خانه » سلامت جسم » آپنه انسدادی خواب: قطع تنفس در خواب

آپنه انسدادی خواب: قطع تنفس در خواب

آپنه انسدادی خواب یک بیماری شایع است که باعث می شود تنفس شما به طور متناوب در هنگام خواب متوقف شود. ممکن است تعجب کنید که این چقدر جدی است یا حتی بپرسید: “آیا آپنه خواب می تواند شما را بکشد؟”

بسیار بعید است که مکث های تنفسی مرتبط با آپنه خواب باعث مرگ شوند (منبع مطلب).با این وجود، آپنه خواب می تواند منجر به شرایط بالقوه جدی سلامتی شود، بنابراین مهم است که به دنبال گزینه های درمانی باشید.

این مقاله در مورد خطرات بالقوه آپنه انسدادی خواب، زمانی که جدی می شود و آنچه می توانید در مورد آن انجام دهید بحث خواهد شد.

علل توقف تنفس در هنگام خواب

اختلالات تنفسی مرتبط با خواب شایع هستند که خروپف شناخته شده ترین نمونه آن است. خروپف به دلیل ارتعاش در بافت‌های راه هوایی فوقانی در حین تنفس رخ می‌دهد.

با این حال، این امکان نیز وجود دارد که برای مدتی تنفس را به طور کامل متوقف کنید، که به عنوان آپنه خواب از کلمه یونانی “بدون نفس” شناخته می شود. حوادث آپنه خواب حداقل ۱۰ ثانیه طول می کشد اما می تواند برای چند دقیقه ادامه یابد.(منبع مطلب).

شایع‌ترین علت آپنه خواب، آپنه انسدادی خواب (OSA) است، که زمانی رخ می‌دهد که بافت‌های راه هوایی فوقانی مانند زبان، کام نرم و یووولا در گلو فرو می‌روند و جریان طبیعی هوا را مسدود می‌کنند. علیرغم تلاش بدن برای تنفس، با حرکت قفسه سینه و شکم، هوا به دلیل انسداد نمی تواند از آن عبور کند. در نتیجه، در این دوره ها، جریان هوا از طریق بینی و دهان شما کاهش می یابد یا به طور کامل قطع می شود.

سایر علل بالقوه اختلال در تنفس در طول خواب کمتر رایج هستند. آنها عبارتند از:

  • آپنه خواب مرکزی: وقفه در تنفس ناشی از ناتوانی موقت مغز در اعلام عملکرد عضلات تنفسی است. این می تواند ناشی از مشکل در ساقه مغز، چاقی شدید و داروهایی از جمله مسکن های مخدر باشد (منبع مطلب).
  • تنفس سنگین و کم عمق: تنفس سنگین و کم عمق متناوب و مکث در تنفس با نارسایی شدید قلبی و اختلالات عصبی از جمله زوال عقل همراه است (منبع مطلب).
  • سندرم مادرزادی هیپوونتیلاسیون مرکزی ( نفرین Ondine ) : تنفس کم عمق، به ویژه در هنگام خواب، منجر به کمبود اکسیژن و دی اکسید کربن اضافی در خون می شود. این بیماری معمولاً به دلیل اختلال در سیستم عصبی است (منبع مطلب).

چگونه تنفس از سر گرفته می شود؟

با تنفس نامناسب، سطح اکسیژن خون کاهش می یابد. مغز احساس می کند که تنفس ناکافی با افزایش سطح دی اکسید کربن اتفاق می افتد و بیداری را تحریک می کند.

این بیداری ها با دوره های افزایش ضربان قلب و فشار خون همراه است و می تواند در دراز مدت منجر به مشکلات دیگری شود. وقتی آن را تجربه می کنید، ممکن است با نفس نفس زدن یا خفگی از خواب بیدار شوید. اگر با شریک زندگی خود در یک رختخواب مشترک هستید، ممکن است هنگام بیرون آمدن از خواب عمیق، او شاهد خرخر و حرکتی بلند باشد.

چه زمانی آپنه خواب جدی می شود؟

شدت آپنه خواب متفاوت است. تصور می شود که وقفه در تنفس تا پنج بار در ساعت در بزرگسالان و یک بار در ساعت در کودکان اتفاق بیفتد. این رویدادها حتی ممکن است به عنوان بخشی از انتقال طبیعی مرحله خواب رخ دهند.

اگر اختلالات تنفسی بیشتر رخ دهد، یک مطالعه خواب ممکن است آپنه انسدادی خواب را تشخیص دهد. دسته های زیر برای طبقه بندی آپنه خواب بر اساس شاخص آپنه-هیپوپنه (AHI) استفاده می شود (منبع مطلب):

  • خفیف : ۵ تا ۱۴ رویداد در ساعت
  • متوسط : ۱۵ تا ۳۰ رویداد در ساعت
  • شدید : بیش از ۳۰ رویداد در ساعت

همچنین تشخیص میزان کمبود اکسیژن که با این اتفاقات رخ می دهد بسیار مهم است. هنگامی که سطح اکسیژن به زیر ۹۰ درصد می رسد، هیپوکسمی نامیده می شود (منبع مطلب).

در شرایط بیماری قلبی یا ریوی، سطح اکسیژن ممکن است با هر رویداد آپنه به شدت کاهش یابد. در نتیجه، استرس بیشتری در طول شب به بدن وارد می شود. محرومیت مزمن اکسیژن ممکن است منجر به اثرات کوتاه مدت و بلند مدت شود.

خطرات آپنه خواب برای سلامتی

بسیار بعید است که مکث های تنفسی ناشی از آپنه خواب باعث مرگ شود. به عبارت دیگر، شما به طور دائم تنفس را متوقف نمی کنید. با این حال، آپنه انسدادی خواب می تواند خطر ابتلا به بیماری های بالقوه کشنده کوتاه مدت و مزمن را افزایش دهد، که برخی از آنها ممکن است باعث مرگ ناگهانی شوند.

۱. ریسک های کوتاه مدت

وقفه های تنفسی ناشی از آپنه خواب می تواند باعث ایجاد اختلال در ریتم قلب به نام آریتمی شود که ممکن است منجر به ایست قلبی شود (منبع مطلب) علاوه بر این، خطر فیبریلاسیون دهلیزی، حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد) و حتی سکته را افزایش می دهد.

این وقایع بیشتر در طول خواب REM رخ می‌دهند، یعنی زمانی که آپنه خواب بیشتر و زمان صبح اتفاق می‌افتد. (منبع مطلب).

مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب در معرض خطر نسبی بالاتری برای مرگ ناگهانی بین نیمه شب تا ساعت ۶ صبح هستند که حدود ۲.۵ برابر بیشتر از دیگران است. (منبع مطلب).

با این حال، خبر خوب این است که درمان آپنه خواب با دستگاه‌های CPAP (فشار مثبت مداوم راه هوایی) می‌تواند احتمال عوارض جدی و مشکلات قلبی طولانی‌مدت مرتبط با آپنه انسدادی خواب را کاهش دهد.

۲. خطرات مزمن

شواهد نشان می دهد که اختلال در تنفس طولانی مدت در خواب می تواند عواقب مهمی برای سلامتی داشته باشد. ممکن است بروز فشار خون بالا ، دیابت و مشکلات قلبی را افزایش دهد.

همچنین با افسردگی و مشکلات حافظه مانند بیماری آلزایمر مرتبط است (منبع مطلب).خواب آلودگی در طول روز را افزایش می دهد و ممکن است منجر به حوادث شود.

بنابراین اگرچه آپنه انسدادی خواب به خودی خود کشنده نیست، بسیاری از مشکلاتی که می تواند منجر به آن شود می تواند زندگی شما را تهدید کند. این باعث می شود که درمان آپنه خواب برای محافظت از سلامت شما مهم باشد.

چه زمانی باید برای آپنه انسدادی خواب به پزشک مراجعه کرد؟

اگر شما یا کسی که دوستش دارید، مکث های مکرر در تنفس را تجربه کرد، باید به دنبال ارزیابی پزشکی باشید. اختلالات تنفسی در خواب را بی اهمیت ندانید. با گذشت زمان، مشکلات جدی می تواند ایجاد شود.

علائم یا نشانه های دیگر ممکن است به تشخیص اشاره کنند، اما یک مطالعه خواب به شما پاسخ قطعی در مورد علت می دهد. خوشبختانه، گزینه های درمانی موثری در دسترس هستند، از جمله استفاده از CPAP یا یک دستگاه خوراکی. پزشک خود را دریافت کنید و درمان لازم برای تنفس و خواب بهتر را دریافت کنید.

کلام پایانی

چندین علت احتمالی برای اختلالات تنفسی در شب وجود دارد که شایع ترین آنها آپنه انسدادی خواب است. آپنه خواب وضعیتی است که با وقفه در تنفس در طول خواب مشخص می شود. در حالی که مرگبار بودن آپنه خواب بسیار غیرمعمول است، این وضعیت می تواند منجر به مشکلات سلامتی مانند فشار خون بالا و دیابت شود. درمان مناسب می تواند خطرات آپنه خواب را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید