خانه » سلامت روان » چگونه افسردگی و اضطراب ناشی از آتروفی جغرافیایی را مدیریت کنید؟

چگونه افسردگی و اضطراب ناشی از آتروفی جغرافیایی را مدیریت کنید؟

از دست دادن بینایی می تواند استقلال شما را کاهش دهد و ممکن است منجر به انزوا، اضطراب و افسردگی شود. انجام اقداماتی مانند صحبت با یک درمانگر و جستجوی حمایت می تواند به شما در مدیریت سلامت روان کمک کند.

اگر زندگی با آتروفی جغرافیایی (GA) بر خلق و خوی شما تأثیر می گذارد، شما تنها نیستید. تقریباً از هر ۳ نفر مبتلا به آتروفی جغرافیایی یک نفر به دلیل این بیماری از زندگی اجتماعی خود کناره گیری کرده است (منبع مطلب).

آتروفی جغرافیایی یک شکل پیشرفته از دژنراسیون ماکولا خشک است که بینایی مرکزی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. می تواند منجر به از دست دادن یا اختلال بینایی شود. تأثیر این بر زندگی شما می تواند به نوبه خود بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد.

رابطه بین آتروفی جغرافیایی، اضطراب و افسردگی چیست؟

تحقیق نشان می‌دهد که آتروفی جغرافیایی می‌تواند عملکرد، کیفیت زندگی و توانایی فرد برای مستقل بودن را به‌دلیل تأثیری که بر توانایی آنها در موارد زیر دارد، تا حد زیادی تحت تأثیر قرار دهد (منبع مطلب):

 • خواندن
 • رانندگی
 • تشخیص چهره ها
 • تماشای تلویزیون
 • انجام کارهای خانه

افراد مبتلا به آتروفی جغرافیایی خطر ابتلا به افسردگی بالینی ، ترس، اضطراب و انزوای اجتماعی را دارند (منبع مطلب) . این ممکن است به دلیل تأثیر از دست دادن بینایی بر توانایی مراقبت از خود و به طور کلی زندگی باشد. از دست دادن بینایی ناشی از آتروفی جغرافیایی نیز غیرقابل برگشت است، که ممکن است به اضطراب کمک کند.

در یک مطالعه سلامت روان و حدت بینایی در افراد با درجات مختلف دژنراسیون ماکولا، افراد مبتلا به آتروفی جغرافیایی کمترین امتیاز را در یک پرسشنامه سلامت روان داشتند که سوالاتی مانند “چقدر از زمان نگران بینایی خود هستید؟” و “من اغلب به دلیل بینایی ام احساس ناامیدی می کنم.” (منبع مطلب)

افراد مبتلا به آتروفی جغرافیایی در هر دو چشم، نمرات کمتری نسبت به افرادی که آتروفی جغرافیایی در یک چشم داشتند، داشتند.

این ممکن است به دلیل عواملی مانند:

 • ناتوانی در پیگیری فعالیت های ارزشمند
 • محدودیت فیزیکی
 • ایزوله سازی اجتماعی

علاوه بر این، یک مطالعه منتشر شده نشان داد که از هر ۴ شرکت‌کننده با اختلال بینایی، ۱ نفر احساس اضطراب و افسردگی داشتند (منبع مطلب).

علائم و نشانه های افسردگی و اضطراب

اگر با آتروفی جغرافیایی زندگی می کنید، مهم است که از علائم و نشانه های افسردگی و اضطراب آگاه باشید.

افسردگی یک اختلال خلقی است که می تواند بر احساس، تفکر و انجام فعالیت های روزانه شما تأثیر بگذارد. اگر افراد حداقل به مدت حداقل ۲ هفته هر روز برخی از علائم زیر را تجربه کنند ممکن است دچار افسردگی شوند (منبع مطلب):

 • غم و اندوه، اضطراب یا «خلأ»
 • احساس ناامیدی، بی ارزشی یا درماندگی
 • تحریک پذیری، ناامیدی یا بی قراری
 • از دست دادن علاقه به سرگرمی ها یا فعالیت هایی که زمانی از آن ها لذت می بردند
 • خستگی یا کاهش انرژی
 • مشکل در فکر کردن یا تمرکز
 • تغییر در الگوهای خواب، مانند خواب زیاد یا کم
 • تغییر در وزن یا اشتها
 • دردهای فیزیکی غیر قابل توضیح یا علائم دیگری که با درمان از بین نمی روند
 • افکار مرگ یا آسیب رساندن به خود

اضطراب یک احساس ترس، ترس یا دلهره است. اکثر افراد گهگاه در پاسخ به موقعیت های استرس زا، اضطراب را تجربه می کنند. اما اگر اضطراب شما ثابت یا طاقت فرسا باشد یا در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند، ممکن است دچار اختلال اضطرابی باشید.

انواع مختلفی از اختلالات اضطرابی وجود دارد، مانند:

علائم دقیق شما ممکن است به نوع اختلال اضطرابی شما بستگی داشته باشد. به طور کلی، علائم اضطراب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ترس یا نگرانی بیش از حد که کنترل آن سخت است
 • احساس عذاب قریب الوقوع
 • احساس بی قراری یا در حاشیه بودن
 • مشکل در تمرکز
 • مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب
 • خستگی
 • تحریک پذیری
 • تپش یا ضربان قلب سریع
 • عرق کردن یا لرزش
 • درد غیر قابل توضیح

چگونه افسردگی و اضطراب مربوط به آتروفی جغرافیایی را مدیریت کنیم؟

در حالی که اضطراب و افسردگی با آتروفی جغرافیایی قابل درک است، اجتناب ناپذیر نیست که آنها را تجربه کنید (منبع مطلب). گام های زیادی وجود دارد که می توانید برای تقویت سلامت روان خود و داشتن یک زندگی کامل با آتروفی جغرافیایی بردارید.

این راهکارها را برای مراقبت از سلامت روانی و جسمی خود امتحان کنید:

۱. با پزشکان خود صحبت کنید

با پزشک مراقبت های اولیه خود در مورد احساسات خود صحبت کنید تا آنها آگاه شوند و برای مدیریت سلامت کلی خود و سایر مشکلات سلامتی که دارید با آنها کار کنید. علاوه بر این، با چشم پزشک خود در مورد اینکه چگونه آتروفی جغرافیایی بر خلق و خوی شما تأثیر می گذارد صحبت کنید.

اگر علائم اضطراب و افسردگی را تجربه می کنید، ممکن است بخواهید با یک درمانگر یا سایر متخصصان سلامت روان صحبت کنید. آنها می توانند علائم شما را ارزیابی کنند و به شما در ایجاد یک برنامه درمانی، که ممکن است شامل درمان و دارو باشد، کمک کنند.

۲. یک چشم پزشک متخصص در کم بینایی پیدا کنید

اگر قبلاً این کار را نکرده اید، سعی کنید چشم پزشک متخصص در کم بینایی پیدا کنید، زیرا آنها می توانند به شما کمک کنند دستگاه ها و خدماتی را پیدا کنید که کیفیت زندگی شما را به حداکثر می رساند.

با توجه به انجمن بینایی سنجی آمریکا، تنها حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از افرادی که می توانند از درمان کم بینایی بهره مند شوند، به چشم پزشک کم بینایی مراجعه کرده اند (منبع مطلب).

۳. توانبخشی بینایی را امتحان کنید

گزینه های توانبخشی می تواند به شما کمک کند ایمن بمانید و استقلال خود را افزایش دهید، که به نوبه خود می تواند به بهبود سلامت روان شما کمک کند. اگر چشم پزشک شما خودش چنین خدماتی را ارائه ندهد، ممکن است بتواند شما را به توانبخشی کم بینایی ارجاع دهد.

آنها همچنین می توانند شما را به متخصصان دیگری مانند روانشناسان، درمانگران توانبخشی بینایی، کاردرمانگران، مددکاران اجتماعی و متخصصان فناوری کمکی ارجاع دهند.

۴. ورزش منظم داشته باشید

بر کسی پوشیده نیست که ورزش برای ذهن و بدن شما مفید است. بررسی ۹۷ مطالعه نشان داد که فعالیت بدنی در کاهش علائم افسردگی خفیف تا متوسط، استرس و اضطراب در مقایسه با مراقبت های معمول برای این شرایط موثر است (منبع مطلب). این در مورد افراد در جمعیت عمومی و همچنین افرادی که دارای بیماری های مزمن هستند صدق می کند.

بسیاری از انواع ورزش را می توان برای افراد کم بینا تطبیق داد، از جمله پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری پشت سر هم. با چشم پزشک یا متخصص توانبخشی بینایی خود در مورد چگونگی ورزش ایمن صحبت کنید.

۵. با کسانی که به آنها اهمیت می دهید در ارتباط باشید

اگرچه ممکن است چالش‌برانگیزتر از قبل از تغییر دید شما باشد، اما برقراری ارتباط منظم با خانواده و دوستان می‌تواند به تقویت خلق و خوی شما کمک کند. این ممکن است به معنای برنامه‌ریزی تماس‌های تلفنی باشد تا بتوانند شما را بررسی کنند. همچنین می‌توانید از یک برنامه اشتراک‌گذاری یا گزینه‌های سواری اجتماعی برای رفتن به رویدادها استفاده کنید.

همچنین، سعی کنید سرگرمی های خود را با تطبیق دادن آنها یا یافتن سرگرمی های جدید ادامه دهید. این می تواند شامل هنر و صنایع دستی، پخش موسیقی، بازی های رومیزی اقتباس شده یا تماشای فیلم با توضیحات صوتی باشد.

۶. برای ملاقات با افراد جدید آماده باشید

بسیاری از افراد با افزایش سن بیشتر از نظر اجتماعی منزوی می شوند . شما می توانید از فعالیت هایی که توسط سالمندان محلی یا مراکز اجتماعی سازماندهی شده است برای ملاقات با افراد جدید استفاده کنید(منبع مطلب).

متخصص توانبخشی بینایی شما ممکن است از گروه های داوطلبی که ممکن است با صدای بلند بخوانند یا فعالیت های دیگری را با افرادی که بینایی ضعیفی دارند انجام دهند، آگاه باشد.

۷. با افراد دیگری که آتروفی جغرافیایی دارند ارتباط برقرار کنید

از پزشک چشم یا متخصص توانبخشی بینایی خود در مورد گروه های محلی سؤال کنید. صحبت کردن با افرادی که درک می کنند در چه شرایطی هستید می تواند به شما کمک کند کمتر احساس تنهایی کنید. حتی ممکن است راه های جدیدی برای مدیریت آتروفی جغرافیایی و تأثیر آن بر سلامت روان خود کشف کنید.

زمانی که با شرایط تغییر دهنده زندگی مانند آتروفی جغرافیایی زندگی می کنید، ممکن است احساس کنید که کنترل خود را در دست دارید.

کلام پایانی

 • از دست دادن یا اختلال بینایی به دلیل آتروفی جغرافیایی (GA) ممکن است به افسردگی، اضطراب یا کناره گیری اجتماعی کمک کند.
 • دانستن علائم و نشانه های افسردگی و اضطراب در صورت ابتلا به آتروفی جغرافیایی مهم است. گام‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به بهبود سلامت روان خود انجام دهید، مانند صحبت با یک متخصص سلامت روان، فعال ماندن، و ارتباط با افراد مبتلا به آتروفی جغرافیایی.
 • اگر از نظر عاطفی با آتروفی جغرافیایی دست و پنجه نرم می کنید، در تماس با یکی از عزیزان و تیم مراقبت های بهداشتی خود تردید نکنید. شما – و سلامت روان شما – ارزش آن را دارید.

دیدگاهتان را بنویسید