خانه » بیماری ها » بهترین داروها و روش های کاهش تب کدامند؟

بهترین داروها و روش های کاهش تب کدامند؟

تب زمانی است که دمای بدن شما افزایش می یابد که می تواند باعث ایجاد احساس ناخوشایندی در شما شود. چندین عامل وجود دارد که می تواند باعث آن شود، مانند عفونت یا بیماری. برای کمک به کاهش تب، پزشکان اغلب استفاده از داروهای خاصی به نام «کاهنده تب» یا «ضد تب» را توصیه می‌کنند. برخی از نمونه‌های رایج اینها ایبوپروفن و استامینوفن هستند. این داروها با کاهش دمای بدن شما کار می کنند تا احساس بهتری داشته باشید.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که کاهش دهنده تب برای کودکان ممکن است در مقایسه با بزرگسالان متفاوت باشد زیرا بدن آنها به داروها واکنش متفاوتی نشان می دهد. بنابراین، همیشه بهتر است قبل از دادن هر دارویی به کودک یا شخص دیگری که ممکن است به مراقبت ویژه نیاز داشته باشد، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

انواع داروهای کاهنده ی تب

برای اکثر افراد، دمای طبیعی بدن حدود ۳۷ درجه سانتیگراد (۹۸.۶ درجه فارنهایت) است. هنگامی که دمای بدن شخصی بالاتر است که مدتی طول می کشد، ممکن است نشان دهنده یک بیماری و نیاز به کاهش آن باشد. در کودکان زیر سه سال، پزشکان ممکن است دمای مقعدی را اندازه گیری کنند که باید ۳۸ درجه سانتیگراد یا بیشتر (۱۰۰.۴ درجه فارنهایت)  باشد تا تب در نظر گرفته شود. برای بچه های بزرگتر، دمای دهانی ۳۷.۵ درجه سانتیگراد یا بالاتر ( ۹۹.۵ درجه فارنهایت) به عنوان تب در نظر گرفته می شود.

برای بزرگسالان، تب زمانی است که دمای بدن معمولاً بیش از  یا ۳۷.۲ درجه سانتیگراد (۹۹ درجه فارنهایت) باشد، بسته به اینکه چه زمانی از روز است، زیرا دمای طبیعی بدن می‌تواند در طول روز متفاوت باشد. دمای طبیعی بدن در صبح کمتر و بعد از ظهر بالاتر است

داروهایی که به راحتی بدون نسخه تهیه می شوند می توانند به کاهش تب کمک کنند. به عنوان مثال می توان به استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) اشاره کرد.

داروهای رایج بدون نیاز به نسخه کاهش دهنده ی تب

نام های مختلف داروهای کاهش تب می تواند گیج کننده باشد. در اینجا نام های تجاری رایج وجود دارد. برخی از اینها داروهای ترکیبی هستند، بنابراین شامل داروهای کاهش دهنده تب همراه با سایر داروها می شوند:

 • نام‌های تجاری آسیتامینوفن: تایلنول، اکتامین، فیورال، پانادول، تمپرا کویکلتس، دیکویل، نایکویل کولد/فلو ریلیف
 • نام‌های تجاری آسپرین: اناسین آسپرین رژیم، بایر، بوفرین، امپیرین، ژناکوت، مینی‌پرین، یونی-باف، الکا-سلتزر، اناسین فرمول سردرد پیشرفته، اگزیدرین
 • نام‌های تجاری ایبوپروفن: آدویل، میدول، موترین، نئوپروفن، التراپین، آدویل پی‌ام
 • نام‌های تجاری ناپروکسن: الیو، آناپرکس، ناپروسین، الیو پی‌ام

استامینوفن دارویی است که هم بزرگسالان و هم کودکان می توانند از آن استفاده کنند، اگرچه دوز مناسب ممکن است متفاوت باشد.

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپرین نیز معمولاً استفاده می شوند. این داروها در کاهش التهاب و تب در بدن موثر هستند. هر دو استامینوفن و NSAID ها با مهار تولید پروستاگلاندین ها، که موادی هستند که در تنظیم درد و دمای بدن نقش دارند، کار می کنند. (منبع مطلب).

اینکه کدام دارو برای شما مناسب است به سن شما، شرایط پزشکی شما، سایر داروهایی که مصرف می کنید و عوارض جانبی این داروها بستگی دارد.

برخی از عوارض جانبی مرتبط با داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) عبارتند از: سوء هاضمه، سرگیجه، خواب آلودگی و زخم معده (در اثر مصرف طولانی مدت یا بیش از حد). عوارض جانبی مرتبط با استامینوفن شامل یک واکنش آلرژیک است که ممکن است در مورد داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی نیز رخ دهد. همه افرادی که از این داروها استفاده می کنند عوارض جانبی را تجربه نمی کنند.

آیا داروهای کاهش دهنده تب همیشه مورد نیاز هستند؟

در بسیاری از موارد، زمانی که شما یا فردی که از او مراقبت می کنید تب دارید، ممکن است نیازی به استفاده از داروهای کاهش دهنده تب نباشد. این به این دلیل است که تب در واقع یک مکانیسم دفاعی طبیعی بدن برای مبارزه با بیماری است. هنگامی که دمای بدن افزایش می یابد، محیطی نامطلوب برای باکتری ها و ویروس ها ایجاد می کند و در نتیجه به تخریب آنها کمک می کند. علاوه بر این، تب تولید گلبول‌های سفید خون را تحریک می‌کند که نقش مهمی در مبارزه با عفونت دارند.

با این حال، شرایط خاصی وجود دارد که در آن ها درمان تب توصیه می شود. اگر شما یا کودک تحت مراقبت شما به دلیل تب احساس ناراحتی می کنید، توصیه می شود که تسکین دهید. به همین ترتیب، اگر تب به دمای ۳۸.۸ درجه سانتیگراد یا بالاتر ( ۱۰۲ درجه فارنهایت) رسید، توصیه می شود اقدامات لازم برای کاهش آن انجام شود.

کدام داروی کاهنده تب یک برای کودک ایمن است؟

داروهای ایمن برای کودکان برای کاهش تب عبارتند از استامینوفن و ایبوپروفن. اینها می توانند به کودک شما کمک کنند تا در صورت تب، بدن درد یا سردرد، تسکین یابد.

اگر کودک یا نوجوان شما تب دارد، اجتناب از مصرف آسپرین ضروری است. آسپرین در کودکان با عوارضی مانند موارد زیر همراه است (منبع مطلب):

 • خونریزی روده
 • سندرم ری، یک بیماری جدی و اغلب کشنده که بر مغز و کبد تأثیر می گذارد
 • ناراحتی معده
داروهای کاهش دهنده تب بدون نیاز به نسخه برای کودکان
داروسندوزدفعات استفاده
استامینوفن۱۲ هفته یا بیشتر (برای کودکان زیر ۱۲ هفته تحت نظر پزشک)بر اساس وزن کودک، برچسب را بررسی کنیدهر ۴ تا ۶ ساعت، حداکثر ۴ دوز در ۲۴ ساعت
ایبوپروفن۶ ماه به بالابر اساس وزن کودک، برچسب را بررسی کنیدهر ۶ تا ۸ ساعت
ندهید : آسپرینبه هیچ کودک یا نوجوانی آسپرین ندهید
ندهید : محصولات چند ماده ایبه کودک زیر ۶ سال محصولات چند ماده ای ندهید

اگر کودک شما علائمی مانند سردرد، بدن درد یا تب را تجربه می کند که باعث ناراحتی او می شود، هم استامینوفن و هم ایبوپروفن می توانند تسکین دهند.

استامینوفن به اشکال مختلف از جمله مایع، قرص و شیاف  (قرار گرفته در رکتوم) موجود است. اگر کودک شما استفراغ می کند و نمی تواند داروهای خوراکی را پایین نگه دارد، فرم شیاف می تواند مفید باشد. با این حال، مهم است که قبل از تجویز استامینوفن به یک نوزاد کمتر از ۳ ماه با یک پزشک مشورت کنید، زیرا تب در نوزادان زیر ۱۲ هفته باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی بررسی شود.

ایبوپروفن به صورت مایع و همچنین قرص های جویدنی عرضه می شود. فرم مایع دارای نسخه های خاصی برای نوزادان و کودکان نوپا و یا کودکان تا سن ۱۱ سالگی است، با فرمولاسیون نوزادان غلیظ تر. توجه به این نکته ضروری است که ایبوپروفن نباید به نوزادان زیر ۶ ماه داده شود.

هنگام تجویز این داروها، همیشه دستورالعمل های روی برچسب را به دقت دنبال کنید، که ممکن است شامل دستورالعمل های دوز بر اساس وزن کودک شما باشد. استفاده از یک دستگاه اندازه گیری دقیق برای داروهای مایع، مانند سرنگ یا ابزار ارائه شده همراه با دارو، به جای اتکا به قاشق آشپزخانه ضروری است.

از دادن محصولات چند عنصری به کودکان زیر ۶ سال خودداری کنید، زیرا ممکن است حاوی ترکیبی از استامینوفن یا ایبوپروفن با داروهای ضد احتقان یا سرکوب کننده های سرفه باشند. نمونه هایی از چنین محصولاتی اغلب به عنوان داروهای سرماخوردگی یا آنفولانزا برچسب گذاری می شوند.

در حالی که برخی از پزشکان ممکن است جایگزین کردن و یا استفاده تناوبی بین استامینوفن و ایبوپروفن را پیشنهاد کنند، برخی دیگر به دلیل احتمال خطاهای دارویی و افزایش خطر عوارض جانبی نسبت به آن هشدار می دهند. توصیه می شود این موضوع را بیشتر با یک پزشک در میان بگذارید تا بهترین اقدام را در پیش بگیرید.

مهم است که توجه داشته باشید که شروع اثر داروهای کاهش دهنده تب بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد (منبع مطلب).

خلاصه کاهنده تب: آنچه بزرگسالان استفاده می کنند

بزرگسالان می توانند از استامینوفن، آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن برای درمان تب استفاده کنند. این محصولات دارای فرمولاسیون های زیادی از جمله انتشار طولانی مدت هستند. برچسب را برای دوز و دفعات بررسی کنید. مطمئن شوید که از حداکثر دوز در روز تجاوز نکنید، که ممکن است بسته به گروه سنی متفاوت باشد.

اگر باردار یا شیرده هستید، به طور کلی استفاده از استامینوفن به عنوان کاهش دهنده تب بی خطر است. با این حال، مهم است که قبل از استفاده از آن با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای شرایط خاص شما مناسب است. به طور مشابه، آسپرین با دوز پایین (۸۱ میلی گرم) می تواند در دوران بارداری استفاده شود، اما بسیار مهم است که قبل از آن با یک پزشک صحبت کنید. مهم است که توجه داشته باشید که آسپرین نباید در سه ماه آخر بارداری مصرف شود، مگر اینکه به طور خاص توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تجویز شود(منبع مطلب).

هنگامی که صحبت از ایبوپروفن و ناپروکسن می شود، به طور کلی توصیه می شود از مصرف این داروها در دوران بارداری خودداری کنید، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شود. با این حال، اگر شما در حال شیردهی هستید، به طور کلی استفاده از ایبوپروفن یا ناپروکسن بی خطر در نظر گرفته می شود. (منبع مطلب).

همیشه عاقلانه است که برای اطمینان از ایمنی و مناسب بودن این داروها در دوران شیردهی با یک پزشک مشورت کنید.

هنگام انتخاب دارویی برای استفاده، مهم است که عوارض جانبی بالقوه مرتبط با هر کدام را در نظر بگیرید. اگرچه همه افراد عوارض جانبی را تجربه نمی کنند، اما آگاهی از آنها مفید است، به خصوص اگر سابقه عوارض جانبی خاص یا واکنش های دارویی دارید.

برخی از عوارض جانبی استامینوفن عبارتند از:

بیش از ۱۰ روز از استامینوفن استفاده نکنید مگر اینکه توسط پزشک تجویز شود.

برخی از عوارض جانبی مرتبط با آسپرین عبارتند از:

 • سوزش سردل
 • تهوع و استفراغ
 • دل درد

برخی از عوارض جانبی مرتبط با ایبوپروفن و ناپروکسن عبارتند از:

 • اسهال یا یبوست
 • سرگیجه
 • خواب آلودگی
 • سوزش سردل
 • خونریزی بیشتر بعد از آسیب دیدگی
 • دل درد

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، از جمله آسپرین،ایبوپروفن و ناپروکسن،خطر خونریزی شدید معده را دارند. اگر سن شما ۶۰ سال یا بیشتر است، رقیق کننده خون مصرف می کنید، سابقه زخم معده یا مشکلات خونریزی دارید، یا سه یا بیشتر نوشیدنی الکلی در روز در حین مصرف این محصول مصرف می کنید، این خطر بیشتر است.

به جز آسپرین، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی از جمله ایبوپروفن و ناپروکسن خطر حمله قلبی، نارسایی قلبی و سکته را افزایش می دهند.

ایمنی متفاوت است

با پزشک خود در مورد اینکه با توجه به سن، شرایط سلامتی و سایر داروها، مکمل ها یا داروهای گیاهی که مصرف می کنید، در مورد اینکه کدام یک از داروهای کاهش دهنده تب برای شما بهترین است صحبت کنید.

رویکرد های طبیعی (غیر دارویی) کاهش تب:

اگر ترجیح می‌دهید صرفاً به دارو تکیه نکنید یا اگر علاقه‌مندید علاوه بر مصرف دارو، روش‌های طبیعی برای کاهش تب را امتحان کنید، چندین کار وجود دارد که می‌توانید برای کاهش علائم انجام دهید:

 • لباس سبک و راحت انتخاب کنید. پوشیدن لباس های گشاد ساخته شده از مواد قابل تنفس می تواند جریان هوا را بهتر کرده و به تنظیم دمای بدن کمک کند.
 • در یک اتاق خنک بمانید. به دنبال محیطی با دمای پایین تر باشید تا به خنک شدن بدن و تسکین تب کمک کند.
 • حمام ولرم بگیرید. خیساندن در حمام با آب ولرم می تواند مفید باشد. با این حال، مهم است که از استفاده از آب خیلی گرم یا خیلی سرد خودداری کنید، زیرا دمای شدید می تواند در واقع دمای بدن را افزایش دهد.
 • مایعاتی مانند آب، آبمیوه رقیق شده، یا محلول های الکترولیت خریداری شده در فروشگاه ارائه دهید. هیدراته ماندن بسیار مهم است، بنابراین ارائه این گزینه ها می تواند به جلوگیری از کم آبی بدن کمک کند، که به ویژه در هنگام تب بسیار مهم است.
 • پتوهای اضافی را بردارید. هنگام مواجهه با تب، توصیه می شود هر گونه پتو یا لایه اضافی را که ممکن است به گرمای بیش از حد کمک کند و از اتلاف مناسب گرما جلوگیری کند، بردارید.
 • برای جلوگیری از کم آبی مایعات بیشتری بنوشید. علاوه بر ارائه مایعات خاص ذکر شده در بالا، افزایش مصرف مایعات به طور کلی برای مبارزه با کم آبی ناشی از تب ضروری است.
 • از استفاده از حمام یخ یا مالش الکل خودداری کنید. اگرچه این روش‌ها ممکن است در ابتدا پوست را خنک کنند، اما می‌توانند باعث ایجاد لرز شوند که در نهایت دمای مرکزی بدن را افزایش می‌دهد و اثر خنک‌کننده مورد نظر را خنثی می‌کند.

با ترکیب این رویکردهای طبیعی در کنار دارو، می توانید به مدیریت و کاهش علائم تب به طور موثر کمک کنید.

اگر تب پایین نیاید چه باید کرد؟

اگر تب شما یا تب فردی که از او مراقبت می کنید پس از استفاده از تب بر کاهش پیدا نکرد، ممکن است زمان تماس با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرا رسیده باشد. راهنمایی در مورد زمان تماس با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بر اساس سن متفاوت است:

 • برای یک نوزاد ۳ ماهه یا کمتر: دمای مقعدی ۳۸ درجه سانتیگراد یا بیشتر (۱۰۰.۴ درجه فارنهایت). با این حال، هنگامی که نوزاد تب دارد حتی اگر کمتر از ۳۸ درجه سانتیگراد باشد ، همیشه بهتر است که با یک پزشک تماس بگیرید.
 • سن ۲ سال یا کمتر: تبی که بیش از ۲۴ ساعت طول بکشد
 • بالای ۲ سال: تبی که بیش از ۷۲ ساعت طول بکشد
 • برای هر سنی: تبی که به طور مکرر ۴۰ درجه سانتیگراد  (104 درجه فارنهایت)  یا بالاتر می رود

همچنین در صورت وجود علائم دیگری که ممکن است نیاز به درمان داشته باشند، مانند گلودرد، گوش درد یا سرفه، باید با پزشک تماس بگیرید.

در موارد زیر، فوراً با یک پزشک تماس بگیرید یا برای تبی که همراه با هر یک از این علائم زیر است، به اورژانس بروید:

 • مشکل تنفسی
 • گیجی
 • درد هنگام ادرار کردن
 • تشنج
 • درد شدید
 • یک گردن سفت
 • تورم

همچنین در صورتی که شما یا فردی که از او مراقبت می کنید دارای یک بیماری مزمن جدی مانند مشکل قلبی یا دیابت هستید، فوراً با یک پزشک تماس بگیرید.

کلام پایانی

 • تب یک مکانیسم دفاعی طبیعی بدن در برابر عفونت ها است. در حالی که همه تب ها نیاز به درمان ندارند، داروهایی مانند استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) وجود دارند که می توانند به کاهش علائم تب کمک کنند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که برخی از داروها، از جمله آسپرین، نباید برای درمان تب در کودکان و نوجوانان استفاده شود. هنگام تجویز داروهای تب بر، بسیار مهم است که دستورالعمل های مربوط به دوز را به دقت بخوانید و به آنها پایبند باشید.
 • علاوه بر دارو، روش‌های طبیعی مانند پوشیدن لباس‌های سبک و حمام ولرم وجود دارد که می‌تواند به کاهش تب کمک کند. توصیه می شود در موارد خاص هنگام مواجهه با تب به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. هنگامی که مطمئن نیستید، همیشه توصیه می شود برای راهنمایی بیشتر با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید