خانه » تناسب اندام » آیا پودر پروتئین فاسد می شود؟ چگونه بفهمیم پودر پروتئین هنوز سالم است؟

آیا پودر پروتئین فاسد می شود؟ چگونه بفهمیم پودر پروتئین هنوز سالم است؟

پودر پروتئین به یک عنصر اصلی در رژیم غذایی روزانه ورزشکاران قدرتی و افراد آگاه به سلامت تبدیل شده است. با وجود طیف گسترده ای از پودرهای پروتئینی موجود در بازار امروز، درک عواملی که بر انقضای آنها تأثیر می گذارد برای اطمینان از ایمن و مؤثر بودن آنها برای مصرف، ضروری است. هدف این مقاله ارائه یک راهنمای جامع در مورد انقضای پودرهای پروتئینی، عواملی که بر عمر مفید آنها تأثیر می‌گذارد، نحوه تشخیص تاریخ مصرف پودر پروتئین شما و بهترین روش‌های نگهداری برای افزایش طول عمر آنها است.

آیا پودر پروتئین فاسد می شود؟

پاسخ کوتاه این است که بله، پودرهای پروتئینی محصولات فاسد شدنی هستند و برای همیشه دوام نمی آورند. اما ماندگاری پودرهای پروتئینی به عوامل مختلفی از جمله نوع پروتئین، شرایط نگهداری و وجود مواد افزودنی دیگر بستگی دارد. پودرهای پروتئین اغلب از منابع لبنی مانند آب پنیر و کازئین یا منابع گیاهی مانند نخود، شاهدانه، سویا و برنج ساخته می شوند. این پودرها همچنین ممکن است حاوی مواد دیگری مانند قندهای طبیعی، شیرین کننده های مصنوعی، آنزیم های گوارشی و اسیدهای آمینه باشند.

مهمترین عواملی که بر انقضای پودرهای پروتئینی تأثیر می گذارد، درجه حرارت و رطوبتی است که در آن ذخیره می شود. از آنجایی که پودرهای پروتئینی خشک هستند، عمر طولانی تری دارند و همچنان از نظر میکروبیولوژیکی ایمن هستند (منبع مطلب).

بسیاری از بسته‌ها تاریخ «بهترین تا» یا «استفاده تا» را فهرست می‌کنند، اما پیمایش دقیقاً به چه معناست و فهمیدن اینکه آیا پودر پروتئین خراب می‌شود یا خیر، می‌تواند مشکل باشد.

آشنایی با تاریخ انقضا

هنگام بررسی تاریخ انقضا روی پودر پروتئین خود، لازم است به زبان استفاده شده در بسته بندی توجه کنید. عبارت “بهترین قبل” به طور کلی به این معنی است که محصول ماندگاری طولانی دارد و برخی از غذاها، حتی لبنیات، با علامت “بهترین قبل” هنوز شش ماه پس از تاریخ تولیدشان از نظر میکروبی ایمن هستند (منبع مطلب). با این حال، با وجود ایمن بودن، کیفیت غذا ممکن است همچنان بدتر شود، و بنابراین برای کسانی که به دنبال عملکرد مطلوب هستند، ارجحیت ندارد.

عبارت “فروش توسط” در صورتی استفاده می شود که غذا یا محصول در صورت استفاده پس از تاریخ مصرف به سرعت فاسد شده و به سلامت انسان آسیب مستقیم وارد کند. بنابراین، اگر می‌خواهید چیزی را بعد از تاریخ فروش مصرف کنید یا خیر، ممکن است بخواهید در مقایسه با گزینه‌های «بهترین قبل» با احتیاط بیشتری عمل کنید.

چگونه بفهمیم که پودر پروتئین شما تاریخ مصرف گذشته است؟

در حالی که ممکن است راهی برای آزمایش قطعی وجود نداشته باشد، مطالعات نشان می دهد که اگر پودر پروتئین خود را در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد و در شرایط خشک ذخیره کرده باشید، احتمالا بین ۸ تا ۱۹ ماه باقی خواهد ماند. پودر سفیده تخم مرغ باید در یخچال نگهداری شود و پودر پروتئین برنج در شرایط مناسب ممکن است بیش از دو سال دوام بیاورد (منبع مطلب).

اگر پودر شما با برچسب تاریخ «فروش تا» برچسب خورده است، هنگام مصرف پس از آن احتیاط کنید. اما اگر “بهترین تاریخ” داشته باشد، تحقیقات نشان می دهد که حتی لبنیات بدون پودر نیز ممکن است تا شش ماه پس از آن سالم باشد.

هنگامی که آن پودر قدیمی را در گوشه سالن بدنسازی گاراژ خود کشف کردید، در اینجا چند علامت وجود دارد که باید جستجو کنید (علاوه بر بررسی تاریخ و در نظر گرفتن میانگین دمای ذخیره سازی).

  • رنگ زرد یا تغییر رنگ دیگر از آنچه در هنگام خرید آن به نظر می رسید
  • بوی بد یا ترش
  • ظاهر توده ای
  • طعم ترش

اگر این علائم در پودر شما ظاهر شد، از رفتن خودداری کنید. اما اگر اینطور نیستند، ممکن است بتوانید مقداری را در لرزش بعدی خود بیفزایید.

آیا نوشیدن پودر پروتئین تاریخ مصرف گذشته بی خطر است؟

اگر پودر شما تست بو را پشت سر گذاشته است و پس از تاریخ “بهترین” طبیعی به نظر می رسد، احتمالا بی خطر است. اما اگر متوجه شدید که در معرض رطوبت قرار گرفته است، تقریباً به طور قطع محل رشد میکروبی بوده است. باکتری‌ها – مانند آن‌هایی که باعث بیماری‌های ناشی از غذا می‌شوند – در محیط‌های مرطوب و گرم با جریان هوای کم به بهترین شکل رشد می‌کنند. اگر این کابینت آشپزخانه شما را توصیف می کند، باید هنگام نوشیدن پودر پروتئین تاریخ مصرف گذشته با احتیاط عمل کنید (منبع مطلب).

بهترین شیوه های ذخیره سازی پودر پروتئین

مطمئنا اکثر وان های سنگین پودر پروتئین در یخچال شما جای نمی گیرند. اما خوشبختانه، لازم نیست مکمل‌های عضله‌ساز مورد علاقه خود را خنک نگه دارید تا موثر باشند. با این اوصاف، انواع مختلف پودر پروتئین دارای تفاوت های ظریف در مورد بهترین شیوه های ذخیره سازی هستند. در اینجا چیزی است که شما باید بدانید.

۱. پروتئین وی

مشخص شده است که پودر پروتئین آب پنیر زمانی که در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد و رطوبت ۳۵ درصد نگهداری شود بین ۱۲ تا ۱۹ ماه ماندگاری دارد (منبع مطلب).  تا زمانی که پودر پروتئین خود را در دمای معمولی و خشک نگه دارید، می تواند تا دو سال دوام بیاورد. کنسانتره وی و ایزوله آب پنیر نیازهای ذخیره سازی مشابهی دارند و دما نقش مهمی در ماندگاری آنها دارد.

۲. پروتئین کازئین

کازئین از شیر گاو به دست می آید. این یک پروتئین مبتنی بر لبنیات است اما هنوز در فرآیند تبدیل آن به پودر خشک می شود. این خشک شدن آن را کمتر در معرض آلودگی باکتریایی قرار می دهد. زمانی که در دمای مناسب نگهداری شود، ممکن است ماندگاری مشابهی با پروتئین های آب پنیر داشته باشد.

۳. پودر سفیده تخم مرغ

در مقایسه با آب پنیر و کازئین، به نظر می رسد پودر سفیده تخم مرغ کمی پایدارتر است. در یک مطالعه، پودر پس از دو ماه در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد و بالاتر به طور قابل توجهی تغییر کرد، به خصوص زمانی که در معرض رطوبت قرار گرفت. در دمای ۴ درجه سانتی گراد بهترین عملکرد را داشت، بنابراین احتمالاً ایده خوبی است که پودر سفیده تخم مرغ خود را در یخچال نگهداری کنید (منبع مطلب).

۴.پودر پروتئین نخود

پروتئین نخود یک منبع پروتئین غیر لبنی است که می تواند به پودر تبدیل شود. سبزیجات ممکن است در نهایت منقضی شوند، اما مانند پودرهای لبنیات، پودرهای گیاهی نیز حاوی مواد افزودنی هستند که به ماندگاری آنها کمک می کند. در حالی که تحقیقات در مورد زمانی که پروتئین نخود برای خوردن ناامن می شود محدود است، ممکن است قوانین بویایی و ظاهری را دنبال کنید.

۵. پودر پروتئین شاهدانه

دانه های شاهدانه ممکن است به اندازه منابع دیگر پروتئین نداشته باشند، اما همچنان گزینه دیگری برای پودر پروتئین گیاهی هستند. یک مطالعه نشان داد که آنها دارای مقادیر مشابهی از اسیدهای آمینه مانند سایر غلات و آجیل هستند (منبع مطلب).

مطالعات محدودی در مورد پودر پروتئین کنف و اینکه آیا می تواند منقضی شود یا خیر وجود دارد. بذر شاهدانه مانند هر چیز دیگری پس از مدتی منقضی می شود. اگر پودر پروتئین کنف خود را در محل نگهداری خشک و خنک نگه دارید، باید ایمن باشید.

۶. پودر پروتئین سویا

نشان داده شده است که پروتئین سویا در ساخت توده عضلانی و قدرت در ترکیب با تمرینات مقاومتی به همان اندازه پروتئین وی موثر است (منبع مطلب). پودر پروتئین سویا مانند بسیاری از انواع دیگر معمولا تا دو سال از زمان خرید تاریخ انقضا دارد. در حالی که هیچ گونه لبنیاتی در آن وجود ندارد، اگر در فضای خشک و خنک نگهداری نشود، همچنان مستعد ابتلا به کپک است.

۷. پودر پروتئین برنج

پودر پروتئین برنج اگر در دمای کمتر از ۲۶ درجه سانتی گراد در بسته نگهداری شود، حداقل دو سال ماندگاری دارد، هرچند ممکن است پس از باز شدن بسته بندی، این مدت کوتاه تر شود (منبع مطلب) .

کلام پایانی

  • پودرهای پروتئینی از همه نوع در نهایت منقضی می شوند. خطرات انقضا شامل آسیب میکروبیولوژیکی و رشد کپک است که می تواند تأثیر مخربی بر سلامت انسان داشته باشد. خوشبختانه، اکثر انواع پودر پروتئین می توانند تا دو سال دوام بیاورند. این به دلیل مواد افزودنی در برخی موارد است، اما همچنین دوام یک مکمل خشک ذخیره شده در دمای مناسب با حداقل رطوبت است.
  • در صورت شک، توده ها و بوی بد پودر پروتئینی را که مدتی مصرف کرده اید، بررسی کنید. اگر تاریخ انقضای آن خیلی نگذشته باشد، مطالعات نشان می‌دهد که بهتر است در شیک بعدی بعد از تمرین خود هم بزنید. با درک عواملی که بر انقضای پودرهای پروتئینی تأثیر می‌گذارند و رعایت شیوه‌های نگهداری مناسب، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که مکمل‌های پروتئینی شما برای مصرف ایمن و مؤثر باقی می‌مانند.

دیدگاهتان را بنویسید