خانه » سلامت جسم » ارتباط بین استرس موقت و طولانی مدت و فشار خون

ارتباط بین استرس موقت و طولانی مدت و فشار خون

استرس می تواند فشار خون را افزایش دهد و با حوادث نامطلوب قلبی عروقی مرتبط است. یادگیری مدیریت استرس می تواند در سلامت کلی تفاوت ایجاد کند و به طور بالقوه می تواند فشار خون بالا (هایپرتنشن) را کاهش دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رابطه بین استرس موقت و طولانی مدت بر فشار خون و چند نکته برای مدیریت سطوح استرس، ادامه مطلب را بخوانید.

استرس چگونه بر فشار خون تأثیر می گذارد

استرس می تواند کوتاه مدت (حاد) یا طولانی مدت (مزمن) باشد. عوامل استرس زا حاد عبارتند از اضطراب ناشی از ملاقات با پزشک، استرس پیش از انجام سخنرانی، مشاجره با دیگران، رانندگی و غیره باشد. از سوی دیگر، استرس مزمن شامل مشکلات طولانی مدت مانند مسائل مربوط به روابط، مشکلات مالی، ناامنی غذایی و استرس شغلی است.

استرس حاد و مزمن هر دو می توانند با تغییر سطح هورمون بر سیستم قلبی عروقی تأثیر بگذارند.

۱. استرس و سطوح هورمونی

واکنش جنگ یا گریز بدن می تواند کل بدن از جمله فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهد. این پاسخ استرس واکنش بدن به یک عامل استرس زا حاد است و بدن را برای مواجهه یا فرار از تهدید آماده می کند.

هنگامی که فردی با تهدیدی روبرو می شود، سیستم عصبی سمپاتیک غدد فوق کلیوی را تحریک می کند تا هورمون های استرس آدرنالین و کورتیزول را ترشح کنند . این هورمون ها بدن را برای پاسخ دادن به یک تهدید آماده می کنند که باعث ایجاد موارد زیر می شود (منبع مطلب):

 • افزایش ضربان قلب
 • افزایش سرعت تنفس و گشاد شدن مجاری هوایی
 • افزایش فشار خون
 • افزایش جریان خون به عضلات، کاهش جریان خون از اندام های گوارشی

۲. افزایش موقت فشار خون

افزایش موقت فشار خون در پاسخ به استرس حاد طبیعی و مورد انتظار است. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که فشار خون پس از پنج دقیقه نشستن فرد در شرایط آرام وسکوت اندازه گیری شود (منبع مطلب).

این به دلیل تأثیری است که حتی استرس حاد جزئی (مانند رانندگی در ترافیک و انتظار در مطب یا کلینیک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی)، علاوه بر تأثیر فیزیکی پیاده روی تا اتاق امتحان، می تواند بر فشار خون داشته باشد.

افراد مبتلا به فشار خون بالا  ناشی از استرس ناشی از حضور در مطب پزشک، ممکن است فشار خون بالایی در مطب پزشک داشته باشند، اما فشار خون طبیعی در خانه داشته باشند.

۳. استرس مزمن و فشار خون طولانی مدت

اثبات رابطه بین استرس مزمن و فشار خون طولانی مدت پیچیده تر است. با این حال، مطالعات نشان داده است که استرس مزمن نه تنها با فشار خون بالا، بلکه با سایر اشکال بیماری های قلبی عروقی مانند حملات قلبی و سکته نیز مرتبط است (منبع مطلب).

استرس اجتناب ناپذیر است، اما به نظر می رسد نحوه برخورد شما با استرس نقش مهمی در تأثیر آن بر سلامت شما دارد.

۴. ارتباط بین استرس و سلامتی

دلایل زیادی برای سلامت ضعیف وجود دارد که برخی از آنها با استرس مزمن همپوشانی دارند یا باعث ایجاد استرس مزمن می شوند. آنها همچنین به نابرابری در نتایج سلامت در بین جمعیت ها کمک می کنند. به عنوان مثال، ناامنی مالی، مشکلات دسترسی به غذا و عدم دسترسی به فضای امن برای ورزش می‌تواند به استرس کلی و همچنین فشار خون بالا، بیماری قلبی و سایر پیامدهای بد سلامتی کمک کند.

راه های کاهش استرس

مدیریت استرس نه تنها برای سلامت روان، بلکه برای سلامت جسمی نیز مهم است.

در زیر چند راه برای کمک به مدیریت استرس آمده است (منبع مطلب):

 • شناسایی و اجتناب یا مدیریت عوامل بالقوه استرس
 • اولویت دادن به خواب کافی و با کیفیت
 • خوردن یک رژیم غذایی سالم
 • ورزش منظم
 • پیدا کردن یک سیستم پشتیبانی
 • فعالیت هایی مانند دعا کردن، مدیتیشن، یوگا و غیره

همچنین مهم است که از مکانیسم‌های مقابله‌ای که می‌توانند به استرس و سلامت ضعیف کمک کنند، مانند سیگار کشیدن، پرخوری، و مصرف الکل یا مواد مخدر اجتناب کنید.

تکنیک های مدیریت استرس و فشار خون

همه تکنیک های مدیریت استرس تاثیری بر کاهش فشار خون نشان نداده اند. بیشترین فایده از ورزش منظم، رژیم غذایی سالم و صطع نوشیدن الکل می شود. تکنیک هایی مانند یوگا، تنفس عمیق، مدیتیشن و بیوفیدبک شواهد محکمی برای فواید خود در کاهش فشار خون در دراز مدت ندارند.

با این حال، در حالی که تأثیر این تکنیک‌های کاهش استرس بر فشار خون کمتر امیدوارکننده بوده است، مزایای آنها بر سلامت کلی همچنان می‌تواند آنها را ارزشمند کند.

چگونه برای استرس کمک پیدا کنیم؟

هنگامی که سطوح استرس با رفاه و سلامت جسمانی شما تداخل می کند، زمان آن رسیده است که به دنبال راه هایی برای مدیریت استرس باشید. یافتن یک سیستم پشتیبانی در دوستان، خانواده یا مراجعه به درمانگر برای گفتار درمانی می تواند کمک کننده باشد.

منابع زیادی در دسترس کسانی است که به دنبال مدیریت سطوح استرس هستند. گزینه هایی برای مشاوره آنلاین و حضوری و پشتیبانی برای مدیریت استرس وجود دارد.

کلام پایانی

 • استرس بر سلامت روان تأثیر می گذارد، اما اثرات فیزیکی بی شماری نیز دارد، از جمله افزایش فشار خون و خطر بیماری قلبی. راه های زیادی برای کمک به کاهش استرس وجود دارد که می تواند سلامت کلی را بهبود بخشد. برخی از تکنیک ها نیز اثرات ثابت شده ای بر کاهش فشار خون دارند. حمایت از کاهش استرس می تواند از طرف خانواده، دوستان، یا یک مشاور یا درمانگر قابل اعتماد باشد.
 • استرس می تواند بر سلامت روحی و جسمی تأثیر زیادی بگذارد. هنگام مواجهه با دوره‌های استرس‌زا، می‌توانید در مورد اینکه برای مدیریت استرس چه کاری باید انجام دهید یا برای کمک به کجا مراجعه کنید، احساس ناراحتی کنید. شروع با گام‌های کوچک، مانند تعیین هدف روزانه برای تمرکز حواس یا پیاده‌روی روزانه در بیرون، ممکن است کمک کند. پزشک شما نیز برای کمک و تهیه منابع برای یک درمانگر، مشاور یا گروه پشتیبانی در دسترس است.

سوالات متداول

۱. آیا استرس فشار خون شما را بالا می برد؟

استرس حاد (کوتاه مدت) و مزمن (دراز مدت) با افزایش فشار خون مرتبط است. استرس حاد می تواند از طریق پاسخ استرس بدن که شامل هورمون هایی مانند آدرنالین و کورتیزول است، تأثیر چشمگیری بر افزایش فشار خون داشته باشد. ارتباط بین استرس مزمن و فشار خون بالا هنوز مشخص نیست و هنوز در دست بررسی است و پاسخ های ناسالم به استرس ممکن است در این امر نقش داشته باشد (منبع مطلب).

۲. آیا افسردگی می تواند باعث فشار خون بالا شود؟

افسردگی و فشار خون اغلب با هم اتفاق می‌افتند، اگرچه مشخص نیست که آیا افسردگی واقعاً باعث فشار خون بالا می‌شود، زیرا مطالعات متناقض بوده‌اند (منبع مطلب). تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به افسردگی پیامدهای سلامت بدتری را تجربه می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید