خانه » سلامت جسم » آناتومی عضله دوسر بازو (جلو بازو)

آناتومی عضله دوسر بازو (جلو بازو)

عضله دو سر بازو یک عضله بزرگ است که در جلوی بازو بین شانه و آرنج قرار دارد. همچنین با نام لاتین biceps brachii (به معنی عضله دو سر بازو) شناخته می شود، وظیفه اصلی این عضله خم کردن آرنج و چرخش ساعد است. سرهای عضله از کتف (تیغه شانه) بیرون می آیند و در بازو میانی با هم ترکیب می شوند و توده عضلانی را تشکیل می دهند. انتهای دیگر به شعاع متصل می شود، خارجی ترین استخوان از دو استخوان تشکیل دهنده ساعد.

آناتومی عضله دوسر بازو (جلو بازو)

عضله دوسر یکی از چهار عضله در کنار عضلات براکیالیس، براکیورادیالیس و کوراکوبراکیالیس است که قسمت بالایی بازو را تشکیل می دهند.

عضله دوسر بازویی، از دو سر تشکیل شده است. در هر انتها بافت های همبند به نام تاندون وجود دارد که ماهیچه ها را به استخوان متصل می کند.

 • سر بلند از حفره ای در کتف به نام گلنوئید منشا می گیرد. از طریق یک شیار در استخوان بازو (استخوان بزرگ بازو) از مفصل شانه به بالای بازو می گذرد.
 • سر کوتاه از برآمدگی روی کتف به نام کوراکوئید سرچشمه می گیرد و در کنار سر بلند در داخل بازو قرار می گیرد.

دو سر در بازوی میانی به هم می پیوندند تا یک شکم عضلانی ترکیبی را تشکیل دهند. اگرچه سرها به صورت پشت سر هم برای حرکت ساعد کار می کنند، اما از نظر آناتومیکی متمایز هستند و الیاف به هم چسبیده ندارند.

همانطور که سرها به سمت پایین به سمت آرنج امتداد می یابند، ۹۰ درجه می چرخند و به یک برجستگی ناهموار درست زیر گردن شعاع به نام توبروزیته شعاعی متصل می شوند.

از سه عضله دیگر که بازو را تشکیل می دهند، عضله دوسر تنها ماهیچه ای است که از دو مفصل عبور می کند: مفصل آرنج و مفصل گلنوهومرال (شانه).

عملکرد عضله دوسر بازویی

عضله دوسر، اگرچه برجسته است، اما قوی ترین خم کننده ساعد نیست. در واقع برای حمایت و تثبیت عضله بازویی عمیق تر و قوی تر هنگام بلند کردن یا پایین آوردن ساعد عمل می کند.

وظایف اصلی عضله دوسر خم شدن و خوابیدن (چرخش به سمت بیرون) ساعد است که با چرخش ۹۰ درجه ای عضله هنگام اتصال به رادیوس تسهیل می شود.

هنگامی که عضله دوسر منقبض می شود، می تواند به براکیالیس در بلند کردن ساعد کمک کند یا به عضله سوپیناتور در چرخش ساعد به سمت بالا کمک کند. سوپیناسیون ساعد عضله دوسر بازو را درگیر می کند، اما پروناسیون (کف دست به سمت پایین چرخیده) توسط براکیالیس و عضلات پروناتور مربوطه تسهیل می شود.

عضله دوسر همچنین به طور ضعیف به حرکات بازو در مفصل گلنوهومرال کمک می کند، از جمله خم شدن به جلو (بالا بردن کل بازو به سمت جلو)، ابداکشن (باز کردن بازو به پهلو)، و اداکشن (تا کردن بازو در سراسر بدن).

سر کوچک عضله دوسر نقش مهمی در تثبیت کتف ایفا می کند و به ما اجازه می دهد تا زمانی که بازو در حالت کشیده به سمت پایین قرار دارد وزنه های سنگین را حمل کنیم.

حمایت عصبی

حرکات ماهیچه دوسر توسط عصب عضلانی پوستی کنترل می شود که از ستون فقرات گردنی منشا می گیرد و درست بالای آرنج ختم می شود. ماهیچه های براکیالیس و کوراکوبراکیالیس نیز از این عصب تامین می شوند.

علاوه بر کنترل انقباضات عضلانی، عصب جلدی عضلانی (که به اعصاب گردنی پنجم، ششم و هفتم نیز گفته می شود) حس هایی را در قسمت بیرونی ساعد از آرنج تا مچ ایجاد می کند.

از طرف دیگر عصب شعاعی وظیفه کنترل عضله براکیورادیالیس را بر عهده دارد که عضله ای جدا از عضله دوسر است.

مشکلات مرتبط

عضله دوسر، که نقش مهمی در بلند کردن و ژست‌ها ایفا می‌کند، به دلیل آسیب‌های فیزیکی یا فعالیت‌های تکراری آسیب‌پذیر است. برخی از شرایط رایجی که روی عضله دو سر بازو تأثیر می گذارد عبارتند از:

در میان برخی از بیماری های شایع که بر عضله دو سر بازو تأثیر می گذارد، موارد زیر شایع تر است:

 • کشیدگی عضله دوسر زمانی اتفاق می‌افتد که عضله بیش از حد کشیده یا کشیده می‌شود و باعث پارگی برخی از رشته‌های عضلانی یا تاندون‌ها می‌شود. درد و تورم از علائم شایع هستند.
 • پارگی جزئی تاندون که شامل تاندون پروگزیمال نزدیک شانه یا تاندون دیستال نزدیک آرنج می شود با درد، تورم و برآمدگی عجیب در محل آسیب مشخص می شود (منبع مطلب). علاوه بر ضربه فیزیکی، تحلیل رفتن تاندون به دلیل افزایش سن یا استفاده مکرر می تواند باعث پارگی جزئی شود.
 • پارگی کامل تاندون زمانی رخ می دهد که تاندون دوسر بازو پاره شود و از کتف یا کمتر از آرنج جدا شود. آسیب اغلب با صدای “پاپ” قابل شنیدن و به دنبال آن درد فوری و از دست دادن قدرت در بازو تشخیص داده می شود.گاهی اوقات یک برآمدگی غیرطبیعی به نام “ناهنجاری پوپی” ایجاد می شود که زمانی ایجاد می شود که تاندون از نقطه برش خود مانند یک نوار لاستیکی پس می زند.
 • تاندونیت اینسرشنال التهاب تاندون در محل اتصال آن به استخوان است. ممکن است در اثر افزایش ناگهانی فعالیت بدنی یا خم شدن یا خوابیدن مکرر مفصل (مانند پیچاندن پیچ گوشتی) ایجاد شود (منبع مطلب).درد مفاصل، التهاب و محدودیت حرکت شایع است.

در حالی که برخی از شرایط، مانند پیچ خوردگی های جزئی یا کوفتگی، می توانند خود به خود با استراحت و فیزیوتراپی بهبود یابند، برخی دیگر ممکن است به مداخله جراحی نیاز داشته باشند. برخی دیگر ممکن است نیاز به آزمایش های آزمایشگاهی برای تشخیص التهاب در خون یا مایع مفصلی و/یا آزمایش های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، سونوگرافی، یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) داشته باشند. برای بررسی پارگی، خونریزی یا سایر آسیب های بافت نرم داشته باشند.

برای جلوگیری از آسیب بیشتر و اطمینان از درمان مناسب، در صورت مشاهده علائم آسیب عضله دوسر، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

درمان

اکثر صدمات مربوط به عضله دوسر به خودی خود بدون نیاز به جراحی بهبود می یابند. جراحات حاد ممکن است برای ۴۸ تا ۷۲ ساعت اول با یک روش درمانی شناخته شده با نام مخفف RICE درمان شوند که شامل :

 • استراحت (R) برای محافظت از شانه، بازو یا آرنج آسیب دیده
 • استفاده از یخ (I) استفاده از کیسه یخ سه بار یا بیشتر در روز به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه برای کاهش تورم
 • فشرده سازی (C) استفاده از بانداژ الاستیک برای کاهش تورم و کمک به بی حرکت کردن شانه یا آرنج آسیب دیده
 • بالا نگه داشتن (Elevate) نگه داشتن آرنج آسیب دیده بالای قلب برای کاهش جریان خون برای کاهش التهاب

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ادویل یا موترین (ایبوپروفن) یا آلو یا ناپروسین (ناپروکسن) می توانند به کاهش درد و تورم کمک کنند.

تزریق کورتیزون داخل مفصلی نیز ممکن است برای کاهش درد و التهاب مرتبط با تاندونیت مزمن استفاده شود. شدیدترین صدمات ممکن است به جراحی و فیزیوتراپی بعد از عمل برای بازیابی قدرت و دامنه حرکت در بازوی آسیب دیده نیاز داشته باشد.

جراحی های اصلاحی معمولاً برای ورزشکاران نخبه یا افرادی با پارگی شدید یا درد غیرقابل درمان که درمان های محافظه کارانه در آنها شکست خورده است، اختصاص دارد.

تنودزیس عضله دوسر

تنودزیس عضله دوسر برای درمان درد مزمن یا شدید شانه ناشی از آسیب تاندون دوسر استفاده می شود .این روش که تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، یا مستقیماً تاندون را ترمیم می کند یا از سخت افزار برای محکم کردن بافت آسیب دیده استفاده می کند.

از جمله رویکردها:

 • جراحی آرتروسکوپی که به عنوان جراحی سوراخ کلید نیز شناخته می شود، شامل یک محدوده باریک فیبر نوری و ابزارهای تخصصی برای بخیه زدن تاندون پاره شده بدون نیاز به برش های بزرگ است (منبع مطلب).
 • تکنیک PITT یک روش آرتروسکوپی است که در آن دو سوزن بخیه‌های به هم پیوسته ایجاد می‌کنند تا تاندون دوسر پروگزیمال را به رباط‌های شانه متصل کنند.
 • تکنیک تثبیت پیچ شامل وارد کردن تاندون پاره شده در سوراخ حفر شده در استخوان بازو است که سپس با یک پیچ فولادی ضد زنگ محکم می شود.
 • تکنیک endobutton نیز شامل وارد کردن یک تاندون پاره شده در یک سوراخ حفر شده است. سپس تاندون به دکمه ای در طرف مقابل سوراخ متصل می شود که برای ایجاد کشش مناسب پیچ خورده است.

بهبودی از تنودزیس متفاوت است، اما معمولاً نیاز به بند بازو برای چند هفته اول و سپس چهار تا شش هفته فیزیوتراپی دارد.معمولاً می توان فعالیت های شدید را ظرف سه ماه از سر گرفت.

اگر بیش از یک روش انجام شود، بهبودی ممکن است بیشتر طول بکشد. یک مثال جراحی ترمیم SLAP است که برای رفع تاندون اطراف گلنوئید که در آن تاندون دوسر پروگزیمال متصل شده است استفاده می شود.

تنوتومی عضله دوسر

تنوتومی عضله دوسر، که به عنوان آزادسازی تاندون نیز شناخته می‌شود، یک روش آرتروسکوپی است که در آن تاندون پروگزیمال بریده می‌شود و اجازه می‌دهد تا بازو به پایین آویزان شود . این یک راه سریع و موثر برای درمان درد بدون به خطر انداختن یکپارچگی یا ثبات شانه است.

تنوتومی برای افراد کم تحرکی است که کمتر احتمال دارد بعد از جراحی تفاوتی در قدرت یا عملکرد بازو مشاهده کنند.

تنوتومی برای ورزشکارانی که ممکن است در هنگام وزنه‌برداری یا انجام حرکات چرخشی مکرر (مانند پارو زدن) دچار کاهش قابل توجه قدرت یا اسپاسم شوند، معقول‌تر است. تغییر شکل پاپی نیز ممکن است.

بهبودی از تنوتومی عضله دوسر معمولاً سریعتر از تنودزیس است، اما کم و بیش شامل همان برنامه توانبخشی است.

توانبخشی

یک برنامه ساختاریافته فیزیوتراپی و توانبخشی پس از تنودزیس یا تنوتومی ضروری است. بدون آنها، احتمال بازیابی کامل قدرت، تحرک و دامنه حرکتی عضله دوسر (ROM) کم است.

این برنامه به طور کلی به سه مرحله تقسیم می شود:

 • مرحله ۱ که به عنوان مرحله ROM غیرفعال نیز شناخته می شود، بلافاصله پس از جراحی شروع می شود و به مدت دو هفته ادامه می یابد. هدف آن جلوگیری از فیبروز (اسکار) و کلسیفیکاسیون تاندون ها است که می تواند منجر به سفتی شود. تمرینات ممکن است شامل فشردن توپ، حرکات آونگ شانه و خم شدن/کشش یا سوپیناسیون/پروناسیون بازوی آسیب دیده باشد.
 • فاز ۲ مرحله فعال ROM است که معمولاً دو هفته طول می کشد. پس از برداشتن اسلینگ بازو انجام می شود، پس از بهبودی، شدت تمرینات ROM را افزایش می دهد. ورزش هایی مانند کشش های متقاطع بدن، کشش شانه حوله ای، و “کشش خوابیده” (که در آن به پهلو در بالای شانه آسیب دیده دراز می کشید) ممکن است اضافه شوند.
 • فاز ۳ مرحله تقویت است که دو هفته دیگر (در مجموع شش هفته) طول می کشد. هدف این مرحله علاوه بر انعطاف پذیری، ساخت توده عضلانی بدون چربی است. فیزیوتراپی ممکن است شامل تمرینات قایقرانی، فرهای سبک با هالتر و تمرین باند مقاومتی باشد.

ورزشکاران و بزرگسالان فعال ممکن است دو هفته دیگر تمرینات قدرتی پیشرفته را برای بازگرداندن آنها به اوج عملکرد انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید