خانه » بیماری ها » چگونه ابتلا به بیماری کرون می تواند بر بارداری شما تأثیر بگذارد؟

چگونه ابتلا به بیماری کرون می تواند بر بارداری شما تأثیر بگذارد؟

بیماری کرون یک بیماری مزمن است که می تواند باعث مشکلات گوارشی شدید و سایر عوارض شود. اگر به این اختلال مبتلا هستید و به بارداری فکر می کنید یا اخیراً متوجه شده اید که باردار هستید، بسیار مهم است که وضعیت خود را با متخصصان مراقبت های بهداشتی در میان بگذارید.

اگرچه ابتلا به بیماری کرون لزوماً به این معنی نیست که نمی‌توانید بارداری سالمی داشته باشید، برخی از عوامل ضروری برای برنامه‌ریزی برای بچه‌دار شدن وجود دارد. درک این جنبه ها و انجام اقدامات احتیاطی لازم به منظور ارتقای سلامت مادر و کودک در دوران بارداری بسیار مهم است.

ابتلا به بیماری کرون در دوران بارداری چه تاثیری بر شما می گذارد؟

در طول بهبودی، بیماری کرون به طور کلی حداقل تاثیر را بر بارداری دارد. با این حال، کرون فعال می‌تواند لقاح را چالش‌برانگیزتر کند و ممکن است خود بارداری را پیچیده‌تر کند. با توجه به کرون و کولیت کانادا، یک بیماری فعال ممکن است به دلیل کاهش مصرف غذا باعث تغذیه ناکافی هم برای شما و هم برای کودکتان شود.

علاوه بر این، افرادی که مبتلا به کرون فعال هستند در معرض خطر بیشتری برای ایجاد لخته های خون (به ویژه ترومبوز ورید عمقی) و دیابت بارداری، به ویژه در هنگام تشدید حملات هستند (منبع مطلب).

علائم بیماری کرون در دوران بارداری چیست؟

علائم اصلی بیماری کرون در دوران بارداری مانند علائم در هر زمان دیگری از زندگی است:

سایر علائم احتمالی می تواند شامل موارد زیر باشد:

اگر در دوران بارداری به بیماری کرون مبتلا شده باشید، آیا کودک شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

بیماری کرون فعال ممکن است خطر تولد نوزاد با وزن کم یا زایمان زودرس را افزایش دهد. اما امکان بارداری کامل و بدون عارضه وجود دارد.

پیش‌بینی تأثیر کرون و سایر عوامل سلامتی بر جنین در دوران بارداری می‌تواند چالش برانگیز باشد. بنابراین، پایبندی به توصیه‌های تیم مراقبت‌های بهداشتی، شرکت در تمام قرار ملاقات‌های پزشکی، و انجام کارهای آزمایشگاهی و غربالگری‌های مورد نیاز برای اطمینان از یک نتیجه بارداری سالم بسیار مهم است.

درمان بیماری کرون در بارداری چیست؟

اکثر داروهای کرون را می توان در دوران بارداری ادامه داد. با این حال، دوز ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشد تا اثرات بالقوه بر روی نوزاد به حداقل برسد. معمولاً باید از مصرف متوترکسات و توفاسیتینیب در دوران بارداری اجتناب شود زیرا ممکن است رشد کودک را به تاخیر بیندازند (منبع مطلب).

در حالت ایده آل، اگر برنامه ریزی برای بارداری دارید، ۲ تا ۳ ماه قبل از تایید با پزشک خود مشورت کنید تا این داروها را کاهش دهید. کورتیکواستروئیدها همچنین ممکن است در طول بارداری با مشورت تیم مراقبت های بهداشتی قطع شوند.

به طور ایده آل باید از مصرف آنتی بیوتیک در طول بارداری اجتناب شود، اما این تصمیم به موارد فردی و توصیه های متخصصان پزشکی بستگی دارد.

چشم انداز فردی که در دوران بارداری به بیماری کرون مبتلا شده است چیست؟

بر اساس کرون و کولیت انگلستان، اکثر افراد مبتلا به بیماری کرون حاملگی سالم و نوزادان سالمی دارند. انجام هر اقدام لازمی که تیم مراقبت های بهداشتی شما برای حفظ بیماری در دوران بارداری توصیه می کند، بهترین شانس را برای یک نتیجه سالم به شما و کودکتان می دهد.

سوالات متداول

۱. آیا کرون حاملگی پرخطر محسوب می شود؟

در حالی که اکثر افراد مبتلا به کرون می توانند حاملگی و نوزادان سالمی داشته باشند، احتمال بروز عوارض در دوران بارداری و زایمان افزایش می یابد. این بدان معنی است که ابتلا به کرون ممکن است منجر به بارداری های پرخطری شود که نیاز به مراقبت و توجه بیشتر قبل از زایمان دارد.

۲. آیا بیماری کرون می تواند بر نوزادان تأثیر بگذارد؟

بر اساس بنیاد کرون و کولیت، بیماری کرون فعال در دوران بارداری می تواند خطر تولد زودرس یا وزن کم هنگام تولد را افزایش دهد. اگر از توصیه های تیم مراقبت های بهداشتی خود پیروی کنید، احتمال سقط جنین یا تولد نوزادی با نقص های مربوط به کرون به طور کلی کم است.

۳. آیا می توان در دوران بارداری از داروهای کرون استفاده کرد؟

اغلب داروهای تجویز شده در دوران بارداری بی خطر در نظر گرفته می شوند. با این حال، تنظیم دوز ممکن است برای به حداقل رساندن خطرات و عوارض جانبی ضروری باشد. هماهنگی با پزشک متخصص زنان و زایمان و متخصص گوارش می تواند به کاهش احتمال عوارض ناشی از مصرف دارو در دوران بارداری کمک کند.

۴. امید به زندگی افراد مبتلا به بیماری کرون چقدر است؟

مطالعه ای که در سال ۲۰۲۰ در مجله انجمن پزشکی کانادا منتشر شد نشان داد که افراد مبتلا به بیماری کرون ممکن است امید به زندگی کوتاه تری نسبت به افراد بدون این بیماری داشته باشند. با این حال، دریافت مراقبت های پزشکی مناسب، پیروی از یک برنامه غذایی توصیه شده، و تمرکز بر سایر انتخاب های سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت می تواند به حمایت از طول عمر سالم برای افراد مبتلا به کرون کمک کند (منبع مطلب).

کلام پایانی

  • داشتن هر گونه مشکل یا بیماری مزمن پزشکی در دوران بارداری – یا حتی در زمان بارداری – می تواند نگران کننده باشد. ابتلا به بیماری کرون می تواند دردناک باشد و کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. در مجموع، این موقعیت ها می توانند حتی چالش برانگیزتر باشند.
  • با این حال، همکاری نزدیک با تیم مراقبت‌های بهداشتی خود قبل و در طول بارداری و پیروی از توصیه‌های پزشکی آنها می‌تواند منجر به داشتن شانس عالی برای داشتن یک بارداری سالم و یک نوزاد سالم شود.

دیدگاهتان را بنویسید