خانه » بیماری ها » امید به زندگی برای افراد مبتلا به آمفیزم خفیف چقدر است؟

امید به زندگی برای افراد مبتلا به آمفیزم خفیف چقدر است؟

شروع درمان آمفیزم در مراحل اولیه، زمانی که علائم ممکن است شامل سرفه مداوم و افزایش مخاط باشد، می تواند کیفیت زندگی شما را در دراز مدت به طور قابل توجهی بهبود بخشد.

آمفیزم عارضه‌ای است که به کیسه‌های هوایی کوچک در ریه‌ها آسیب می‌زند و منجر به مشکل در تنفس می‌شود. معمولاً افراد سیگاری را تحت تأثیر قرار می دهد و یکی از اجزای اصلی بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) همراه با برونشیت مزمن است. بسیاری از افراد مبتلا به COPD علائم آمفیزم و برونشیت مزمن را تجربه می کنند.

پیشرفت آمفیزم برگشت ناپذیر است و از مراحل خفیف به متوسط، شدید و بسیار شدید پیش می رود. بنابراین، هدف اصلی درمان، کند کردن این پیشرفت است. شروع درمان در مراحل اولیه می تواند در دستیابی به این هدف مفید باشد.

امید به زندگی آمفیزم خفیف

به طور کلی، افرادی که مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) تشخیص داده شده اند، تقریباً ۶ سال کمتر از افرادی که این بیماری را ندارند، زندگی می کنند، همانطور که توسط مطالعه اخیر انجام شده در سال ۲۰۲۱ نشان داده شده است (منبع مطلب).

با این حال، به خاطر داشته باشید که سن شما و مرحله بیماری شما در تعیین طول عمر شما نقش بسزایی دارد. افرادی که تظاهرات شدید COPD دارند معمولاً در مقایسه با افرادی که در مراحل پیشرفته‌تری از بیماری هستند، امید به زندگی بیشتری دارند.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که میانگین امید به زندگی برای افرادی که تشدید COPD را تجربه می کنند، با پیشرفت بیماری کاهش می یابد (منبع مطلب). نشان داده شده است که فردی مبتلا به مرحله ۱ COPD (خفیف) دارای میانگین امید به زندگی تقریباً ۹.۷ سال است، برخلاف میانگین نرخ بقای ۱۰.۲ ساله برای جمعیت عمومی. این رقم برای افراد مبتلا به COPD مرحله ۲ (متوسط) به ۷.۱ سال کاهش یافت.

تحقیقات قبلی نشان داده است که افرادی که در مراحل اولیه COPD هستند ممکن است در مقایسه با افرادی که هیچ گونه مشکل ریوی ندارند، انتظار داشته باشند که «در سن ۶۵ سالگی حداکثر چند سال امید به زندگی را از دست بدهند» (منبع مطلب). طبق همین مطالعات، افرادی که در مراحل پیشرفته بیماری قرار دارند، به خصوص اگر سیگاری باشند، معمولاً امید به زندگی کاهش می یابد.

فعالیت بدنی می تواند تاثیر مثبتی بر افزایش طول عمر شما داشته باشد. مطالعه سال ۲۰۲۱ نشان داد که بیماران COPD که فعالیت بدنی منظمی داشتند، امید به زندگی مشابهی با بیماران مبتلا به COPD داشتند که از نظر فیزیکی فعال نبودند.

آیا می توانید جلوی پیشرفت آمفیزم خفیف را بگیرید؟

آمفیزم یک بیماری پیشرونده و غیر قابل برگشت است. در نهایت بدتر خواهد شد. با این حال، اگر سیگار می کشید، می توانید با ترک سیگار، روند پیشرفت را کاهش دهید. این اغلب دشوار است، اما یک پزشک می‌تواند به ایجاد یک برنامه ترک که برای شما مؤثر است کمک کند.

استراتژی های دیگری که اغلب توصیه می شود عبارتند از:

  • خوردن یک رژیم غذایی سالم
  • جلوگیری از قرار گرفتن در هوای آلوده
  • واکسینه شدن در برابر بیماری هایی که می توانند ریه ها را تحت تاثیر قرار دهند

در حالی که افراد در مراحل اولیه آمفیزم در مقایسه با افرادی که در مراحل پیشرفته هستند، پیش آگهی مثبت تری دارند، برخی از گزینه ها برای افراد مبتلا به آمفیزم شدید وجود دارد که باید در نظر بگیرند.

به عنوان مثال، افراد مبتلا به آمفیزم پیشرفته اغلب از اکسیژن درمانی به عنوان یک درمان سود می برند. علاوه بر این، آنها ممکن است واجد شرایط اعمال جراحی مانند جراحی کاهش حجم ریه (LVRS) یا کاهش حجم ریه برونکوسکوپی (BLVR) باشند، که شامل وارد کردن دریچه‌ها به راه‌های هوایی ریه‌ها برای بهبود عملکرد آنها از طریق یک روش کم تهاجمی است.

علاوه بر این، توانبخشی ریوی گزینه دیگری است که می تواند برای افراد مبتلا به آمفیزم شدید مفید باشد. مطالعه اخیر انجام شده در سال ۲۰۲۲ نشان داد که توانبخشی ریوی نه تنها کیفیت زندگی افراد مبتلا به COPD را افزایش می دهد، بلکه باعث کاهش بستری شدن در بیمارستان و صرفه جویی در هزینه ها می شود، حتی برای افراد مبتلا به COPD در مرحله پیشرفته (منبع مطلب).

آمفیزم با چه سرعتی پیشرفت می کند؟

ممکن است چندین سال طول بکشد تا از مراحل اولیه آمفیزم یا COPD تا مرحله آخر بیماری پیشرفت کند. اگر سیگار می کشید، ترک سیگار می تواند به کند کردن روند پیشرفت کمک کند.

درمان آمفیزم خفیف چیست؟

مدیریت آمفیزم خفیف معمولاً شامل تجویز داروهایی مانند گشادکننده‌های برونش و کورتیکواستروئیدهای استنشاقی است. گشادکننده‌های برونش با شل کردن ماهیچه‌های ریه عمل می‌کنند که راه‌های هوایی را باز می‌کند و به تقویت تنفس کمک می‌کند. این داروها به دو شکل کوتاه اثر و طولانی اثر در دسترس هستند.

در مورد آمفیزم خفیف، پزشک ممکن است در ابتدا استفاده از یک برونکودیلاتور کوتاه اثر را در صورت نیاز توصیه کند. اگر وضعیت شما پیشرفت کند، ممکن است یک برونکودیلاتور طولانی اثر به برنامه درمانی شما اضافه شود.

از سوی دیگر، کورتیکواستروئیدها، التهاب ریه‌ها را هدف قرار داده و کاهش می‌دهند و تنفس را برای شما آسان‌تر می‌کنند. در حالی که این داروها می توانند علائم را تسکین دهند، اما در صورت استفاده طولانی مدت با عوارض جانبی بالقوه مانند فشار خون بالا و ضعیف شدن استخوان ها همراه هستند.

سوالات متداول

در اینجا به برخی از سوالات رایج در مورد آمفیزم خفیف پاسخ داده شده است:

۱. آمفیزم خفیف چقدر جدی است؟

آمفیزم خفیف اولین مرحله این بیماری پیشرونده است. در حالی که ممکن است سرفه مداوم داشته باشید و مخاط زیادی تولید کنید، ممکن است اثرات دیگر کاهش جریان هوا را تجربه کنید یا نداشته باشید. با این حال، این می تواند به سن و سلامت کلی شما نیز بستگی داشته باشد.

۲. آیا آمفیزم خفیف می تواند خفیف بماند؟

اگر زود درمان را دریافت کنید و سیگار را ترک کنید (اگر سیگار می کشید)، می توانید برخی از بدترین علائم را کاهش دهید و کیفیت زندگی بهتری را در اوایل حفظ کنید. با این حال، این یک بیماری پیشرونده بدون درمان است.

۳. آیا می توانید با آمفیزم خفیف یک زندگی عادی داشته باشید؟

شما می توانید یک زندگی نسبتا معمولی با آمفیزم خفیف داشته باشید، از جمله داشتن یک امید به زندگی طبیعی. طبق گفته ها، فعالیت بدنی یا ورزش نیز کلید افزایش امید به زندگی است.

۴. آیا هنوز هم می توانید با آمفیزم خفیف کار کنید؟

اگر علائم خود را مدیریت می کنید و خیلی احساس خستگی نمی کنید، دلیلی وجود ندارد که نتوانید به کار خود ادامه دهید.

اگر علائم شما شروع به بدتر شدن کرد و توانایی شما در انجام کار را مختل کرد، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد در برنامه درمانی خود تغییراتی ایجاد کنید.

کلام پایانی

آمفیزم یک بیماری جدی است که باعث سرفه، تنگی نفس، خستگی و سایر علائم می شود. هرچه زودتر تشخیص داده شود و درمان شود، معمولاً می توانید انتظار نتایج بهتری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید