، آبریزش بینی، خارش چشم
 3. تورم زبان و/یا گلو
 4. ناراحتی شکمی، حالت تهوع، استفراغ، اسهال
 5. تنگی نفس، خس خس سینه، سرفه
 6. فشار خون پایین، منجر به سبکی سر، غش کردن، یا شوک می شود

آنافیلاکسی (شوک آلرژی یا شوک آنافیلاکتیک) یک وضعیت اورژانسی و تهدید کننده زندگی است که زمانی رخ می دهد که رگ های خونی به دلیل یک واکنش آلرژیک بیش از حد گشاد شوند که باعث کاهش قابل توجه فشار خون می شود. این مورد می تواند منجر به جریان ناکافی خون به اندام های بدن شود.

آلرژن ها کجا هستند؟

آلرژن ها ممکن است استنشاق شوند، خورده شوند (بلعیده شوند)، به پوست بمالند، یا به عنوان دارو یا به طور ناخواسته توسط نیش حشرات به بدن تزریق شوند. علائم و شرایطی که در نتیجه ایجاد می شود تا حد زیادی به مسیر ورود و نوع آلرژن بستگی دارد.

ساختار شیمیایی آلرژن ها بر مسیر قرار گرفتن آن ها تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، گرده های معلق در هوا تأثیر کمی روی پوست دارند. آنها به راحتی قابل استنشاق هستند و بنابراین باعث ایجاد علائم بیشتر بینی و تنفسی با علائم پوستی محدود می شوند.

هنگامی که آلرژن ها بلعیده می شوند یا تزریق می شوند، ممکن است به قسمت های دیگر بدن بروند و علائمی را تحریک کنند که از محل ورود آنها دور است. برای مثال، آلرژن‌های موجود در غذاها ممکن است باعث آزاد شدن واسطه‌ها در پوست و ایجاد کهیر شوند. ساختار پروتئین خاص چیزی است که ویژگی های آلرژن را تعیین می کند.

پروتئین گربه، Fel d 1، از Felis domesticus (گربه اهلی شده)، آلرژن غالب گربه است.
هر آلرژن ساختار پروتئینی منحصر به فردی دارد که منجر به ویژگی های آلرژیک آن می شود.

در هوایی که نفس می کشیم

جدا از اکسیژن، هوا حاوی ذرات بسیار متنوعی از جمله آلرژن ها است. بیماری های معمولی که از آلرژن های موجود در هوا ناشی می شوند تب یونجه، آسم و ورم ملتحمه هستند. آلرژن های زیر در صورت استنشاق توسط افراد حساس می توانند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک شوند.

 • گرده های درختان، چمن  و/یا علف های هرز
 • غبار
 • پروتئین های حیوانی، از جمله شوره، پوست و/یا ادرار آن ها
 • کپک
 • اجزای حشرات مخصوصاً سوسری‌ها ( سوسک حمام)

در آنچه میخوریم (غذاها و داروها)

غذاها و داروها نیز می توانند باعث واکنش های آلرژیک شوند که برخی از آنها می توانند شدید باشند. این واکنش ها اغلب با سوزن سوزن شدن یا خارش موضعی شروع می شود و سپس ممکن است منجر به بثورات پوستی یا علائم اضافی مانند تورم، تهوع، استفراغ، اسهال یا مشکل در تنفس شود. در اینجا دو مورد از رایج ترین آلرژن هایی که خورده می شوند آورده شده است:

 1. غذاها: رایج ترین آلرژن های غذایی شیر گاو، تخم مرغ، بادام زمینی، آجیل درختی، گندم، سویا، صدف، ماهی باله دار و کنجد هستند. آلرژی به شیر گاو، تخم مرغ، گندم و سویا در کودکان شایع است و اغلب به مرور زمان از بین می رود. شایع ترین آلرژن ها در بزرگسالان بادام زمینی، آجیل درختی و صدف هستند. لازم به ذکر است که گلوتن یک آلرژی غذایی رایج نیست و حساسیت به گلوتن واقعی یا بیماری سلیاک توسط نوع دیگری از آنتی بادی (نه IgE بلکه IgA) ایجاد می شود و همچنین منجر به علائم مختلفی می شود (از جمله ناراحتی مزمن شکمی، تهوع، استفراغ). ، تغییر در مدفوع و کم خونی).
 2. داروها: اگرچه هر دارویی می تواند باعث واکنش آلرژیک شود، نمونه های رایج آن شامل آنتی بیوتیک ها و عوامل ضد التهابی مانند آسپرین و ایبوپروفن است. قابل ذکر است، بسیاری از افرادی که فکر می کنند به داروها حساسیت دارند، در واقع می توانند دارو را بدون مشکل تحمل کنند.

 درماتیت تماسی

درماتیت تماسی التهاب پوستی است که در اثر تماس موضعی با یک ماده ایجاد می شود. اکثر این واکنش‌های پوستی موضعی شامل IgE نمی‌شوند، بلکه توسط سایر سلول‌های التهابی ایجاد می‌شوند. یک مثال خوب پیچک سمی است. نمونه هایی از موادی که معمولا باعث درماتیت تماسی می شوند عبارتند از:

 • گیاهان (پیچک سمی، سماق سمی و بلوط سمی)
 • لاتکس
 • مواد تشکیل دهنده محصولات مراقبت شخصی
 • نیکل و سایر فلزات
 • لوازم آرایشی

تزریق شده به بدن ما توسط حشرات، داروها و واکسن های آلرژی

شدیدترین واکنش‌ها اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که آلرژن‌ها به بدن تزریق می‌شوند و مستقیماً به جریان خون دسترسی پیدا می‌کنند. این دسترسی داخل وریدی خطر یک واکنش سیستمیک مانند آنافیلاکسی را افزایش می دهد. موارد زیر معمولاً آلرژن های تزریقی هستند که می توانند باعث واکنش های آلرژیک شدید شوند:

 • زهر حشرات (مانند زنبور)
 • داروها
 • واکسن های آلرژی

چه متخصصانی افراد مبتلا به آلرژی را درمان می کنند؟

اگرچه پزشکان مراقبت های اولیه می توانند علائم آلرژیک خفیف را درمان کنند، پزشکان آلرژی/ایمونولوژی (متخصص آلرژی) افرادی را که حساسیت بیشتری دارند درمان می کنند.

بسیاری از آلرژیست ها هم کودکان و هم بزرگسالان را درمان می کنند، اما برخی از آنها به تنهایی در هر یک از گروه های بیمار متخصص هستند.

چگونه پزشکان آلرژی را تشخیص می دهند؟ انواع آزمایش های آلرژی چیست؟

تشخیص آلرژی با شرح حال دقیق و معاینه فیزیکی آغاز می شود. بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی، اعضای خانواده دیگری نیز با شرایط آلرژیک دارند. علاوه بر شرح حال و معاینه، آزمایش پوست و گاهی اوقات آزمایش خون (میزان IgE خاص) می تواند به تشخیص آلرژی کمک کند. چندین نکته مهم در تفسیر نتایج این آزمایش وجود دارد:

 • برای آلرژی های محیطی مانند حیوانات خانگی، کنه های گرد و غبار، گرده ها و کپک ها، تست خراش پوست بهترین تست برای کمک به تشخیص آلرژی است. آزمایش خون به دنبال آنتی بادی آلرژیک (IgE) حساسیت کمتری دارد و ممکن است برخی از آلرژی ها را نشان ندهد.
 • برای آزمایش آلرژی غذایی، مهمترین بخش تشخیص، سابقه سلامتی است. آزمایش پوست یا آزمایش خون (تست اختصاصی IgE) فقط در صورتی باید تجویز شود که سابقه حاکی از آلرژی غذایی باشد. بدون سابقه پیشنهادی، آزمایش پوستی حساسیت غذایی و آزمایش خون خیلی خاص نیستند و میزان بالایی از نتایج مثبت کاذب دارند.
 • برای آزمایش آلرژی غذایی، با توجه به نرخ بالای نتایج مثبت کاذب، انجام آزمایش پوست یا آزمایش خون (آزمایش IgE خاص) برای پانل های وسیعی از غذاها ممنوع است.
 • برای آلرژی دارویی، تاریخچه مهمترین عنصر در تشخیص است. تنها آنتی بیوتیک با آزمایش پوستی معتبر پنی سیلین است. آزمایش پوستی پنی سیلین می تواند در تعیین اینکه آیا یک فرد واقعاً به پنی سیلین و آنتی بیوتیک های مرتبط حساسیت دارد یا نه، بسیار مفید است. آزمایش خون (تست اختصاصی IgE) به ویژه برای تشخیص آلرژی دارویی مفید نیست.
 • گاهی اوقات، مانند آلرژی های غذایی و آلرژی های دارویی، با وجود شرح حال دقیق و آزمایش های مناسب، تشخیص آلرژی نامشخص است. در این شرایط، مناسب است که یک “چالش درجه بندی شده” را در نظر بگیرید که “استاندارد طلایی” یا بهترین آزمایش برای تشخیص آلرژی است. یک چالش درجه بندی شده باید همیشه با یک متخصص آلرژی در محیطی که برای مدیریت یک واکنش آلرژیک شدید، مانند آنافیلاکسی مجهز است، انجام شود.

گزینه های درمانی و داروهای آلرژی چه هستند؟

درمان آلرژی به شرایط خاص بستگی دارد. برخی از دستورالعمل های کلی برای بهبهود و درمان هریک از انواع آلرژی ها در زیر آمده است:

گزینه های درمانی رینیت آلرژیک و ورم ملتحمه

 • اقدامات کنترل محیطی; این اقدامات کارایی محدودی دارند.
 • برای کنه های گرد و غبار،  کاهش رطوبت در خانه و شستن ملافه ها در آب داغ هفته ای یکبار کمک می کند.
 • برای حیوانات خانگی، اجتناب بیشتر موثر است. آلرژن گربه از طریق هوا منتقل می شود، بنابراین وجود یک گربه در خانه باعث علائم آلرژیک می شود. دور نگه داشتن سگ ها از اتاق خواب ممکن است به کاهش علائم کمک کند. حمام کردن گربه و سگ ممکن است تا حدودی بار آلرژن را کاهش دهد. چیزی به نام سگ بدون آلرژی (حساسیت) وجود ندارد، اما گربه های بدون آلرژی (حساسیت) پرورش یافته اند. برای گرده، بسته نگه داشتن پنجره ها و ماندن در خانه در روزهای پر گرده ممکن است مفید باشد.
 • آنتی هیستامین های خوراکی
 • آنتی هیستامین های بینی
 • قطره چشمی آنتی هیستامین
 • کورتیکواستروئیدهای بینی

گزینه های درمانی آسم

 • استنشاق داروهای تسکین دهنده سریع علائم تنگی نفس
 • کورتیکواستروئیدهای استنشاقی، کورتیکواستروئیدهای استنشاقی/ترکیبات گشادکننده برونش با اثر طولانی، داروهای ضد موسکارینی طولانی اثر
 • داروهای نگهدارنده خوراکی (داروهای ضد لکوترین، تئوفیلین)
 • داروهای تزریقی، به نام “بیولوژیک” که باید در یک مرکز پزشکی یا گاهی اوقات در خانه تجویز شوند.
 • استروئیدهای خوراکی

گزینه های درمانی اگزما (درماتیت آتوپیک)

 • مرطوب کننده معمولی
 • کورتیکواستروئیدهای موضعی
 • آنتی هیستامین های خوراکی برای کمک به کنترل خارش
 • داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی در موارد شدید
 • یک داروی بیولوژیک تزریقی، دوپیلوماب (دوپیکسنت)

گزینه های درمانی کهیر

 • آنتی هیستامین های خوراکی
 • استروئیدهای خوراکی
 • داروهای تزریقی (بیولوژیک) که در یک مرکز پزشکی تجویز می شوند
 • داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی در موارد شدید

گزینه های درمانی آنافیلاکسی

 • اپی نفرین تنها و تنها درمان آنافیلاکسی است(که یک واکنش آلرژیک شدید است که می تواند چندین سیستم بدن را درگیر کند و تهدید کننده زندگی است). اپی نفرین در یک مرکز پزشکی یا خارج از یک مرکز پزشکی با یک انژکتور خودکار در عضله جانبی ران تجویز می شود. تا ۲۰ تا ۳۰ درصد از واکنش‌های آلرژیک شدید ممکن است نیاز به درمان با بیش از یک دوز اپی نفرین داشته باشند، بنابراین افرادی که حامل اپی نفرین هستند باید دو تزریق خودکار همراه داشته باشند. آنتی هیستامین هایی مانند دیفن هیدرامین (بنادریل) درمان مناسبی برای آنافیلاکسی نیستند.

گزینه های درمانی ایمونوتراپی آلرژن

 • نشان داده شده است که واکسن های آلرژی علائم آلرژی های محیطی و آسم را کاهش می دهد و ممکن است در اگزما نیز مفید باشد. واکسن های آلرژی باید توسط متخصص آلرژی تجویز شود و همیشه باید در یک مرکز بهداشتی مجهز برای مدیریت یک واکنش آلرژیک جدی (آنافیلاکسی) تجویز شود. واکسن های آلرژی به کاهش حساسیت بدن نسبت به آلرژن های مقصر مانند حیوانات خانگی، کنه های گرد و غبار، گرده ها و کپک ها کمک می کند.
 • اخیرا FDA همچنین ایمونوتراپی را تایید کرده است که می توان آن را با قرص زیر زبان (ایمونوتراپی زیر زبانی) دریافت کرد. تا به امروز، این فقط برای چمن، علف ابروسیا و کنه گرد و غبار موجود است. بر خلاف واکسن های آلرژی، ایمونوتراپی زیرزبانی را می توان در خانه انجام داد زیرا خطر واکنش آلرژیک شدید با درمان زیرزبانی کمتر است.
 • شایان ذکر است، اگرچه تحقیقات قابل توجهی در این زمینه در حال انجام است، اما ایمونوتراپی برای درمان آلرژی غذایی مورد تایید FDA نیست. درمان آلرژی غذایی پرهیز از غذای ایجاد کننده ی آلرژی و مدیریت قرار گرفتن در معرض تصادفی با داروهای مناسب است.

آیا درمان های خانگی برای آلرژی وجود دارد؟

اگرچه تحقیقات قابل توجهی در مورد بررسی نقش ویتامین ها، داروهای گیاهی و سایر روش های درمانی در درمان آلرژی وجود دارد، اما در حال حاضر هیچ درمان خانگی ثابت شده ای وجود ندارد که با موفقیت آلرژی را درمان کند.

آیا می توان از آلرژی ها جلوگیری کرد؟

با شیوع فزاینده شرایط آلرژیک، بسیاری از مطالعات عوامل خطر آلرژی و نحوه اصلاح آنها را برای پیشگیری بالقوه از آلرژی بررسی کرده اند. ایجاد آلرژی ناشی از یک تعامل پیچیده بین ساختار ژنتیکی (ژنوتیپ) فرد و تعامل آن با محیط (فنوتیپ) است.

به نظر می رسد عوامل زیر در شکل گیری آلرژی نقش بیشتری دارند:

 • داشتن اعضای خانواده با شرایط آلرژیک خطر ابتلا به آلرژی را افزایش می دهد.
 • تأثیرات متعدد محیطی نیز ممکن است بر ایجاد آلرژی تأثیر بگذارد، مانند شیر دادن
 • سزارین
 • رژیم غذایی در دوران بارداری
 • سطح ویتامین D
 • استفاده از آنتی بیوتیک ها
 • استفاده از پروبیوتیک ها
 • قرار گرفتن در معرض حیوانات
 • قرار گرفتن در معرض باکتری
 • قرار گرفتن در معرض آلاینده
 • رژیم غذایی در دوران شیرخوارگی

از بین تمام عواملی که تا به امروز مورد مطالعه قرار گرفته است، به نظر می رسد که وارد کردن کم کم  غذاهای بسیار آلرژیک به رژیم غذایی کودک قبل از یک سالگی ممکن است خطر ابتلا به آلرژی غذایی، به ویژه آلرژی ناشی از بادام زمینی را کاهش دهد.
همچنین نشان داده شده است که ایمونوتراپی آلرژن (واکسن های آلرژی) خطر ابتلا به آلرژی های محیطی و آسم را در آینده کاهش می دهد.
یافتن راه‌های اضافی برای جلوگیری از شرایط آلرژیک همچنان یک حوزه فعال تحقیقاتی است.

غذاهایی که ممکن است با آلرژی مبارزه کنند

بهترین راه برای جلوگیری از علائم آلرژی غذایی این است که از خود آلرژن ها دوری کنید. اما شما همچنین می توانید از برخی انتخاب های غذایی, به نفع خود استفاده کنید، زیرا تحقیقات نشان می دهد که خوردن یک رژیم غذایی سالم و متکشل از از میوه ها و سبزیجات می تواند به آلرژی نیز کمک کند.

در حالی که بیشتر آلرژی های غذایی توسط تعداد انگشت شماری از مواد غذایی رایج از جمله شیر، تخم مرغ، بادام زمینی، آجیل درختی، سویا، گندم و ماهی و صدف ایجاد می شود، اکثر افراد مبتلا به آلرژی متوجه نمی شوند که خوردن یک رژیم غذایی سالم، از جمله غذاهای خاص خاص، می تواند به آنها کمک کند تا علائم خود را نیز مدیریت کنند.

اخیراً، تحقیقات نشان داده است که برخی از غذاها می توانند با کنترل التهاب زمینه ای، گشاد کردن مجاری هوا و سایر اثرات تسکین دهنده به مبارزه با آلرژی کمک کنند. غذاهای ضد التهابی شامل غذاهای حاوی چربی های سالم مانند روغن زیتون و ماهی هایی مانند ماهی تن و ماهی خال مخالی هستند که سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. میوه ها و سبزیجات نیز منابع خوبی از مواد مغذی ضد التهاب هستند.

یک مطالعه نشان داد که مواد اصلی رژیم غذایی مدیترانه ای سالم برای قلب، به ویژه آجیل، انگور، پرتقال، سیب و گوجه فرنگی تازه، می تواند آلرژی را تسکین دهد. محققان بر روی کودکان یونانی تمرکز کردند که از این رژیم غذایی خاص پیروی می کردند و کمتر احتمال داشت علائم آلرژیک بینی یا آسم را نشان دهند.

۱. پروبیوتیک ها

ثابت شده است که پروبیوتیک‌ها هم اثرات ضد التهابی و هم ضد حساسیت دارند، به‌ ویژه زمانی که در دوران بارداری و شیردهی تجویز شوند. در مطالعه‌ای که اخیراً در مجله درماتولوژی بریتانیا منتشر شده است، مادرانی که شیر حاوی مکمل‌های پروبیوتیک را در طول بارداری و بعد از آن می‌نوشیدند، می‌توانستند احتمال ابتلای نوزادانشان به اگزما، را تقریباً به نصف کاهش دهند.

علاوه بر این، یک مطالعه ایتالیایی نشان داد که کودکان خردسال (۲ تا ۵ ساله) مبتلا به رینیت آلرژیک که به مدت ۱۲ ماه شیر تخمیر شده حاوی پروبیوتیک لاکتوباسیلوس کازئی مصرف می‌کردند نسبت به کودکانی که دارونما مصرف می‌کردند، دوره‌های آلرژیک کمتری داشتند.

۲. ادویه های پاک کننده سینوس ها

انیسون، رازیانه، ترب و خردل داغ همگی می توانند به عنوان ضداحتقان های طبیعی عمل کنند و با تحریک مژک های مخاطی برای کمک به از بین بردن احتقان، آلرژی را تسکین می دهند.

۳. میوه های سرشار از ویتامین C

خارش، کهیر و سایر ناراحتی هایی که در طی واکنش آلرژیک به هیستامین احساس می کنید را می توان با ویتامین C بهبود داد.

ویتامین C به طور غیرمستقیم سلول های التهابی را از ترشح هیستامین باز می دارد. مطالعات نشان داده‌اند که سطوح بالای ویتامین C باعث کاهش هیستامین شده و به تجزیه سریع‌تر آن، پس از آزاد شدن، کمک می‌کند و علائم آلرژی را تسکین می‌دهد.

علاوه بر قدرت مبارزه با هیستامین، غذاهای حاوی ویتامین C همچنین با کاهش التهاب ,آلرژی را تسکین می دهند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان است، به این معنی که با اثرات التهابی رادیکال های آزاد مقابله می کند.

به زبان ساده، غذاهای حاوی ویتامین C مانند پرتقال، توت فرنگی، سیب و هندوانه می توانند با واکنش آلرژیک التهابی مقابله می کنند.

۴. بیوفلاونوئیدها

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که بیوفلاونوئیدها می‌توانند با عمل به عنوان تثبیت‌کننده‌های ماست‌سل، آلرژی را تسکین دهند، بنابراین تعداد سلول‌هایی را که به یک آلرژن واکنش نشان می‌دهند کاهش می‌دهند.

ماست سل ها مسئول ترشح هیستامین هستند. یک بیوفلاونوئید خاص به نام کورستین به نظر می رسد در مبارزه با التهاب و تسکین آلرژی به ویژه قدرتمند باشد. منابع خوب کورستین برای تسکین آلرژی شامل سیب، پیاز، چای است.

۵. غذاهای غنی از منیزیم

غذاهای غنی از منیزیم، مانند بادام، بادام هندی، سبوس گندم، غذاهای عالی برای تسکین آلرژی هستند، زیرا منیزیم یک گشادکننده برونش و یک آنتی هیستامین است.

منیزیم همچنین اثر آرام بخش بر عضلات لوله های برونش و کل بدن دارد که می تواند آلرژی را نیز تسکین دهد. یک مطالعه در دانشگاه بریگهام یانگ نشان داد که حیواناتی که دارای کمبود منیزیم بودند، نسبت به حیواناتی که سطح منیزیم کافی داشتند، در معرض آلرژن‌ها سطوح هیستامین بیشتری در خون خود داشتند.

۶. غذاهای غنی از ویتامین E

به نظر می‌رسد فرم گاما توکوفرول ویتامین E التهاب مرتبط با آلرژی را کاهش می‌دهد. در مطالعه‌ای در دانشگاه ایالتی میشیگان، حیواناتی که قبل از تنفس در هوای بسیار آلوده دوزهای بالایی از گاما توکوفرول دریافت کردند، التهاب کمتری در بدنشان داشتند.

۷. ماهی های آب های سرد

ماهی‌های آب سرد مانند سالمون که سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند، اثرات ضدالتهابی دارند که ممکن است به تسکین آلرژی کمک کند. سایر غذاهای غنی از امگا ۳ های مبارزه کننده با التهاب عبارتند از گردو و دانه کتان.

۸. میوه ها و سبزیجات تازه

یکی از راه‌های مطمئن برای بهبود رژیم غذایی، افزایش میزان مصرف میوه‌ها و سبزیجات است. اثرات ضد التهابی طبیعی آنها می تواند به تسکین آلرژی کمک کند.

محققان رژیم غذایی بیش از ۴۰۰۰ کودک را در طول ۱۲ ماه بررسی کردند و دریافتند کودکانی که مقدار زیادی سبزیجات پخته، گوجه فرنگی و مرکبات می خورند کمتر دچار خس خس سینه، تنگی نفس و سایر علائم رینیت آلرژیک می شوند. از سوی دیگر، کودکانی که نان و مارگارین بیشتری می‌خوردند، بیشتر دچار خس‌خس می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید