خانه » سلامت جسم » آیا آنتی هیستامین ها باعث افزایش وزن می شوند؟

آیا آنتی هیستامین ها باعث افزایش وزن می شوند؟

آنتی هیستامین ها مانند بنادریل معمولاً داروهایی برای درمان آلرژی ها از جمله رینیت آلرژیک و درماتیت آلرژیک تجویز می شوند. با این حال، آنها همچنین می توانند عوارض جانبی کمتر شناخته شده مانند افزایش وزن ایجاد کنند. این به تأثیر آنها بر مغز، به ویژه بر هیپوتالاموس، منطقه ای که مسئول تنظیم مصرف انرژی و اشتها است، نسبت داده می شود.

احتمال افزایش وزن در حین مصرف آنتی هیستامین ها به داروی خاص، دوز و مدت زمان مصرف بستگی دارد. به گفته جیمز واکر، متخصص داخلی و متخصص مراقبت های بهداشتی، برخی از آنتی هیستامین ها پتانسیل بالاتری برای افزایش وزن نسبت به سایرین دارند.

در نظر گرفتن فواید و خطرات مصرف آنتی هیستامین ها برای آلرژی ضروری است، به خصوص اگر مستعد افزایش وزن هستید یا در مورد سلامت کلی خود نگرانی هایی دارید. با متخصص مراقبت های بهداشتی خود برای مشاوره شخصی در مورد مدیریت علائم آلرژی خود با کمترین تأثیر بر وزن و سلامت کلی خود مشورت کنید.

کدام آنتی هیستامین ها می توانند منجر به افزایش وزن شوند؟

اگرچه هیچ مطالعه خاصی برای مقایسه افزایش وزن در بین آنتی هیستامین های مختلف وجود ندارد، نسل های جدیدتر آنتی هیستامین های H1 به طور کلی ایمن تر و موثرتر از داروهای نسل اول در نظر گرفته می شوند. احتمال کمتری دارد که باعث آرامبخشی و افزایش وزن شوند، که اغلب یک عارضه جانبی مرتبط با آنتی هیستامین های نسل اول مانند بنادریل (دیفن هیدرامین) و کلر-تریمتون (کلرفنیرامین) است (منبع مطلب).

آنتی هیستامین های H1 با مسدود کردن گیرنده های H1 در سیستم عصبی مرکزی عمل می کنند و از ایجاد واکنش های آلرژیک توسط هیستامین جلوگیری می کنند. با این حال، آنتی هیستامین های نسل اول روی گیرنده های سروتونین نیز فعالیت دارند که می تواند منجر به افزایش اشتها و افزایش وزن شود.

در مقابل، آنتی هیستامین های نسل دوم، مانند کلاریتین (لوراتادین)، زیرتک (ستیریزین) و کلارینکس (دزلوراتادین)، کمترین تأثیر را بر گیرنده های سروتونین دارند و احتمال افزایش وزن را کاهش می دهند. همانطور که گفته شد، برخی تحقیقات نشان داده اند که استفاده طولانی مدت از این داروها ممکن است همچنان با افزایش وزن همراه باشد.

مشورت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی برای تعیین مناسب ترین آنتی هیستامین برای نیازهای شما و در نظر گرفتن عوارض جانبی بالقوه از جمله افزایش وزن ضروری است (منبع مطلب).

چگونه از افزایش وزن با آنتی هیستامین ها جلوگیری کنیم؟

در حالی که میزان دقیق افزایش وزن منتسب به آنتی هیستامین ها نامشخص است و تحقیقات بیشتری برای تخمین دقیق مورد نیاز است، کارشناسان عموماً موافق هستند که استفاده کوتاه مدت از این داروها بعید است که باعث افزایش وزن قابل توجهی شود. با این حال، اگر استفاده طولانی مدت ضروری باشد، مشورت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد عوارض جانبی و خطرات بالقوه بسیار مهم می شود.

برای به حداقل رساندن خطر افزایش وزن در حین مصرف آنتی هیستامین ها، برای ایجاد یک رژیم غذایی متعادل و سبک زندگی سالم، با یک متخصص تغذیه کار کنید. روی ترکیب میوه ها، سبزیجات، پروتئین های بدون چربی و غلات کامل در رژیم غذایی خود تمرکز کنید و در عین حال غذاهای فرآوری شده را محدود کنید.

علاوه بر این، اولویت دادن به خواب کافی (حداقل شش ساعت در شب) می تواند به جبران عوارض جانبی آنتی هیستامین ها و کاهش خطر افزایش وزن کمک کند (منبع مطلب).

کلام پایانی

  • در حالی که مطالعاتی وجود دارد که افزایش وزن را با آنتی هیستامین ها مرتبط می کند، تحقیقات بیشتری برای درک بهتر فعل و انفعالات انجام شده ضروری است. در بیشتر موارد، استفاده کوتاه مدت از آنتی هیستامین ها، به ویژه آنتی هیستامین های نسل دوم ، بعید است که باعث تغییرات قابل توجه وزن شود.
  • در حالی که گروهی از داروهای آلرژی به نام آنتی هیستامین ها به دلیل توانایی آنها در ایجاد خواب آلودگی شناخته شده اند، افزایش وزن ممکن است یکی دیگر از عوارض جانبی برخی از این داروها باشد.
  • در حالی که استفاده کوتاه مدت از آنتی هیستامین ها احتمالاً به افزایش وزن کمک نمی کند، مطالعات نشان می دهد که برخی از آنتی هیستامین ها این پتانسیل را دارند که در طول زمان به افزایش وزن کمک کنند.
  • همه آنتی هیستامین ها باعث افزایش وزن نمی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید